15 שנה אחרי קריסת חפציבה: בועז יונה חשוד בהונאת נושים

שתף כתבה עם חברים

יונה חשוד בניהול עסקאות נדל"ן באמצעות חברת קש והברחת נכסים באמצעות בני משפחה. הממונה: "אינו מנהל אורח חיים המתאים לפושט רגל והוצאותיו גבוהות"

בועז יונה (צילום ארכיון: מיכל פתאל, פלאש 90)

יחידה החקירות של הממונה על חדלות פירעון במשרד המשפטים, בשיתוף יאח"ה להב 433, עצרה לחקירה את בועז יונה, הבעלים לשעבר של קבוצת הנדל"ן חפציבה שקרסה בשנת 2008. יונה הורשע בגניבה והונאה ונשפט לשבע שנות מאסר.

קרוב ל-15 שנים אחרי הקריסה, יונה מצוי עדיין בהליכי פשיטת רגל, במהלכם הוגשו נגדו תביעות חוב אישיות בשווי של כמעט שני מיליארד שקלים, נתח נכבד מכך חוב לבנקים.
ביום שני עוכב יונה בחשד להונאת נושים, עבירות בתחום פשיטת הרגל ועבירות הלבנת הון (3 ינואר).

על פי החשד, יונה בן ה-61 כיום, פעל לאורך תקופה ממושכת, להסתיר נכסים והכנסות בשווי מיליוני שקלים מנושיו. לפי החשד הוא מנהל פעילות עסקית בתחום פינוי-בינוי ועסקאות באמצעות חברה בשליטתו, לכאורה, הרשומה על שם איש קש, וכן רושם חשבונות בנק ונכסים על שם בני משפחה ומקורבים.

לפני מספר שנים הגיש יונה בקשה להפטר מחובותיו לאחר שטען כי מיצה את אפשרויות החזר החוב. בעקבות בקשת ההפטר, שכר הממונה על חדלות פירעון (לשעבר הכנ"ר) במשרד המשפטים משרד חקירות כדי להתחקות אחר התנהלותו של יונה.
הממונה דיווח לבית המשפט על דוח החוקר בשנת 2018, שהיווה בסיס להמשך החקירה הסמויה. כבר באותו דוח נמסר כי "דיווחי פושט הרגל (יונה) אינם משקפים את המציאות בצורה מהימנה".

בדוח נטען לחוסר שיתוף פעולה של יונה עם המנהל המיוחד שמונה על ידי בית המשפט בתיק – עו"ד יצחק מולכו, המוכר גם כיועצו לשעבר של בנימין נתניהו.
"אף שהמנהל המיוחד ביקש מהחייב כי הוא יגלה כל מקור שיכול להכניס לכסף לקופת פשיטת הרגל – בפועל למעשה החייב כמעט לא גילה דבר מהעילות שבסופו של דבר התבררו, ואף ניסה להסתיר מידע שיכול לסייע למנהל המיוחד, להקשות עליו ולהטעותו, כשהבירור נגע לקרובי משפחתו. המנהל המיוחד הגיע לכלל מסקנה כי לא ניתן לסמוך על בירורים שערך עם יונה או ליתן לגרסתו כל משקל".

עוד צויין כי "מהדו"חות הדו חודשיים המוגשים על ידי החייב, עולה כי הוא אינו מנהל אורח חיים המתאים לפושט רגל והוצאותיו גבוהות. הוא מתגורר בבית פרטי ברעננה, ליד ביתו חונים מספר רכבים בהם עושים לכאורה בני המשפחה שימוש .על פי דו"ח החוקר ניכר שהחייב אינו מועסק במקומות העבודה שהוצהרו על ידו, ובדוחות שהגיש הוצגו לכאורה מצגי שווא".

המנהל המיוחד דיווח על הליכים שניהל למימוש נכסים, אשר יונה לכאורה ניסה להסתיר באמצעות בני משפחתו. בין היתר מתנהל הליך בענין בית המשפחה בכפר שמריהו – עו"ד מולכו דיווח "כי לאחר חקירות מקיפות שהחייב לא סייע בהן ואף הקשה עליהן, הגיע המנהל המיוחד לכלל מסקנה שלחייב זכויות באגף המערבי בבית כנגד הוריה של תמר יונה, אשתו".
כן התנהלו הליכים ל"ביטול הענקה" בעניין בית המגורים העיקרי של המשפחה בעין כרם, אשר בועז יונה העביר על שם אשתו בלבד עוד לפני קריסת חברת חפציבה. עו"ד מולכו דרש גם שייחשף בפניו חשבון הבנק של אשתו, באמצעותו לפי הנטען ניהל יונה פעילות כספית.

עו"ד בעז בן צור

ביום שני השבוע ביצעו חוקרי הממונה על חדלות פירעון וחוקרי יאח"ה חיפושים בביתו של יונה, במשרדי חברה הקשורה אליו לכאורה ובבתי מעורבים נוספים. במהלך החיפושים נתפסו מסמכים וחומרי מחשב. החקירה מלווה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

סנגוריו של יונה, עורכי הדין בעז בן-צור ורון סמוראי, מסרו בתגובה: "הטענות נגד מר בועז יונה הן טענות ממוחזרות שהועלו כבר בעבר. עד כה בתי המשפט לא מצאו ממש בטענות שהועלו. מר יונה פועל כדין במסגרת ההליכים המנוהלים, ופעולות הכונס הרשמי נעשו על-מנת להשיג מטרה זרה ולנסות להשפיע בצורה פסולה על הליך אזרחי המתנהל בין הצדדים. הכונס הרשמי מנסה להחיות בתואנות שווא הליך פשיטת רגל הנמשך כבר 15 שנים, שמזמן היה צריך לסיימו".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות