דוח מבקר המדינה 2022: דעיכה משמעותית בטיפול בהתמכרויות לסמים ואלכוהול

שתף כתבה עם חברים

העדר טיפול והוצאת המדריכים לחל"ת: ב-2020 היו כ-27 אלף מכורים לסמים ולאלכוהול המוכרים לרשויות המקומיות. מבקר המדינה מותח ביקורת על משרדי הממשלה וגופי הסמך

צילום להמחשה: Jon Tyson מאתר Unsplash

דו"ח מבקר המדינה 2022 שהתפרסם היום (4 יולי) התמקד בחודשים מאי עד אוקטובר 2021 בטיפול הרשויות המקומיות בתופעות הסמים והאלכוהול בתחומן. עיקרי הדוח מדברים על העדר טיפול בתחום הטיפול בתחום הסמים והאלכוהול והוצאה של מדריכים מוסמכים לחל"ת.
הביקורת האחרונה של משרד המבקר מתניהו אנגלמן, התבצעה בשבע רשויות מקומיות: בעיריות חיפה, טירה, נוף הגליל, ראשון לציון ורמת גן; במועצה האזורית מטה אשר ובמועצה המקומית ירכא. בדיקות השלמה נעשו ברשות הלאומית לביטחון קהילתי, במשרד הרווחה, ביחידה למניעת שימוש בסמים במשרד החינוך, במשטרה, ובמרכז השלטון המקומי.

על פי הממצאים, בשנת 2020 התגלו בישראל כ-27 אלף מכורים לסמים ולאלכוהול המוכרים לרשויות המקומיות ולגורמי הטיפול השונים (כ-15 אלף מטופלים ביחידות הטיפול). עוד עולה כי בשנת 2020 טופלו בישראל 929 בני נוער (12-18) ברשויות המקומיות. סך תקציב של משרד הרווחה עומד על 88 מיליון שקל כאשר ב-134 רשויות (מתוך 255) אין בהן יחידה לטיפול בהתמכרויות, שמספר המטופלים הכולל בהן היה 1,846.
בדו"ח צויין כי כל הרשויות שנבדקו, לא פועלות באופן סדור להשלמת הנתונים במטרה להקים בסיס מידע בתחומן ולא מחזיקות בנתונים על כלל האוכלוסייה הפוטנציאלית הזקוקה לשירות (אומדן של 120 אלף מכורים לסמים ואלכוהול)
המבקר מתח ביקורת על הקיצוץ בתקציב: "הקיצוץ בתקציב שהועבר לרשויות המקומיות עקב היעדר תקציב מדינה, הביא לכך שלרשויות המקומיות לא היה תקציב לפעילויות בשנים 2020-2019". חלק העיריות שילמו מתקציבן כדי לשמר את כוח האדם.

אין פעילות מספקת בתוך בתי הספר
עוד עולה מדו"ח המבקר כי משרד הרווחה הפסיק בסוף יוני 2019 את ההתקשרות עם שתי עמותות שטיפלו בבני נוער המכורים לסמים ואלכוהול. בנוסף מציין המבקר כי בסוף שנת 2020 ל-134 מתוך 255 הרשויות המקומיות בישראל, לא הייתה יחידה לטיפול בהתמכרויות. כמו כן נמצא כי 81 מהרשויות המקומיות שאין בהן יחידה לטיפול בהתמכרויות הן רשויות יהודיות ו-53 הן רשויות ערביות.

(צילום: משטרה)

המבקר גם מותח ביקורת בנושא של הכשרת עובדים בתחום ההתמכרויות. בשנת 2020 הועסקו בכלל הרשויות המקומיות 581 מדריכי מוגנות ב-110 רשויות מקומיות. תפקידם של אותם המדריכים הוא לפעול בתוך בית הספר בנושאים של מניעת אלימות ובהסברה נגד שימוש בסמים, ובאיתור תלמידים מכורים.
לגבי התפקיד של מובילים בית ספריים (מב"סים), האחראים מטעם משרד החינוך לרכז את הטיפול בנושא הסמים בית הספר, נמצא כי רק במועצה המקומית ירכא מונו מב"סים בכל בתי הספר. בשאר הרשויות המב"סים מונו באופן חלקי ובשאר לא מונו כלל.
עוד מציין בדו"ח כי  בשנת 2020 רק 12 רשויות מקומיות (מתוך 255 הקיימות) הפעילו יחידות איתור של בני נוער על רצף ההתמכרויות. יחידות האיתור הצליחו לאתר באותה השנה 859 בני נוער משתמשים.

צל"ש לרמת גן בנושא תוכנית למיגור הסמים והאלכוהול
המבקר גם בדק את נושא של אכיפה על מכירת משקאות וחומרים מסוכנים בפיצוציות. הביקורת העלתה כי הרשויות המקומיות נוף הגליל, ירכא, טירה ומטה אשר לא ביצעו פעולות פיקוח ואכיפה בתחומן. גם עיריות חיפה ורמת גן לא ביצעו אכיפה בעצמן, והסתפקו באכיפת המשטרה. מנגד מציין המבקר לחיוב את יוזמתה של עיריית רמת גן להכנת תוכנית לאיתור, למניעה ולהסברה בקרב בני נוער וצעירים על רצף ההתמכרות, וגם את פעולת עיריית ראשון לציון.

לסיכום מציין דוח המבקר כי מומלץ כלל הגורמים שעוסקים בתחום (משרד הרווחה, הבריאות והמשטרה) להשלים הנתונים על כלל המשתמשים בסמים ובאלכוהול, וליצור בסיס נתונים אחיד שמתעדכן באופן שוטף. עוד מומלץ כי הרשות הלאומית והרשויות המקומיות יבצעו סקרים תקופתיים. בנוסף מבקש המבקר ממשרד האוצר  לבחון דרכים ליצירת ודאות תקציבית לטיפול בתחום.
בנוסף מציין המבקר כי על הרשויות המקומיות שלא הכשירו עובדים בתחום ההתמכרות לגבש עם משרד הרווחה תוכנית רב-שנתית להכשרת כלל העובדים הסוציאליים. כמן כן ממליץ המבקר לרשות הלאומית לפעול להשמת מדריכי מוגנות בכלל הרשויות, ולמצוא דרכים לשמר ולחזק את מעמדם.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות