עסקת הטיעון בתיק רשת יפואית שסחרה בקוקאין ו-MDMA

שתף כתבה עם חברים

התיק שהחל בגל מעצרים והמשיך בסכסוך בין נאשמים והאזנות סתר בעייתיות, נגמר בהסדרי טיעון מקלים

כסף מזומן רב נתפס בעת מעצרם של הנאשמים (צילום: משטרה)

בכתב אישום שהוגש בחודש מאי 2019 לבית משפט השלום בתל אביב נגד ארבעה תושבי יפו מוכרים למשטרה נטען כי בין החודשים נובמבר 2018 למרס 2019 הם סחרו בסמים באזור תל אביב וגוש דן, במסגרת מה שהוגדר כ"רשת סמים יפואית" לה יוחסו עשרות רבות של עסקאות קוקאין ו-MDMA.
התביעה טענה כי איברהים סכסכ (25), אחמד כחיל (24), באסם גרבאן (25) וצעיר נוסף שהיה קטין בעת ביצוע העבירות (20) החזיקו במספר טלפונים ניידים שהכילו רשימת צרכנים. הם נהגו לשלוח הודעות טקסט בתפוצה רחבה לאנשי הקשר ועניינו אותם ברכישת סמים, תוך שכינו את עצמם בכינויים כגון "יוסף" ו"דוקטור". הסמים זכו לשמות קוד כמו "חולצות" או "חליפות".
עוד עלה מכתב האישום כי סכסכ וכחיל שלחו את ההודעות לצרכנים ותיאמו איתם מחיר ומקום אספקה, בעוד שהקטין שימש כשליח. גרבאן, כך נטען, ביצע את שני התפקידים במועדים שונים.

התשתית הראייתית בתיק זה התבססה על האזנות סתר ועדויות של כ-40 צרכנים מתוך מאות שקנו לכאורה סמים מהנאשמים. כמו כן, בתיק היו ממצאים שונים שהופקו מטלפונים ניידים. כתב האישום המקורי ייחס לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, ארבעה אישומים שתיארו עבירות סחר בסמים בריבוי הזדמנויות.

התיק הזה עלה לכותרות כבר לאחר הגשת כתב האישום. בעת שהפרקליטות ביקשה להאריך עד תום ההליכים את מעצרם של החשודים, היא עדיין לא העבירה לסנגורים את חומר הראיות. תיק זה הצטרף לביקורת שהושמעה אז נגד הפרקליטות בנושא עיכוב העברת חומרי חקירה לסנגורים בתיקים שונים, ולכן הנאשמים שוחררו בתנאים מגבילים.

במהלך ההליך המשפטי נגד הנאשמים הסתכסכו כחיל וג'רבאן, ולכן לחלק מהדיונים במשפט לא התייצבו חלק מהנאשמים, מה שגרם לפיצול הדיונים. אבל הסכסוך הזה לא מנע מסנגוריהם של כלל הנאשמים להצביע על קשיים ראייתיים בתיק, ובין היתר לטעון לקושי בזיהוי קולות הנאשמים בהאזנות סתר.

שהובילו להסדר טיעון במסגרתו הוגש כתב אישום מתוקן אשר ייחס לסכסכ, לקטין ולגרבאן סחר בסמים בריבוי הזדמנויות, בעוד שכחיל יוחסה עבירה של סיוע לסחר.

ההסדר לגבי שלושה מהנאשמים הוצג בבית המשפט בסוף חודש מרס.
ביחס לסכסכ, המיוצג על ידי עו"ד ווליד כבוב, הוסכם על עונש של 18 חודשי מאסר.
לגבי הקטין, המיוצג על ידי עו"ד דן באומן, הוסכם על הפנייתו לתסקיר.
ביחס לג'רבאן, המיוצג על ידי עורכי הדין נדב אלמוג וגלעד מנשה, הצדדים עתרו במשותף לתשעה חודשי מאסר.
לפני ימים אחדים נגזרו 18 חודשי מאסר על סכסכ, בעוד שעל ג'ארבן נגזרו תשעה חודשי מאסר. על שניהם הוטלו גם מאסרים מותנים וקנסות בסך אלפי שקלים.

בתחילת חודש אפריל הוצג הסדר גם בעניינו של כחיל, המיוצג על ידי עו"ד מחמוד נעאמנה, במסגרתו עתרו הצדדים לעונש של 37 ימי מעצר שאותם כבר ריצה. כבר באותו דיון נגזר דינו והוטלו עליו גם מאסרים מותנים וקנס בסך 10,000 שקל.
כך או כך, במסגרת דין ודברים בין הפרקליטות להגנה, הצביעו עורכי הדין ווליד כבוב, דן באומן, מחמוד נעאמנה ונדב אלמוג וגלעד מנשה על קשיים ראייתיים ביחס לחלק מעבירות הסחר שנטענו על ידי הפרקליטות,

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות