מוזיאון ר"ג לא יידרש להחזיר לתצוגה יצירת אומנות שנויה במחלוקת על ירושלים

שתף כתבה עם חברים

עתירתו של האמן דוד ריב נגד העירייה נדחתה למרות טענתו להתערבות ראש העיר כרמל שאמה, שהביאה להסרת יצירתו מתערוכה במוזיאון. עורך דינו: פגיעה בחופש הביטוי, ההשלכות של הפרשה הזו מרחיקות לכת

היצירה וכרמל שאמה (צילומים: מהעמוד של אביהוא בן משה)

לאחר שיצירתו של האמן דוד ריב הוסרה ממוזיאון רמת גן בטענה כי היא גזענית ופוגענית, ולאחר שהאחרון פנה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בכדי לבטל את ההחלטה, החליט בית המשפט היום לדחות את עתירתו.

היצירה "ירושלים" של ריב היא אחת מתוך שמונה המוצגות במוזיאון רמת גן. ביצירה רואים תמונה של אדם חרדי מתפלל בכותל בירושלים כאשר אותה תמונה מופיעה למעלה ולידה מופיע הכיתוב "ירושלים של זהב" ולמטה שלידה מופיע הכיתוב "ירושלים של חרא".

בעקבות כך, העלה חבר האופוזיציה במועצת העיר אביהוא בן משה פרסום שדיווח על "יצירת האומנות במוזיאון רמת גן" תוך שהוא מעביר ביקורת על שיבוצה בתערוכה. לאחר מכן פרסם ראש העירייה, כרמל שאמה-הכהן, סקר שבו פנה אל תושבי רמת גן ושאל אותם האם להסיר את היצירה. בעקבות תוצאותיו, הורה ראש העיר להסיר את התמונה.

יש לציין כי המוזיאון נפתח מחדש לקהל הרחב ביום 23 בדצמבר השנה לאחר שנים של שיפוצים בהשקעה כספית אדירה. כאמור ביום למחרת (24 דצמבר) פרסם ראש העיר פוסטים, שבין היתר כתב בהם שעמדתו מוצקה להסרת היצירה אך סגנו רועי ברזילי, יו"ר הוועד המנהל במוזיאון, מתנגד לכך.

לאחר הסרת התמונה, הגיש ריב יחד עם האגודה לזכויות האזרח עתירה מנהלית לבית המשפט, שנתן תחילה צו ביניים המורה להשאיר את היצירה עד לבירור. עם זאת התמונה הוסרה והועברה בינתיים לחדר צדדי. ב-27 בדצמבר התקיימה ישיבה בזום בהשתתפות כל חברי הוועד המנהל של המוזיאון, שדנו במשך שעתיים וחצי באינטרסים הציבוריים המתנגשים, שמעו את עמדתו של ראש העיר וכן את עמדת האוצרת שהתנגדה להסרת היצירה. בהצבעה שהתקיימה לאחר מכן ללא שאמה-הכהן, הוחלט ברוב של 11 מול 2 שאין מקום להשארת היצירה ויש להסירה מהתערוכה עקב "פגיעה ברגשות הציבור", בתדמית המוזיאון ובתדמית העיר.

כרמל שאמה הכהן

לטענת העותרים, מי שאחראי לפעילות המוזיאון הוא הוועד המנהל של שלו, כאשר לראש העיר אין כל סמכות להתערב בתוכן האמנותי שבמקום.  לטענת העותרים, התערבות ראש העיר היא פגיעה בחופש הביטוי של המוסד ובניגוד לחוק המוזיאונים.

מנגד, טענו ראש העיר, העיריה והמוזיאון, כי מדובר בהחלטה ראויה וסבירה שהתקבלה על ידי הגוף המקצועי המוסמך – הוועד המנהל של המוזיאון. המשיבים טענו כי לא נפל פגם בהחלטה זו ובוודאי שלא פגם המצדיק את התערבות בית המשפט.

השופט עמית קובי ורדי החליט לבסוף לדחות את העתירה: "מדובר לטעמי בעתירה חשובה שהייתה גם מוצדקת בעת שהוגשה, שכן היא הוגשה בזמן שראש העיר סבר שבסמכותו להורות להסיר את היצירה ולא כך הם פני הדברים. ברם לאחר מכן, משקיבל ייעוץ משפטי שהסביר לו את המצב, התעשת ופעל בהתאם לדין שאין בסמכותו להתערב בתכני התערוכות המוצגות במוזיאון ומי שקיבל את ההחלטה להסרת היצירה בסופו של דבר היה הגוף המוסמך לכך- הועד המנהל של המוזיאון".

עוד אמר השופט כי "אין למעשה מחלוקת בין הצדדים שבהתאם לדין ולפסיקה ראש העיר אינו יכול להתערב ולהחליט בתוכן המקצועי של מה יוצג במוזיאון והשאלה הינה עובדתית. האם בפועל הוא התערב בתוכן המקצועי אם לאו, ולטעמי, למרות הגבול הדק והעדין בין השפעה מותרת לבין התערבות ,לא ניתן לקבוע , במקרה ספציפי זה שהייתה התערבות שכזו…לא הוכח עובדתית שנחצה קו גבול עדין זה ולא ניתן להצביע על פגם מהותי המצדיק את התערבות בית המשפט בשיקול הדעת של הגוף המקצוע…".

אביהוא בן משה

בהתחשב בחשיבות העתירה ובכך שהעתירה לטעמו הייתה מוצדקת כשהוגשה החליט השופט לא לחייב את העותרים בהוצאות.

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, אמר לאחר ההחלטה: "אנו מצטערים על כך שבית המשפט לא השתכנע שהוועד המנהל של המוזיאון קיבל את ההחלטה להסיר את היצירה בשל השפעה פסולה של ראש העירייה. יחד עם זאת השופט הבהיר בפסק הדין באופן חד-משמעי, כי לראש העירייה אין סמכות להורות על הסרת יצירות אמנות או להתערב בתכני התערוכות המוצגות במוזיאון. בית המשפט אף המליץ למוזיאון לשקול את הצגת היצירה בחדר סגור ובכך לתת מענה לחופש הביטוי האמנותי ולפגיעה הקשה האפשרית בשמו של המוזיאון.

"התנהלותו של ראש העירייה והוועד המנהל של המוזיאון גרמו לפגיעה קשה בחופש הביטוי. ההשלכות של פרשה זו מרחיקות לכת ומהוות אפקט מצנן על יכולת הביטוי של האמנים בישראל.

"כפי שטענו בבית המשפט – זכור רק תקדים אחד לכך שוועד מנהל מתכנס כדי לדון הסרת יצירה: בפרשת 'מלכת אמבטיה' של חנוך לוין מועצת תיאטרון הקאמרי החליטה בשנת 1970 להוריד את ההצגה שלא נעמה לשלטונות וההחלטה היא כתם לדיראון עולם בתרבות הישראלית. טוב יעשה הועד המנהל של המוזיאון אם יאמץ את המלצת בית המשפט, וימזער, ולו במעט, את הנזק העצום שגרם למוזיאון ולחופש האמנות".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות