שב"ס פוגע בזכות ההיוועצות של נאשמים בנסיון לשמור על הזכות לכבוד של אסירים

שתף כתבה עם חברים

עקב צפיפות בבתי מעצר מועברים עצורים עם כתב אישום לבתי סוהר, כדי לעמוד בדרישות בג"צ שטח המחיה, אלא שבתי סוהר אינם ערוכים לקלוט מספר גדול של עורכי דין * "הגיעה העת לבג"צ זכות ההיוועצות", אומרת עו"ד אורית חיון שביקשה להיפגש עם עצורים ברימונים ונמסר לה, "תבואי עוד שבוע"

כלא רימונים (משה שי, פלאש 90)
כלא רימונים (משה שי, פלאש 90)

שב"ס מעביר עצורים בין מתקני כליאה שונים כדי לדלל את הצפיפות, ולעמוד בהחלטת בג"צ שטח המחייה שקבע כללים חדשים למגורי אסירים, שלושה מ"ר לפחות לאסיר. אלא שעכשיו מתברר, כי במסגרת השמירה הקפדנית על זכות יסוד אחת, כבוד האדם, פוגע שב"ס בזכות יסוד אחרת, לא פחות חשובה מבחינתם של כלואים, הזכות להיוועצות עם עורך דין.

את הדברים חושפת עו"ד אורית חיון, סניגורית פלילית מצטיינת ודעתנית, אשר מייצגת שני עצורים נגדם הוגש לאחרונה כתב אישום בעבירות אלימות. הם נעצרו "עד החלטה אחרת" (בהמתנה להחלטה בעניין איזוק אלקטרוני) ושהו עד לאחרונה בבית המעצר אבו כביר. עקב עומס בבתי מעצר שלא מאפשר לשב"ס לעמוד בתנאי בג"צ הוחלט להשאיר באבו כביר עצורי ימים בלבד, ומי שהוגש נגדו כתב אישום מועבר לאגפים מיוחדים בבתי סוהר, וזה מה שקרה עם שני העצורים אותם מייצגת עו"ד חיון אשר הועברו לכלא רימונים.

אלא שאז התברר כי אולי נשמרת זכותם של העצורים לחיים בתנאים מרווחים יותר בכלא, אבל בתי הסוהר אינם ערוכים לארח סניגורים בהיקפים ותנאים כמו שנהוג בבתי מעצר. באבו כביר למשל יש מספר רב יחסית של חדרי מפגש והתייעצות של כלואים עם עורכי דין לקראת הליכים משפטיים, בעוד שבבתי סוהר כמו רימונים אין מספיק חדרים כאלה ועורכי דין נאלצים להמתין בתור ימים ארוכים ואף שבועות כדי להיפגש עם לקוח המצוי בשיאו של הליך משפטי אינטנסיבי.

במהלך חול המועד פנתה עו"ד חיון למתאם הביקורים בכלא רימונים ודרשה להיפגש עם לקוחותיה שהועבר לשם מאבו כביר. לטענתה היא נדהמה מהתשובה שקבלה: "חדר הביקורים תפוס לשבוע הקרוב". עו"ד אורית חיוןועו"ד דין כוכבי ממשרדה הגישו עתירה דחופה לשופט המחוזי התורן, אחיקם סטולר, שדרש תגובה מיידית משב"ס.

הסניגורים דרשו בעתירה משב"ס, "לנמק מדוע אינו מאפשר מפגשי היוועצות למי שהינם עצורים בטענה כי 'יש רק חדר אחד לקיום מפגש עורך דין, והוא תפוס בכל השבוע הקרוב… לא ברור מדוע נתנה הנחיה להעביר עצורים הזקוקים להיוועצות דחופה, סדירה ורציפה לבית סוהר אשר אין בו את האפשרות לקיים מפגשי עורך דין כנדרש. בבית המעצר אבו כביר המותאם לעצורים קיימות שבע עמדות לקיום מפגש עורכי דין, ואין דרישה לתיאום ביקור מראש".

עו"ד אורית חיון
עו"ד אורית חיון
שופט אחיקם סטולר
שופט אחיקם סטולר

לעומת זאת ברימונים, נטען בעתירה, בכל פעם שנעשית פנייה נמסר כי לא ניתן לקיים מפגש, אלא בתיאום של ימים, שבוע ולעתים אף שבועיים מראש. "במקרה זה מתחדד הצורך לקיום היוועצות לאור הודעת הפרקליטות כי בתיק המדובר על אף הגשת כתב האישום, החקירה טרם הסתיימה, ונדרשת חקירתם של העותרים".

התנהלות שב"ס, הוסיפו עו"ד חיון וכוכבי, בלתי חוקית ורומסת ברגל גסה זכות יסוד במדינת ישראל, ועל בית המשפט להורות לרשויות הכלא להקצות חדרים נוספים למפגשי ייעוץ, ולא לדחות כניסת עורכי דין.

תגובת היועצים המשפטיים של שב"ס ייתרה את הבקשה של חיון, לכאורה, שכן הם מיהרו להבטיח שיאפשרו לה באותו היום פגישה עם העצורים. אולם כאשר עו"ד חיון הגיעה בשעה היעודה לרימונים היא גילתה שלקוחותיה נלקחו בינתיים למתקן כליאה אחר, ואז היא הגישה בקשה לבזיון בית המשפט. "אין בכוונתי להגיש עתירה בהולה בכל פעם שארצה לבקר עצור", היא אומרת. "פניתי לראש לשכת עורכי הדין אבי חימי, כדי לפתור את הסוגיה הזאת אחת ולתמיד. שב׳ס יתכבד לפנות מספיק חדרים למפגשי עורכי דין שייערכו בתנאים ראויים, תוך זמן המתנה סביר ובאופן מיידי, או שבהמשך לבג"צ מרחב המחיה, שב"ס ייערך להפסיד שוב בבג"צ שיוגש, הפעם למען כיבוד זכויות היסוד של העצורים והאסירים להיוועץ בעורכי דינם".

בשב"ס אומרים בתגובה כי עורכת הדין התבקשה לקבוע בשעה אחרת, אך מכחישים שנאמר לה לחכות שבוע. לדבריהם שב"ס מודע לפער, ויפתח חדר התיייעצות נוסף בכל מתקן בו נדרש. התגובה הרשמית: "שירות בתי הסוהר משקיע את מירב המאמצים כדי לאפשר לעצורים ולאסירים לקבל את כל זכויותיהם כפי שמכתיב החוק. סגל בית הסוהר רימונים פועל ככל הניתן על מנת לאפשר פגישות בין עצורים לעורכי דינם בתדירות מספקת, מבלי חלילה נסיון לפגוע באף אחד מהצדדים".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות