בחזרה למדיניות החיכוך המוגבר

שתף כתבה עם חברים

בלשי יאל"כ פשטו על הבית של דומרני ועצרו את אחד מיועציו המשפטיים בחשד שהעסיק שב"חים פלסטינים בשיפוץ הבית במושב עוצם * בניגוד לאהוד ברק יהודה וינשטיין ועופרה שטראוס, שגם בבתיהם הועסקו שב"חים, המשטרה סגרה חשבון עם המשפטן מאשקלון וביקשה לעצור אותו לשישה ימים, רק שהשופט מזרחי שוב הראה להם את הגבול 

 dumrani bait 400
 לשיפוץ. הבית במושב עוצם

מאת: אמיר זוהר ומיכאל פרוסמושקין

בחודש דצמבר 2009 נפתחה חקירה פלילית נגד שר הביטחון לשעבר אהוד ברק ואשתו נילי פריאל-ברק, בחשד להעסקת שוהה בלתי חוקית בעבודות ניקיון בביתם. הגברת פריאל-ברק נחקרה תחת אזהרה והודתה בהעסקת שוהה בלתי חוקית, עובדת זרה מהפיליפינים. חרף הודאתה התיק נגדה נסגר מחוסר הוכחות לנוכח העובדה שהחוקרים לא איתרו את העובדת – וירג'יניה, שנמצאה מהר מאוד לאחר מכן על ידי אחד מאמצעי התקשורת.

בחודש ינואר 2011 נפתחה חקירה פלילית נגד היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין ורעייתו אביבה וינשטיין, בחשד לכך שטרם מינויו לתפקיד הרם הועסק בביתם במשך שנה תמימה עובד זר מהודו. על החקירה הורה וינשטיין עצמו רק לאחר חשיפה של התנועה לאיכות השלטון, אבל בחקירה שנוהלה בפיקוח הפרקליטות נחקרה רק אביבה וינשטיין אשר הועמדה לדין, הורשעה והושת עליה קנס של 20 אלף שקלים.

בחודש ספטמבר 2010 תפסו פקחי יחידת עוז (שנסגרה מאז) עובדת ניקיון זרה שהועסקה בביתם של עופרה שטראוס ובן זוגה לשעבר עדי קייזר – שוהה בלתי חוקית מצ'ילה. שני המיליונרים נחקרו על ידי פקחי ההגירה ולא ברור כיצד הסתיים התיק, אבל זו לא היתה הפעם האחרונה שאצל משפחת שטראוס נתפס עובד בלתי חוקי.

בחודש ספטמבר 2014 חשפה הרכילאית ליאורה גולדנברג-שטרן ("ליאורה") כי רשויות ההגירה תפסו בבית משפחת שטראוס המורחבת בהרצליה פיתוח עובד זר ממוצא הודי שתפקידו היה להוציא את הכלבים ולסייע בעבודות משק הבית. החקירה עדיין מתנהלת.

 od vainshtein yhuda  barak ehud  shtraus ofra
 יהודה וינשטיין  אהוד ברק  עופרה שטראוס

המשותף לכל המקרים האלה, כמו לעוד מאות תיקים דומים של העסקת שוהים בלתי חוקיים בעבודות פרטיות הוא, שהחשודים נחקרים במתקן של משרד הפנים או המשטרה ונשלחים לבתיהם עד למשפטם. לא כך נהגו השבוע בלשי יאל"כ מלהב 433 במשפטן המקורב לשלום דומרני, שנעצר בחשד להעסקת מספר שוהים בלתי חוקיים, פלסטינים, בעבודות הבנייה והשיפוץ של הבית בו מתגוררת משפחת דומרני במושב עוצם.

הבחור בו מדובר, נשוי בשנות השלושים לחייו מאשקלון, נעצר בשעות הבוקר ונלקח למשרדי יאל"כ בלוד שם הוא נחקר עד לשעה שמונה בערב. רשמית, נושא החקירה היה העסקת השב"חים, באופן לא רשמי הוא נחקר ממושכות על קשריו עם דומרני, על רקע גל החיסולים באשקלון שבאחד מהם נהרג בן משפחתו של המשפטן.

בין לבין, החוקרים הזכירו לחשוד כי הוא עשה להם הרבה מאוד צרות במסגרת ייעוץ משפטי שנתן לנאשמים בהפעלת צ'יינג'ים המזוהים עם דומרני, אבל בעיקר סייע להגנה במשפטו של ריקו שירזי, חברו הטוב של דומרני. היועץ המשפטי סייע לקרוע את המסכה מעל פרצופו האמיתי של עד המדינה, אשף חשבוניות פיקטיביות שניסה להפליל בעבר את דומרני אבל נמלך בדעתו ונעלם לחוקרי רשות המסים עד שנעצר שוב כעבור שנתיים על ידי יאל"כ והסכים לשמש עד מדינה נגד שירזי בתיק שעדיין מתנהל בבית משפט המחוזי בתל אביב.

 shirazi  doomrani  
 ריקו שירזי ודומרני. חברים (צילום: "סופהשבוע")  

הסיוט בפוסטה

בסביבות השעה שמונה בערב נמסר לו שהוא עצור ולמחרת יובל לבית משפט השלום בראשון לציון, שם תבקש המשטרה להאריך את מעצרו. לפי מקורביו של החשוד, עכשיו החל החלק השני בסיוט, היועץ המשפטי לשעבר נלקח לבית המעצר התורן בפוסטה של יחידת נחשון מלווה בשתי מכוניות משטרה משל היה דון קורליאונה. לא זו אף זו, מספר בתי מעצר אליהם הופנה החשוד למשך הלילה סירבו לקבל אותו בטענה שבאותם המתקנים שוהים אויבים פוטנציאלים שלו. וכך, מספר מקורב שלו, נדדה השיירה מכלא איילון ברמלה לכלא השקמה באשקלון וכלא אשל בבאר שבע עד אשר לפנות בוקר הסכימו לקבל אותו למספר שעות בבית המעצר של בית הסוהר אוהלי קידר שבנגב. שם הוא נמנם מספר שעות בתא קטנטן ומבודד עד שהובא לבית המשפט בראשון לציון, עייף ומותש.

"אבל הוא לא היה שבור ברוחו", מדגיש סנגורו עו"ד משה יוחאי, ומבהיר: "זו היתה ביריונות לשמה מצד משטרת ישראל. בלשי היאל"כ עצרו סנגור לשעבר, שבשנותיו הרבות במקצוע ניהל מלחמה מרה על מנת לשמור על הזכויות של לקוחותיו, ובמיוחד מול אותה 'יחידת עילית' שעצרה אותו כעת. ככל הנראה, מבחינת יאל"כ העסקת שב"חים בשיפוצים מהווה עבירה חמורה שעילת מעצר לצידה, אבל כמה נעים היה לגלות שלא כך חושב בית המשפט. התנהלות כזו מסכנת את חירותנו כסנגורים פליליים אשר נלחמים חדשות לבקרים על זכויותיהם של לקוחותינו באשר הם".

כאמור, בניגוד לעמדת חוקרי יאל"כ אשר ביקשו להאריך את מעצרו של החשוד בשישה ימים, לשופט מנחם מזרחי מבית משפט השלום בראשון לציון נדרשו שלוש דקות בלבד כדי לשחרר את החשוד. השופט ציין כי אכן קיים חשד סביר לביצוע העבירה, אך קבע: "פעולות החקירה המתבקשות ניתנות לביצוע גם כשהחשוד משוחרר – והן אינן מצדיקות את המשך מעצרו". השופט תהה גם כיצד ניתן לשבש חקירה פשוטה מעין זו כפי שטענה המשטרה בהגדרת העילה להארכת המעצר.

 shofet mizrahi menachem 2  od yohai moshe - 2 - 150  od felus lia 150
 שופט מנחם מזרחי  עו"ד משה יוחאי  עו"ד ליה פלוס

כאשר נציג המשטרה ביקש עיכוב ביצוע להחלטת השחרור אמר השופט בסרקזם, "זוהי מדיניות החיכוכים", והותיר את החשוד במעצר עד השעה ארבע אחר הצהריים. לבסוף, המשטרה ויתרה על הזכות להגיש ערר והחשוד שוחרר לביתו.

בתוך כך, במהלך הדיון נודע כי דומרני ואשתו, להם שייך הבית בו עבדו השב"חים, נחקרו באותה העת תחת אזהרה במשרדי יאל"כ. בסיום החקירה הם שוחררו, היא לביתה והוא חזרה למתקן הכליאה בו הוא מרצה מאסר.

עו"ד ליה פלוס מסרה בתגובה לחקירה של בני הזוג דומרני והמעצר של מקורבם המשפטן: "זו התוצאה העגומה אליה הגיעה 'מדיניות החיכוך' עליה הכריזה משטרת ישראל במרץ רב. מעצרי שווא של אנשי חוק וחקירות מיותרות של אנשים בגין חשדות מגוחכים. חבל שעל כך מבזבזת משטרת ישראל את כספי הציבור".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות