ת"א: אושר מסמך עקרונות לתוכנית כיכר אתרים

שתף כתבה עם חברים

הוועדה המקומית אישרה ברוב גדול את התוכנית להורדת מפלס הכיכר, ביטול הכביש התת קרקעי ובניית חניון, ומנהרה להולכי רגל מתחת לרחוב בן גוריון, למרות ההסתייגויות מבניינים בני 25 קומות ו"גזילת זכויות משטח ציבורי"

הדמיה של פרויקט כיכר אתרים (צילומים מזום: פוסטה)

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב אישרה מסמך עקרונות לבנייה מחדש באזור כיכר אתרים (4 נובמבר). בדיון נחשפו לראשונה הדמיות של הפרויקט. למרות שהמסמך אושר ברוב גדול, הדיונים לוו בהסתייגויות והתנגדויות שונות שהושמעו על ידי חברי הוועדה שאישרו לבסוף את המסמך. למסמך המדיניות משמעות לא קטנה: יזמים שיבנו באזור זה יקבלו לפי מסמך העקרונות אישורים אך ורק בתנאי שהתוכנית תוגש בהתאם לתכנון הכולל.

כיכר אתרים החלה להיבנות בשנת 1971. לאורך השנים תפקוד המרחב הציבורי בה התדרדר וגורמים פליליים השתלטו על חלקים ממנה וגם על חנויות מסביב לה. כיום השטחים הבנויים והפתוחים מתפקדים באופן חלקי בלבד: השטח הפתוח לא מנוצל, המעברים הציבוריים ברובם לא בשימוש, והמצב התחזוקתי ירוד. לא פעם נשמעו טענות על כך שהחיבור בין שדרות בן גוריון לכיוון חוף הים אינו נוח, מאחר שהכיכר חוסמת את הנוף לים.

במישור הפיזי, אזור כיכר אתרים כולל כיכר מוגבהת שנבנתה על שכונת מחלול. הכיכר בנויה כמספר מפלסים. המפלס התחתון כלל בעבר חנויות ואת בית הקולנוע של גולן גלובוס, אשר נסגר בשנות ה-90. במפלס התחתון יש שיקוע הכולל כביש תת קרקעי, תחנת דלק וחניון תת קרקעי.
במפלס העליון כללה בעבר הכיכר את מועדון הקולוסאום המיתולוגי, שזכה להצלחה גדולה בשנות ה-80 ונסגר בשנת 1999. לאחרונה פעל במקום מועדון החשפנות "פוסיקט", שנסגר לאחרונה. כיום משמש המבנה העגול לתערוכות עיצוב. בשני הצדדים של כיכר אתרים מדרגות לים.

כיכר אתרים כיום (צילום: עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים")

התוכנית החדשה כפי שבאה לידי ביטוי במסמך העקרונות כוללת את הורדת מפלס הכיכר (בדומה לכיכר דיזינגוף), כך שתהיה ראות לים ממיקומים שונים בכיכר. בנוסף כוללת התוכנית את ביטול השיקוע התחתון, במקביל לבניית חניון תת קרקעי ומנהרה להולכי רגל מתחת לרחוב בן גוריון, על מנת לא לאלץ הולכי רגל לחצות כביש. כמו כן כוללת התוכנית שני בניינים בני 25 קומות ועוד בניין אחד ציבורי.

לא מעט התנגדויות הושמעו כנגד התוכנית הגרנדיוזית, לפני ישיבת הוועדה וגם במהלכה. לטענת המתנגדים, התוכנית מיישמת מחיקת שטחים ציבוריים והחלפתם בבניינים שהינם שטחים פרטיים. בראש המתנגדים עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים", שחבריה השתתפו בישיבת הוועדה והביעו התנגדות נחרצת לתוכנית. בעמותה מתנגדים למכירת שטח ציבורי ליזמים פרטיים ומזכירים בין היתר, כי התוכנית לשיקום הכיכר הועלתה כבר לפני שנים רבות, ולאורך הזמן נאמר על ידי גורמים בכירים בעירייה כי היא לא תכלול מגדלי מגורים.

במהלך הדיון בוועדה המקומית אלון מטוס ממנהל ההנדסה בעירייה, כי נבחנו שלוש חלופות לכיכר: שיפוץ המצב הקיים, הארכת השיקוע בכביש, או הריסה וביטול השיקוע לצד הקמת רחוב חדש. בסופו של דבר, כך לדברי מטוס, האפשרות השלישית היא שנבחרה.
סגן ראש העיר ראובן לדיאנסקי התרעם על כך שמאפשרים בחירה באפשרות אחת בלבד: "אני חושב שהיו צריכים לבנות מסמך מדיניות של כמה אפשרויות, וכולן יהיו על הפרק. יחד עם כיכר אתרים, ברחוב הירקון מקימים רחוב חדש כדי שיהיה יותר ידידותי להליכה רגלית". בנוסף הציע לדיאנסקי להקים מנהרה מרחוב ארלוזורוב לכיכר אתרים, כדי שמכוניות לא יעברו בחרוב אליעזר פרי.

הדמיית כיכר אתרים – מבט מהים

חברת המועצה מאיה נורי-שקד (תל אביב אחת) אמרה במהלך הדיון: "אני קצת נדהמת שהמילה נגישות לא מופיעה במצגת. העניין של הנגישות הוא העניין הכי מרכזי שצריך לעשות פה".
סגן ראש העיר אסף הראל: "הכיכר הוא אזור חולה שמחייב טיפול… המלונות (באזור הכיכר) מנותקים. אין תחושה של עירוניות. ההחלטה לבטל את השיקוע מבורכת ולהפוך את האזור לחלק מהעיר… הכיכר התמסרה לציר מזרח מערב וזנחה את ציר צפון דרום… אין התייחסות להמשך הטיילת…".
בנוסף טען הראל, כי "כל הדיון התקשורתי מפוספס ומתמקד בשאלות הלא נכונות, שאלת המגדלים. אנחנו אחרי תוכנית מתאר של 25 קומות. לומר לא למגדלים זה כמו לומר לא לשלום תמורת שלום עם הפלסטינים… אין כיכר אתרים משופץ שמתוכנן בלי מגדלים… לגבי השיקוע, תסתכלו על כיכר דיזינגוף, ברגע שהורידו את הכיכר תסתכלו איך זה מתחבר לעיר".

הראל טען כי הוא היה מעדיף לראות שני מגדלים נמוכים יותר: "הייתי שמח לראות שני מגדלים כמה שיותר קצרים… אם אין מקום למלונאות, שלא יהיה מלונאות. יש מספיק מלונות מסביב… הטיילת כולה היא בניינים של עשירים. אם יהיה מבנה ציבור זה לא יסולא בפז. אם נקבל מרחב ציבורי עם מרחב לציבור – העיר תחבק את הפרויקט".

עו"ד נועם קולודני מעמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" אמר במהלך הדיון: "מסמך המדיניות בעייתי… במקום ליצור קשר בין העיר לים היא מנסה לחסום קשר בין העיר לים. המסר שהתוכנית מעבירה ההוא הפוך".
חברתו של קולודני לעמותה, מאירה מור, אמרה "כיכר אתרים זה אחד המקומות היותר חשובים. מדובר במוקד עירוני. יש תב"ע קיימת של הייעוד, והייעוד הוא שטח ציבורי פתוח ואי אפשר למחוק אותו. זה שטח ציבורי פתוח בבעלות העירייה". לטענתה, לא ניתן לגזול מהשטח לטובת מגדלים: "לא רק שהתוכנית לא מנגישה את העיר לים, היא יוצרת עומס תחבורתי ורעש. הכביש (העילי) הוא מפגע ובכי לדורות".

סגנית ראש העיר מיטל להבי הצטרפה לטענות של מור והביעה מחאה על כך ש"גוזלים זכויות משטח ציבורי". כמו כן היא אמרה: "השיקוע זו סוגיה ציבורית שנוגעת לרציפות ולנגישות. אני בעד השארת השיקוע… אנחנו מכניסים שימוש מגורים שלא קיים ברצועת החוף וזה משנה את התפיסה של חוף פתוח לכולם".
חברת המועצה שולה קשת (אנחנו העיר): "אונסקו ייחסה לשטח הכיכר מקום שאין לבנות עליו… מסמך המדיניות מציע להקים את הבניינים בים ואת השטח הציבורי יותר רחוק מהים. מסמך המדיניות לא מדבר על שטחים פתוחים צמודים לחוף… אם הולכים לשנות את יעוד הכיכר ליעוד מגורים, כל תוכנית מפורטת צריכה לעבור למועצה הארצית שצריכה לבדוק באופן מובהק אם זה משפר את מצב התושבים. אני נגד שיקוע. אם מבטלים שיקוע בשביל מה לאפשר מנהרת שירות של כלי רכב?". בנוסף טענה קשת כי כל פעם יש דיונים על מקטעים אחרים בחוף: "צריך להיות דיון כולל שבו יציגו את כל קו העירוני מתל ברוך וכיכר השעון".
למרות ההסתייגויות, מהנדס העיר אודי כרמלי סיכם את הישיבה: "ההמלצה שלנו היא ההמלצה הטובה ביותר מבין כל החלופות שהוצגו. כל ההמלצות נשקלו בכובד ראש, לכל חלופה יש יתרונות וחסרונות. זו החלופה הטובה ביותר".
לטענתו של כרמלי, היה זה חוסר אחריות מצד המתכננים במידה והיו מציגים שלוש אפשרויות: "זה חוסר אחריות מקצועי להמליץ על כל כך הרבה רמת חופש. ועדה צריכה להביע עמדה גם אם יש לחץ ציבורי. צר לי על איך שהדברים הוצגו בתקשורת".
בסופו של דבר התוכנית עברה ברוב של שמונה חברי ועדה. סגנית ראש העיר להבי היתה החברה היחידה שהצביעה נגד התוכנית. גם חברת המועצה קשת התנגדה לתוכנית, אך מאחר והיא אינה חברה בוועדה, לא היה בסמכותה להצביע.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות