בר לב: "שב"ס ארגון רקוב", והספין של מפקד כלא גלבוע

שתף כתבה עם חברים

השופט מנחם פינקלשטיין האשים את פרדי בן שטרית כי בעדותו בפני ועדת החקירה הוא העלה את פרשת סרסור הסוהרות כדי להסיט ממנו את האחריות לבריחה, בדיוק כפי שנטען ב"פוסטה" * האדישות לתנאים בבית הסוהר: המדינה ביקשה לדחות על הסף עתירה של לשכת עורכי הדין והאקדמיה בעניין תאי השירותים בחדרי הכלא, בג"ץ יקיים דיון בנושא

עוד התבטאות אומללה של השר עמר בר לב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

השר לביטחון פנים עמר בר לב אמר הבוקר בראיון לתוכנית הבוקר בגלי צה"ל כי שרות בתי הסוהר (שב"ס) הוא "ארגון רקוב" ויש לו דרך ארוכה לעשות "עד שיהיה ארגון סביר במדינת ישראל" (1 אוגוסט). "זה ארגון בחלק האחורי של החצר האחורית במדינת ישראל. את אף אחד לא מעניין מה קורה שם, לא עם האסירים ולא עם הסוהרים", אמר בר לב למראיין ספי עובדיה, ששאל אותו האם שב"ס הוא "ארגון רקוב".

ההקשר לדברים הוא פרשת "סרסור הסוהרות" שהאמת לגביה עדיין לא נחשפה, חרף התצהירים והפרסומים בכל האתרים ומהדורות החדשות.
"זה נושא קריטי לכל אזרח, בוודאי להורים ששולחים את ילדיהם לשרת שם (בשב"ס)", אמר בר לב. "ברגע ששמעתי את עדות מפקד כלא גלבוע בועדת החקירה לעניין בריחת האסירים, שדיבר על סרסור הסוהרות (חודש ינואר, פוסטה), באותו יום הוצאתי מכתב ליועמ"ש וביקשתי ממנו לפתוח מחדש את החקירה שנסגרה ב-2019".

בדיוק על העדות הזו של מפקד גלבוע, פרדי בן שטרית, התבטא בדיעבד גם יו"ר ועדת החקירה לעניין בריחת האסירים, השופט מנחם פינקלשטיין, אבל בצורה הפוכה, יו"ר הוועדה רואה בעדות הזו של בן שטרית ספין שנועד להסיר ממנו את האחריות לבריחת המחבלים (31 יולי). הרעיון הזה על התרגיל של בן שטרית פורסם שלושה ימים קודם לכן ב"פוסטה", בכתבה טענו כי מפקד כלא גלבוע השתמש בפרשה "הרדומה" של ניצול הסוהרות כדי להפנות את תשומת הלב לריקבון המודיעיני בכלא גלבוע טרם הגעתו, וכדי להסיט ממנו את האחריות לבריחה של המחבלים. התרגיל של בן שטרית הצליח מאוד, וגרר שורת כתבות "תחקיר" ללא ממצאים בכל האתרים והמהדורות (28 יולי).
וזה מה שהטיח יו"ר הוועדה פינקלשטיין במפקד כלא גלבוע פרדי בן שטרית: "עשית ספין לצורך הסטת תשומת לב כשדיברת על הסרסור בסוהרות" (31 יולי).

תזכורת. בן שטרית העלה את הנושא בעדותו הראשונה בוועדה לפני תשעה חודשים, מה שהביא לחידוש החקירה. בן שטרית טען כי "סרסור הסוהרות" באגפי האסירים הבטחוניים לצורך השגת רווחים מודיעיניים התרחש לפני תקופתו כמנהל, אך הוא שמע על כך. ועדת החקירה מונתה לנושא אחר, בריחת האסירים, ובן שטרית שב אתמול למתן עדות לאחר שהוועדה הוציאה לו מכתב אזהרה, לגבי האפשרות שתוציא נגדו מסקנות אישיות.

על פי פרסום ב"ישראל היום" שמסקר את דיוני הוועדה, יו"ר הוועדה השופט פינקלשטיין האשים את בן שטרית אתמול כי העלה את הסרסור בסוהרות כספין וכמין שמועה ששמע, מבלי שעשה לגביה דבר. "אנחנו מעריכים שעשית את זה במודע, זה לא קשור לנושא הבריחה. הגעת לעדות במטרה לעשות רעש גדול ולייצר ספין. מה אתה אומר על זה?".
בן שטרית השיב: "סקרתי אירועים מרכזיים שהתרחשו בכלא. זה הגיע ממקום של לספר גם על האירועים המכוננים. במסמך החפיפה שלי מינואר 2021, עם מפקד הכלא הקודם, דיברתי על פרשת הסרסור בסוהרות".

ובחזרה לשר בר לב, בראיון לגל"צ הוא דיבר על מהלכים מערכתיים לשיפור שב"ס, ביניהם ציין את "הגדלת שטח המחיה של האסירים" על פי פסיקת בג"ץ.
בניגוד לדברי השר, שב"ס הבהיר לאחרונה בהודעת עדכון לבג"ץ כי הוא לא יוכל לעמוד בדד ליין ליישום סופי של פסק הדין בעניין הגדלת שטח המחיה עד סוף דצמבר 2022. בהודעת העדכון האחרונה מטעם המדינה נמסר כי עד סוף השנה יתקיים יישום של פסק הדין לגבי 75-80 אחוז ממקומות הכליאה, וכנראה תתבקש ארכה נוספת. בג"ץ הורה למדינה להגיש עדכון נוסף בספטמבר.

הפרקליטות ובג"צ נגד הלשכה והאקדמיה
והנה עוד סיפור על נפלאות שב"ס ותגובת מערכת המשפט.
לפני חודשים אחדים הגישה לשכת עורכי הדין, יחד עם המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן והקריה האקדמית אונו, עתירה לבג"ץ בנושא המקלחות והשירותים בבתי הסוהר.
על פי העתירה, קרוב ל-6,000 אסירים נאלצים להשתמש בשירותי כריעה ללא אסלה ("בול פגיעה") ובנוסף, במאות תאים המקלחות מצויות מעל אותם שירותים, והאסירים מתקלחים מעל בור הצואה "בול פגיעה" ללא הפרדה. העתירה בקשה מבג"ץ לקבוע סטנדרט מינימלי ראוי לתנאי שירותים, מקלחות והיגיינה.

ומה היתה תגובת הפרקליטות לעתירה? בהתאם לפרוצדורה היבשושית והמתחמקת מאחריות שמאפיינת את שירות המדינה, עורכי הדין עמרי אפשטיין ויונתן סיטון ממחלקת הבג"צים בקשו למחוק ולדחות את העתירה על הסף, ולהגיש במקומה "עתירת אסיר" אישית לבית המשפט המחוזי שדן בעתירות נקודתיות, במקום הדיון בפגיעה המערכתית בזכויות אדם בבג"ץ.
השופט נעם סולברג, שמזוהה כמי שממעט להתערב בעתירות נגד המדינה, נתן לעותרים מלשכת עורכי הדין והאקדמיה התראה שהעתירה עשויה להימחק כבקשת המדינה. השופט כתב כי "העותרים יודיעו מדוע לא תידחה עתירתם על הסף מחמת קיומו של סעד חלופי, בדמות הגשת עתירת אסיר לבית המשפט המחוזי".

עדכון 4 אוגוסט: לאחר תגובה שהגישו העותרים, השופט סולברג השתכנע לקיים דיון בעתירה הרוחבית בבג"ץ ולא "להוריד אותה בדרגה" לעתירת אסיר אישית בבית המשפט המחוזי. השופט סולברג קבע כי העתירה תובא לדיון לפני שלושה שופטי בג"ץ.

מקלחת ושירותים בכלא איילון כפי שצולמו על ידי ח"כ לשעבר מיקי חיימוביץ
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות