ת"א: הוועדה המקומית אישרה את פרויקט כיכר המדינה

שתף כתבה עם חברים

בעוד חברי הוועדה היללו את הפרויקט מנכ"לית עמותת צלול הביעה מחאה על הפגיעה בשטחים פתוחים ופקקי הענק שייגרמו לכשיושלם הפרויקט, ועל כך שהעירייה שוב לא משתפת את הציבור, אבל יו"ר הוועדה הוציא אותה מהדיון

הדמיה של פרויקט כיכר המדינה (צילום מישיבת הוועדה)

דיון הזום בנושא עתיד כיכר המדינה בתל אביב היה אמור להיות חיובי ואפילו שמח, אולם הישיבה המקוונת של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב הפכה עד מהרה לסוערת במיוחד, ובשיאה הוצאה מהדיון מנכ"לית עמותת "צלול", אשר הביעה מחאה על אי שיתוף הציבור בפרויקט המתוכנן, ובעיקר על כך שבמקום ייבנה בית ספר, שאותו לטענתה אפשר היה לבנות במקומות אחרים מתאימים יותר.

הקרקע עליה ממוקמת כיכר המדינה מהווה את אחד המקומות המרכזיים בתל אביב החל משנות ה-40 של המאה הקודמת, אז נמכרה הקרקע לכ-20 רוכשים. במהלך השנים היו מספר תוכניות לגבי הכיכר, שלא קודמו. אחת התוכניות היתה של ראש העיר לשעבר שלמה להט (צ'יץ') – להפקיע את האדמות מבעליהן ולהפוך את הכיכר לריאה ירוקה. בתגובה, בעלי הקרקע עתרו לבג"ץ ודרשו לממש את הבעלות.

במהלך השנים כיכר המדינה חולקה באופן הבא: רבע מהכיכר נותרה בבעלות פרטית וכשלושה רבעים בבעלות העירייה. בשנת 2017 אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תוכנית להקמת שלושה מגדלים בני 40 קומות כל אחד, ו־450 דירות בסך הכל. כמו כן אישרה הוועדה הקמת בריכת נוי במרכז הכיכר, ומבנה ציבור שאמור לשמש כבית ספר.

בית הספר המתוכנן עמד במוקד הדיון שהתקיים אתמול בוועדה המקומית (4.8). בתחילת הדיון החלו חברי הוועדה להלל את הפרויקט, בעוד שאדריכלי התוכנית הציגו בית הספר ובו ארבע קומות, הכולל גג ירוק ואולם ספורט תת-קרקעי. בנוסף התגאו יזמי התוכנית בכך שעצי שקמים הממוקמים במקום ישומרו.

חבר המועצה אסף הראל אמר: "עיצוב מרשים שמתייחס לכיכר בצורה אלגנטית מאוד… עושים דבר שלא נעשה בעיר".
מלי פולישוק, נציגה בעלת דעה מטעם הממשלה בוועדה: "אני מוכרחה לציין שלא ראיתי תוכנית כל כך חכמה שמנצלת שטח. תכננתי להביא שמפניה לכבוד אולם ספורט תת קרקעי. סופסוף זה קורה וזה מהווה דוגמה".

סגנית ראש העיר והממונה על תיק התחבורה, מיטל להבי, שאלה כיצד יגיעו ילדים לבית הספר למרות שהאזור יהיה אחד האזורים הפקוקים ביותר בעיר, במיוחד כאשר לא מתוכננת חניה באזור.
חברי הוועדה השיבו כי "בית הספר לא מתבסס על הבאת ילדים ברכב". עם זאת הדגישו חברי הוועדה כי מוניות יוכלו להיכנס לרחבה. אורית בן אסא, מנהלת בינוי ופיתוח בעירייה, הוסיפה: "נשתדל לשבץ ילדים שגרים בסביבה".

במוקד הוויכוח. הדמיית בית הספר הירוק שצפוי להיבנות במתחם

אלא שאז נראה היה כי חברת המועצה מהאופוזיציה, שולה קשת, הרסה את החגיגה, מתחה ביקורת על התוכנית ופנתה למהנדס העיר אודי כרמלי: "מדוע לא מקיימים נוהל היוועצות עם הציבור בפרויקט משמעותי?". קשת הדגישה את העובדה כי גם בגן לוינסקי העירייה ניסתה להקים בית ספר על שטח ציבורי, וההליך הוביל למאבק משפטי.

מאיה יעקבס, מנכ"לית עמותת "צלול" שהופיעה בוועדה גם כנציגת תושבי האזור, המשיכה דבריה של קשת: "הציגו (את התוכנית) כאילו היה שיתוף ציבור. לא היה שיתוף ציבור, אלא יידוע ציבור. למשל, לא דנו אתנו בבעיות של התחבורה". היא הוסיפה כי יתכן והתוכנית טובה ל"יום מן הימים, לכשיהיו פתרונות של תחבורה, אבל עד אז יהיו פקקים".

יו"ר הוועדה דורון ספיר הדגיש בפני יעקבס: "אנחנו מדברים על תוכנית עיצוב שאושרה". ספיר הדגיש כי אילו יעקבס רצתה להגיש השגות על התכנית, היא היתה צריכה לעשות זאת בשלבים מוקדמים יותר.
יעקבס: "ישנן חלופות… הבטיחו שיבחנו חלופות ולא בחנו. יש הטעיה מוחלטת של חברי הוועדה".

אסף הראל התערב: "איפה רציתם שיבנו?".
בשלב זה יעקבס הציגה מספר חלופות, ודיברה בין היתר על השטח שליד תיכון גמנסיה הרצליה, סמוך לרחוב רמז. "ייקח המון שנים עד שיהיה הפארק שמבטיחים לנו", היא אמרה, "אנחנו במאבק במשבר האקלים, בעיר מאוד צפופה. צריך לשמר את המקום ולפתח אותו לפארק, ואם יהיו חייבים לעשות משהו אחר כמבנה ציבור אז תמירו אותו… זה (הפרויקט) נראה יפה, אבל אין קשר בינו לבין המציאות… למרות שטוענים שהיה שיתוף ציבור – לא קיבלנו את התוכניות".

מהנדס העיר כרמלי השיב לדברים: "זה לא סוד גדול שרובע 4 הולך להשתנות בצורה דרסטית. כל מי שעיניו בראשו רואה אתרי בנייה ושלטים של אתרי בנייה. זו רק ההתחלה. כל בניין שני ברובע 4 נמצא בהליך של הרחבה ותוספת. יש כאלו שיאהבו את זה ויש כאלו שלא".

כיכר המדינה כיום

יעקבס לא הצליחה להירגע והתפרצה לדבריו של כרמלי. בשלב זה יו"ר הוועדה ספיר הוציא אותה משיחת הזום, וכרמלי המשיך: "חשוב להדגיש שאין קסמים בניהול עיר. תל אביב ברובעים המרכזיים שלה היא לא עיר צפופה. עדיין צריך לספק מערך של שירותים ציבוריים איכותי ומשוכלל והשיקולים הללו לא נעשים ב-2021…". כרמלי אמר כי נעשה הליך של יידוע הציבור: "הוועדה צריכה לומר שאי אפשר לבנות עיר רק מעצים ורק עם תושבים. עיר זה בתי ספר, מקוואות ומרכזי גמילה… אנחנו נותנים לעיר מתנה גדולה וגם לשכונה".
לסיום, חברי הוועדה ביקשו מכרמלי מצגת שתראה כיצד תיראה העיר בשנים הקרובות. ההצעה עברה בסופו של דבר פה אחד.

"שטחים פתוחים צריך לשמר". מאיה יעקבס

יעקבס אמרה מאוחר יותר לאתר "פוסטה": "שטחים פתוחים צריך לשמר. עירייה שמדברת על שמירה על שטחים פתוחים לא אמורה לצופף את העיר".
לגבי ההתפרצות השיבה יעקבס: "זה לגטימי לענות ולדבר. הסתייגנו לאורך כל הדרך ואנחנו מסתייגים מהמדיניות של העירייה שבוחרת להתעלם ממשבר האקלים". יעקבס גם הביעה חשש כי חלק מהעצים לא ישומרו לבסוף, בעוד שעצים שיועתקו ימותו בדרך… אנחנו רוצים כתושבים שיבחנו את החלופות, שיעדיפו את הדרך היותר ארוכה, שהיא למצוא מקומות שמאפשרים להקים את בית הספר החדש… לפי התוכנית יהיו (באזור) פקקים לא נורמליים. כיכר המדינה גם כך אזור מרכזי. ייקח שנים עד שיהיה פארק… אנחנו נגייס כסף ונעתור לבית המשפט, וחבל".
יו"ר הוועדה ספיר אמר בתגובה: "יעקבס קיבלה את האפשרות המלאה לדבר בוועדה ללא הפרעה. לאחר שסיימה, בהמשך היא התפרצה והחלה לדבר תוך הפרעה לדיון ולא הפסיקה למרות בקשות חוזרות ונשנות. איכות הסביבה כוללת גם את איכות ותרבות הדיון אני לא אאפשר לאף אחד, גם אם הוא מנכ״ל מכובד ככל שיהיה, להפריע להתנהלות הישיבה".

"איכות הסביבה כוללת גם את איכות ותרבות הדיון". דורון ספיר

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "תוכנית כיכר המדינה כוללת הקמת בית ספר לרווחת תושבי האזור. המיקום להקמת מבני חינוך נבחן באופן מדוקדק על ידי הגורמים העירוניים ותלוי בגורמים רבים כגון צרכי החינוך לשנת יעד, זמינות המגרש, גודל המגרש, מיקומו הגאוגרפי לאור הצרכים וכדומה. המגרש הציבורי בכיכר המדינה נועד להקמת מבנה ציבורי ומהווה חלק מעתודת הקרקע לצרכים אלה. המגרש אינו מיועד לשמש כשטחים פתוחים ומכיוון שקם הצורך להקמת בית ספר ולא נמצא מגרש אחר, אין הנושא מובא לשיתוף ציבור. עם זאת, התקיים כנס יידוע הציבור בו הוצג תכנון המבנה והשיקולים המקצועיים למיקומו".
בעירייה הוסיפו כי "בניגוד לנטען גם לאחר הקמת המבנה הציבורי, נשאר בתחום הכיכר שטח פתוח רחב ידיים, כ-35 דונם, שכולו מפותח לשימוש הציבור וכולל בין היתר שדירה היקפית רחבה עם שלוש שורות עצים, שביל אופניים, שביל ריצה, קיוסקים, ספסלים ועוד".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות