לוחמי דאע"ש, גם בישראל

שתף כתבה עם חברים

אחמד שורבאג'י מאום אל פאחם יצא לסוריה, התאמן עם לוחמי הדאע"ש ואף השתתף בקרבות. בית המשפט דחה את טענת סנגורו, לפיה לבית משפט בישראל אין סמכות להעמיד אותו לדין, והוא הורשע. השופטת: "יציאה לאימונים צבאיים במדינת אויב הינה עבירה ביטחונית" * עדכון: העונש – 22 חודשי מאסר בלבד

daash 
 "פוטנציאל סיכון גבוה עבור מדינת ישראל במספר היבטים"

סגנית בית משפט השלום בחיפה, השופטת אורית קנטור, הרשיעה את אחמד שורבאג'י (23) מאום אל פאחם, בעבירות של יציאה שלא כדין לסוריה וביצוע אימונים צבאיים אסורים, בין היתר בארגון " מדינת האסלאם – דאע"ש". כמו כן, השופטת דחתה שתי טענות מקדימות שנטענו על ידי סנגורו של הנאשם – "הגנה מן הצדק על דרך אכיפה סלקטיבית" וטענת "חוסר סמכות עניינית".

הסנגור, עו"ד אבו חוסין, טען ביחס לעבירת האימונים הצבאיים, כי לא קיימת סמכות עניינית לבית המשפט בישראל להעמיד את הנאשם לדין, מאחר ואותם אימונים צבאיים בוצעו בסוריה ואין כל זיקה לביטחון המדינה. לטענתו,האימון הצבאי היה כדי לסייע למורדים להילחם במשטר של מדינת אויב.

השופטת קיבלה את עמדת המדינה, וקבעה כי "יציאה לאימונים צבאיים במדינת אויב בכלל, בסוריה בפרט ובמסגרת ארגון 'דעא"ש' בכלל זה, הינה מעצם טיבה עבירה ביטחונית אשר טומנת בחובה סכנה רבה לביטחון ישראל". בנוסף צוין, כי יציאתם של ערבים ישראליים להילחם בסוריה וחזרתם לישראל טומנת בחובה פוטנציאל סיכון גבוה עבור מדינת ישראל במספר היבטים – שימוש בידע, ייבוא אידיאולוגיות, יבוא יכולות וניסיון צבאי מצטבר, ביסוס קשר בין תושבים חוזרים לבין ארגוני ג'יהאד עולמי מבחוץ ועידוד לביצוע פעילות נגד ישראל  ויציאתם של ערבים ישראלים להילחם. "גם סיכון פוטנציאלי מקים את הסמכות האמורה – מדינה מתגוננת אינה אמורה להמתין עד אשר ייצא הסיכון מן הכוח אל הפועל", קבעה השופטת.

כתב האישום הוגש ב-14 במאי לבית משפט השלום בחיפה, על ידי עו"ד מיטל חן מפרקליטות מחוז חיפה. מכתב האישום עולה, כי הנאשם ושלושה מחבריו החליטו לצאת את ישראל לסוריה, דרך הסתננות מטורקיה, כדי לחבור לכוחות המורדים בסוריה ולסייע להם בלחימתם אל מול הממסד הסורי. ב-16 בינואר יצא שורבאג'י לטורקיה במטרה להגיע לסוריה, בעוד שהאחרים יצאו לטורקיה בנפרד, כדי לא לעורר את חשד הרשויות. לאחר ימים ספורים בהם שהו שורבאג'י והאחרים בטורקיה, הם הסתננו לסוריה באופן בלתי חוקי בסיוע מבריחים.

עוד נטען בכתב האישום, כי בסמוך לאחר כניסתם לסוריה, שורבאג'י והאחרים ליחידת מורדים חמושים המכנה עצמה "ג'יש מחמד". במסגרת יחידה זו שהה שורבאג'י בבסיסה מזה כשבוע והתאמן אימוני כושר גופני. בהמשך הוא והאחרים גויסו לארגון "מדינת האסלאם לעיראק ולסוריה" – "דולת אלאסלאם ללעיראק ואלשאם" – "דאע"ש". במהלך תקופת שהייתו השתתף הנאשם במחנה אימונים צבאי שנמשך כשבוע, במסגרתו צבר ידע עיוני והכשרה מעשית; הוא השתתף בשיעורי דת אודות השיעה והסונה במטרה להתכונן לקרבות ולחישול רוח לחימה, למד עיונית אודות נתוני, מאפייני ואופן השימוש במגוון כלי נשק והתאמן מעשית בירי ברובה.

לפי כתב האישום, שורבאג'י אף השתתף במספר קרבות תוך ביצוע ירי מנשקו, הוצב במחסומים וביצע סיורים צבאיים שנועדו לבלום התקדמות אפשרית של כוחות הממסד. ב-20 באפריל הוא שב ארצה ונחת בשדה התעופה בן גוריון, שם נעצר על ידי הרשויות.

דיון הטיעונים לעונש נקבע ל-30 בספטמבר 2014 בשעה 12:30.

עדכון (3.11)

שורבאג'י נדון ל-22 חודשי מאסר בפועל, שיחושבו מיום מעצרו באפריל האחרון, ולמאסר על תנאי למשך שנה.

השופטת קנטור כתבה בגזר הדין: "הגם שנחשפנו למהותו של ארגון דאע"ש בקיץ האחרון, למעשיו האכזריים, לקיצוניותו ולסיכון הטמון בו לא רק כלפי מדינת ישראל אלא כלפי העולם כולו, יש להטיל על הנאשם את הענישה שהיתה נהוגה כאשר ביצע את העבירות, בין החודשים ינואר עד אפריל 2014, בטרם נחשף העולם למעללי אותו ארגון, שכן כאשר ביצע הנאשם את העבירות הוא למעשה לקח סיכון מחושב כי זה העונש לו יהיה צפוי". לדברי השופטת, גם אם קיים אינטרס עליון להילחם בתופעה של הצטרפות אזרחים לזירות ג'יהאד, שינוי מדיניות הענישה אמור להיעשות בהדרגה, ולכן אין הצדקה לבקשת המדינה להטיל על שורבאג'י, מחוסר העבר הפלילי, עונש מקסימלי של ארבע שנות מאסר, שלוש שנים בגין אימונים צבאיים ועוד שנה בגין יציאה שלא כדין.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות