נסגר מחוסר אשמה התיק נגד לוחמי מג"ב שירו במחבל שביצע פיגוע בשער שכם

שתף כתבה עם חברים

פרקליט המדינה אימץ את מסקנות המחלקה לחקירות שוטרים לפיהן הלוחמים פעלו מתוך הגנה עצמית באירוע שנמשך שניות בודדות

מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן והלוחמים

פרקליט המדינה עמית איסמן אימץ את המלצת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) והמשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, והחליט לסגור מחוסר אשמה את תיק החקירה נגד שני לוחמי מג"ב שירו במחבל שביצע פיגוע דקירה בשער שכם.

כזכור, המחבל דקר עובר אורח ופצע אותו באורח בינוני-קשה, ולאחר מכן ניסה לדקור לוחם ולוחמת מג"ב. בתגובה ירה בו הלוחם מספר כדורים שהובילו לנפילתו ארצה. המחבל לא חדל וניסה להתרומם ממקומו, כאשר הסכין עימו. הלוחמת ביצעה ירי נוסף לעברו. המחבל התרומם מעט שוב והלוחמת ביצעה ירי נוסף לעברו והוא נהרג.

בהתאם להנחיה הגורפת לפיה במקרי מוות שאירעו כתוצאה מירי במהלך פעילות משטרתית תיפתח חקירה (למעט מקרים חריגים בהם מובהק כי לא בוצעה עבירה) הוחלט על דעת פרקליט המדינה והמשנה לעניינים פליליים לפתוח בחקירה כדי לבחון האם כל מקטעי הירי בוצעו כדין.

ממשרד המשפטים נמסר כי "חקירת התנהלות לוחמי מג"ב באירוע נוהלה על ידי מח"ש ביסודיות, במקצועיות וביעילות. המלצת מח"ש, אליה הצטרף המשנה לפרקליט המדינה, הובאו בפני פרקליט המדינה שהחליט לאמץ את עמדתם ולסגור את התיק מחוסר אשמה. לאחר חקירה ובירור הדברים נמצא, כי הסבריהם של לוחמי מג"ב לפיהם הם פעלו מתוך הגנה עצמית עלו בקנה אחד עם יתר ממצאי החקירה, לרבות סרטון אשר תיעד את האירוע במלואו. בסיכום בחינת מכלול הנסיבות נמצא, כי מדובר היה באירוע שנמשך שניות בודדות בלבד, בנסיבות בהן קמה סכנה ממשית ומוחשית לחיי הלוחמים והאזרחים במקום, ולנוכח זאת, לרבות נחישותו של המחבל להביא לפגיעה בנפש, נמצא כי היתה הצדקה חוקית לשימוש בנשק ולכן הוחלט, כאמור, כי יש לגנוז את התיק נגד הלוחמים מחוסר אשמה".

מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן, התייחס לסגירת התיק מחוסר אשמה של הלוחמת, רש"ט ש', והלוחם – רס"ר ל'.
ניצב כהן אמר כי מדובר ב"החלטה נכונה של המחלקה לחקירות שוטרים, לסגור את התיק מחוסר אשמה כפי שצריך להיות. הלוחמים שחתרו למגע וסיימו את האירוע תוך מספר שניות גילו נחישות, אומץ לב, חתירה למגע ומקצועיות ובכך הצילו חיי אדם נוספים. הענקנו ונמשיך להעניק להם את כל התמיכה והליווי שצריך בכלל ההיבטים. נמשיך לגבות את הלוחמים שלנו שפועלים ברחבי הארץ נגד טרור ופשיעה חמורה תוך שהם מסכנים את חייהם בכדי להוות חומת המגן של אזרחי ישראל".

המפכ"ל, רנ"צ יעקב שבתאי, התייחס אף הוא לסגירת התיק: "אנו מכשירים את שוטרינו ולוחמינו למשימות מורכבות ומצפים מהם לפעול בנחישות אל מול כל סכנה לחייהם ולחיי אזרחים בכל מקום ברחבי הארץ. החלטת מח"ש לסגור את תיק החקירה נגד לוחמי מג"ב שניטרלו את המפגע ובכך הצילו חיי אדם היא החלטה נכונה. הסרטון המלא ותפקודם באירוע לא השאירו ספק בדבר מקצועיותם ועל כך הענקנו להם גיבוי מלא. להורי הלוחמים אמרתי, והיום זה ברור לכול – לעם ישראל התווספו שני גיבורים בחג החנוכה. אני מחזק את ידיהם של כל שוטרי ולוחמי משטרת ישראל הפועלים מסביב לשעון למען שמירה על ביטחונם של אזרחי ישראל מול הטרור ומול אתגרי הפשיעה החמורה".

סנגורו של הלוחם, עו"ד משה אלון, מסר בתגובה: "מלכתחילה טענו שמדובר בירי סופר מוצדק. השוטרים הצילו חיים ומיד כשהתערבו האירוע הותקפו על ידי אותו מחבל שניסה לדקור אותם. הלוחמים פתחו באש על מנת לנטרל את אותו מחבל, כפי שנדרש, מצופה ומחויב מהם והביאו לסיומו של האירוע בצורה הטובה ביותר".

מנגד, ממרכז עדאלה נמסר בתגובה לסגירת התיק: "הגיבוי שניתן לשוטרים, על ידי הבכירים ביותר בדרג הפוליטי ובמערכת אכיפת החוק, מבססים מדיניות של הוצאה להורג ללא משפט. עד היום מח"ש סגרה חמש תלונות שהוגשו על ידי מרכז עדאלה בעקבות הרג של פלסטינים בידי שוטרים בירושלים לבדה, מהם ארבעה מקרים מתועדים בווידאו המראים בבירור שלא היתה סכנה מיידית וממשית לחיי השוטרים היורים או אחרים שהיו סביבם. קשה לדמיין חקירה רצינית וממצה כאשר ראש הממשלה, השר לביטחון פנים והמפכ"ל מברכים את השוטרים על מעשיהם בטרם החקירה החלה. בהודעתו כעת מוכיח פרקליט המדינה שמח"ש והפרקליטות ממשיכות לשמש חלק אינטגרלי ממערך פוליטי כולל, המגויס לגיבוי מעשי ההרג ולטיוח שלהם, ולכן דרושה חקירה בלתי תלויה של כל הדרגים".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות