הפיענוח: ליאור חדד רצח את ציון יאנה שחבר לג'רושי נגד דומרני

שתף כתבה עם חברים

לפי כתב האישום, בארגון דומרני זעמו ואת המשימה ביצע הנאשם חדד, שעשה את הכיפה האדומה באמצעות מטען חבלה שהטמין ברכב אשר ניתן לשימושו של המנוח * התשתית הראייתית מבוססת על ראיות נסיבתיות בלבד נגד הנאשם אשר הוסגר לישראל אחרי עשר שנים כעבריין נמלט במרוקו

video
מעצרו של ליאור חדד בעת שחזר מחו"ל (דוברות המשטרה)

כמעט עשור לאחר הרצח של ציון יאנה (26), מוכר למשטרה שהיה מזוהה אז עם שלום דומרני, הותר לפרסום כי העבריין ליאור חדד (37) נעצר בחודש מרס במרוקו. הבוקר, לאחר יותר מחודש במעצר ותחת איסור פרסום של כל פרטי החקירה, הוגש נגדו כתב אישום על רצח יאנה, ניסיון רצח של אחיו למחצה של יאנה – יוחאי בייבוס, עבירות נשק , חבלה בנסיבות מחמירות, זיוף זהות של רכב ושיבוש הליכי משפט – זאת בסיומה של חקירת שוטרי ימ"ר לכיש.
מכתב האישום שהוגש על ידי על ידי עו"ד סיגל דהן מפרקליטות מחוז דרום, עולה כי אי שם סביבות 2012 חברו יחדיו דומרני, מומי קסנטיני, משה "צ'יקו" דהן, מייק מירילשוילי, שי בן אמו, הנאשם חדד ואחרים, בין היתר לצורך ביצוע עבירות פליליות.

במועד שקדם לאפריל 2012 הצטרפו אל החבורה בייבוס וכן יאנה המנוח, שהיה מוכר מעבירות איומים, רכוש והונאה. שמו אף נקשר אז לפיצוץ מטען חבלה בפתח בית עסק בקרית גת, על כך הוא ריצה מאסר בתחילת העשור הקודם.
בסמוך לחודש יולי של אותה שנה, נטען, החליטו יאנה ובייבוס לנתק את הקשר עם ארגון דומרני ולהדק את היחסים עם סאלח מילאד (ג'רושי) מרמלה וחבריו. במסגרת הידוק היחסים הם התרועעו בתדירות גבוהה עם הג'רושים באשקלון, דבר שעורר את זעמו של דומרני וחבריו.

בין החודשים אוגוסט לאוקטובר 2012, נטען בכתב האישום, חדד היה זה שהחליט לגרום למותם של יאנה ובייבוס, כנקמה על חבירתם לג'רושי.
לפי כתב האישום, חדד הצטייד בטלפון סלולרי מבצעי לצורך התקשרות עם יאנה בלבד. כמו כן, במהלך התקופה חדד יחד עם מי מטעמו הצטיידו גם בלוחיות רישוי מזוייפות בעלות מספר רישוי של כלי רכב שונים, בלבנות חבלה במשקל כחצי קילוגרם, נפצים חשמליים, מערכת הפעלה אלחוטיות וברכב טיוטה אוונסיס.

על פי כתב האישום, לצורך הוצאת התוכנית לפועל, בחודש ספטמבר 2012 חדד יצר מצג שווא בפני יאנה ובייבוס לפיו גם הוא ניתק את הקשר עם דומרני ושותפיו, זאת במטרה להתקרב אליהם כדי שיוכל להוציא לפועל תוכנית "כיפה אדומה" שתביא למותם של השניים מבלי שהם יחשדו בו.
במסגרת מצג השווא, נטען, חדד הידק את הקשר עם יאנה ובייבוס בכך שהוא שוחח עימם בתדירות, נפגש איתם מעת לעת ויצר מצג לפיו בכוונתו להכניסם כשותפים בחנויות וקיוסקים באשדוד ובאשקלון, ואף דאג להעמיד לרשותו של יאנה רכב טויוטה.

מהחקירה עלה כי בסמוך ל-22 באוקטובר 2012 העביר חדד או מי מטעמו רכב מזדה גנוב אל החניה ברחוב הנוער העובד באשקלון. כמו כן, הרכיב חדד או מי מטעמו על הרכב הגנוב לוחית רישוי מזויפת הנושאת מספר רישוי של רכב אחר שהורד מהכביש.
בנוסף, וכחלק מהתוכנית, באותו מועד הודיע חדד ליאנה ולבייבוס על כך שבכוונתו לתת ליאנה רכב חדש במתנה, וזאת תחת רכב הטויוטה שמסר לו לפני כן. בהמשך, כפי שעולה מחקירת ימ"ר לכיש, הרכיב חדד או מי מטעמו שני מטעני חבלה קטלניים במשקל כחצי ק"ג כל אחד מהם והצמיד אותם אל תחתיות המושבים של הנהג והנוסע ברכב המאזדה הגנוב.

"הרכב החדש" שהתברר כממולכד
ב-22 באוקטובר 2012, בשעות הצהריים המאוחרות, שוחח חדד עם יאנה בטלפון המבצעי ותיאם עימו שיפגשו יחד עם בייבוס סמוך לחצות באשדוד, לצורך מסירת הרכב היוקרתי שהובטח לו.

בסמוך לשעה שמונה בערב נסעו יאנה ובייבוס ברכב הטויוטה לביקור בביתו של סאלח ג'רושי ברמלה. משם ובהתאם לסיכום הם המתינו לחדד במקום המפגש שנקבע, אך חדד לא הגיע. יאנה חייג מספר פעמים אל הטלפון המבצעי של חדד על מנת לברר אודותיו, אך האחרון לא ענה לשיחות. לאור כך, יאנה ובייבוס עזבו את אשדוד ונסעו בטויוטה חזרה אל ביתם באשקלון.

סמוך לשעה 23:37 נסע חדד ברכבו אל קיוסק ברחוב צפניה באשקלון, ומשם חייג מהטלפון הקווי שבקיוסק אל יאנה. השניים סיכמו להיפגש באשדוד לצורך החלפת הרכב. בתום השיחה, נסעו יאנה ובייבוס וכלבם מסוג פיטבול אל מקום המפגש.
במעמד המפגש ביקש מהם חדד להשאיר בחנייה באשדוד את הטויוטה, באמתלה ש"הרכב החדש" ממתין ליאנה באשקלון, ולחזור עימו ברכבו לאשקלון. מיד לאחר מכן, בסמיכות לרחוב חורי באשדוד, נפגש חדד עם אדם אחר (מ"א) ובמעמד זה, בנוכחות יאנה ובייבוס, קיבל חדד מאותו אדם סמים מסוג קוקאין. לאחר מכן, מסר חדד ליאנה ובייבוס את הסמים ואף יצר בפניהם מצג כי בכוונתו להמשיך ולספק להם סמים במשקל של עשרות גרמים בעתיד.
במהלך הנסיעה חזרה לאשקלון למקום שבו ממתין "הרכב החדש", ביקש חדד מיאנה ובייבוס להשאיר את הכלב בביתם. לאחר שעשו זאת, המשיכו ברכבו של חדד שהמתין להם, אל החניה ברחוב הנוער העובד בעיר אשקלון. בהגיעם אל המקום כשעה לאחר חצות, נעצר הרכב במקביל לרכב הגנוב והממולכד ובמעמד זה הצביע חדד על הרכב הנחזה להיות "הרכב החדש" שהבטיח לו במתנה.

על פי כתב אישום, חדד ביקש מיאנה לקחת את מפתחות הרכב הגנוב (הממולכד) מתא הכפפות, מסר לו את הספרות של הקודן ועדכן אותו שלאחר הפעלת הקודן ישמע צליל ממושך כך שהדבר תקין.
באותו מעמד, ביקש חדד מיאנה לנסוע עם הרכב אחריו לשכונת השיכונים באשקלון. עת התיישבו יאנה ובייבוס ברכב, נסע חדד עם רכבו לאחור במהירות וזאת כדי להתרחק מהרכב הממולכד. בשלב זה, כך על פי כתב האישום, חייך חדד לעברו של בייבוס והפעיל את פיצוץ המטענים באמצעות שלט רחוק שהחזיק, ונמלט מהמקום.
המטען שהיה מתחת למושב של יאנה התפוצץ, בעוד המטען שהוצמד למושב עליו ישב בייבוס לא הופעל. בייבוס הצליח לצאת מהחלון הרכב יחד עם אדם אחר שסייע לחלץ את יאנה מהרכב הבוער, תוך שהוא מתחנן בפניו שלא יעצום את עיניו, אך הנסיונות לחלצו עלו בתוהו.
בשלב זה, בעוד יאנה לכוד ברכב, הוא אמר לבייבוס על ערש דוואי: "יוחאי, כולם מאנייק תעשה מה שאני הייתי עושה במקומך". בייבוס, החל לבכות ולצעוק "הצילו, אחי באוטו, הרגו את אח שלי…". כתוצאה מהפיצוץ נגרם מותו של יאנה, בעוד אחיו בייבוס סבל מפצעים שונים ופגיעה בשמיעה.

הבריחה מהארץ למרוקו
לאחר הפיצוץ, ב-23 באוקטובר, בשעות הצהריים, נמלט חדד מישראל למרוקו יחד עם מייק מירילשוילי, מארגון דומרני, ושם הוא שהה במשך כעשור. במהלך שהותו שם, עשה הרבה מאוד כסף, בין היתר במסגרת עסקים הקשורים להשכרת רכבים וייצור ערק, כאשר דומרני ואחרים מהארגון מגיעים לבקר אותם שם ושוהים עימם תקופות ממושכות.

חוקרי הימ"ר הצליחו לאסוף ראיות ולבסס את התשתית הראייתית נגד חדד, שהיה חשוד כבר אז ונוצר איתו קשר במספר הזדמנויות לאחר הרצח, אך הוא לא הסכים להסגיר את עצמו או לשפוך אור על האירוע.

בתוך כך נרקמה פעילות חוצת יבשות על ידי המשטרה בליווי פרקליטות מחוז דרום, שבמהלכה הצליחו חוקרי המשטרה, בפיקודו של מפקד הימ"ר סנ"צ ג'יאר דוידוב, יחד עם שוטרי אגף החקירות והמודיעין והמחלקה הבינלאומית של המשטרה, בתיאום עם רשויות הממשל במרוקו, להוביל לגירושו של חדד למדינת ישראל, ומעצרו עם נחיתתו בארץ ב – 22 במרס.

התשתית הראייתית נגד חדד הלכה והתגבשה עם השנים על ידי חוקרי הימ"ר, אבל נכון לעכשיו היא אינה כוללת ראיות ישירות לביצוע, אלא ראיות נסיבתיות שהפרקליטות תצטרך להוכיח שהן מובילות למסקנה אחת ויחידה:
• אמירות מפורטות של בייבוס ביחס להשתלשלות האירועים.
• האזנות סתר לשיחות של יאנה ובייבוס מהן עולה כי השניים ניתקו את הקשר מהחבורה של דומרני, וכך גם, שיחות מהאזנות סתר המתארות הקשרים בין המעורבים.
• תפיסת טלפונים של יאנה ובייבוס בזירת הרצח שבבדיקתם עלה שמספר הטלפון של חדד נשמר בו באנשי הקשר.
• על פי מחקרי התקשורת, נמצאה התאמה בין גרסתו של בייבוס במשטרה, לבין מהלך הדברים וכך גם למקומות בהם היו.
• סרטון אבטחה בו נצפה חדד בשעה 23:37 מגיע אל הקיוסק ומחייג אל יאנה.
• שורת עדויות שנגבו במסגרת החקירה.

חדד, אשר מיוצג על ידי עורכי הדין אייל אוחיון וירום הלוי, שמר בחקירתו על זכות השתיקה. לאחר מעצרו, נפוצו שמועות כי חוקרי הימ"ר ניסו לגייס אותו כעד מדינה נגד דומרני – מה שהביא לחששות בקרב מקורביו בארגון דומרני, ומנגד לציפיות בארגונים המתחרים. אולם, בסופו של דבר, הוגש כתב אישום נגד חדד בחבד – מה שמלמד כי אם היו ניסיונות כאלו, הם נענו בסירוב על ידי חדד.
לצד כתב האישום, הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים, שממנה עולה כי באמתחתו של חדד חמש הרשעות קודמות בעבירות שוד, איומים, סמים, רכוש ועוד שבגינן ריצה שלושה מאסרים בפועל.

מפקד מרחב לכיש, ניצב משנה ברק מרדכי, התייחס הבוקר לחקירה: "כמו שלפושעים ולעבריינים אין גבולות, ככה גם אצלנו, הפעילות והתיאום שנעשו לאורך תקופה ארוכה מול רשויות הממשל במדינה אחרת, הוכיחו פעם נוספת שזרועה הארוכה של משטרת ישראל יכולה להגיע לכל מקום ולכל פושע על הגלובוס, לא משנה היכן מסתתר וכמה ינסה להסתיר את זהותו. הכל עניין של זמן, אורך רוח ותכנון קפדני, כאשר המטרה הסופית להביא את הנאשמים לדין על אדמת ארץ ישראל."

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות