פסק דין: מקבלי דוחות רשאים לקבל חומר חקירה גם לאחר המועד האחרון להישפט

שתף כתבה עם חברים

בית המשפט המחוזי קיבל ערעור וקבע כי על המשטרה לספק לנהגים שקיבלו דוחות תעבורה את חומר הראיות גם לאחר שחלפו 90 יום ממועד ביצוע העבירה, על מנת שיוכלו לבקש הארכת זמן להישפט

צילום מסך של המערכת המקוונת. האם יהיה שינוי או שדרוג?

עד לאחרונה, כאשר נהג שנרשם לחובתו דו"ח ברירת משפט ביקש לקבל לידיו את חומר הראיות בתיק, היה עליו לפנות ליחידת התביעות הרלוונטית במשטרה. שם, הגורמים הממונים היו מאפשרים לו לצלם את הדוח ואת יתר הראיות בתיק (במידה ויש), גם במידה וחלף המועד האחרון להישפט (90 יום ממועד ביצוע העבירה).

אלא שלאחרונה, שלוחות התביעות תעבורה עברו להשתמש במערכת מקוונת, ולכן כיום כדי לקבל את חומר הראיות, על הנהג לגלוש לאתר האינטרנט של המשטרה, ומשם לקבל את החומר. הבעיה היא, שבמידה ונהגים מבקשים לקבל את חומר הראיות לאחר שחלף המועד האחרון להישפט, המערכת המקוונת אינה מאפשרת זאת. מתברר, כי ברגע שחולף לו המועד האחרון להישפט, חומרי הראיות פשוט נמחקים מהמערכת המקוונת.

יש להבהיר, כי קיימים שני מצבים בהם נהגים שנרשמו לחובתם דוחות יכולים לבקש להישפט גם לאחר שחלפו 90 יום. אחד מהם הוא מצב שבו הנהג לא היה מודע לקיומו של הדוח. מצב אחר: כאשר נגרם לנהג עיוות דין.

למרות זאת, עשרות נהגים שביקשו לעיין בחומרי חקירה באמצעות המערכת המקוונת לאחר שחלף המועד האחרון להישפט, נדחו באופן גורף ואוטומטי. כך קרה גם עם ארבעה נהגים המיוצגים על ידי עו"ד אמיר מסארווה. האחרון הגיש בשמם של הארבעה בקשה לבית המשפט לתעבורה בחדרה, בבקשה לעיין ולצלם את חומר החקירה, על מנת שיוכל להגיש בקשה להארכת מועד להישפט. השופטת עידית פלד דחתה את בקשתו וקבעה כי לא ניתן לקבל את חומר החקירה, מאחר שלא הוגשו כתבי אישום נגד הנהגים. רוצה לומר: הם הורשעו במיוחס להם מאחר ולא ביקשו להישפט תוך פרק הזמן שהוקצב לכך.

עו"ד מסארווה מיהר לערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי בחיפה. "הנוהל הנ"ל שגוי ביסודו שכן הוא מנוגד להוראות חוק סדר הדין הפלילי ובעיקר חותר תחת זכותו היסודית של נאשם לקבל חומר חקירה", טען, והשופט ארז פורת הסכים וקיבל את הערעור: "הרשעה זו אמנם לא באה לעולם בדרך של כתב אישום, אולם תוצאותיה דומות לאלה של כתב אישום, ולטעמי יש לאפשר זכות עיון בחומרים המבוקשים במסלול כל שהוא". השופט פורת הורה ליחידת התביעות הרלוונטית 10 ימים כדי לספק את החומרים הנדרשים לנהגים.

לכאורה, כעת למשטרה יש שתי ברירות: אחת, לעדכן את המערכת המקוונת כך שתאפשר קבלת חומרי חקירה גם לאחר שחלף המועד האחרון להישפט. שנייה, שלוחות התביעות יצטרכו לחזור ל"שיטה הישנה" ולספק לנהגים באופן פיזי את חומרי הראיות.

עו"ד מסארווה מסר בתגובה: "בית המשפט המחוזי קיבל את עמדתנו, תוך שמירה מרבית על זכויות נאשמים שנפגעו מנוהל אטום שהתחילה לעבוד לפיו המדינה. לזה קוראים משפט צדק".

עדכון ( 7 מאי)

למרות החלטת בית המשפט, התביעה לא מסרה את החומרים המבוקשים להגנה. השופט פורת קבע באופן סופי: "מימוש זכותו של מי שלגביו הוגש דו"ח שהפך להרשעה בחלוף הזמן שנקבע לכך, לבקש להישפט, תוך הארכת המועד להישפט, אינו יכול להיעשות מבלי שיועמד לעיונו החומר הנוגע לדו"ח… בלא מתן זכות עיון מלאה לעוררים ולאחרים במעמדם, לא יוכלו הללו לממש את זכותם להישפט בשלב מאוחר יותר, במקרים המתאימים לכך… אין במימוש זכות העיון כאן משום הטלת נטל מנהלי כבד על המשיבה, כפי שטענה בפניי. החומר הגולמי ממילא קיים תחת ידיה… כדי למנוע עררים נוספים, מוצע כי המשיבה תגבש נוהל עיון ברור בכלל יחידות התביעה המשטרתית לגבי דו"חות שנרשמה בהם הרשעה בנסיבות הערר כאן, וזאת כדי לממש את הזכות להגיש בקשה להישפט באיחור, על פי המפורט בחוק".

עו"ד מסארווה מסר בתגובה: "בית המשפט הנכבד קיבל את עמדתנו תוך מתן פרשנות תכליתית לחוק ובעצם נתן לנאשמים זכות לממש את זכותם על פי חוק, אני מקווה כעת שלשכות תביעות התעבורה יעמדו במה שנקבע בפסק הדין".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות