משרד המשפטים מציע סיוע משפטי בהסדרת חובות לחוזרים למעגל העבודה

שתף כתבה עם חברים

בתוכנית שהוכרזה על רקע משבר הקורונה, ניתן ייצוג משפטי בתיקי הוצאה לפועל לחייבים שמשתלבים מחדש בתעסוקה במקביל לפריסת חובות

לשכת תעסוקה (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)

תוכנית חברתית לסיוע לחייבים שנפלטו ממעגל העבודה, על רקע משבר הקורונה: רשות האכיפה והגבייה ושירות התעסוקה מדווחים על החזרת מאות חייבים עם תיקי הוצאה לפועל, לשוק העבודה, במסגרת תוכנית המסייעת לדורשי העבודה בפריסת חובותיהם, ובאמצעות ליווי משפטי הניתן על ידי המדינה.

לפי נתוני שירות התעסוקה, שליש מבין תובעי הבטחת הכנסה הם גם בעלי תיקים רבים בהוצאה לפועל. עקב תביעות החוב והעיקולים המוטלים על אנשים אלה, רבים מהם מעדיפים להישען על קצבאות סוציאליות ולא לשוב לעבודה, מתוך ידיעה כי על הכנסותיהם מוטל עיקול. מעגל החייבים גדל בשנתיים האחרונות, עקב משבר הקורונה, ונוספו אליו שכירים ועצמאים רבים ובעלי אורח חיים נורמטיבי שצברו חובות.

מאז אוקטובר 2020 החלה לפעול תוכנית אשר מטרתה ליצור תמריץ לחזרה לעבודה של אותם חייבים, תוך סיוע בפריסת חובותיהם לרשויות ולנושים השונים. במסגרת זו, שירות התעסוקה פנה לכ-1,800 תובעי הבטחת הכנסה בהצעה להסדרת חובותיהם ולסיוע בהשבתם לעבודה. מנתוני ההוצאה לפועל עולה, כי לאותם אנשים חוב ממוצע של 320 אלף שקל בשבעה תיקי הוצאה לפועל שונים. עוד עולה ש-72 אחוז מהחייבים הם גברים, שני שליש מעל גיל 40, ורובם נעדרי מיומנויות דיגיטליות.

הרשויות מדווחות כי בשנתו הראשונה של המיזם, כשליש מהחייבים אליהם פנה שירות התעסוקה – כ-600 דורשי עבודה להם חובות של כ-150 מיליון שקל במצטבר – נמצאים בשלבי חזרה למעגל העבודה תוך סיוע בהסדרת חובות. בתהליך זה, שירות התעסוקה מפגיש את דורש העבודה עם רשות האכיפה והגבייה, שם מציגים לו את כל האפשרויות העומדות בפניו להסדר תשלומים, בשיתוף עם הסיוע המשפטי של משרד המשפטים, המעמיד לו ליווי משפטי. הסיוע מתבטא בהגשת בקשות לאיחוד תיקים, פריסת תשלומים, בקשות לביטול הגבלות, עריכת הסדרים עם הנושים, ובעיקר צמצום הבירוקרטיה שהחייבים מתקשים עמה.
ממשרד המשפטים נמסר כי "הסיוע המשפטי מעמיד לדורש עבודה המשתתף בפרויקט עורך דין המייצג אותו בהליכים להסדרת החובות, בהליך מזורז הנשען על שיתוף פעולה. הסדרת החובות מאפשרת לדורש העבודה להשתלב מחדש במעגל העבודה, וההשתלבות מאפשרת לדורש העבודה להחזיר חובות ומעניקה לו אופק ותקווה ליציאה ממעגל החובות והעוני".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות