הנאשם האחרון בפרשת סחר האברים נשלח לשנתיים בכלא

שתף כתבה עם חברים

אביגד סנדלר פעל "תוך עיוורון לכבודם כאנשים ורידודם לכדי חלקי חילוף", כתב השופט על מי שהפעיל לוגיסטית את רשת ההשתלות מתורמים חיים

בגיל 71, יכנס לכלא לראשונה בחייו. אביגד סנדלר

בית משפט השלום בתל אביב שלח היום (19.5) את אביגד סנדלר, בן 71, אחרון הנאשמים בפרשת הסחר באברים, לשנתיים מאסר. בנוסף, הטיל עליו השופט עידו דרויאן-גמליאל שישה חודשי מאסר על תנאי, קנס של 3000 שקלים, ופיצוי על סך 10,000 שקלים לאחד המתלוננים.

תזכורת: ב-13 במאי 2015 הוגש נגד שבעה נאשמים, בהם סנדלר, כתב אישום שתוקן כחצי שנה לאחר מכן, וייחס להם שורת עבירות של סחר באברים. נאשם אחד נמלט לחו"ל, ועניים של חמישה אחרים, ביניהם פרופ' זכי שפירא, הסתיים בהסדרים, כל אחד לפי חלקו. סנדלר, כאמור, נותר אחרון.

יחד עם השאר, הואשם סנדלר כי במשך שש שנים, בין 2008-2014, היה חלק מרשת בינלאומית של סחר באברים, שדאגה לאברים מתורמים חיים, תוך ניצול מצבם הכלכלי הקשה, ממדינות כמו קוסובו, אזרבייג'ן וסרי לנקה. סנדלר היה לפי כתב האישום אחד האנשים המרכזיים ברשת, איתר בחו"ל את התורמים, תיאם את ההשתלות ודאג לכל הפרטים הלוגיסטיים.

ב-19 בנובמבר 2017 הודה גם סנדלר, ובמסגרת עסקת טיעון הורשע בקשירת קשר לביצוע עוון (ריבוי עבירות), סחר לאברים ותיווך לסחר באברים (13 עבירות), סיוע לסחר באברים (תשע עבירות), ניסיון לסחר באברים, וסיוע לניסיון לסחר באברים (שלוש עבירות).

הוא נשלח לתסקיר מבחן, שהעלה כי מדובר באדם נורמטיבי, שפעל ממצוקה כלכלית אליה נקלע לאחר מות בנו מסרטן, מתקשה לקבל אחריות על מעשיו ותופס עצמו כקורבן. לכן המליץ התסקיר על ענישה "קונקרטית ומוחשית".

התביעה ביקשה לפיכך להעמיד את מתחם הענישה על 24-40 חודשי מאסר ולמקם את הנאשם במחצית המתחם, וכן עונשים נלווים, בעוד סנגורו, עו"ד אורי קינן, ביקש להסתפק במאסר של תשעה חודשים שירוצו בעבודות שירות.

עו"ד אורי קינן

השופט דרויאן-גמליאל לא הסתיר את דעתו על סנדלר. "היבט מיוחד של חומרה מצוי בעצם החזרתיות וההתמדה בביצוע מעשי העבירה", כתב. "אלו תכפו וחזרו, כשהנאשם אינו מתעשת בשום שלב ואינו מפסיק מרצונו את השתתפותו ברשת הסחר באברים…".

על הנזק שנגרם למתלוננים כתב השופט כי סנדלר התייחס לתורמים כאל אובייקטים, "תוך עיוורון לכבודם כאנשים ורידודם לכדי חלקי חילוף ותוך פגיעה באוטונומיה שלהם על גופם…הנסיבות שהובאו לעיל, ריבוי מקרים, מדיניות הענישה הראויה והענישה הנוהגת מחייבים קביעתו של מתחם ענישה חמור, שכל כולו בתחום המאסר לריצוי בכליאה". לפיכך העמיד השופט את המתחם על 20-50 חודשי מאסר.

עם זאת, המשיך דרויאן גמליאל, לזכותו של הנאשם יש נימוקים כבדי משקל, למשל גילו המתקדם, שיתוף הפעולה שלו בחקירה והודאתו, היותו אדם נורמטיבי והעובדה שמאסר ממושך יפגע כלכלית במשפחתו. לפיכך שלח כאמור את סנדלר ל-24 חודשי מאסר, שישה חודשי מאסר על תנאי, קנס ופיצוי של 10,000 לאחד המתלוננים.

סנגורו, עו"ד קינן: "בית המשפט קיבל חלק מטענות ההגנה. לאחר שנלמד את גזר הדין, נוכל לקבל החלטות לגבי ההמשך".

עדכון 24.10.19

בית המשפט המחוזי בתל אביב הפחית ארבעה חודשים מעונשו של סנדלר, והעמיד את עונשו על 20 חודשי מאסר. ההרכב בראשות השופטת דבורה ברלינר קיבל את הערעור שהוגש באמצעות עו"ד קינן.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות