חודשיים מאסר וקנס 200 אלף שקל לשי בן אמו

שתף כתבה עם חברים

ימ"ר לכיש והפרקליטות התקפלו ממרבית האישומים הכלכליים נגד בן אמו, וההסדר נסגר בחילוט פלילי ואזרחי עקב קשיים ראייתיים

שי בן אמו

בנובמבר 2018, ושוב ביולי 2019, נעצר שי בן אמו מקרית גת במסגרת מבצע אכיפה כלכלי של ימ"ר לכיש, בשיתוף יחידות רשות המסים, בטענה כי הוא מסתיר את מקור הכנסותיו מניהול מערך הלוואות וממקורות לא חוקיים לכאורה.
בביתו של בן אמו נתפסו אז לטענת המשטרה עשרות צ'קים בשווי שלושה מיליון שקלים. לחשוד, שזוהה כמקורב לארגונו של שלום דומרני, יוחסו אף עבירות אלימות. 

חוקר יחידת יהלום של רשות המסים, יניב שטרית, אמר בדיון הארכת המעצר כי החקירה עוסקת בהכנסותיו של בן אמו (41) בשנות המס 2011-2017, בהן לא דיווח כמעט על הכנסות. "מקורות הכנסה לא מדווחים והשמטה מדוח הן עבירות מסוג פשע, ולאחר תיקון חוק איסור הלבנת הון אלו עבירות מקור, הנושאות עונש של עשר שנות מאסר וחילוט כל הרכוש", אמר שטרית.
הסנגורית, עו"ד חן בן חיים, אמרה אז כי הצ'קים שנתפסו ישנים מאוד, פגי תוקף ולא ניתנים למימושבסופו של דבר בן אמו שוחרר, וכתב אישום הוגש נגדו בהמשך, בגין עבירות כלכליות של הלבנת הון ועבירות מס.

בכתב האישום יוחסה לבן אמו השמטת הכנסות לפי פקודת מס הכנסה, בסך של כ-2.5 מיליון שקל "ממקורות לא ידועים", ובנוסף מניעת דיווח על סכום של כמיליון שקל לפי חוק איסור הלבנת הון. הפרקליטות טענה בכתב האישום כי בן אמו קנה בית בקרית גת ורכש רכב ריינג'-רובר בחצי מיליון שקל, תוך שהעביר תשלומים בצ'יינג' באמצעות גורם אחר, על מנת למנוע דיווח על רכושו ועל התנועות הכספיות שביצע. 

עו"ד בן חיים וסנגוריו הכלכליים של בן אמו, עורכי הדין אורי גולדמן ומיכאל כשכאש, הגיעו בסופו של דבר להסדר טיעון אשר ריכך את העבירות בכתב האישום ומחק ממנו חלק משמעותי. כך, סעיף האישום בגין הלבנת הון ברכישת הבית, באמצעות מסירת צ'קים של אחרים – נמחק, ונותר אישום של הלבנת הון (מניעת דיווח) בגין רכישת רכב הריינג'-רובר.
מסעיף עבירות המס נמחק סכום ההשמטה שיוחס לנאשם, כ-2.5 מיליון שקל. במקום זאת, בן אמו הודה בעבירות מרמה ותחבולה בגין השמטת הכנסות על פני שבע שנות מס "בסכום לא ידוע".  

במסגרת כתב האישום המקורי, הפרקליטות ביקשה לחלט מהנאשם בתום ההליך סכום בשווי עבירות הלבנת ההון לכאורה – כמיליון שקל. לאחר תיקון כתב האישום, במסגרת ההסכמות עם ההגנה, הפרקליטות הסתפקה בחודשיים מאסר וקנס של 200 אלף שקל ללא חילוט. 

התובע, עו"ד ציון קינן מפרקליטות מחוז דרום, מסר לבית משפט השלום בבאר שבע: "הגענו להסדר לאחר משא ומתן ארוך. התגלו קשיים ראייתיים בנוגע לכתב האישום המקורי, תיקנו את האישומים ונותרנו עם אישום של עבירת הלבנת הון לפי סעיף 3ב לחוק, כך שלא מדובר בהלבנת הון שמקורה בפעילות אסורה אלא באי-דיווח. מדובר בעבירה ברף הנמוך של עבירות הלבנת ההון". 

עו"ד קינן הוסיף: "לגבי עבירת המס, העובדה שלא ידענו להצביע על סכומים מדויקים אותם השמיט הנאשם, הביאה אותנו במכלול הנסיבות להסכים להסדר שעל פניו נראה שהוא מאוד מקל".
כתנאי מקדים לקיום ההסדר, בן אמו שילם לרשויות המס במסגרת "הסרת מחדל" סכום נוסף שנגבה ממנו בהליך אזרחי.

השופטת ענת חולתא אישרה את ההסדר וציינה כי "הצדדים הסבירו כי ברקע קשיים ראייתיים, נכונותו ומאמציו של הנאשם להסרת המחדלים ונסיבות אישיות נוספות". עוד נקבע, כי מעונש המאסר של חודשיים ינוכו 19 ימים בהם היה בן אמו במעצר. בניכוי קיצור מנהלי, נותרו לו ימים מעטים לריצוי המאסר. 

עו"ד כשכאש מסר בתגובה: "אנו שמחים שבחלוף חודשים ארוכים השכילה התביעה הכללית להכיר בפגמים ובקשיים הראייתיים שבתיק החקירה. בתחילה נטען שבשנים 2011-2017 ביצע שי בן אמו עבירת הלבנת הון, כאשר עבירה לפי סעיף 220 לפקודת מס הכנסה היא עבירת המקור, אך לאחר שהוסבר שעבירות לפי סעיף 220 לפקודה כלל לא יכולות לשמש עבירות מקור טרם 10/2016, ועל כן כל הרכוש שנתפס מידי הנאשם נתפס בניגוד לדין, זנחה התביעה הכללית קו זה והעמידה לדין את בן אמו בעבירה חמורה פחות לפי חוק איסור הלבנת הון. גם עבירה זו נזנחה לימים, לאחר שהוכח שאין לתביעה הכללית ראיות לכאורה".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות