מבזקים+
לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
אדיר בן לולו – משרד עו"ד
פלילי | תעבורה | אזרחי
מוטאי-מצגר-גרבאווי
תעבורה | תאונות דרכים | נזקי גוף | ייצוג שוטרים וסוהרים
אורי קינן ושות' – משרד עו"ד ונוטריון
פלילי | צווארון לבן | כלכלי | מיסים והלבנת הון

מי בעד הזנות?

עו"ד נוגה ויזל תוהה, איך קרה שלא נמצא ולו גבר אחד בבית המחוקקים ובמרחב הציבורי, וגם לא אשה, שהגיבו נגד הצעות החוק להפללת לקוחות הזנות * הם מפחדים ושותקים
cnesset israel  
 כנסת ישראל

הזנות היא עובדת חיים. היא קיימת מאז ומעולם. לא בכדי היא נחשבת למקצוע העתיק בעולם. גם אם היא אינה מקצוע – היא עיסוק. ייתכן כי נכון ומעשי יותר להיאבק על מיסודו ועל הסדרת תנאי העיסוק בו מאשר לנסות, לשווא, להיאבק למיגורו.

חשוב להבין כי לא כל מי שעוסקת בזנות נאלצת לעסוק בכך בכפייה של סרסורים או סמים. נשים רבות, אולי רבות מכפי שניתן לשער ולאמוד, עוסקות בזנות מרצונן החופשי. לפי נתון שהעבירו לאתר "פוסטה" מהמטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, לפחות 25 אחוז מהעוסקות בזנות עושות זאת מרצונן החופשי, וזה נתון משמעותי!!!

ראוי ואף הכרחי להיאבק נגד מי שכופים על נשים לעסוק בזנות נגד רצונן ומנצלים את חולשתן, ויש לפעול לשיקומן במוסדות גמילה אם נדרש, אולם אם מדברים על זכות המיעוט הרי שיש להגן גם על חופש העיסוק של אותן 25 אחוז מהנשים בזנות המבקשות להתפרנס מעיסוקן זה. חופש עיסוק הוא ערך קדוש ומי שבוחרת מרצונה החופשי לעסוק בזנות רשאית ליהנות מהזכות הבסיסית לממש את זכותה.

קיומה של הזנות אינו מותנה בהחלטה מוסדית, גם אם קואליציה של מחוקקים מימין ומשמאל, חילוניים ודתיים, יצליחו להעביר חוקים אשר יאסרו את העיסוק בה ויקנסו את צרכניה.

shofet rubinshtein elyakim    
 השופט אליקים רובינשטיין  

דווקא מיסוד הזנות תוך הסדרת מעמד חוקי לעוסקות בה ולצרכני השירות שהן מעניקות, עשוי להוות פתח תקווה וסיכוי לשינוי. הרי זה מובן מאליו כי הסדרת הזנות בחקיקה תייתר לחלוטין את הפשיעה והאלימות הנלווים לזנות. כיום,  אשה בזנות עשויה להידרש להגנה, ומשהיא אינה מקבלת אותה ממערכת אכיפת החוק היא נאלצת באופן מסורתי לעבוד בכפוף לסרסורים אלימים ולארגוני הפשיעה. אלה מתפרנסים מתופעות לא חוקיות, הן מייבאים את הנשים הללו ומעסיקים אותן באופן פגעני ללא פיקוח של המדינה, למעט אכיפה ברוטלית וחסרת תכלית של המשטרה האומללה.

שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליקים רובינשטיין, התבטא לאחרונה בעד הפללת לקוחות הנשים בזנות, דרושה "אמירה פלילית של המחוקק המכוונת נגד צריכת הזנות עצמה". לידיעת כבוד השופט, יש גברים רבים אשר כדי לקיים יחסי מין נדרשים לשירותי זנות מאחר שאין להם אפשרות לקיימם בשום מסגרת אחרת.

לא הפללה וענישה נדרשים כדי להתמודד עם הזנות, שהיא, כפי שנטען כאן ובעוד אינספור מקומות אחרים, תופעה אנושית טבעית, עובדת חיים ממש. כל ניסיון להתכחש לה, לגנותה ולהוקיע את צרכניה בכלל ולהענישם בפרט, מהווה בריחה מההתמודדות כנה איתה באמצעות רגולציה פיקוח טיפול ושיקום, שימומנו מהמיסים שישולמו. ההוקעה והענישה פוגעות הן בחופש העיסוק של אותן הנשים המעוניינות בכך, והן בצורך הנפשי והפיזילוגי כאחד של הגברים הזקוקים לכך.

הכרה בהיות הזנות עובדת חיים ומקצוע כבסיס למיסודה עשויה לצמצם חלק ניכר מתופעות הלוואי השליליות הנלוות לה, להטיב את תנאי ההעסקה של העוסקות בה. דווקא לגיטימציה לעיסוק בזנות עשויה להפחית את תופעת ההטרדות המיניות בכלל ואת המעשים הפליליים בתחום זה בפרט.

od vizel noga 150 150  
 עו"ד נוגה ויזל

העניין הוא שעד כה לא נמצא ולו גבר אחד בבית המחוקקים ובמרחב הציבורי, וגם לא אשה, שמצאו לנכון להגיב על קמפיין הנשים נגד העיסוק בזנות. כולם מפחדים לפצות פה שמה יבולע להם במרחב התקשורתי, והמשפחתי כמובן. החרדים בכנסת שנפגשו עם הזונה רחב עוד בתנ"ך המקודש, ורבים מבני הקהילה שלהם הם לקוחות קבועים. שותקים. בקרב מפלגות השמאל, שם אמורים לדעת משהו על חופש עיסוק, טיפול ושיקום, שותקים. גם בקרב מפלגת השלטון הקפיטליסטית הליברלית לכאורה, שלפחות אחד ממפורסמיה הסתבך עם זונות מעבר לים, שותקים.

השאלה שחייבים להידרש אליה אינה האם הזנות היא דבר טוב או רע, אלא האם הזנות אשר היתה קיימת מאז ומעולם יכולה למצוא דרכים לקיום מהוגן בחברה פתוחה ונאורה כמו שישראל מתיימרת להיות.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן