לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
עמי טלמור – משרד עורכי דין
תעבורה | פלילי | משפחה
אדיר בן לולו – משרד עו"ד
פלילי | תעבורה | אזרחי
מוטאי-מצגר-גרבאווי
תעבורה | תאונות דרכים | נזקי גוף | ייצוג שוטרים וסוהרים
אורי קינן ושות' – משרד עו"ד ונוטריון
פלילי | צווארון לבן | כלכלי | מיסים והלבנת הון

הכנסת שוטרים – מה עושים כשמגיעים אורחים בלתי צפויים?

אחת הסצנות הידועות ביותר בסרטים וסדרות (בעיקר אמריקאים) היא אותה סצנה דרמטית שבה השוטרים מתדפקים על דלתו של החשוד באמצע הלילה. לרוב בני הבית מתעוררים משנתם בבהלה, אך השוטרים לא מתרגשים והופכים כל בלטה ובלטה על מנת למצוא ראיות מחשידות לפשע. ברוב המקרים, הגיבור (או הנבל לצורך העניין) ימצא את עצמו מובל לתחנת המשטרה הקרובה אזוק בידיו ורגליו, יעבור צילום "פוטו רצח" ויתייצב למסדר זיהוי...

 אז נכון, המציאות לא כל כך דרמטית וסביר להניח שגם אם יופיעו שוטרים בדלת הבית, לא נמצא את עצמנו נגררים לתא מעצר טחוב באמצע הלילה, אך עדיין חשוב שכל אחד יידע את חובותיו וזכויותיו כאשר מגיעים אליו אורחים בלי קרואים שכאלו…

zar 4

מה חשוב לדעת לגבי צו חיפוש והאופן בו שוטר רשאי להשתמש בו?

· צו החיפוש משמש בתור אסמכתא לשוטר לערוך חיפוש בבית והוא ניתן על ידי שופט בהתאם לנסיבות (צו שלא חתום על ידי שופט אינו צו חוקי).

· השוטר יכול לתפוס כל חפץ המתואר בצו ולעשות בו שימוש בהתאם לדרישת הצו (לדוגמה, שימוש בו כראיה במשפט או בחקירה). לצורך העניין, חפץ יכול להיות תעודה, מסמך, קובץ מחשב, אך גם בעל חיים.

· השוטר יכול לעצור כל אדם הנמצא במקום החיפוש אם ישנו חשד כי היה מעורב בעבירה או יהיה מעורב בעבירה הקשורה לגבי אותו החפץ.

· גם במקרה שבו נתפס חפץ אשר אינו מתואר בצו, השוטר רשאי להביא את החפץ בפני שופט אשר יחליט מה ייעשה בו.
כניסה לבית ללא צו חיפוש

טעות נפוצה היא לחשוב ששוטר לא יכול להיכנס ולערוך חיפוש בבית ללא צו, אך למען האמת, לשוטר יש סמכות מיוחדת לערוך חיפוש גם ללא צו במקרים הבאים:

· כאשר עולה חשד סביר כי מתרחש במקום פשע או שהתרחש בו פשע לפני זמן קצר.

· כאשר אדם הנמצא בבית לצורך כלשהו (לא בהכרח בעל הבית) מזעיק את המשטרה.

· כאשר שוטר רודף אחר אדם המתחמק ממעצר או ממשמורת חוקית אל גבולות הבית (הכוונה במשמורת חוקית היא לרוב מעצר בית או הימצאות אסיר בחופשה המוגבלת למרחב מסוים).

· כאשר שוטר מגיע לבית רועש והוא סבור כי חלה עבירה בהתאם לחוק למניעת מפגעים, הוא רשאי להיכנס אל הבית ולהפסיק את הרעש, אך זאת רק לאחר שהזדהה בשמו כשוטר וביקש להיכנס אל הבית באופן ברור ובקול רם.

בנוסף לזאת, חשוב לדעת כי גם במקרה של חיפוש ללא צו, לשוטר יש את הסמכות לתפוס חפץ מסוים במקרה שבו הוא סבור שהחפץ יוכל לשמש כראייה, כמו גם במקרה שבוצעה, או שעומדת להתבצע באמצעותו עבירה.

מגבלות החיפוש

בכל חיפוש, בין אם באמצעות צו או שלא באמצעות צו, חייבים להיות נוכחים לפחות שני עדים, אלא אם כן הנסיבות לא מאפשרות זאת, או שהצו מתיר חיפוש ללא עדים. הדבר יתאפשר גם אם מי שנמצא בבית מבקש זאת, אך על בקשתו להירשם בפרוטוקול.
חיפוש במקום מגוריו של קטין יכול להיערך רק בנוכחות אחד מהוריו ולא ניתן לערוך אותו בשעות הלילה.

כמו כן, אם השוטר סבור כי האדם עצמו מחביא חפץ חשוד על גופו, הוא רשאי לערוך עליו חיפוש גופני, אך רק אם האדם מסכים לכך. אם האדם לא מסכים, רשאי השוטר לקחת אותו לשימוע בפני הקצין הממונה בתחנת המשטרה. בכל מקרה, השוטר חייב ליידע את האדם על זכותו לסרב לחיפוש, אחרת הראייה עלולה להיפסל. גם חיפוש שמתבצע ללא חשד סביר לביצוע עבירה הוא חיפוש שאיננו חוקי.

בכל מקרה, בפרוטוקול דו"ח החיפוש עצמו, יירשמו כל החפצים שנמצאו ומיקומם בתוספת חתימת העדים. עותק זה יימסר גם לנמצא במקום.

אופן התנהגות בזמן חיפוש – יצירת קשר עם עורך דין פלילי

באופן עקרוני, מותר לסרב לתת לשוטר להיכנס לבית או שטח פרטי אם אין לו חשד סביר להניח כי אחד מהתנאים המתירים חיפוש ללא צו חיפוש התקיימו. בנוסף לזאת, מותר לבקש משוטר לבוש מדים להזדהות באמצעות תעודת מינוי, שמו המלא ומספרו האישי.

עם זאת, בפועל, מומלץ להישמע להוראות השוטרים ולהרשות להם לבצע את עבודתם. כל ניסיון להתנגד לשוטרים באופן מילולי או פיזי עלול להחמיר את מצב העניינים ולכן רצוי לפעול בקור רוח ולא באופן אמוציונאלי.

כמו כן, זכרו שלפני החיפוש, במהלכו ואפילו בזמן המעצר, יש לכם זכות מלאה להתייעץ עם עורך דין פלילי.

***
המאמר נכתב על ידי עורך דין פלילי אלון ארז 

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן