נאשם בשוד של ארבעה מיליון שקל שוחרר בזכות אורח חיים נורמטיבי

השודד נכנס לבנק בערד ואיים באקדח דרוך על סגן המנהל ועובדות הבנק שיבצעו העברות לרשימת חשבונות שמסר להם. לאחר מכן הסגיר עצמו למשטרה. בית המשפט העליון: "נסיבות יוצאות דופן"
חלק ממסמך רשימת החשבונות שהגיש הנאשם לסגן מנהל הבנק

לפני חודשיים נכנס מוחמד סמואיל (25) לסניף בנק טפחות בערד, בו מתנהל חשבונו, סמוך לשעת הסגירה. אחרי שישב עם אחת הפקידות, כבר יצא מהסניף ואז נקש בדלת הנעולה וביקש לחזור בטענה ששכח לקחת כמה מסמכים.

בשעה זו, כאשר הסניף ריק מלקוחות, לבד מעובדי הבנק, סמואיל סר למשרדו של סגן מנהל הסניף, וכיוון אליו אקדח. הוא דרך את הנשק הגנוב ואיים על סגן המנהל תוך שהוא מכוון את האקדח המוכן לירי לראשו ולבטנו של סגן המנהל.

סמואיל ירש חברה קבלנית משפחתית ונקלע לחובות כבדים. לפי כתב האישום, הוא הגיש לסגן מנהל הבנק דף עם רשימת סכומי כסף ומספרי החשבונות של אנשים להם הוא חייב – רשימת חובותיו. הוא איים על המנהל כי אם לא יעביר את הכסף לאנשים לפי הרשימה, יירה בו. לאחר מכן הורה השודד לשלוש עובדות נוספות להיכנס אל משרדי סגן המנהל, בעודו מוסיף ומאיים עליו לכאורה באקדח הטעון.

הבנקאי המאוים ניסה להסביר בקור רוח שכדי לבצע את ההעברות נדרשת פעולה נוספת במחשב אחר על ידי אחת העובדות, והשודד התיר לעובדת לגשת ולבצעה. הפקידה ביצעה העברות בנקאיות, לפי רשימת השודד, 4.5 מיליון שקל לחשבונות שונים. עם זאת, באותה הזדמנות הצליחה גם להזעיק עזרה על ידי שליחת דואר אלקטרוני.

זמן קצר לאחר מכן הגיעו למקום כוחות משטרה. אחד השוטרים התקשר לסגן המנהל ודיבר עם סמואיל, שהמשיך להחזיק בעובדי הבנק כבני ערובה. השודד אמר לשוטר: "אם מישהו נכנס אני יורה בו, תנו לי עשר דקות וכולם בחיים". לאחר שהעברת הכספים שדרש הושלמה, השודד חתם את האירוע בשקט, הסכים לכניסת השוטר ללא נשק, ונעצר ללא התנגדות.

הבנק בערד בו התבצר החשוד (צילום: משטרה)

בתסקיר המבחן עלה כי הנאשם, שטוען כי אינו זוכר מה קרה, נשוי עם שלושה ילדים, בעל תעודת בגרות מלאה ואף תואר ראשון בפסיכולוגיה ופוליטיקה וממשל ממכללת ספיר.

בשירות המבחן קבעו כי הוא מנהל אורח חיים נורמטיבי, שאינו מתאפיין בדפוסים עברייניים. עוד עלה כי זהו לו מעצרו הראשון, וכי היה בשיקום לאחר שעבר תאונת דרכים קשה. באחרונה חווה מצוקה עקב קשיים כלכליים וחובות בעסק המשפחתי. שירות המבחן התרשם כי הוא מתקשה להתמודד עם מצבי לחץ ופועל אימפולסיבית. בית המשפט המחוזי בבאר שבע לא התרשם מההסברים והורה על מעצרו עד תום ההליכים.

סנגורו של סמואיל, עו"ד אילן אזולאי, הגיש ערר לבית משפט העליון. לטענתו, בית המשפט לא נתן משקל הולם לנסיבותיו האישיות של העורר, בהן גילו הצעיר, היעדר עבר פלילי; אורח חיים נורמטיבי; מאפייני אישיותו ורמת מסוכנות שאינה גבוהה. עו"ד אזולאי ציין כי כמה שבועות לפני העבירות המיוחסות, עקב משבר הנאשם ניסה לפגוע בעצמו, ולמרות שמדובר בעבירות חמורות, בזמן האירוע הוא לא נקט באלימות פיזית נוספת, ובסופו איפשר לשוטר לעצור אותו ללא התנגדות.

שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן הורה על שחרור הנאשם לבית דודיו בתנאי פיקוח אלקטרוני. השופט כתב כי מעיון בפסיקה, "לא רבים המקרים שבהם הורה בית משפט זה על מעצרו בפיקוח אלקטרוני של נאשם שעבר עבירות נשק מהסוג המיוחס, וודאי מקום שנעשה שימוש בנשק תוך איום על חיי אדם. מכל מקום, כידוע, הבחינה לעולם פרטנית.

עו"ד אילן אזולאי

"מקרה זה מורכב. מצד אחד, לעורר מיוחסים מעשים חמורים, שבמרכזם שוד מזוין – ומתוכנן – בהיקף גדול. מנגד, העורר הוא אדם צעיר, אב לילדים, נעדר עבר פלילי ורקע חייו נורמטיבי לגמרי. נראה כי האירוע המיוחס לו הוא אירוע חריג וקיצוני במכלול חייו, ומשהעורר אינו נטוע בעולם העבריינות, שוכנעתי כי ניתן להקהות את המסוכנות הנשקפת ממנו".

עו"ד אזולאי מסר בתגובה: "סוף סוף בית המשפט העליון התערב בהחלטה שמשליכה באופן ישיר על הדרך שהיה על בית המשפט המחוזי לפעול, דהיינו על פי סעיף 21 לחוק המעצרים. לפיו, על בית המשפט לבחון חלופת מעצר בכל תיק ותיק, גם בעבירות לכאורה קשות ביותר".

האקדח ששימש את הנאשם בשוד (צילומים: דוברות המשטרה)

2 תגובות

 1. דויד הגב

  ה' ישמור אותנו כי השופטים כבר לא שומרים על אזרחי שומרי חוק!
  זה מה שקורה שאנשים נהיים שופטים, בלי לעבור תחנות בחיים,תחנות?
  הכוונה,לעבוד בשכונות.
  לחיות בשכונות בדרום.
  ואז הם יבינו כמה ענישה מהוונ כוח הרתעה,ושאתה לפעמים מוותר,אתה מעודד עוד עשרות מקרים מהסביבה הקרובה של החשוד,וכול מי שקורא את הכתבה הזאת.
  זה פשוט בושה כול מי שגדל בשכונה מבין שבבית משפט הוא מדבר,א,אבל ברחוב הוא חוזר גבר איך בוא הצליח לעבוד על כולם…
  רבק הבן אדם שדד בנק בנקקק,ויש עוד אלפים אים עבר נקי בכול הגילאים,שכול רגע עומדים לעשות עבירה פלילית,למרות העבר הנקי שלהם,ויש לי נסיון 90% מהגנבים שאני תופס הם בעל עבר נקי,הלו להיתעורר,או חבל על הזמן שלנו מי שלא עבר חיים ברחוב כנראה לא יבין מה שילד בן 17 מבין,אסור לוותר,ברגע שיודעים שיש תוצאה למעשים,עושים פחות עבירות

 2. טורו הגב

  יש שופטים בישראל,מעטים עם שכל ישר אבל יש.נורמטיבי כזה נכנס לכלא ויוצא עבריין מדופלם.טוב שקיבל הזדמנות כמו כל אדם נעדר עבר פלילי.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט