בן 14 נתפס עם אקדח, וזוכה מהחזקת נשק

שתף כתבה עם חברים

הקטין, שנעצר במהלך חיפוש של פקחי רשות הטבע והגנים בכפרו, טען כי מצא חבילת סמרטוטים ולא ידע מה בתוכה, והורשע רק בהפרעה לשוטר

חיפשו עיט, מצאו אקדח. הקטין

בית המשפט לנוער בבאר שבע זיכה קטין בן 14, שנתפס עם אקדח מגולגל בתוך חבילת בדים בידו, מעבירה של החזקת נשק. זאת לאחר שהתביעה לא הוכיחה מעבר לספק סביר, שהקטין ידע מה יש בחבילה.

פקח של רשות הטבע והגנים תפס את הילד במהלך חיפוש משותף עם המשטרה לאיתור עוף מוגן (עיט), בפזורת כסייפה. במהלך החיפוש, הבחין פקח בכמה נערים רצים ליד בית. לדבריו, לאחר מכן זיהה אחד מהם בתוך דיר כבשים, כשהוא מסתיר מתחת לחולצתו דבר מה. הקטין המשיך במנוסתו, אולם הפקח השיג אותו, ומצא אצלו חבילת סמרטוטים ובה חפץ כבד, עטוף בקפידה בשתי שכבות. כשנפתחו הסמרטוטים התגלה אקדח FN. הילד טען שמצא את החבילה בשביל בו הלך כמה דקות קודם, ולא ידע מה יש בה עד שנפתחה על ידי הפקחים והשוטרים.

במהלך חקירה נגדית של פקחי רשות הגנים, על ידי הסנגור עו"ד אסף דוק, התברר כי צילומים נוספים שצולמו על ידם במהלך הפעילות במקום הישוב, לא צורפו לתיק החקירה. הפקחים אישרו שהם נוהגים לברור את הסרטונים והתמונות שהם מעבירים בתיקים שונים לתביעה המשטרתית, ולעתים משאירים אצלם חומרים נוספים, שלא מגיעים לידיעת ההגנה. עו"ד דוק הגיש בקשה דחופה לגילוי חומר חקירה, וקיבל דיסק ובו 14 סרטונים נוספים מהאירוע, שלא צורפו לתיק קודם.

האקדח שנתפס

באחד הסרטונים תועד הפקח שתפס את הנער, כשדקות אחרי התפיסה הוא נשאל על ידי שוטרים מהיכן הגיע האקדח. הפקח השיב: "מאיפה אני יודע מאיפה, הוא (הקטין) לקח את זה". עו"ד דוק טען כי דברי הפקח בסרטון סותרים את עדותו בבית המשפט, לפיה הבחין בקטין מנסה להסתיר חפץ מתחת לחולצתו בדיר הכבשים, לפני שתפס אותו.

השופט יניב בוקר זיכה את הקטין מעבירה של החזקת הנשק. חלף זאת הרשיע אותו בעבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, בשל ניסיון הבריחה, למרות שלא הועמד לדין בגין עבירה זו. השופט כתב שכפי שניתן להתרשם מסרטון אחר, מרגע תפיסת הקטין, "החפץ לא הוחזק באופן ישיר בידי הנאשם, כי אם בתוך מעטה של בד לבן ובתוכו בד נוסף בצבע כתום.

"מהסרטון עולה לטעמי כי האקדח לא 'בצבץ' ולא 'הציץ' מבעד למעטה הבדים, ולא ניתן היה לדעת, לפני פתיחתה של האריזה הכפולה של הבדים, כי מדובר באקדח. איני סבור כי הוכח מעבר לכל ספק סביר שהנאשם יכול היה לחוש ולדעת מבעד למעטה הבדים הכפול כי בתוך החבילה בה הוא אוחז נמצא אקדח דוקא. יש לשקול בהקשר זה גם את ניסיון החיים המוגבל של הנאשם, שהיה בן 13 ועשרה חודשים בלבד".

עו"ד אסף דוק

עם זאת, קבע השופט בוקר כי "הוכח שהנאשם רץ מפני הפקח כאשר הוא אוחז בחבילת הבדים, ולא נעצר למרות שהתבקש לעשות כן יותר מפעם אחת. הסבר היפותטי סביר הוא שמאן דהוא הורה לו ליטול את החבילה ולהרחיק אותה מידי הכוחות המחפשים שהגיעו למקום, מבלי שאמר לו מה תוכנה של החבילה".

השופט מתח ביקורת על אי העברת כל חומרי החקירה להגנה: "אין ספק כי הליך גילויין של הראיות המצולמות בתיק זה טיפין טיפין, כאשר רק בסופו של ההליך מתברר כי הראיות המצולמות כולן הועתקו למחשבו של אחד הפקחים ולא הועברו לתביעה המשטרתית, איננו הליך תקין וסביר".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות