חיזור גורלי בנוסח דימונה

שתף כתבה עם חברים

חייל שנעצר בחשד לתקיפת חברתו ושוחרר הוציא נגד האקסית צו הרחקה בטענה שהיא מטרידה אותו באין ספור שיחות טלפון ואף איימה לשלוח אליו עבריינים

אילוסטרציה על רקע צילומי מסך של השיחות המטרידות באמצע הלילה (איור להמחשה: rawpixel.com)

בתחילת החודש דווח באתר "פוסטה" על מעצרו של חייל בחשד שתקף את חברתו לשעבר ואיים במספר הזדמנויות לרצוח אותה. המתלוננת טענה בין היתר כי החשוד חנק אותה, הפיל אותה על הרצפה והיכה אותה. החשוד, שניהל עם המתלוננת מערכת יחסים בת כחודשיים, הכחיש את המיוחס לו וטען כי ניסה להיפרד מחברתו, אולם יומיים לפני מעצרו היא ניסתה להתאבד ולכן הוא הזעיק משטרה ואמבולנס. לטענתו, בכל פעם שניסה להיפרד מחברתו היא איימה להתאבד, ובפעם האחרונה ניסתה לממש את איומיה.
כמו כן טען החשוד, כי קודם להגשת התלונה איימה חברתו על אמו כי תתלונן במשטרה במידה ויעזוב אותה. הסנגורית של החשוד, עו"ד אליז קסנטיני, טענה כי מדובר בתלונת שווא על רקע החלטתו להיפרד והאובססיביות שלה. בעקבות טיעוני הסנגורית ותהיות שעלו מהתלונה, החשוד שוחרר ממעצר לאחר מספר ימים.

בסביבתו של החשוד טוענים כי מהרגע שבו שוחרר, המתלוננת ממשיכה להטרידו בכל דרך אפשרית. לדבריו, הוא מקבל מאות שיחות טלפון ממספרים שונים, כמו גם איומים, מסרים מאיימים וניסיונות לסחיטת כספים. לטענת החשוד, חברו משכבר הימים עדכן אותו כי במהלך שיחה שלו עם המתלוננת, היא ביקשה לעדכן אותו שגורמים עבריינים עתידים להגיע לביתו אם לא ייתן לה סכום כסף שאותו היא מבקשת, ויירו על ביתו או יפגעו בו.

השופטת שוש שטרית

עוד טוען החיל, כי מעבר להטרדות טלפוניות, המתלוננת ממתינה לו במקומות שונים אליהם הוא מגיע. כך למשל, לפני כשבוע – יום לאחר שהתלונן במשטרה נגד חברתו לשעבר – היא פגשה אותו באחד מרחובות העיר, חסמה את רכבו וביקשה ממנו לבטל את התלונות ההדדיות. לדבריו, כאשר ניסה לחייג למשטרה היא ניסתה לחטוף ממנו את הטלפון הנייד, אך הוא הצליח לברוח.

בעקבות השתלשלות העניינים, החייל פנה לבית המשפט בבקשה להוצאת צו הרחקה נגד חברתו לשעבר. "אנו שמים לב לדפוס התנהגות אובססיבית מצד המתלוננת", טענה עו"ד קסנטיני בבקשה, "היא ניסתה לפגוע בעתידו ובחייו לא אחת. זכותו לחיות את חייו בשקט ובשלווה מבלי שאיש יפריע לחייו, יאיים עליו, יבלוש אחריו או יטריד אותו".
הסנגורית של החייל הוסיפה וטענה, כי הוא הציג לחוקרי המשטרה צילומי מסך מהטלפון הסלולארי שלו, כמו גם הקלטות, אך במשטרה בחרו שלא לפתוח תיק נפרד נגד המתלוננת/חשודה, אלא בחרו להסתפק בהוספת מזכר לתיק איומים שנפתח נגד החייל בעבר. במקביל, כך לטענת הסנגורית, החוקרים שלחו אותו לבקש צו הרחקה.
ב-21 במרס, השופטת שוש שטרית מבית משפט השלום בבאר שבע עיינה בחומרים שהוגשו לעיונה והוציאה את הצו המבוקש במעמד צד אחד. בחלוף שלושה ימים התקיים דיון בנוכחות שני הצדדים.
במהלך הדיון טענה האקסית, כי מדובר בתלונת שווא מצדו של החייל. היא הכחישה את שייחס לה והמשיכה לטעון כי היה אלים כלפיה. "הוא חי על חשבוני והעיף אותי מהבית", אמרה. ביחס לטענות על איומים כי עבריינים ירו על ביתו של החייל, אמרה: "אנטי אלימות. אני לא שלחתי אף אחד. אני בחיים שלי לא ארצה לפגוע באף אחד".
בתום הדיון, השופטת אסרה על מי מהצדדים ליצור קשר עם הצד השני בכל דרך אפשרית וזאת במשך שלושה חודשים.

עו"ד אליז קסנטיני

לעו"ד קסנטיני ביקורת קשה על התנהלות המשטרה, שלדבריה "לוקחת אוטומטית את הצד של האישה" מבלי לבדוק את הנסיבות. "איפה הרצון של המשטרה להגיע לחקר האמת?", אומרת עו"ד קסנטיני, "איפה הפעולות הפשוטות שאפשר לבצע על מנת למנוע מעצרים ותיקים מהסוג הזה? עצוב שזו דרכן של היחידות החוקרות להתמודד עם תיקים מהסוג הזה. צריך לדעת לבודד כל אירוע ולהגיע לחקר האמת".
לדברי הסנגורית, ההד הציבורי בעבירות מסוג זה לא משאיר יכולת שיקול דעת בעבירות האלה, וזו הסיבה שאנשים חפים מפשע משלמים את המחיר. זה לא התיק הראשון שאני נתקלת בו בתלונות שווא, אבל זה התיק הראשון שמדליק לי נורה אדומה מלחיצה, באיזה קלות נשללת הזכות הכי בסיסית של האדם – חופש החירות?!? באיזה קלות עוצרים אדם מבלי להעדיף לבצע פעולות פשוטות להבין מי המתלוננת שעומדת מולכם? מבחינת משטרת ישראל מעצר אדם זו האפשרות הקלה ביותר. דין אדם שמשקר בין כותלי תחנת המשטרה ובוודאי שקרים שגורמים למעצר אדם, דינו לשאת באשמה ובעונש.
"אחרי שהגענו עם כל החומר הזה למשטרה, הם אפילו לא פותחים תלונה למתלוננת על איומים, מצרפים את זה כמזכר ותו ולא, ומפנים אותנו לבית משפט להוציא צו הרחקה, האם זה השוויון המשפיל בין גברים לנשים? הוציאו צו הרחקה למתלוננת, אך מסרבים לסגור את התיק לגבר".
מהמשטרה נמסר בתגובה: "מדובר בסכסוך בו נמסרו תלונות הדדיות אשר נחקרות".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות