המשטרה: ארגון פשע ישראלי פלסטיני ראשון בהיסטוריה

שתף כתבה עם חברים

פוסטה על המבנה שחשפו בימ"ר לכיש: משפחת הפשע שלמה הנשים והגברים, השותפים והחיילים מחברון שעברו לחיות באשקלון, אנשי העסקים שגזרו קופונים, ונשיאת בית משפט מחוזי קשוחה

ארגון בני שלמה: כל העצורים, מהפלג הפלסטיני עד חברת הילדות שהפכה לבנקאית

הסרת צווי איסור הפרסום על תיק "ארגון פשע כלכלי – בני שלמה" מאפשרת מבט חודר יותר אל החקירה של ימ"ר לכיש ורשות המסים: 35 חשודים כפעילים בארגון הפשיעה נעצרו ב-13 בינואר. מעצרם של שלמה ושל החשודים כמנהלים ואנשי הדרג הגבוה בארגון – זוהיר רואשדה, גילי שאלתיאל, ואבי ושגית אוסדון – הוארך כבר בפעם הראשונה בשבועיים, החלטה חריגה ביותר. המשטרה טוענת כי הארגון בראשות שלמה עונה להגדרות של ארגון פשיעה, עם מנהלים, חיילים, מנגנון מובנה וחלוקת תפקידים בין "המחלקות השונות" בארגון, כש"כל בורג יודע את תפקידו במכונה".

לפי המשטרה, הארגון עבד בייצור כסף באמצעות מערך של הפצת חשבוניות פיקטיביות בהיקף של חצי מיליארד שקל. בדיוני הארכות המעצר הבאים כבר נטען כי מדובר ב"פרשה של מיליארדים". כמו בתיק ארגון הפשע המיוחס ליניב בן דוד, גם כאן החשבוניות הפיקטיביות הופצו על פי החשד לקבלני בנייה שנוהגים לשלם שכר בכסף שחור במזומן, ללא מסים. כדי להלבין את ההוצאות, הקבלנים מקזזים חשבוניות פיקטיביות, מוציאים צ'קים תואמים ומוסרים לבעלי חברות הקש, ואלו פורטים את הכספים בצ'יינג' למזומן, בניכוי עמלת מתווכים, תוך יצירת מצג של גלגול כספים חוקי. "אתה מבקש חשבוניות פיקטיביות על כוח אדם, על ברזל וחומרי גלם. אתה מתקזז, מפחית את הוצאות המע"מ הפיקטיביות מההכנסות אמת שקיבלת בתוספת מע"מ עבור פעילות העסק, והמדינה מפסידה החחק שלה בעסקאות אלה", מסביר גורם בתיק.

בני שלמה בבית המשפט (ארכיון)

לטענת המשטרה, בני שלמה עומד בראש הארגון, שגנב כספי מסים בעשרות מיליונים, ובמקביל פעל להלבנת הון שחור. את "המערך המבצעי" של הפצת החשבוניות בשטח ניהלו עבורו לפי הנטען שישה בני משפחה פלסטינית. מדובר בפלסטינים  מכפר סמוע שליד חברון אשר התאזרחו בישראל לפני 15 שנים, והתיישבו בדרום הארץ – בעיקר באזור אשקלון.

כ"בנק" של הארגון שימש לפי החשד הצ'יינג' של בני הזוג אוסדון בנתיבות, "אונו פיננסים", אשר לפי החשד שימש כמרכז לניכיון צ'קים והלבנת הכספים עבור ארגון הפשע. המשטרה טוענת כי לפי חומר הראיות, בני הזוג היו בקשר ישיר עם שלמה, ושגית אוסדון שימשה לכאורה כ"מנהלת חשבונות" בפועל של הארגון.

לעשרות העצורים מיוחסות עבירות מע"מ ומס הכנסה, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות נוספות, הכל במסגרת ארגון פשיעה כהגדרתו בישראל.

הארכות המעצר מתנהלות בבית משפט השלום באשקלון. בני שלמה נעצר כאמור עד 27 בינואר. הנשים, אשתו חן והגיסה לילך, אלמנתו של האח שלום שלמה אשר נרצח לפני מספר שנים, נעצרו עד 26 בינואר, לאחר שמעצרן הוארך כמה פעמים.

מעצרו של אחד החשודים (צילום: משטרה)

בשלב זה, החקירה מתמקדת בחקירת הנכסים של משפחת שלמה; חוקרי המשטרה ו"יהלום" טוענים כי בני שלמה ואשתו רכשו מגרשים במושב חלץ ורשמו אותם על השם של שאלתיאל הנחשב ליד ימינו של שלמה, ועל שמות אנשים אחרים.

החוקרים מטיחים בבני הזוג שלמה כי בשנתיים האחרונות גם הופקדו בחשבון הבנק שלהם חצי מיליון שקל על ידי אנשים שונים – במזומן. 100 אלף שקל במזומן הופקדו על ידי חן שלמה עצמה. בני הזוג שלמה מדווחים מצידם על משכורת חודשית של 10,000 שקל בלבד מבעל עסק ביפו, שהוציא להם תלושי שכר החשודים כפיקטיביים.

עורכי הדין נס בן נתן ונעמה אלחדד המייצגים את בני שלמה, האישה והגיסה, קבלו בהארכת המעצר האחרונה על כך שהמשטרה לא הטיחה בפני חן שלמה את הראיות עד לשלב מתקדם זה. "זו הארכת מעצר שלישית למשיבה נעדרת כל עבר פלילי, אם לילדה קטנה בת חמש", אמרה עו"ד אלחדד. השופטת נועה חקלאי ביקשה מהמשטרה לבחון את שחרור שתי הנשים עוד לפני שבת, אך אישרה את הארכת מעצרן עד ליום ראשון (26.1). מעצרו של שאלתיאל, כמו שלמה, הוארך עד יום שני (27.1). עו"ד ג'וליאן חדאד המייצג בתיקים כלכליים הצטרף לצוות ההגנה של בני שלמה ומסר: "אני סבור כי הלקוח שלי לא קשור לחשדות הנוגעים לחשבוניות פיקטיביות, חשדות שלא מיוחסים למרשי אפילו בבקשת המעצר של המשטרה".

יתר החשודים
שגית אוסדון (38) ממושב מעגלים. מתוארת עם בעלה אבי כ"בנקאית" של הארגון. טוענת כי היא חברת ילדות של בני שלמה, אך לא מעבר לכך. לטענת המשטרה, האזנות סתר קושרות קשר מפליל בין הצדדים. סנגוריהם של בני הזוג אוסדדון – עו"ד יצחק איצקוביץ ועו"ד מירן בן חמו – מסרו התגובה: "העסק מנוהל ומדווח לפי חוק, עם קצינת ציות, רואי חשבון, וכל ניסיון לקשור את מרשינו משולל יסוד". מעצר בעלי הציינג' הוארך עד יום ראשון (26.1).

גם אחותה של שגית, ויקטוריה אבן חן (39) מראשון לציון, העובדת כפקידה בצ'יינג', עצורה 10 ימים, למרות היותה במצב רגיש של שמירת הריון. סנגורה, עו"ד מאיר ארנפלד, הגיש מסמכים רפואיים המלמדים על הריון בסיכון. "אישה במצבה צריכה להיות במנוחה בבית. החוקרים צועקים עליה, משפילים, צורחים שהיא עבריינית. היא מטפלת גם בשלושה ילדים קטנים. מנסים לשבור את רוחה".

נציג ימ"ר לכיש, רס"ב רומן פיירמן, השיב כי "יש עוד 400 פעולות חקירה, נקבל שמונה ימים ונשתדל לסיים". השופטת חקלאי התרשמה מהמצב הרפואי והורתה על שחרורה למעצר בית של אבן חן, אולם נשיאת בית משפט המחוזי באר שבע, השופטת רויטל יפה כ"ץ, קיבלה ערר משטרתי והפכה את ההחלטה.

במהלך הדיון בבית משפט המחוזי נכנסה הסבתא, אמה של החשודה, עם הנכדה בת חצי שנה, וביקשה לאפשר לאם העצורה לראות את הפעוטה. הנשיאה יפה כ"ץ שישבה כשופטת תורנית סירבה לאפשר זאת ופקדה על הסבתא לצאת מהאולם.

אחר כך האריכה הנשיאה כץ את מעצר החשודה בשישה ימים נוספים, וכתבה: "אכן במקרים נדירים ניתן וצריך לשחרר עצורים בשל מצבם הבריאותי, אולם תנאי לכך הוא שיוכח כי המחלה ממנה סובל אותו עצור איננה ניתנת לטיפול ראוי במסגרת המעצר. גם אז, על בית המשפט עדיין לבחון מה הסכנה הצפויה לציבור… המשיבה אשר בוחרת לשמור על זכות השתיקה היתה יכולה לתרום לזירוז שחרורה לו היתה משתפת פעולה".

האחים זוהיר (30), אמג'ד ורפי (27) רואשדה מאשקלון. זוהיר חשוד כמנהל מערך החשבוניות הפיקטיביות. אחת מחברות הקש לפי החשד היא "מנופים והשקעות", שהיתה רשומה על שם אמג'ד. החברה החזיקה ציוד הנדסי באתרי בנייה אבל לפי החשד שימשה כפלטפורמה לגלגול חשבוניות פיקטיביות של המיזם. לפני חודשיים, אמג'ד פרט צ'קים על סך 800 אלף שקל , וכשיצא מהצ'יינג' עם המזומנים, קפצו עליו שוטרים במעקב והחרימו את הכסף.

גם האח השלישי רפי, אחראי לפי החשד על ארגון וזיוף מסמכים.

האחים רואשדה נעצרו עד 26-27 בינואר ומייצגים אותם עורכי הדין מיכה גבאי ושרון וקנין. לדברי עו"ד גבאי, רפי הוא שכיר עם תלושי משכורת, גר בשכירות באשקלון עם אמו ואחיו, מצב שונה לגמרי מה"מיליונים" המתוארים.

עוד כמה בני דודים ממשפחת רואשדה המורחבת, חלקם מתגוררים עדיין בשטחים, חשודים כי סייעו בשרשרת הלבנת ההון, כ"קופים" שפרטו כספים בצ'יינג' תוך התחזות בשמות אחרים.  עו"ד מיכאל בוסקילה המייצג את אחד החשודים אמר כי "בחור בשם שרון החתים אותו על מסמכים, מבלי שהוא יודע עברית, ואז יום אחד לפני חודשיים (במהלך החקירה הסמויה, ז"ק) הודיעו לו שהוא מנוע כניסה לישראל".

דוד (דדי) אברג'ל משדה משה. אברג'ל מנהל חנות ענק למוצרי בנייה בקרית גת, ובנוסף הוא בעל שליטה בחברת כוח אדם לבנייה. מאחר שהוא בהליכי פשיטת רגל, אשתו רויטל רשומה כבעלים של החברה. לפי החשד, בצד פעילות חוקית, החברות מוציאות ומקזזות חשבוניות פיקטיביות, ופורטות את התוצרים בצ'יינג' של אוסדון.

בין העצורים שני אנשי עסקים מאשדוד – מאיר אלחרר (54) ויעקב שמעוני (49). לאלחרר עסקים בתחום המסעדות ואולמות אירועים. לפי החשד, השניים מגלגלים חשבוניות פיקטיביות בהיקפים ניכרים. הסנגורים – עורכי הדין ירון ברזילי, יוסי גגולה ורומח שביט – אמרו כי "מרשיהם אינם קשורים לארגון של בני שלמה, ככל שקיים כזה ארגון, וככל שהחשד של עבירות במסגרת ארגון פשיעה ימשיך להיות מיוחס להם, הם יורו למרשיהם להמשיך לשתוק". מעצרם של אלחרר ושמעוני הוארך עד יום שני (27.1).

עוד נעצרו גם שלושה עוסקים עצמאיים ממושב בניה: נחום פרסר (66), יעקב פילוסוף (41) וחן רוזנטל (43). גם להם מיוחס קיזוז מס מחשבוניות שהוצאו שלא כדין, קבלת דבר במרמה והלבנת הון במסגרת ארגון פשיעה. מעצרו של פרסר הוארך עד 26 בינואר, בעוד שני האחרים שוחררו בשלב מוקדם יותר. הסנגור, עו"ד ניתאי נטר, טען כי פרסר הגיע להסדר עם פקיד שומה, ומשלם כל חודש 230 אלף שקל על חשבון החוב למס הכנסה. הסנגור ביקש לשחרר את החשבון שהוקפא, כדי שפרסר יוכל להמשיך לשלם לפי ההסדר, אבל נציג יחידת יהלום התנגד ואמר כי חשבון הבנק נתפס ומיועד לחילוט פלילי.

חשודים נוספים

שרון אבו חלתם (46) מיפו. לפני חודש קנה מאמג'ד רואשדה את החברה "מנופים והשקעות", שמוגדרת בנשטרה כחברה פיקטיבית. לפי החשד לאבו חלתם היה  חלק מרכזי עוד לפני כן בגיוס והפעלת "קופים", פריטת כספים וחלוקתם ל"אנשי השטח". לדברי הסנגור, עו"ד אביחי חג'בי, במהלך כל החקירה הציעו לו: "תפליל את זה או האחר ונשחרר אותך" – מה שמרמז על נסיונות לגייס עד מדינה מרשימת העצורים הארוכה. עו"ד חג'בי ביקש מבית המשפט לא לאפשר מתן "צ'ק פתוח" למשטרה, אך השופטת חקלאי האריכה פעם נוספת את מעצר החשוד עד יום שלישי (28.1).

יוסף אשקר (51), בעל חנות ביפו אשר הנפיק לפי החשד תלושי שכר פיקטיביים באמצעות חברה בבעלותו לבני שלמה ולאשתו. אשקר, המיוצג על ידי עו"ד רמזי קטילאת, שוחרר לאחר מספר ימים.

רונאל חדד (34) וניר לוי (55) מבאר שבע. חשודים בהפצת וקיזוז חשבוניות פיקטיביות.

מוטי חליווה (45) מאשקלון. יבואן קפה, שוחרר השבוע למעצר בית של שבועיים. מיוצג על ידי עו"ד וקנין.

עלאא בידס (25) ממזרח ירושלים. חשוד בפריטות כספים בצ'יינג'ים בזהות בדויה, כנציג חברות הקש. מיוצג על ידי עו"ד יאיר לחן. מעצרו הוארך עד 26 בינואר.

חשד דומה מיוחס גם למחמוד קונבר (29) מירושלים, חסן טמיזה (43) מחברון, יזן אבו כרש מכפר סמוע ומאג'ד אל אסד (43) מלקיה. מעצרם של אבו כרש וטמיזה הוארך עד 27.1.

כסף שנתפס במהלך מבצע המעצרים (צילום: משטרה)

לאתר "פוסטה" נודע כי גם ימ"ר מרכז מסייעת לחקירה. בעל חברה לחומרי בניין מלוד, ומספר אנשי משפחת ג'רושי, ניכו לפי החשד צ'קים בצ'יינג' של אוסדון נחקרו ושוחררו, אך נתפסו מהם כסף ורכבים, כמו מיתר החשודים. כמו כן, מלבד הצ'יינג' העיקרי, נחקרו מספר בעלי צ'יינג'ים בירושלים, בכפר סבא ובאר שבע, אשר לפי החשד הועבר להם להם נתח מניכיון הצ'קים. חשודים אלה – המיוצגים על ידי עו"ד אורי גולדמן, עו"ד יוסי חמצני ועו"ד דוד בוחבוט – שוחררו בתום חקירה.

עדכון 27.1

בארגון הפשע להלבנת הון והפצת חשבוניות פיקטיביות, בראשות בני שלמה לפי החשד, פעלו לפחות 30 חברות קש. כך טוענים בימ"ר לכיש וביחידות יהלום ומע"מ. בית המשפט באשקלון האריך בשבוע, עד 3 בפברואר את מעצרם של שלמה ושל בעלי הצ'יינג' בנתיבות, שגית ואבי אוסעדון, אליהם התנקזו לפי החשד כספי הארגון, פעיליו ו"קופיו". ביניהם, פלסטינים ותושבי שטחים שנשלחו על פי החשד לפרוט צ'קים של חברות הקש ולמשוך כספים במזומן, מאות אלפי שקלים כל פעם, ששימשו לתשלום משכורות במזומן לפועלים באתרי בניה, כשיתר הכסף התחלק כרווח בין ראשי הארגון לכאורה.

עשרות מיליוני שקלים לפי החשד נשארו בידי הארגון מקיזוז כספי מע"מ בחברות, שחלקן היה פיקטיבי למחצה (לצד פעילות אמיתית), וחלקן באורח מלא ששימשו להוצאת חשבוניות-כיסוי. נציג המשטרה נשאל האם יש עדים שמפלילים את ראש הארגון, וביקש לא להשיב בגלוי. עו"ד ג'וליאן חדאד שהצטרף לצוות ההגנה של בני שלמה, לצד עו"ד נס בן נתן ועו"ד נעמה אלחדד, מסר: "דומה כי מה שמתווה את המשטרה בתיק זה הוא 'המוניטין' של בני שלמה ולא ראיות. גם אחרי שנה וחצי של חקירה סמויה ומעצר בן 15 ימים, חוקרי המשטרה לא ידעו לתת מענה לשאלות פשוטות ביותר. הגם שבית המשפט לא נעתר לבקשת המשטרה והסתפק במספר ימי מעצר נמוך יותר, ערר נגד ההחלטה לא הוגש בשלב זה מטעמים טקטיים". בינתיים, חן ולילך שלמה שוחררו ביום ראשון (26 בינואר) למעצר בית.

החשוד בניהול "המערך המבצעי" של חברות הקש, הוא זוהיר רואשדה, פלסטיני שהתאזרח בישראל וסכומי העבירות המיוחסים לו הם מעל 200 מיליון שקל. סנגוריו עורכי הדין מיכה גבאי ואייל אוחיון, אמרו כי "בכל יום הוא נלקח לקצין מודיעין, שמבטיח לו שאם ישתף פעולה, ישחררו אותו ואת האחים שלו" שחשודים איתו בתפעול המערך.

אחיו, אמג'ד רואשדה מבאר שבע, וחסן טמיזה ויזן אבו כרש, המתגוררים באיזור חברון, חשודים במשיכת כספים על שמות חברות הקש ובאמצעות מסמכים מזויפים, מהצ'יינג' שבעליו חשודים בשיתוף פעולה. חברי "הענף הפלסטיני" נעצרו עד 3.2. מנאר רואשדה, בן משפחה נוסף, נעצר עד 30.1.

רפאל פילוסוף ונחום פרסר ממושב בניה חשודים בקיזוז חשבוניות פיקטיביות בסכומים של מעל 100 מיליון שקל באחת החברות שהתחמקה ממע"מ. פילוסוף מיוצג על ידי עו"ד ירון בן יוסף. לדבריו, הציעו גם לו להיות עד מדינה. מעצרם הוארך עד 30.1.

עד אותו מועד הוארך גם מעצרם של יעקב שמעוני ומאיר אלחרר מאשדוד, המיוצגים על ידי עורכי הדין ירון ברזילי, יוסי גגולה ורומח שביט. כנגד שמעוני נטען כי הוצאו לפקודתו מספר לא מבוטל של צ'קים והוא משך כספים מהבנק, כן הפקיד לכאורה כספים לחן שלמה.

גילי שאלתיאל נשאל על מקור הכסף לנכסים הרשומים על שמו, במושב חלץ ובמושב אורות. החוקרים סבורים כי הוא מחזיק בהם כאיש קש של שלמה. עורכות הדין נעמה אלחדד ומיטל עזרא אמרו כי הנכס בחלץ נרכש לפני שנכנס חוק הגבלת המזומנים לתוקף, אך שאלתיאל הגיש הצהרות הון ודוחות שנתיים המספקים הסבר. השופטת נועה חקלאי כתבה כי חלקו של שאלתיאל "לא מאוד מרכזי", אך האריכה את מעצרו עד חמישי 30.1. שאלתיאל ומרבית החשודים שומרים על זכות השתיקה.

ביום ראשון (26.1) שוחרר דוד אברג'ל למעצר בית. ויקטוריה אבן חן, עובדת הצ'יינג' בנתיבות ובת משפחת הבעלים, שוחררה ביום שישי, כשבית המשפט העליון התערב באופן חריג בעקבות בקשת רשות ערר של הסנגור, עו"ד מאיר ארנפלד. השופט עוזי פוגלמן ביטל את הארכת המעצר שקבעה נשיאת בית משפט מחוזי באר שבע רויטל יפה כ"ץ, בשל מצבה של החשודה הנמצאת בשמירת הריון, לאחר שהתברר ששב"ס לא ערוך לתת לה טיפול מתאים, חרף החלטת נשיאת המחוזי "לנפנף" מסמכים רפואיים שהוצגו בעניין.

עדכון 29.1

עצור חדש בפרשה: יצחק ישר (34), קבלן מנתיבות. בחיפוש נתפסו צ'קים וטלפונים. בית המשפט האריך את מעצרו עד 3.2. בתוך כך שוחרר היום רפי רואשדה.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
10 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות