בנו של קורבן רצח כפול תובע חמישה מיליון שקל מהמדובב של אסי אבוטבול

שתף כתבה עם חברים

בתביעה נטען כי המשטרה זנחה את חקירת הרצח הכפול וחוקרים בכירים מהתיק המקורי גייסו את החשוד המרכזי כמשתף פעולה ומדובב * ל"פוסטה" נודע כי האתרוג העביר מידע לבכירים במשטרה בתמורה לסגירת תיק הרצח הכפול בשנת 2010, הרבה לפני שיצא מהארון כמדובב הרשמי של אסי אבוטבול * הפרקליטות דרשה איסור פרסום על עצם הגשת תביעת הנזיקין, אבל הצליחה רק לסגור דלתיים

האמא והאחיות של שרון אביכזר הבטיחו לא לשכוח (צילום: פוסטה)

אופק אביכזר, בנו של שרון אביכזר שנרצח ביריות יחד עם דרור חדד, בחודש מאי 2000 ליד בית שמש, הגיש תביעת נזיקין על סך חמישה מיליון שקל נגד החשוד ברצח של השניים, אסיר עולם בשם מ"א. החשוד בו מדובר הוא המדובב אשר הפליל את אסי אבוטבול בחצר האגף השמור בכלא שרונים, זה שהמשטרה הצמידה לו את הכינוי, "האתרוג". לפיכך הוגשה התביעה גם נגד משטרת ישראל אשר גייסה אותו כמדובב של אסי אבוטבול בשלושה מקרי רצח, חרף ראיות טובות לכאורה הקושרות את המדובב לרצח הכפול.

בעקבות הפרסום באתר "פוסטה" על הרצח הכפול אשר מיוחס לאתרוג הגיעו למשפחת אביכזר ולמשטרה עדויות חדשות, מה שעודד את המשפחה להגיש ערעור על סגירת תיק הרצח הכפול בשנת 2010. לנוכח העדויות החדשות הצטרפו לחומר הראיות הרב הקיים נגד האתרוג, והערעור שהגישה המשפחה על סגירת התיק, הודיעה בחודש שעבר פרקליטות מחוז דרום על חידוש החקירה הפלילית נגד מ"א בפרשת הרצח הכפול, 10 שנים לאחר שהיא נסגרה באופן תמוה על ידי מרחב לכיש במחוז דרום של המשטרה.

התובע בתיק האזרחי, אופק אביכזר, היה תינוק בן שלושה חודשים כאשר אביו נרצח. "האתרוג" היה ביום הרצח אסיר עולם נמלט במהלך חופשה. בשנת 1988 הוא הורשע ברצח במהלך שוד מזוין ונשפט למאסר עולם. בסוף ינואר 2000 קיבל חופשה בת 48 שעות, ולא שב לכלא. ב-30 במאי שנת 2000 כאשר היה אסיר בבריחה, ירה האתרוג על פי החשד באביכזר ובחדד, בתרגיל "כיפה אדומה" במהלך שנחזה לעסקת סמים ביער לוזית מדרום לבית שמש. גופות הנרצחים נמצאו ירויות ברכבו של אביכזר. נהג שמילט אתו מזירת הרצח מסר עדות לחוקרים, ובהמשך התברר כי האתרוג הספיק לברוח להולנד, הסתבך גם שם במעשי שוד ונשפט לשש שנות מאסר.

לפי מידע שהגיע ל"פוסטה", במהלך שהותו באירפה היה האתרוג בקשרים הדוקים עם בכירי ארגוני הפשע הישראלים, לרבות אלה מהם אשר חלשו על רשתות האקסטזי הישראליות, השמות של עודד טוויטו המנוח ויצחק אברג'ל, אינם זרים לו כלל וכלל. עוד נמסר ל"פוסטה", כי במהלך המאסר בהולנד הוא פיתח קשר טלפוני עם בכירים במשטרת ישראל, להם סיפק אז מידע קריטי על סוחרי סמים ישראלים, מה שסייע לסגירת התיק נגדו בתיק הרצח הכפול עם הסגרתו לישראל. סגירת תיק הרצח הכפול אפשרה לו לבקש בתיאום עם משטרת ישראל קציבה של מאסר העולם שלו, חרף הבריחה והעבירות החמורות שביצע במהלכה, ואילו הוא בתמורה העביר מידע יקר ערך על בכירי הפשע בכלא בארץ, ובעולם. השיא של שיתוף הפעולה היה הדיבוב של אסי אבוטבול כמובן, אחריו הוא יצא מהמחשכים של מפעיליו במודיעין, ועל פניו גם שוחרר מהכלא באופן לא רשמי.

שרון אביכזר, ודרור חדד. אירחו את האתרוג באילת, ונפגשו עימו ביום הרצח

התיק שנזנח
את תביעת הנזיקין הגיש עו"ד מוטי אזולאי שצירף מסמכים מתיק החקירה המקורי אשר מעידים על עוצמת החשד והראיות שקשרו לכאורה את האתרוג לפרשת הרצח הכפול כחשוד מרכזי, אבל לטענתו חרף הראיות החקירה נערכה ברשלנות והתיק נזנח למשך שנים ארוכות.
בשנת 2003 בקשה משטרת ישראל לבצע חיקור דין לאתרוג שהיה כלוא בהולנד, "האסיר הנמלט מ"א הוא מבצע הרצח הכפול של אביכזר וחדד", כתב סנ"צ אהרון זרגרוב, ראש מחלק תשאול בימ"ר דרום. "יתכן ולאחר החקירה בהולנד יתווספו ראיות חדשות ויהיה ניתן להכין טיוטת כתב אישום ובקשת הסגרה לישראל". אלא שהמחלקה הבילאומית במשטרה לא פנתה בכלל להולנדים, וראשי ימ"ר דרום אז מיהרו להמליץ לפרקליטות על סגירת התיק נגדו.

בין בכירי הימ"ר דאז היו ניצב בדימוס גדי סיסו ומחליפו בראשות אגף החקירות והמודיעין, ניצב יגאל בן שלום, לימים שני המפעילים הבכירים של האתרוג בתיק אבוטבול, שהיו איתו בקשר גם כאשר היה בכלא ההולנדי והחזיק במידע על עבריינים ישראלים באירופה. אלא שהשניים קיבלו מזכר נוקב מפרקליטת מחוז דרום המיתולוגית, יסכה לייבוביץ, אשר זעמה על החלטתם לסגור את התיק. "לא הבנתי מדוע לא הצליחו לקיים חיקור דין", כתבה להם בשנת 2005, "אם יש סיכוי שיגיע בשנים הקרובות לארץ אפשר להשאיר את התיק פתוח… קשה לסגור תיק כזה, החשד נגד מ"א איננו מופרך כלל וכלל".

באפריל 2006 האתרוג הוסגר לבסוף לישראל, להמשך ריצוי מאסר העולם שנגזר עליו בשנות השמונים, אבל חקירתו בפרשת הרצח הכפול משנת 2000 נערכה באופן פורמלי, מפגש אחד בכלא בלבד. בתביעה נטען כי רק שנה אחרי החזרתו לישראל, עומת האתרוג על ידי חוקרי משטרה (בהוראת סיסו, א"ז, ז"ק) בכלא איילון עם הראיות בפרשת הרצח הכפול משנת 2000 – אבל בחר לשמור על זכות השתיקה.

האתרוג. רשימה ארוכה של ראיות בתיק רצח כפול הושלכה לביוב

לטענת עו"ד אזולאי בתביעה, העדויות, איכוני טלפונים והאזנות הסתר הצביעו על כך שהאתרוג הוא החשוד המרכזי, אבל חוקרי ימ"ר לכיש (התיק עבר מימ"ר דרום שפורקה עקב מחדלי פרשת פריניאן) סימנו וי ולא ביצעו את המוטל עליהם, תוך הימנעות מהמשך פעולות חקירה שהיו נדרשות.

עו"ד אזולאי סוקר בתביעה את הראיות המרכזיות, שמרביתן פורטו בסדרת התחקירים ב"פוסטה". לפי הראיות בתיק, האתרוג היה בקשר הדוק עם אביכזר וחדד ואף התגורר בביתם באילת, כאשר היה אסיר עולם בבריחה. ביום הרצח הנרצחים נסעו להיפגש איתו כשבידיהם עשרות אלפי שקלים לצורך עסקת סמים. המכשירים הניידים של האתרוג והנרצחים אוכנו סמוך לשעת הרצח באיזור יער לוזית המבודד, שם נמצאו הגופות למחרת היום. לפני שעת הרצח בוצעו שיחות טלפון רבות בין האתרוג לבין אביכזר המנוח. סכום הכסף אשר נשאו הנרצחים עימם נעלם. ברשותו של האתרוג היה אקדח ביום ביצוע הרצח. נהג שהזעיק האתרוג מקריית גת אסף אותו מזירת הרצח. למחרת הרצח נעלמו אשתו וילדיו של האתרוג מביתם, ובמועד לא ידוע לאחר מכן נמלטו מהארץ.

אחרי חקירה אחת קצרה בכלא הישראלי ב-2007 כאמור, בנובמבר 2010 נסגר תיק החקירה העמוס הזה מחוסר ראיות, וזאת אף שהנחיית פרקליט המדינה אוסרת לגנוז תיקי רצח, שכן סעיף התיישנות אינו חל עליהם. מיד לאחר הסגירה של התיק פנה האתרוג למחלקת החנינות במשרד המשפטים, וביקש להניע תהליך של קציבת מאסר העולם שלו.

מודיעין וראש קטן
מה היה הקשר בין מ"א בכלא לבין אשפי המודיעין של משטרת ישראל ושב"ס, זה לא תמיד ברור ומטעמים מובנים. מה שכן ברור הוא, שבשנת 2015, שני חוקריו לשעבר, בן שלום וסיסו, הפעילו אותו כמדובב להקליט את חברו משכבר הימים אסי אבוטבול, בנוגע למעורבות בתיקי הרצח של משה עדס ועו"ד יורם חכם. בהסכם על תנאי למתן עדות התחייבה המדינה לשלם לאתרוג 200 אלף שקל, עם חנינה ממאסר עולם ששנותיו לא נקצבו, וכרטיס טיסה למדינת יעד בחו"ל בה ישהה לפחות עשר שנים.
למרות הסגירה הפורמלית של תיק רצח אביכזר וחדד, החשד נגד האתרוג עמד בתוקפו וליווה את המגעים להסכם איתו כעד בתיק אבוטבול. בתביעה מצוטט מזכר שכתב שכתב קצין יאחב"ל, סנ"צ גיל בן שושן, לפרקליט המלווה עו"ד ניסים מירום. בן שושן כתב כי נשקל ביצוע בדיקת פוליגרף לאתרוג בצמוד ל עדות נקיון, אולם "מהכרותינו עם האתרוג אנו מניחים כי גם אם ישוכנע לביצוע בדיקת פוליגרף לא יהיה מסוגל לעבור בדיקה בה ישתף פעולה עם הבודק בדבר עברו הפלילי הכבד (מעורבות בתיק רצח נוסף)".
משמע, החוקרים ידעו על מעורבותו ברצח הכפול, והחרישו. "אנחנו לא מדברים עכשיו על עבירות שעשית, זה לא מעניין אותי", אמר לו אחד החוקרים.

פלילים ונזיקין. עו"ד מוטי אזולאי

עו"ד אזולאי מציין בתביעה כי עובר לחתימת ההסכם המדובב טען בפני החוקרים כי הוא היה בבריחה בחו"ל כאשר נרצחו אביכזר וחדד, טענה שאין לה כל אישור והיא מנוגדת לעדויות של הנרצחים עצמם טרם הרצח, לעדויות של מקורביהם, לעדות הנהג שהסיע אותו מזירת הרצח ולאיכונים הטלפוניים כמובן.
כך, חוקרי המשטרה הבכירים, בן שלום וסיסו, שהיו מודעים לכל מעלליו של מ"א, בכלא ומחוצה לו, באירופה ובארה"ב, לא רק שנטלו חלק בסגירת תיק הרצח הכפול נגדו, מתוקף תקפידיהם הבכירם ביאחב"ל ולהב 433 הם גם גייסו אותו כמשתף פעולה ומדובב של אסי אבוטבול למרות שידעו היטב כי מדובר ברוצח של אביכזר וחדד. האם בגלל זה ניתן לו במשטרה הכינוי – האתרוג?

כך או כך, באוקטובר 2019 עלה העד על דוכן העדים והחל להעיד נגד אסי אבוטבול, לא לפני שב"פוסטה" התפרסם התחקיר על מעורבותו ברצח הכפול. בעקבות פרסום התחקיר, בחודש נובמבר 2019 קיבלה אחותו של שרון אביכזר, שירן, שיחת טלפון מעבריין שהיה חבר קרוב של האתרוג והיה איתו תקופה ארוכה בבלגיה ובהולנד, כולל שהות משותפת בכלא. בשיחה עם אחות הנרצח, שפרטיה נמסרו למשטרה, סיפר אותו אדם כי האתרוג התוודה בפניו על הרצח של אחיה. בתביעה מצוטט העד כמי שאמר: "האתרוג הינו רשע גמור, וניסה לשכנע אותי לעשות דברים נוראים… הוא סיפר לי שעשה דברים איומים ביער לוזית, בידיים שלו… ולא השאיר אותם חיים, כי לא היה טעם להשאיר אותם חיים, מאחר והיה חוזר למאסר עולם".

במהלך ניהול תיקי אסי אבוטבול, בהם שימש האתרוג כעד תביעה מרכזי, דרשו פרקליטיו של אבוטבול עו"ד מירי פרידמן, עו"ד שרון קינן ועו"ד מורן ממליה, את חומרי החקירה מתיק הרצח הכפול בלוזית, שהאתרוג נחלץ מהם ללא חקירה של ממש. בתגובה טענה הפרקליטות כי תיק הרצח אינו קיים מאחר והושחת ב"תאונה" של הצפת ביוב בארכיב המשטרתי של תחנת בית שמש בו הוא אוחסן.

כעבור זמן התגלתה גם הצהרה זו כלא נכונה, עותקים של התיק צצו אצל גורמים פרטיים אבל גם ממסדיים. "הנתבעת עשתה כל שלאל ידה לגנוז את התיק או לסוגרו, או להשמידו ובפועל למנוע את חקירת הנתבע", נכתב בסיכום התביעה. "מההסכם (עם האתרוג) עולה, כי הנתבעת זנחה לחלוטין את תיק הרצח הכפול על מנת שלא לסכל את שיתוף הפעולה של הנתבע עם הנתבעת (בתיקי אבוטבול). בכך איפשרה, לנתבע אשר רצח רצח כפול להימלט מהדין. הנתבעת פסחה על חובתה החוקית לחקור את התיק וסיכלה במו ידיה כל אפשרות לפיענוחו, חרף היות הנתבעת סבורה כי הנתבע הוא שרצח את שרון אביכזר ז"ל ואת דרור חדד ז"ל. הנתבעת בחרה שיקולים זרים, שכן עדות הנתבע (כמדובב בתיק נגד אסי אבוטבול) תייחצן את הנתבעת בתקשורת, ותקבור תיק בו התובע ובני משפחתו משוועים לצדק ולמיצוי הדין עם רוצח יקיריהם".

כל הדרך להרשעה של אסי אבוטבול

איסור פרסום
בבית משפט המחוזי מרכז אליו הוגשה התביעה פעלה הפרקליטות לגרום לכך שהדיונים בתיק האזרחי ייערכו תחת צווי איסור פרסום ובדלתיים סגורות, כפי שהם דרשו זאת מהרכב השופטים בתיק הפלילי –  רות לורך, דבורה עטר, עמי קובו – אשר סירבו לבקשה. השופט הרשם רמי חיימוביץ נעתר לבקשת הפרקליטות הנתבעת בחפץ לב, חרף העניין הציבורי והתנגדות התובעים. אחרי תקופה ארוכה בה היתה התביעה חסויה תחת צו איסור פרסום במעמד צד אחד, הואיל השופט לבטל את הצו אולם הותיר את הדיונים מאחורי דלתיים סגורות, למרות הדיווחים בעיתונות על מעללי המדובב והעדות שלו בהליך הפלילי.

עו"ד אסף דוק

בפרקליטות מחוז מרכז ותל אביב הממונות על תיק אסי אבוטבול טוענים מזה זמן כי לאתרוג לא הובטחה חסינות על תיק הרצח הכפול, ואם יוחלט להעמידו לדין בתיק זה הוא יועמד לדין. בנוגע לתביעת הנזיקין של משפחת אביכזר נמסר: "ההליך מתנהל בדלתיים סגורות. תגובתנו לתביעה תימסר לבית המשפט כמקובל. יצוין כי התיק נסגר בשנת 2011, שנים לפני החתימה על ההסכם עם העד וללא כל קשר אליו. ההסכם עם העד כלל התייחסות רק לעבירות שהובילו למאסרו".
פרקליטיו של האתרוג, עו"ד אסף דוק ועו"ד יהושע רזניק מסרו בתגובה: "מדובר בכתב תביעה הכולל טענות כוזבות מובהקות והוא אינו מגלם דבר, זולת ניסיון נפסד ועקר להמשיך ולהטיל מורא על אדם שפעל מול אסי אבוטבול בשליחות רשויות האכיפה לשם איסוף ראיות בגין רצח יורם חכם ז"ל ומשה הדס ז"ל ועמד זה מכבר בכל התחייבותיו לסייע בחקירה ואף השלים את כל עדויותיו בפני בית המשפט. התיק המדובר נגנז נגדו עוד בשנת 2010, הרבה קודם למשא ומתן שהתקיים בינו לבין רשויות המדינה בתיק המתנהל בימים אלו נגד אסי אבוטבול. אלמלא שיתוף הפעולה של האתרוג עם הרשויות, ואלמלא איסוף המידע והראיות על ידו באופן שסיכן את חייו וגרם לו לנזקים רבים, לא היה עולה בידי רשויות האכיפה להעמיד לדין את אסי אבוטבול וכן לא היו מגיחות לעולם עדויות שקריות מטעם גורמים ידועים המחזיקים באינטרסים זרים שבינם לבין האמת והצדק אין ולו מאומה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
19 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות