פרשת שובו בנים: המשטרה פענחה את רצח הנער ניסים שטרית

שתף כתבה עם חברים

כתבי אישום הוגשו נגד שניים מהמעורבים בפרשה. את אליעזר ברלנד, לא ניתן להאשים בסעיף רצח, ועל עבירות אחרות שבהן כן ניתן להאשימו – חלה התיישנות

ניסים שטרית ז"ל

כחודש וחצי לאחר תחילת גל המעצרים בפרשת חטיפת הנער ניסים שטרית ורציחתו לפני 35 שנה – פוענח המקרה על ידי המשטרה. כתבי אישום הוגשו (3 דצמבר) נגד שניים מהחשודים, ברוך שרביט (בן 76) וחשוד נוסף (69) – בנו של שר לשעבר, שעל שמו קיים נכון לעכשיו איסור פרסום. מנגד, נקלעו במשטרה למבוי סתום בשלב זה, בחקירת הרצח וההיעלמות של אבי אדרי ב-1990, שעבד בישיבה.
עצורים נוספים בפרשה – ראש קהילת "שובו בנים", אליעזר ברלנד, ראש העיר ששמו אסור בפרסום וחשוד נוסף ששמו צבי צוקר, שוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים, זאת נוכח שינוי שחל בחלוף השנים בחוק וההתיישנות ביחס לעבירות. במשטרה אומרים כי יכלו להאשימם רק אם הייתה  קיימת תשתית ראייתית לביצוע עבירות של רצח בכוונה תחילה או רצח תוך כדי ביצוע עבירה.

video

על פי כתבי האישום, שהוגשו באמצעות עורכות הדין גאולה כהן ושירה נתן, מקרה הרצח הראשון ב-1986 מתייחס לזה של הנער ניסים שטרית בן ה–17, שהתגורר בשכונת סנהדריה וטרם היעלמותו נחטף מהישיבה בה למד באשדוד. הוא הוכה נמרצות על ידי אנשי "משמרת הצניעות" של ברלנד, שאיימו עליו כי מוטב שלא ייצא עוד עם בנות שהכיר באזור מגוריו בירושלים. שטרית מוגדר נעדר עד היום כשגופתו לא נמצאה.
במקרה השני, מדובר ברצח מנהל ישיבה בשם אבי אדרי בשנת 1990. ביוני של אותה שנה נמצאה גופתו של אדרי ביער רמות בירושלים ועליה סימני אלימות. החשד שעלה כבר אז היה כי הוא נפל קורבן של אנשי משמרות הצניעות, שלא היו שביעי רצון מהתנהלותו.

כאמור, למעלה מ-30 שנה לא הצליחו חוקרי המשטרה לפענח את שני התיקים. אך אז התקבל מידע במשטרה לגבי שני המקרים הרבה בזכות סרט טלוויזיוני של הבמאית שני חזיזה מ'כאן 11'. בהמשך התווסף גם מידע מודיעיני אך מגפת הקורונה שיבשה אז את החקירה לאחר שכמה מהמעורבים שהו בחו"ל, חלקם היו חולים או מבודדים. בחודשים האחרונים התחדשה החקירה ולפני כחודש וחצי, בתום חקירה סמויה של היחידה המרכזית של משטרת ירושלים, נעצרו שורה של חשודים. מעצרם הוארך מעת לעת, בוצעו תרגילי חקירה ואחד המעורבים ששוחרר, מסר גרסה מפלילה שסיבכה כמה מהחשודים הנוספים, והוא מוגדר כעד – אך לא 'עד מדינה'.

לאחר התלבטויות רבות בפרקליטות ומאמצים כבירים של המשטרה, התגבשה תשתית ראייתית נגד שניים מהחשודים בגין חטיפת הנער שטרית ורציחתו.

מטרת החוקרים, מעבר לגיבוש תשתית ראייתית, הייתה גם למצוא את גופת הנער על מנת לאפשר לבני משפחתו להביאו לקבורה וכן לברר מתי בוצע הרצח על מנת שהמשפחה תוכל לומר קדיש ואף לשבת שבעה.
במסגרת החקירה הצליחו החוקרים לשרטט במדויק את רצף האירועים עד לרצח של שטרית. החל מאירוע אלים בישיבה באשדוד – לשם הגיעו ארבעה אנשים ממשמרות הצניעות, לקחו אותו אל חוף הים ושם הכו אותו. לאחר מכן לקחו אותו ברכבם לירושלים ושוב תקפו אותו במקום מבודד.

ברלנד בדרך לבית משפט (צילום: פלאש 90)

בשלב מסוים, שטרית, שהיה מתנדב במשטרה – הגיש תלונה. באחד מימי ההתנדבות שלו הוא הצליח לזהות את אחד מתוקפיו, עיכב אותו לתחנת משטרה סמוכה אך אותו תוקף הצליח לברוח משם ועזב את הארץ לחודש ימים. למשטרה, כך נודע, ידוע בדיוק מה קרה בליל החטיפה שהסתיים רצח.
בין היתר ידוע לחוקרים כי אחד מראשי משמרת הצניעות ביקשו מאישה לפתות למעשה את שטרית להגיע לדירה מסוימת, ושם – הוא הוכה קשות. כאשר הבינו שהוא עושה "יותר מידי  רעש", הוא נלקח ברכב למקום לא ידוע, ושם הוכה למוות ונקבר.
בתא שטח זה, בגזרת ירושלים, הושקעו מאמצים גדולים תוך שיתוף יחידות מיוחדות ומומחים לתווי השטח, אך למרות זאת גופתו טרם נמצאה.

ביחס לתיק הרצח של אדרי, למשטרה ידועה תמונה די מלאה, כשאחד מהחשודים המרכזיים בו נפטר מקורונה. אולם, התיק הזה מורכב הרבה יותר נוכח התיישנות העבירות. כמו כאן, וכך גם ביחס למעורבים אחרים בתיק הרצח של שטרית, היה קושי להגיש נגדם כתבי אישום נוכח התיישנות החוק ביחס לחלקם והעבירות שיוחסו להם.
ביחס לברלנד שיוצג על ידי עו"ד רותם טובול ועו"ד נעמה אלחדד, חושדים במשטרה כי הוא זה שביקש מאנשיו לבצע פעילות אלימה נגד שטרית על מנת שיחזור בו מפעילותו שלא הייתה לשביעות רצונו של הרב. כעת לא ניתן להוכיח כי ברלנד ביצע את עבירת הרצח בעצמו, ועל עבירות פחותות מכך, שיש לחוקרים ראיות לגביהן – חלה התיישנות.

עורכות הדין גאולה כהן ושירה נתן מסרו: "כתבי האישום שהוגשו היום מבטאים את המאבק הנחוש וחסר הפשרות של רשויות האכיפה למיצוי הדין עם עבריינים גם שנים רבות לאחר ביצוע העבירות. כתבי האישום מתארים את מסכת המעשים החמורים שביצעו הנאשמים ואחרים אשר היו שותפים לרציחתו של ניסים שטרית ז"ל, השתתפו בחטיפתו בתרמית ובכוח והכו אותו, ללא רחמים, עד שמצא את מותו. מדובר באירוע אכזרי במיוחד אשר נועד לכפות את דרך חייהם של הנאשמים על המנוח ועל הציבור. במהלך החקירה נחקרו חשודים רבים שהתגבשו נגדם ראיות לעבירות חמורות של חטיפה, סחיטה באיומים ותקיפה שאילולא חלפה תקופת ההתיישנות היו מוגשים נגדם כתבי אישום. אנו משתתפים בצער המשפחה ומקווים כי חשיפת האמת תביא למזור כלשהו לבני משפחתו של ניסים שטרית ז"ל אשר ימשיכו לשאת את הכאב והצער".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות