משה סעדה תובע חצי מיליון שקל מקרן בר מנחם ושי ניצן 

שתף כתבה עם חברים

צמרת מח"ש על ספסל בית המשפט: סגן מנהל המחלקה הנמצא בהליך פיטורים, מאשים את מנהלת מח"ש ופרקליט המדינה לשעבר בהידרדרות המחלקה וסירוס הבכירים בה. "ניצן הטיח בי באופן זחוח ומתנשא כי אני אדם ש'מערבב'"  

עו"ד משה סעדה

סגן מנהל מח"ש, משה סעדה, הגיש תביעה בסך חצי מיליון שקל לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, נגד מנהלת מח"ש קרן בר מנחם, פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן ומשרד המשפטים, בה הוא טוען להתעמרות בעבודה.

סעדה היה סגן מנהל המחלקה שנים ארוכות, כולל שנה כראש מח"ש בפועל, והיה שותף בהובלת החקירות בצמרת המשטרה שהסתיימו ב"מפולת הניצבים". כל זאת עד למינויה של בר מנחם, שנכנסה לתפקידה לפני שלוש שנים ושללה את כל סמכויותיו בגיבוי ניצן, בדרך לסילוקו. סעדה נשאר "סגן ראש מח"ש" בתואר, אבל בפועל הפך לפרסונה נון גראטה, ולאחרונה זומן לשימוע לפני פיטורין באישור פרקליט המדינה עמית איסמן

בתביעה שהגיש באמצעות עו"ד עודד סבוראי טוען סעדה כי ניצן ביקש לקנות "שקט תעשייתי" מול המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך על רקע חקירות המשטרה נגד ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. לטענת סעדה, הדרך לריצוי אלשיך היתה החלשת מח"ש, עקב סימונה על ידי המפכ"ל לשעבר כ"גוף עוין" על רקע המלצותיה להדיח את מפקד להב 433 לשעבר רוני ריטמן, ולפתוח בחקירה באזהרה של שוטרים גם בפרשת אירועי אום אל חיראן והרג האזרח יעקוב אלקיעאן

סעדה טוען כי ניצן התעלם במפגיע מחוות הדעת של מח"ש בפרשות האלה, כולל מראש המחלקה לשעבר אורי כרמל, שפרש שנה לפני סיום הקדנציה שלו – ואימץ את עמדות המשטרה והמפכ"ל ששיתוף הפעולה איתם היה חשוב לפרקליטות יותר ממעמדה של מח"ש, ומ"ניקוי אורוות" במשטרה.
בתוך כך טוען סעדה בתביעה, כי ניצן וראשת מח"ש החדשה, בר מנחם, פעלו כדי להסיר אותו מהדרך, סגן מנהל המחלקה – ירושה מתקופת כרמל, כמי שהיה בקו החזית הראשון בחקירות ובהתנגשויות עם צמרת המשטרה. 

"עניינה של תביעה זו הוא התעמרות בתובע בדרכים מגוונות, לרבות על דרך של הצרה בפועל ובכוח של תפקידיו וסמכויותיו כשומר סף, תוך מידור מקצועי ומידור חברתי, השפלה, ביזוי, ביוש, האשמות שווא והפצת שמועות", נטען בתביעה. "במקביל, סורסה המחלקה לחקירות שוטרים והוחלשה, והתובע נאלץ לראות בעיניים כלות כיצד ההתנהלות המקצועית משתבשת, סדרי העבודה מתקלקלים, האתוס המקצועי שטופח מתרסק והמחלקה הופכת מיחידה מבצעית החותרת למגע, לגוף נרפה וחסר ביטחון, כאשר חוקרים ואנשי מודיעין, שידיהם בעבר הלא רחוק היו עמוסות לעייפה במלאכת החקירות האינטנסיבית של חשיפת פשעים ותופעות עברייניות במשטרה, מסתובבים מתוסכלים במחלקה", טוען סעדה. 

"דרכו של התובע, מי שהיה המועמד הטבעי לתפקיד מנהל מח"ש, נחסמה והנתבעים פעלו לנטרל אותו כליל, לדחוק אותו אל מחוץ למח"ש, ובכך להבטיח שהמחלקה לחקירות שוטרים תהפוך סופית לגוף חלש, ממושמע ו'קשוב לצרכי המערכת' על חשבון עצמאותה של מח"ש, ועל חשבון ייעודה כשומר סף האמור לשמור על השומרים", נכתב בתביעה.

העימותים בין צמרת מח"ש הקודמת והמשטרה פורסמו בהרחבה, כולל מסרון ששלח עוזרו של אלשיך, נצ"מ עפר שומר, אשר בשגגה הגיע לסעדה עצמו, ובמסרון היתה על פי הנטען הוראת המפכ"ל במילים אלו: "תיכנס בסאעדה". זאת על רקע העימות בעקבות אירועי אום אל חיראן. 

סעדה מוסיף על כך בתביעה מספר פרטים חדשים.
לדבריו, מנהל המחלקה הקודם כרמל הזהיר אותו כי הוא עלול לשלם מחיר אישי בגלל עמידת מח"ש. הדבר היה ימים אחדים לפני המכרז למנהל המחלקה שיחליף את כרמל – מכרז בו התמודד סעדה מול בר מנחם. נטען כי מספר ימים לפני המכרז קיבל כרמל פנייה טלפונית מלשכת פרקליט המדינה, והתבקש לשקול שוב את עמדתו בעניין הצורך בחקירה באזהרה של  השוטר היורה באבו אלקיעאן.

לטענת סעדה, ניצן הבהיר כי "יחסי פרקליטות-משטרה קודמים". ימים בודדים לפני המכרז זימן אותו ניצן ללשכתו לראיון מקדים. סעדה טוען כי ניצן "הטיח בו באופן זחוח ומתנשא, כי הוא אדם ש'מערבב'". אחרי כמה ימים כתב ניצן לסעדה מעין התנצלות במייל: "שלום משה, הביטוי 'מערבב' לא מוצלח אולי, ובוודאי לא התכוונתי שאינך מדייק בפני בית משפט או בהמלצות. מקווה שלא גרמתי לך עוגמת נפש רבה מדי".

סעדה טוען כי מנהלת מח"ש החדשה, שנכנסה לתפקידה בפברואר 2018, "ייבשה" את המחלקה והיתה נוחה עבור המשטרה והפרקליטות. ב"מח"ש החדשה", טוען סעדה, "מונעים חקירות בכירים ונמנעים מלפתח פרשיות חשיפה שעלולות להביך את המשטרה. למעשה, מאז מינויה של בר מנחם, לא נחקר אף קצין בכיר במשטרת ישראל ולא נפתחה שום חקירת חשיפה משמעותית. מנהלת מח"ש הנוכחית בולמת באופן עקבי כל ניסיון לפעילות של חשיפה יזומה מצד מח"ש".

בהקשר זה מזכיר סעדה בין השאר את החלטת בר מנחם וניצן, שלא לקיים חקירה פלילית לקצין יאח"ה אבי רוטנברג שניהל את חקירת אשת ראש הממשלה שרה נתניהו ב"תיק המעונות" והיה מעורב בחקירות רגישות נוספות בזמן שניהל קשר רומנטי עם אשת התקשורת ג'ודי ניר מוזס, אחותו של מו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס. סעדה טוען כי בר מנחם חסמה בירור עומק ביחס לתקלות נוספות שהתרחשו לכאורה בחקירות המשטרה בתיקי נתניהו.

במקביל, מאשים סעדה, מנהלת מח"ש בגיבוי הממונים, פעלה "לסלק אותו מדרכה" אישית כמי שמזוהה עם השדרה הישנה של מח"ש. בר מנחם הפעילה כלפיו מידור מקצועי מוחלט והורתה לאנשי המחלקה שלא להעביר אליו עדכונים מחקירות, נטען. בפועל תפקידו רוקן מכל תוכן, הוא נשאר אולי נושא בתואר "סגן" אבל הסתובב במסדרונות כרוח רפאים.

"לא למותר לציין את ההיבט הנפשי של ההשפלה", כתב סעדה על הרחקתו, המקצועית והחברתית. הדברים הגיעו לשיא כאשר הוא גילה כי לפני מספר חודשים כינסה מנהלת מח"ש את כלל עובדי המחלקה לארוחת-גיבוש. היחיד שלא הוזמן, ולכן גם לא הגיע – היה הוא עצמו. "התובע חש כאילו הפך לאדם אחר, כשמעמדו וסמכויותיו ניטלו ממנו ועובדים מתרחקים ממנו כאילו היה מצורע", נכתב בתביעה. כאשר ביקש הסבר על פשר ההתנהלות כלפיו, נאמר לו על ידי בר מנחם כי הוא נחשד בהדלפות. 

דוגמה נוספת לפיחות במעמדו התרחשה כאשר עו"ד סיון פיכמן, ששימשה בעבר כעוזרת של שי ניצן, מונתה על ידי בר מנחם לתפקיד בכיר במח"ש, תוך קידום מטאורי. עו"ד פיכמן העידה מטעם מח"ש בתביעה שהגיש נגד המחלקה עובד לשעבר, בן העדה האתיופית, שטען להתעמרות בו על רקע גזעני. סעדה צידד בטענותיו של העובד, והמליץ לתת לו הזדמנות נוספת. לדבריו, הוא ספג הכפשות מפיכמן בשם מח"ש במהלך הדיון המשפטי. 

לדברי סעדה, הוצעו לו הצעות לפרוש, אך הוא בחר להישאר ולהיאבק, ולאחר שהגיש את מועמדותו לתפקיד פרקליט המדינה לפני שנה, בתקופת ממשלת נתניהו, נפתחה נגדו "אש" מלשכת היועמ"ש ומ"מ פרקליט המדינה דאז אביחי מנדלבליט. לדבריו, ביום שהגיש את מועמדותו – גורם בלשכת מנדלבליט שלח מסרון בקבוצת ההנהלה הבכירה של הפרקליטות וכתב: "היכרותכם שהיום המועד האחרון שלו להשיב להצעת מו"מ לפרישה… והרי התשובה… בעיקרון מחר אמור לצאת מכתב שימוע לפני פיטורין".
ממח"ש ומשרד המשפטים לא נמסרה תגובה לטענות שבתביעה. כתב הגנה יוגש בהמשך. 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות