ת"א: התוכנית לשני מגדלים ב"כיכר אתרים" אושרה בוועדת התכנון המקומית

שתף כתבה עם חברים

על אף התנגדות עמותה לפרויקט, שטענה כי המגדלים יהוו אסון אקולוגי ונופי לעיר – התוכנית אושרה ברוב דחוק. העירייה בתגובה: "תכנית כיכר אתרים החדשה תואמת את כל הוראות תכנית המתאר תא/5000"

קו החוף החדש ממבט שחיין. הדמייה (צילום מחוברת המידע)

על רקע ההתנגדויות והביקורת, אישרה (12 ינואר) ועדת המשנה לתכנון ובניה של עיריית תל אביב ברוב קטן (6 מתוך 4) את תכנית שני המגדלים בכיכר אתרים בעיר, זאת לאחר חמש שעות דיון. כזכור, עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" טענה בטרם ההצבעה כי התוכנית לשני המגדלים בני 25 קומות  במקום סותרת את תכנית המתאר "תל אביב/5000". ראשי העמותה אמרו באמצע השבוע כי הישיבה שנקבעה אינה חוקית, ומנגד, בעיריית תל אביב טוענים את ההיפך כאמור. עיקר התכנית כוללת ביטול שיקוע הכביש שיש כיום, הריסה של מכלול המבנים והמפלסים של הכיכר ומלון מרינה, הקמת שלושה מבנים חדשים וביניהם רשת שטחים לשימוש הציבור. התכנית תוביל לפתיחה של שדרות בן גוריון לחוף הים.

ראוי לציין כי על אלו שהצביעו נגד התכנית נמנים סגנית ראש העיר מיטל להבי (מרצ), סגנית ראש העיר ציפי ברנד (רוב העיר), וסגנית ראש העיר חן אריאלי (רוב העיר). גם אסף הראל (אנחנו העיר) שעד לאחרונה היה סגן ראש העיר ונאלץ לעזוב הצביע נגד. כזכור, ברנד פוטרה בעבר מתפקיד סגן ראש העיר בגלל שלא ישרה קו עם ראש העיר.

חלק ניכר מאלו שהצביעו בעד משויכים לסיעה של ראש העיר רון חולדאי "תל אביב 1": ליאור שפירא (שמשמש יו"ר המועצה), יו"ר הוועדה דורון ספיר, אופירה יוחנן וולק, מאיה נורי שקד, והמשנה לראש העיר גל שרעבי. כמו כן גם אלחנן זבולון (ש"ס) הצביע בעד.

במהלך הישיבה הארוכה שלעיתים הגיע לטונים צורמים, אמרה חברת האופוזיציה שולה קשת (אנחנו העיר) כי  "התועלת הציבורית בפרויקט כזה צריכה להיות עצומה – ברור לכולם שאין כזו בפרויקט המוצע…איך יכול להיות שהעירייה מגבה פרויקט שמסכן את שני המשאבים הציבוריים הכי גדולים של העיר – הגישה לים והעיר הלבנה? איך יכול להיות שהעירייה נשענת על פרשנות מקילה של משפטנים ולא מתעקשת להשאיר את הגישה לים בידי הציבור? איך יכול להיות שאחרי חמש שנים של מאבק וטעויות שנעשו מצד העירייה עדיין מקדמים את התכנית הזו, שברור שתיעצר על ידי בית משפט?".

קשת אף העבירה ביקורת על העובדה כי חברת נצבא שמנהלת את התחנה המרכזית החדשה ("פרויקט כושל"), היא בין החברות הקבלניות בכיכר אתרים. עוד הדגישה קשת כי צריך לברר מי עומד מאחורי חברת JTLV.

סגנית ראש העיר ציפי ברנד אמרה במהלך הדיון כי אמנם יש שיפור מהתכנית של 2017, "אך בסופו של דבר העניין העקרוני הוא מה נשאר בסופו של דבר לציבור ומה התועלות העירוניות? הדברים האלו עדיין לא מקבלים את המענה הנכון והראוי. אין התייחסות מספקת להליכי שיתוף הציבור שהיו, בהם נאמרה בצורה ברורה שמירת הגישה החופשית לים ושמירה על שטחי הציבור ושיפוץ הכיכר, ולאו דווקא הריסה ובניה מסיבית. אין מספיק מזה בתכנית המוצעת שלא מבינה את הרוח הציבורית. איך אנחנו יכולים לאשר המכירה של שטח הציבור לבעלות פרטית? ברור שיהיו התנגדויות וילכו לעררים בנושא".

גם אסף הראל הצטרך לדברים: "אם מגדירים את כל הכיכר להריסה, אנחנו צריכים להיות משוכנעים שיש שיפור. אני לא משוכנע". בנוסף אסף הראל מחה על כך שכביכול יש שטח ציבורי אבל הוא יהיה בין הבניינים: "אם אתה רוצה לעשות שם הופעה אתה יכול? .. האם מנהל קהילה יכול לקיים שם פעילויות? מי ימנע מהבעלים הפרטיים להציב שם שומרים שיאכפו את הסדר?".

אלון מטוס ממנהל ההנדסה בעירייה הדגיש כי התועלת הכי גדולה של התכנית היא פתיחת המבט לים. גם חברת הוועדה מאיה נורי (תל אביב 1) שבסופו של דבר הצביעה בעד התכנית, הביעה הסתייגות קשה מאחר והנגישות לבעלי המוגלות אינה מספקת. זאת מאחר ועל פי התכנית המוצעת אנשים עם מוגבלות צריכים לעשות סיבוב גדול כדי להגיע לחוף הים ולטיילת. על כן הוחלט בתום הדיון הפנימי כי תוסף מעלית לטובת בעלי מוגבלות.

התנגדויות רבות לתוכנית המוצעת
אחד המבנים המרכזיים של כיכר אתרים הוא מלון מרינה בבעלות JTLV. החניון בכיכר הוא בבעלות ספי צביאלי, שזכה לאחרונה במכרז של עיריית תל אביב ורכש את החלק של העירייה בחניון (73%) בתמורה ל-257 מיליון שקל. כדי לממן את הרכישה, חבר צביאלי לחברת נצבא שמחזיקה ב-27% מהחניון. לצביאלי ונצבא (בראשות קובי מימון שמפעילים גם את מבנה התחנה המרכזית החדשה של תל אביב) יש רק את החניון. חברת JTLV מחזיקים במלון, במבנה הקולוסאום ושאר מבנים בכיכר.

בעבר פורסם באתר "פוסטה" כי כאשר פורסם מסמך העקרונות של כיכר אתרים עורר הדבר התנגדויות רבות. חברת המועצה שולה קשת (אנחנו העיר) טענה כי אין לבנות על שטח הכיכר.

קו החוף החדש. הדמייה (צילום מחוברת המידע)

מאירה מור, אחת הפעילות המרכזיות בעמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" אומרת ל"פוסטה" כי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה פועלת בניגוד ךתכנית המתאר ת"א/5000. "אנחנו בעד שיעשו שיפוץ מאסיבי בכיכר ולא יבנו מגדלים בקו הראשון. מגדלים על הים זה אסון אורבני כי זה חוסם את האוויר והנוף. זה הצללה, ומכל מקום בעיר רואים את השקיעה מוסתרת".

מור אומרת שאם ההפקדה תאושר, יוגש ערר לוועד המחוזית ותוגש עתירה לבית המשפט. לטענתה, היזמים אמורים לקבל 80 אלף מטר מרובע כאשר לפי תכנית המתאר מגיע להם רק 27 אלף מטר מרובע. יוצא כי  היזמים יכולים לבנות בתיאוריה מגדל אחד של 17 קומות.

העמותה מציינת כי היזמים אמורים לקבל לטובת המגדלים שטח ציבורי, ולהפוך אותו לשטח פרטי. "העירייה והיזמים לוקחים כיכר ציבורית בשטח של 10.5 דונם וגוזרים ממנו זכויות מופלגות. חבל שהעירייה נותנת יד לזה".

מאירה מור
הדמיית התוכנית (צילום מחוברת המידע)

מור מספרת כי בעבר ניסתה העירייה לבנות בכיכר שלושה מגדלים, אך בית המשפט והוועדה לשמירת הסביבה החופית (ולחו"ף) התערבו בנושא ולא נתנו לתכנית להתממש. "למה שאנחנו הציבור נסכים לבניית מגדל בקו ראשון לים? בנוסף, בניית מגדלים בכיכר אתרים נוגדת את תכנית השימור של עיריית תל אביב מאחר והכיכר נמצאת באזור ההכרזה של העיר הלבנה".

בעיריית תל אביב מספרים סיפור אחר. מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "ראשית יש לציין שתכנית כיכר אתרים החדשה שתובא מחר בפני הועדה המקומית לדיון להפקדה תואמת את כל הוראות תכנית המתאר תא/5000, שבין השאר מאפשרות לתכנן במקום מבנים עד 25 קומות. עד היום לא נשמעה בפנינו הטענה שניתן להקים במקום מבנה בן 17 קומות ולא שני מגדלים בני 25 קומות.
"בניגוד לנטען, וללא מחויבות מתוקף תכנית המתאר, השטחים הפתוחים לשימוש הציבור בתכנית כיכר אתרים החדשה יהיו שווים בגודלם לשטח הכיכר והמעברים הפתוחים הקיימים כיום ואיכותם אף תגדל משמעותית. יש לציין שגם המעמד הניכסי של הכיכר במצב הקיים אינו בבעלות ציבורית מלאה ולכן חלק מהשטח הפתוח יהיה מובטח לשימוש הציבור בזיקת הנאה רשומה לפי חוק. השטח הפתוח לציבור יכלול רחבה עירונית בקצה שדרות בן גוריון, דפנות רחוב חדש, שטחים סביב המבנים עם מרפסות תצפית אל הנוף וגן שיורד למפלס המרינה ולחוף הים".

עדכון ראשון: 11/1/22, שעה: 21:40

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות