בכירים בלשכת עורכי הדין: חימי מגדיל את תקציבי המחוזות בניגוד לחוק

שתף כתבה עם חברים

תפקיד המחוזות הוגבל בחוק לפני חמש שנים, אבל מאז התקציב שלהם רק מתנפח על חשבון הלשכה הארצית, עם מטות וכנסים מפוארים, כאשר מערך האתיקה נשאר "רעב". המשנה לראש הלשכה נועם לאור: "יש לאפשר לעורכי הדין לשלם רק על פעילויות חובה". חימי: "מביאים בשורה אמיתית לעורכי הדין"

ראש הלשכה, עו"ד אבי חימי, בטקס קבלת חברים חדשים ללשכת עורכי הדין

המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין תתכנס השבוע לאישור תקציב הלשכה ל-2022. מהצעת התקציב שהציג יו"ר הלשכה, עו"ד אבי חימי, עולה כי ההכנסות מדמי חבר צפויות לעמוד בשנה הקרובה על כ-60 מיליון שקל. בנוסף, ההכנסות הצפויות ללשכה מאגרות התמחות, המוסד לגישור, המדרשה, חסויות וכנס מרכזי – מוערכות ב-16 מיליון שקל.

לפי תוכנית התקציב, 32.5 מיליון שקל מדמי החבר יועברו למחוזות הלשכה, ורק פחות מ-26 מיליון שקל יישארו לפעילות הארצית. מדובר במגמה ארוכת טווח; החל משנת 2017 גדלו הכנסות הלשכה מדמי חבר בחמישה מיליון שקל – אבל הלשכה בחרה להעביר את כל הכסף לטובת פעילות מחוזות הלשכה, אשר תקציבם זינק משנת 2017 בחמישה מיליון שקל, בעוד תקציב הלשכה הארצית נסוג לאחור.

יש מי שיברכו על הגידול בתקציב המחוזות, אשר פוגשים את עורכי הדין בכל קצוות הארץ. מצד שני, ניפוח המחוזות על חשבון פעילות כלל-ארצית מנוגד לחוק לשכת עורכי הדין, שתוקן בשנת 2016 והתיקון המרכזי קבע את ההפך: צמצום תפקיד המחוזות וסמכויותיהם.

כזכור, אותו תיקון נעשה בעקבות סכסוכים בלתי פוסקים בין יו"ר הלשכה בשעתו, עו"ד דורון ברזילי, לבין ראשי מחוזות לעומתיים, בראשם עו"ד אפי נוה שהיה אז ראש מחוז תל אביב והמרכז. כתוצאה מהסכסוך נוצרו "שתי לשכות" – הארצית וזו של המחוזות. שתיהן ערכו "כנסים ארציים" מרכזיים באילת, כמו גם פעילויות מתחרות לרוב – במאבק על יוקרה פוליטית וחגיגת בזבוזים. מצב הלשכה דאז העלה הצעות לביטולה, ובסופו של דבר תוקן החוק ותפקידי המחוזות בו הוגבלו לפעילות מקצועית מקומית בלבד, שאינה מתחרה במגרש הפוליטי.

בניגוד לחוק, מאז אישורו, האחוז של תקציב המחוזות הולך וגדל.

ללשכה שישה מחוזות: תל אביב, מרכז, חיפה, ירושלים, דרום וצפון. בתקופה האחרונה החלו חלק מראשי המחוזות לעקוף את ההגבלות שמטיל עליהם החוק, למשל ההגבלה המתירה "ימי עיון חד יומיים בתחומי המחוז" בלבד. כך, ראשת מחוז מרכז, עו"ד רומי קנבל, קיימה בחודש שעבר כנס סוף שבוע מפואר באילת, עם עשרות מוזמנים, שופטים, חברי כנסת, עיתונאים, אמנים והופעות, בדגם מתחרה לכנסים הארציים. בקרוב גם מחוז תל אביב בראשות עו"ד עמית בכר יערוך כנס דומה.

החוק הגביל את המחוזות לימי עיון ללא לינה? ראשי המחוזות הגיעו לסיכום עם חימי על צירוף הלשכה כנותנת חסות לכנסי המחוזות, כדי להכשיר אותם. "זו ההזדמנות של ראשי המחוזות להגדיל את הנראות הציבורית שלהם והחשיפה ולחלק כיבודים פוליטיים", אומר מקור בלשכה.

מימין לשמאל: רומי קנבל, אבי חימי ועמית בכר במופע של עומר אדם (צילום: עידן מלמן)

רב הנסתר על הגלוי
כמי שצמח אישית בפריפריה בקרית שמונה, כמי שבנה את מעמדו המקצועי עשרות שנים, וגם "חייב" למחוזות את בחירתו כראש לשכה (אחרי שמחוז תל אביב העדיף במופגן את המתחרה ציון אמיר) – חימי מאמץ את המחוזות ונותן להם אוטונומיה מכוונת, ויש לזכור כי גם הוא עצמו בנה את מחוז מרכז.
יחד עם זאת, לביזור הסמכויות של הלשכה הארצית והעברת התפקידים למחוזות יש מחירים גבוהים, בניפוח מנגנונים – גם בהסטת משאבי הלשכה ותפקוד נמוך שלה בתפקידי חובה – והביקורת על חימי נשמעת לא רק משורות האופוזיציה.

המשנה לראש הלשכה, עו"ד נועם לאור, פירט הסתייגויות חריפות לתקציב 2022, במסמך שהעביר לחימי וחברי המועצה הארצית. "מחד רוב התקציב מופנה למחוזות – מאידך אין כל פירוט של התקציב הנדרש לכל מחוז", כתב לאור. "כל עוד לא יוצג תקציב מפורט לא ניתן לאשר את התקציב. כך למשל לא ברור איזה שיעור מתקציב כל מחוז מיועד לפעולות החובה של הלשכה – וביניהן האתיקה. איך בכלל ניתן לאשר תקציב כזה?! הצגת תקציב שחלקו הארי כלל אינו מפורט ורב בו הנסתר על הגלוי", כתב עו"ד לאור.

לאור מתייחס לתקצוב העודף של המחוזות וכותב כי "חלק ניכר מהתקציבים הולך על מנגנונים בזבזניים. לא יתכן כי הלשכה תממן בכספי ציבור מימון של שישה מנכ"לי מחוזות… המחוקק לא ראה לנגד עיניו צורך בשישה יועצים משפטיים נוספים, לא בשישה רואי חשבון מבקרים נוספים ובטח שלא בשישה מנכ"לים נוספים… החוק קובע כי המחוזות יהיו כפופים לרואה החשבון המבקר, ליועץ המשפטי ולמבקר הפנימי של הלשכה (הארצית)".

בניגוד לחוק? הופעה בכנס של מחוז מרכז באילת

דבר נוסף שדורש לאור, הוא הפרדה בין פעולות החובה של הלשכה (כמו אתיקה והתמחות) לפעולות רשות. לדבריו, "ככלל דמי החבר צריכים לממן רק את פעולות החובה הקבועות בחוק. נכון להיום, רוב פעילות הלשכה היא במסגרת נושאי הרשות. אין הצדקה כי מי שאינו מעונין בשירותי הרשות יישא במימון העלויות שלהן. אין כל הצדקה לחייב את כלל ציבור עורכי הדין לממן פעילויות שהינן בגדר רשות, ואשר בהן נוטלים חלק פחות מ-30 אחוז מציבור עורכי הדין".

לדברי עו"ד לאור, "ככל שניתן להבין מהו שיעור התקציב שמוקדש לאתיקה, בטח שלא ניתן לומר כי ניתנת עדיפות לתפקידי החובה". הוא מציע שתקציב הלשכה יופרד ולחברים יישלחו שני שוברי תשלום: האחד, עבור החלק היחסי של פעילויות החובה אותו יהיו חייבים לשלם כלל עורכי הדין; והשני, עבור החלק היחסי של פעולות הרשות, בגינו כל חבר/ה יוכלו לבחור אם לשלמו או לא.

לאור מבקר גם את הגידול האוטומטי של כשני מיליון שקל בתקציב הלשכה מדי שנה (פועל יוצא של צירוף כ-2,000 חברים מדי שנה). "אין הצדקה להגדיל את תקציב הלשכה רק בשל הגידול האוטומטי במספר החברים. יש לפעול כדי להפחית את דמי החבר", כותב לאור, "או לחילופין לייעד אותן למטרות שונות, כגון הקרן לסיוע לעורכי דין במצוקה".

המשנה לראש לשכת עורכי הדין (אחד מתשעה משנים שמונו על ידי חימי) טוען כי "לגוף הזה אין תמריץ להיות יעיל וטוב, כאשר בכל מקרה מספר עורכי הדין המשלמים גדל מדי שנה". הוא מסכים כי כל ראש לשכה צריך כוח פוליטי רב כדי להעביר את השינויים שהוא מתאר. "צריך שינוי מערכתי ולא קוסמטי, מישהו שיגיד, אני לא משפץ אלא מקים מהיסוד משהו אחר".

מערך האתיקה – עקב אכילס
בכירים אחרים בלשכה מבהירים כי חיזוק המחוזות ב"תקצוב יתר" וסיפוח סמכויות בא על חשבון תפקידים ארציים של הלשכה. בהקשר הזה, אחת הטענות המרכזיות הנשמעת נגד חימי היא שהלשכה בראשותו לא הובילה מאבק אפקטיבי בתקנות סדר הדין האזרחי החדשות, שלעורכי הדין טענות רבות נגדן.
בהקשר זה צוין, כי הנהלת בתי המשפט שיזמה את התקנות, שילמה על פי פרסומים חצי מיליון שקל לשופט בדימוס משה גל עבור כתיבת התקנות. הלשכה לא מימנה בסדר גודל דומה מומחה שיכתוב הצעה חלופית או קמפיין ציבורי.

בדומה נטען, כי הקיצוץ בפעילות במהלך השנים (לעומת המחוזות) לא משאיר כסף ללשכה לתפעל פעילויות חיוניות – אבסורד כאשר מדובר בגוף כל כך עשיר. כך למשל, מאז 2016 לא מונה נציב פיקוח על ההתמחות, למרות חובה בחוק למנות בעל תפקיד כזה. דוגמה נוספת: חוות דעת בנושאי חקיקה שונים נכתבות לרוב בהתנדבות על ידי ראשי הועדות המקצועיות. "ראש הלשכה צריך את ראשי המחוזות, בגלל המבנה הפוליטי. לכן התקציבים שלהם גדלים, על חשבון צרכים חשובים לא פחות", טוענים בלשכה.

אחד מעקבי האכילס הידועים הוא במערך האתיקה, עליו נמתחה ביקורת גם של מבקר המדינה. בדוח מיוחד שפרסם לפני שנה כתב המבקר מתניהו אנגלמן כי מדובר במערך כושל שעל שולחנו הצטברו אלפי תיקים בפיגור, או במילים אחרות: אלפי תלונות נגד עורכי דין שלא מטופלות. אנגלמן ציין גם כי אין מערכת מחשוב אחידה כוללת לוועדות האתיקה השונות, כך שמחוז אחד אינו יודע על השעיית עו"ד במחוז אחר, ואין כללים אחידים של הוועדות להעמדה לדין ולענישה – ומכאן אכיפה בררנית בבתי הדין.

במערכת הבחירות שלו לפני שנתיים וחצי, חימי הבטיח טיפול שורש וניעור כללים במערך האתיקה, והציג תוכנית כוללת שכתב לו פרקליט האתיקה של מחוז תל אביב לשעבר, עו"ד מייק יורק ריד. הלשכה אמנם השקיעה מעט כספים בתגבור ועדת האתיקה במחוז תל אביב – ועדיין חלקה העיקרי של התוכנית לא יושם. בפועל מושקעים מיליונים בודדים, חמישה אחוז מהתקציב הכולל של הלשכה, על מנת לחלץ את עגלת האתיקה.
מדוח חדש שכתב באוגוסט האחרון מבקר הפנים של הלשכה, אמיר ויזל, עולה כי ועדות האתיקה לא סיימו לטפל ב-1,500 תיקים המונחים לפניהן מהשנים 2014-2018. "תאר לך שהיית מגיש תלונה למשטרה, והתיק היה מונח על שולחנו של החוקר שנים ללא טיפול. או שהיית ממתין להחלטה. זה עינוי דין מטורף", אומר גורם בקיא בפרטים.

הלשכה אמנם השקיעה בתגבור ועדת האתיקה במחוז תל אביב – ועדיין חלקה העיקרי של התוכנית לא יושם

בנוסף לעו"ד לאור הגישה האופוזיציה במועצה הארצית הסתייגויות רבות לתקציב 2022. במסמך עליו חתומים חברי המועצה רועי ביטון, רועי אברהמוביץ, ציון אמיר, דורון ברזילי, נידאל עוואדה, נעמי עיני וערן בן ארי, נטען כי הצעת התקציב חסרה מידע רב ושקיפות.
גם חברי האופוזיציה מתייחסים לנושא המחוזות, וטוענים בין היתר כי התקצוב לעורך דין במחוזות תל אביב והמרכז נמוך בהרבה מהתקצוב פר עורך דין בפריפריה, עקב תקורות גבוהות למחוזות קטנים.

באופוזיציה תוהים גם לאן נעלמה רזרבה של 10 מיליון שקל שהיתה בתקציב בשנה קודמת. האופוזיציה הגישה הצעה נגדית, המגלמת חסכון של 7.5 מיליון שקל בתקציב השנתי הקרוב.

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה: "אנו גאים במהלך החשוב שלפיו יוגדלו תקציבי המחוזות, ואנו מצטערים שיש מי שבניסיון מיותר מנסה למנוע חלוקה צודקת ושוויונית יותר לפריפריה. אכן, בכל קצוות הארץ, מצפון ועד דרום, גם בתל אביב וגם בדימונה, גם החברה החרדית וגם בחברה הערבית. כל עורכת דין ועורך דין יזכו ליותר. יותר השתלמויות, יותר העשרה, יותר ימי עיון, יותר אירועי פנאי ותרבות. יותר שירות, יותר נגישות, לכולם. זוהי בדיוק כוונתו של ראש הלשכה עו"ד אבי חימי, בתקציב שהוגש לאישור המועצה הארצית. כל המחוזות – לשכה אחת הן, כפי שגם בא לידי ביטוי בהסכם הקיבוצי שלראשונה איחד את כלל עובדי הלשכה על מחוזותיה. אשר לתפקידי החובה, אלה אינם נפגעים – אלא אף מחוזקים. מערך האתיקה, במאמץ רב מצמצם את פיגורי הענק שירש. התקציב החדש מביא בשורה אמיתית לעורכי הדין. קצרה היריעה מלהרחיב אולם זהו התקציב שיותר מכל קודמיו מחזיר לחברות ולחברים יותר תמורה אמיתית לדמי החבר".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות