המשטרה דרשה הרשעה לנער שנתפס עם 1.5 גרם קנאביס

שתף כתבה עם חברים

התביעה טענה שהחוק המינהלי בעבירות אינו חל על קטינים, מה קבע בית המשפט?

שקית קנאביס אצל הנער (צילום: דוברות המשטרה)

בבית המשפט השלום לנוער בתל אביב נדרש השופט נעם שילו לתת החלטה לטובת ביטול כתב אישום נגד קטין, שהמשטרה תפסה עליו 1.5 גרם של קנאביס.
גם כיום, על אף החוק המינהלי המגדיר שימוש בקנאביס כעבירה מנהלית, שנחקק על רקע השינויים החברתיים השיח הציבורי בנושא הקנאביס, ממשיכים במשטרה לעסוק בעבירות הסמים "הקלים", כאשר מדובר בנערים ונערות ללא עבר פלילי.
נזכיר כי פתיחה בהליך פלילי נגד אדם גם בעוון החזקת כמות מינורית של קנאביס מייצרת רישום פלילי, שעלול ללוות את הצעיר כל חייו.

הנער, ללא עבר פלילי, הואשם בעבירת החזקת סמים לצריכה עצמית וכתב האישום הוגש לפני כשנה (מאי 2021).
שירות המבחן לנוער ציין בתסקיר כי לא מדובר בנער בעל דפוסי התנהגות עברייניים אך הוא כן זקוק לתוכנית סביב קשיים רגשיים שהוא חווה.
גורמי הטיפול ביקשו תקופה נוספת ליישום תוכנית טיפול, אבל בא כוח הקטין ביקש לקצר את המועד בשל רצון הנאשם להתגייס לצבא.

ב-22 למאי טען בא כוח הנאשם, עו"ד רותם סרי, לביטול כתב האישום כאמור. לטענתו, מדובר בקטין שיש צורך למזער את הנזק בעניינו, עוד הוא טען כי זהו תיקו היחיד, תיק המצביע על אבסורד שכן מדובר בכמות מזערית של סם קל. "האבסורד הוא שבעניין בגירים נעשה שינוי רבתי בנוגע לשימוש עצמי והחזקה לצריכה עצמית של קנביס, בזמן שלנאשם הקטין מיוחסת עבירה פלילית, בגיר שנתפס באותן נסיבות היה משלם 1,000 שקל קנס מנהלי בפעם ראשונה ושנייה. בגיר שייתפס בעבירה מסוג זה, ולא משנה מספר הפעמים, לא יועמד לדין".

עו"ד סרי ביקש מבית המשפט לתקן את העיוות שנעשה בעצם קיומו של התיק הזה, על כל החוויות הטראומטיות, לאפשר לנאשם להתחיל את חייו כבגיר ללא כל רישום פלילי בעבירה של החזקת סמים לצריכה עצמית, לתקן את הגדרת התיק מפלילי למנהלי ולהפעיל גם לגבי נאשם זה את הנוהל שמיושם על בגירים.
התביעה מנגד עמדה על רגליה האחוריות והתעקשה על הרשעה, "לא לחינם יש שוני והפרדה בין בגירים לבין קטינים, הרפורמה לגבי הבגירים אינה רלוונטית לגבי קטינים.. המשטרה קבעה תנאים לקטינים, וכך גם לגבי הנאשם הזה. הקטין נשלח לתסקיר, הוזהר על ידי בית המשפט שעליו לשתף פעולה ולהיות נקי מסמים אך לא עשה כן. מדובר בעבירת סמים חמורה עם השלכות והשפעות במיוחד על הקטין עצמו, וגם על החברה כולה".

השופט שילו לא הסכים עם התביעה ופסק בהכרעת הדין: "מבלי לגרוע מכך שהנאשם ביצע לכאורה עבירה על פקודת הסמים המסוכנים, הרי שאין דעתי כדעת ב"כ התביעה המלומדת כי העבירה חמורה. בשנים האחרונות דובר ומדובר על לגליזציה של השימוש בסמים מסוג קנביס שיש הרואים בהם סמים קלים. אין דעתי כי מדובר בסם קל, השפעתו היא אינדיבידואלית ויש כאלו שאף נפגעו משימוש רב בקנביס, פגיעות נפשיות ואחרות…. ייאמר כבר עתה, הרי לא נטען כי הקטין הסתבך בעבירות נוספות או שמתנהלת בעניינו חקירה…. במקרה כזה של אי הרשעה מוטב לחסוך מהנאשם שהוא כבר בגיר – את פעולת הכרעת הדין הפוגעת לצערי בעתידו של אדם".

השופט גקם התייחס לרצינות התהומית של שירות המבחן וציין כי מוטב לוותר על התנהלות הקטין מול שירות המבחן בשלב הזה של חייו: "לא ניתן להיות בטוח שהנאשם ישנה עמדותיו כיום ביחס לסמים, וכפי הנראה הוא גם לא ישנה. עתה, כבגיר, יופעל לגביו הנוהל החדש והוא יתמודד עימו אם חס וחלילה יבצע עבירות על הפקודה, כולי תקווה שלא. לכן אני סבור שמן הצדק לקבל הבקשה בנסיבות אלו".
השופט החליט על ביטול כתב האישום נגד הצעיר.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות