פוסט קורונה: עבודות שירות לנאשם שאיים לדרוס שוטר בתקופת המגיפה

שתף כתבה עם חברים

ברח ממחסום משטרתי ולאחר מכן פרסם סרטון עם קללות כלפי השוטר. רישיונו נפסל לארבע שנים, האופנוע חולט, והוא גם ישלם לשוטר פיצוי * השופט שגיא קיבל טענה לאכיפה בררנית ואמר לנאשם בנימה אישית: "כאדם שרוכב על אופנוע 35 שנים, אפשר לעשות את זה וליהנות מחוויית הרכיבה"

צילום מסך מתוך סרטון שפרסם הנאשם באינסטגרם

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר תשעה חודשי מאסר שיבוצעו בעבודות שירות על גיא ברק (26) מראשון לציון, שהורשע בשורה של עבירות תעבורה שביצע בעת שרכב על אופנועו (24 אפריל).
לפי כתב האישום נגד ברק, בבוקר שבת ה-18 באפריל 2020, בעת סגר הקורונה, הוא רכב על אופנוע ללא לוחית זיהוי, יחד עם חבורת רוכבים אחרים.
בכניסה לנתיבי איילון צפון ניסו הרוכבים להימלט ממחסום משטרתי, תוך שנסעו בניגוד לכיוון התנועה.

ברק אף צילם ממצלמת הקסדה שלו כיצד ברח מהמחסום המשטרתי וכאיך כמעט פגע באחד השוטרים. את הסרטון פרסם ברשת חברתית והוסיף לו את הכיתוב "רוצה להידרס?" על רקע תמונת השוטר, כמו גם גידופים כלפי השוטר.
לאחר שנמלט החביא ברק את האופנוע, אך נעצר למחרת וגם האופנוע נתפס. כתב האישום ייחס לו עבירות סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, מעשי פזיזות ורשלנות, שיבוש הליכי משפט, הכשלת שוטר בעת מילוי תפקידו, נהיגה במהירות מופרזת, אי ציות לתמרורים ואי הצגת לוחית רישוי.

לאחר הגשת כתב האישום נגד ברק, התיק הופנה להליך גישור, שבמהלכו הושג הסדר טיעון בין סנגוריו של הנאשם, עורכי הדין אבי חימי ומשה וייס, לבין הפרקליטות. במסגרת ההסדר סוכם כי התביעה תעתור לעונש של 18 חודשי מאסר, בעוד שההגנה תטען באופן חופשי.
לאחר שהנאשם הודה והורשע, הוא 
הופנה להליך טיפול שיקומי במרכז התחלה חדשה. בתסקיר המבחן שהוגש בעניינו צוין כי הוא בוגר סיירת חרוב בצה"ל, שניהל תחנת דלק ונחשב לעובד מסור. מאחר שהנאשם לא סיים את הטיפול אליו הופנה, שירות המבחן נמנע מהמלצה על ענישה קונקרטית. 

הנאשם, גיא ברק (צילומים: פוסטה)

התובע, עו"ד אורן חיים מפרקליטות מחוז תל אביב, טען כי מדובר בעבירות פרי תכנון מוקדם, ולראיה ציין את הסרת לוחיות הרישוי מהאופנוע בטרם ביצוע העבירות.
עו"ד חימי טען לאכיפה בררנית, בטענה שהקבוצה מנתה לפחות 12 רוכבים, אך הנאשם היה היחיד שנשפט בבית משפט מחוזי, בעוד שיתר הרוכבים נשפטו בבית המשפט לתעבורה על עבירות קלות יותר. הסנגור הוסיף וציין כי הנאשם השתתף ב-40 מפגשים טיפוליים, וגם כי בעקבות המקרה איבד הנאשם את עבודתו ושהה חודש במעצר, חודשיים וחצי במעצר בית באיזוק אלקטרוני, ושנה במעצר בית לילי. על כן עתר עו"ד חימי לעונש של מאסר בעבודות שירות.

השופט בני שגיא ציין כי "על פניו, יש צדק בטענת התובע… הדרך בה התנהל הנאשם באירוע היתה פראית, עבריינית, וניתן לומר כי פגעה פגיעה לא מבוטלת בכל אותם ערכים מוגנים". עם זאת ציין השופט את הפער המשמעותי בין הנאשם לבין יתר הנאשמים בפרשה, וקבע כי אין שוני משמעותי בין התנהלות הנאשם לבין התנהלות האחרים. "הן הנאשם והן יתר הרוכבים רכבו בצורה פראית; הן הנאשם והן יתר הרוכבים נהגו ללא לוחית רישוי מוצגת כדין; הן הנאשם והן יתר הרוכבים נסעו בחלק מהזמן על שולי הכביש בניגוד לכיוון התנועה; הן הנאשם והן יתר הרוכבים התעלמו מאותו שוטר שעמד במרכז הכביש במטרה לעוצרם, וחלפו במהירות לצידו. אמנם המרחק בין האופנוע של הנאשם לבין השוטר היה מצומצם יותר בהשוואה למרחק בין אופנועי יתר הרוכבים לשוטר, אך אני מתקשה לראות בנתון זה כ'שובר שוויון', אף אם אצרף אליו את אותה פעולה מתריסה וחצופה של העלאת אותו סרטון לרשת האינסטגרם… לא צוין בכתב האישום המתוקן כי נהיגתו (של הנאשם) גרמה לכלי רכב אחרים לסטות מנתיב נסיעתם, וזאת במובחן מההשפעה של נהיגתם הפרועה של האחרים על יתר המשתמשים בכביש, כפי שצוין בכתב באישום שהוגש בעניינם".

השופט בני שגיא (צילום: מוטי קמחי)

עוד ציין השופט כי "העבירות בוצעו בתקופת סגר מוחלט ובזמן שתנועת כלי הרכב בכביש הייתה דלילה ביותר. אמנם, יש משמעות מסוימת לחומרא בעצם הפרת הסגר, אולם בהקשר לעוצמת הסכנה למשתמשים בדרך, דומני כי בנסיבות אלה, עוצמת הסכנה שיוצרת רכיבה פרועה, נמוכה באופן יחסי לסיטואציה בה הכבישים עמוסים לעייפה". 

השופט ציין גם כי הנאשם הביע חרטה על מעשיו, ואת העובדה שמלבד עבירה פלילית מינורית – מדובר באדם נורמטיבי. עוד ציין השופט את ההליך השיקומי ממנו "הנאשם הצליח להפיק תועלת מסוימת". 

בתום הדיון אמר השופט לנאשם בנימה אישית: "יצאת בשן ועין מההליך. עשית טעות שיכולת לגמור בשנה (שנת מאסר)… נתתי לך צ׳אנס לגמור בעבודות שירות. ההליך הבא, אם יהיה, אתה תהיה רצדיביסט. אתה תהיה לקוח חוזר. תנסה לקחת את ההליך למקומות טובים. כאדם שרוכב על אופנוע 35 שנים, אפשר לעשות את זה וליהנות מחוויית הרכיבה. אפשר להיות רוכב אופנוע ושומר חוק".

מלבד עבודות שירות, רישיונו של הנאשם נפסל לארבע שנים והוא חויב גם בתשלום פיצוי של 5,000 שקל לשוטר. כמו כן, האופנוע שבאמצעותו בוצעו העבירות חולט.

את הפרקליטות ייצג עו"ד אורן חיים.
את הנאשם מייצג עו"ד אבי חימי, שמסר בתגובה: "גזר הדין מאוזן ושקל את כל השיקולים הרלוונטיים. אני מאחל לנאשם המשך חיים טובים ובריאים".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות