לראשונה, חושפי שחיתויות יקבלו אות הוקרה מהנשיא

שתף כתבה עם חברים

שרת המשפטים המליצה על שלושת מקבלי הפרס: עוזרת של יו"ר הסתדרות העובדים הלאומית ושר האוצר לשעבר, עובד בנמל חיפה ומרצה באוניברסיטת בן גוריון

tsippi livni 300X225 
 ציפי לבני

המדינה תעניק השנה, לראשונה, תעודות הוקרה לחושפי שחיתויות. שרת המשפטים ציפי לבני הגישה לנשיא המדינה את המלצותיה בעניין, והנשיא צפוי להעניק את תעודות ההוקרה ביום הבינלאומי למאבק בשחיתות, שיצוין ב-9 בדצמבר.  שלושת חושפי השחיתויות עליהם המליצה השרה הם מעיין אגם, שאול כרמלי ופרופ' אשר ברנר.

אגם, כמזכירת האיגוד המקצועי בהסתדרות העובדים הלאומית ועוזרת יו"ר ההסתדרות לענייני פרויקטים, חשפה מעילות כספים בהיקף של כ-13 מיליון שקל על ידי בכירים בארגון. הבכירים ובראשם שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, הועמדו לדין והורשעו בפלילים. בעקבות חשיפת הפרשה איבדה אגם את עבודתה.

כרמלי, בזמן תפקידו כאתת בנמל חיפה, חשף פרשת שחיתות ואי שוויון בהליך סידור העבודה הידני של עובדי הנמל, וכן חשף את העסקתם של אתתים לא מוסמכים. בעקבות חשיפת הפרשה בעניין הליך סידורי העבודה, שונתה שיטת השיבוץ הידנית לממוחשבת. כרמלי סבל מהתנכלויות רבות, ואף קיבל צו הגנה זמני ממבקר המדינה אשר מנע מהחברה לפטרו או לפגוע במעמדו כעובד.

פרופ' ברנר, בזמן תפקידו כחוקר ומרצה באוניברסיטת בן גוריון, דיווח על חשדות בעניין ניצול כספי מחקר שלא לייעודם על ידי ראש המחלקה. בעקבות החשיפה הוחלט, כי ראש המחלקה לא יכהן עוד כחבר במחלקה, ונעשו צעדים לשיפור אמצעי הבקרה והשקיפות בעניין שימוש בכספי מחקר.

לבני המליצה על השלושה לאחר התייעצות עם נציב תלונות הציבור, נציב שירות המדינה, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, החשב הכללי באוצר והמבקרים הפנימיים בגופים שעליהם חל החוק לעידוד טוהר המידות בשירות הציבור. אף שהחוק קיים משנת 1992, זו הפעם הראשונה שבה יוענקו התעודות, כאמור על פי המלצת שרת המשפטים. לאחרונה הוחלט במשרד על צעדים להגברת התמיכה בחושפי שחיתויות, ובראשם סיוע משפטי בחינם וללא מבחן זכאות.

לבני: "המאבק בשחיתות הוא מאבק שמנהלת כל דמוקרטיה שמכבדת את עצמה. אני רואה בקיום ההליך הזה, הקבוע בחוק כבר שנים אך מעולם לא יושם, אבן דרך חשובה במאבק למען טוהר המידות בשירות הציבורי ושמחה שמי שחשפו שחיתויות, למרות סכנת ההתנכלויות ואף איבוד מקור הפרנסה שלהם, זוכים להערכה והוקרה מהמדינה. זהו מהלך שמעביר את המסר הברור לפיו המדינה עומדת לצד האזרחים האמיצים הללו ומודה להם על המעשה החשוב שעשו עבור כולנו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות