תיק אבוטבול: התגלה תיק הרצח הכפול בו היה חשוד האתרוג

שתף כתבה עם חברים

אתר "פוסטה" חושף את רשימת הראיות מהתיק ש"טבע בביוב של תחנת בית שמש": עדויות קשות ואתרוג מדובב אשר שמר אז על זכות השתיקה * משפחת קורבנות הרצח דורשת לחקור אותו כעד תביעה החייב במעמדו למסור תשובות לשאלות ולראיות המיוחסות לו * ההגנה: "הסתרת ממצאי התיק החמור מונעת מבית המשפט לדעת את העובדות שמציירות את התמונה המלאה על העד"

השופטת המחוזית דנה מרשק מרום קבעה כי התיק הזה מאוד רלוונטי

נמצאה האבידה. לפני כשבועיים פורסמו ב"פוסטה" שני תחקירים על המדובב שהפליל את אסי אבוטבול, עד תביעה אשר מכונה "האתרוג".

במסגרת התחקירים התברר בין היתר, כי האתרוג בהיותו אסיר נמלט בתחילת שנת 2000 היה חשוד מרכזי ברצח כפול של שני עבריינים, שרון אביכזר ודרור חדד. לבקשת הסניגורים של אבוטבול, לקבל לעיונם את תיק החקירה הזה, התחמקה הפרקליטות בטענה שהתיק אינו רלוונטי כלל למשפט של אבוטבול. (לחצו על הקישורים לקריאת שני החלקים הראשונים בתחקיר: חלק ראשון: האתרוג נגד אסי אבוטבול חלק שני: תיק אבוטבול: רות דוד והחסינות של האתרוג)

כאשר הסניגורים התעקשו קבעה השופטת דנה מרום מרשק מבית משפט המחוזי מרכז, כי תיק מהסוג הזה הוא חומר חקירה רלוונטי ביותר להגנה. בתגובה הבהירה הפרקליטות כי לאחר בדיקה נוספת התברר, שתיק החקירה הושחת בתחנת משטרת בית שמש עקב הצפה של הביוב בארכיב בו הונח התיק בשנת 2015, והיה זה לאחר שחוקרי יאחב"ל עיינו בו לצורך בחינת ההצעות של אסי אבוטבול והאתרוג להסגיר גופה תמורת הטבות לשניהם.

בעקבות פרסום טענות הפרקליטות בתחקיר "פוסטה" התברר כי גורמים ממסדיים נוספים מחזיקים בהעתקים של תיק החקירה, ואלה הגיעו בימים האחרונים לאתר "פוסטה" ולצוותי ההגנה של אבוטבול ומשפחות המנוחים. עיון בתיק מעלה סימני שאלה נוקבים רבים על עצם סגירת התיק נגד האתרוג בשנת 2010, לבקשת החשוד עצמו במטרה לקצר את מאסרו בבוא היום.

האתרוג. חשוד מרכזי בתיק רצח כפול (צילום: ארכיון פוסטה)

האמת צפה

תיק הרצח הכפול ש"נעלם" למשטרה ונחשף כעת ב"פוסטה" כולל למעלה מ-10 קלסרים של ראיות, מהודעת האבא של אביכזר על היעדרות בנו ב-31 מאי 2000 ועד להחלטות התמוהות על סגירת התיק כעבור 10 שנים: האזנות סתר, תמלילי שיחות, איכונים טלפוניים, ממצאים מהזירה המלמדים על קשר ישיר של האתרוג לאירועי ליל הרצח, ולזירת הרצח. מזכרים מודיעינים המלמדים על הקשר של האתרוג לשני המנוחים ולעסקת סמים שרקם איתם לפני וביום הרצח, ועל מצוד בעקבותיו בסיוע כל היחידות המרכזיות ותחנות המשטרה ברחבי הארץ. עדויות של מקורבים לקורבנות ולאתרוג, שקושרות אותו ישירות לזירת הרצח ולעסקת סמים לכאורה שבוצעה בליל הרצח. תמצית של הראיות מפורסמת ב"פוסטה" לראשונה.

כך למשל, חברתו של שרון אביכזר המנוח העידה כי יום לפני הרצח היא נסעה עם שרון וחברו חדד לפגישה עם האתרוג סמוך ליער לוזית. לדבריה, חדד ואביכזר ישבו קדימה ואילו האתרוג שהצטרף לנסיעה התיישב לידה מאחור, והיא הבחינה שהוא מחזיק ברשותו אקדח. באזור יער לוזית הוא ירד מהרכב יחד עם אביכזר, והם הסתודדו כ-20 דקות, ושם לדבריה תוכננה עסקת הסמים שהיתה אמורה להיערך למחרת אבל הסתיימה ברצח הכפול.

חברתו של דרור חדד המנוח העידה במשטרה כי בן זוגה ושרון אביכזר עסקו בסחר בסמים על בסיס שוטף בעת שהתגוררו יחד באילת, והיא עצמה היתה נוכחת בחלק מהעסקאות. לדבריה, בן הזוג אמר לה באותו היום כי הוא נוסע עם אביכזר מאילת לקריית גת, כדי לראות רכב ולקנות סמים שנועדו להפצה במסיבת אסיד שתיערך בפארק תמנע.

שרון אביכזר. הסתובב עם 40 אלף שקל בתיק וסיפר שהולך להיפגש עם האתרוג (ארכיון פוסטה)

אמו של אביכזר העידה כי בליל האירוע בשעה 18:55 בנה היה בחדר המדרגות של הבניין עם דרור חדד, והיא הציעה להם לעלות לאכול עוגות שאפתה, אבל בנה אשר נשא עימו תיק צד מלא בכסף מזומן אמר לה שהוא ממהר לפגישה עם האתרוג לצורך איזה עסקה.

אדם בעל עבר פלילי המקורב לאביכזר העיד כי ביום הרצח אביכזר סיפר לו שהוא הולך להיפגש עם האתרוג, וכי הוא נשא עליו סכום של 40 אלף שקל.

חברה של אביכזר וחדד מאילת העידה, כי האתרוג שהיה אסיר נמלט התגורר תקופה מסויימת בדירתה באילת, לבקשתם של אביכזר וחדד שנהגו להביא לו אוכל וסיגריות.

אדם בעל עבר פלילי העיד במשטרה כי בליל הרצח האתרוג התקשר אליו ודרש ממנו להגיע בבהילות לאזור יער לוזית, כדי לאסוף אותו חזרה לקריית גת, מאחר והרכב שלו התקלקל. אותו אדם העיד כי נסע במהירות לנקודת המפגש ואסף את האתרוג בנסיעה לבית משפחתו בקריית גת.

בנות משפחה של האתרוג, ומטפלת של ילדיו, העידו במשטרה כי בליל הרצח האתרוג אשתו וילדיו הגיעו בבהילות לביתן, ומשם הוא נסע לבית אחותו בשדרות כדי להיפרד שם מאמו.

נהג מונית העיד במשטרה כי בליל הרצח הוא אסף את האתרוג ומשפחתו משדרות לבית מלון בעיר בת ים.

מחקרי תקשורת מצביעים על עשרות שיחות טלפון בין האתרוג לבין שרון אביכזר עד למועד הרצח, והאיכונים מלמדים כי במועד הרצח השלושה היו יחד בשטח האתר הסלולרי של בית גוברין המכסה את יער לוזית.

"האתרוג נעצר בהולנד בעוון שוד", נכתב בדו"ח סיכום חקירת התיק בצוות משה של ימ"ר דרום בשנת 2003. "במהלך מעצרו (שם) הוגשה בקשה לחיקור דין ולאחר מכן גם בקשת הסגרה. דבר זה לא יצא לפועל… לאור כל האמור לעיל ממליץ לסגור את התיק".

ימ"ר דרום, נזכיר שוב, היא אותה יחידה שבה גנזו כבר כמה תיקי רצח נגד יעדים עבריייניים בכירים, ואף הסתירו אותם במרתפים ותחנות משטרה רחוקות לפני שמוצו הליכי החקירה נגד החשודים. בעקבות מחדלים מהסוג הזה בתקופה הרלוונטית, למשל חקירת רצח פנחס בוחבוט ב-1999, והדלפת המידע הפנימי על שיתוף הפעולה של השוטר השודד והרוצח, צחי בן אור, נחשפה בשנת 2005 פרשת פריניאן שהסתיימה בשערוריית ענק עם דו"ח ועדת זיילר שהובילה לסגירת ימ"ר דרום ואילצה את מפקד מחוז דרום דאז, משה קרדי, לפרוש מתפקידו כמפכ"ל המשטרה.

ההמלצה ההזויה  לסגור את התיק נגד האתרוג, כפי שהיא מצוטטת כאן מחומרי החקירה, התקבלה בשנת 2003 לערך, בשיאה של התקופה החשוכה. קצת לפני שאפריים "קרמשניט" ארליך ובוקי נאה האגדיים חשפו ב"ידיעות אחרונות" את פרשת האחים פריניאן, ובעקבותיהם הפיקה מערכת "עובדה" של אילנה דיין את אחד התחקירים החשובים בתולדותיה.

עוד תיק רצח שנסגר במשמרת שלהם. קראדי ויורם לוי

דרך אגב, ראש מפלג התשאול הרלוונטי בחקירה היה אז אחד, סנ"צ יורם לוי, שהיה אז גם סגן מפקד ימ"ר דרום הממונה על החקירה, ולימים מונה על ידי קראדי למפקד ימ"ר דרום. מנגד, פרקליטת מחוז דרום דאז, עו"ד יסכה ליבוביץ, דחתה את ההמלצה לסגור את התיק והציעה להמתין לשחרור של האתרוג מהכלא ההולנדי תוך שהיא מציינת כי "החשד נגד האתרוג איננו מופרך כלל וכלל".

בשלהי 2006 סיים האתרוג לרצות עונש מאסר של 66 חודשים בהולנד, על שוד של משפחת איש עסקים יהודי בפרברי אמסטרדם, ועל עשרות דקירות של אסיר שהרגיז אותו בתור לטלפון. עם בואו לארץ המתין לו תיק החקירה על הרצח הכפול, שעבר מימ"ר דרום שנסגרה כאמור לימ"ר לכיש. האתרוג שמר על זכות השתיקה והושלך חזרה לאחד מתאי הבידוד בהם נכלאים עבריינים נמלטים עם לכידתם, עד שבשנת 2010 התיק נגדו נסגר סופית באישור פרקליטות מחוז דרום.

האתרוג ואסי אבוטבול בשיחות הדיבוב בחצר הכלא כפי שהוקרנו בבית המשפט

זכות השתיקה של המדובב

התיק נסגר לפי בקשת האתרוג, בין היתר כדי לסייע לו בהגשת בקשה לקציבת מאסר העולם אותו הוא מרצה על רצח ושוד משנת 1987, מאסר עולם שלא נקצב עד היום עקב התנהלות עבריינית חמורה ביותר שלו במהלך המאסר: עבירות אלימות וסמים בכלא; הפרת אמון ובריחה ממאסר; חשד ממשי לביצוע רצח כפול; בריחה מהארץ והנהגת קבוצה עבריינית באירופה וארה"ב; הרשעות בשודים אלימים של אנשי עסקים יהודים בהולנד; דקירות אכזריות שהוגדרו כנסיון רצח של אסיר בכלא ההולנדי, במהלך מאסר שריצה שם; סחר בסמים בכלא הישראלי לאחר הסגרתו לארץ בשנת 2006; ניהול בנק הלוואות בכלא; עקיצות של אסירים ושל אנשי עסקים; התיק המודיעיני שלו בשירות בתי הסוהר ומשטרת ישראל מפוצץ במידעים נוספים מהסוג שרשויות אכיפת החוק נוהגות להתפאר בהם בדרך כלל בפני שופטים, אלא שבמקרה הזה הן מסתירות אותם.

בנוסף על כל אלה, בתחקיר "פוסטה" הראינו גם כיצד לאחר שהקליט את אבוטבול בשנת 2016 וניתן לו לצאת לאינספור חופשות מהמתקן הסודי בו הוא מוחזק הוא המשיך לבצע עבירות רבות, בידיעת המשטרה ובחסות הפרקליטות.

במסגרת העסקה עם האתרוג הובטח לו כי אם יקליט את אבוטבול וידובב אותו לדבר על מקרי רצח שביצע בעבר, ואם ישלים את ההליך בעדות בפני בית המשפט, המדינה תדאג שיקבל חנינה מנשיא המדינה. עוד נקבע בהסכם, שאת עקרונותיו ניסחה פרקליטתו לשעבר, עו"ד רות דוד, כי בתמורה הוא גם יקבל מאות אלפי שקלים, על פי מספר הדיבובים והפיענוחים, ואז הוא ישוחרר מהכלא סופית ויידרש לעזוב את ישראל לעשר שנים לפחות.

אמו של אביכזר (במרכז) ואחיותיו באירוע מחאה צנוע בבית משפט מחוזי מרכז (צילום: פוסטה)

להסכם הזה קמות כעת שתי התנגדויות מרכזיות.

האחת, משפחתו של המנוח שרון אביכזר שעל פי חוק נפגעי עבירה טוענת כי החקירה בזמן אמת בוצעה ברשלנות על ידי ימ"ר דרום (יחידת משטרה שנסגרה עקב גילויי השחיתות בפרשת האחים פריניאן, שקיבלו תוקף משפטי בדו"ח ועדת זיילר). במשפחה מתייחסים לחומר הראיות בתיק החקירה שהוסתר מהם ומעלים השגות על סגירת תיק הרצח נגד החשוד המרכזי, לצורך קציבת המאסר שלו למרות שהיה אסיר סורר ביותר כפי שנחשף בתחקיר "פוסטה". אמו של אביכזר ובנות המשפחה, שקיימו בבית המשפט אירוע מחאה צנוע טרם העדות של האתרוג נגד אבוטבול, מתייחסות גם לעסקה החשאית שנחתמה עימו בתיק אבוטבול במסגרתה הוא יקבל חנינה על מאסר עולם בתיק רצח אחר. לדבריהן, במהלך חופשה שנתנה לו במאסר העולם הזה הוא ביצע לכאורה את הרצח הכפול של יקירם שרון ושל דרור חדד.

את המשפחה מייצג עו"ד אביעד לנצנר שמסר בתגובה: "התיק הושמד כביכול בתחנת משטרה, אבל הנה הוא צץ מחדש ואנחנו מבקשים לחקור את העד בשנית, שימסור את הגרסה שלו לאירועים ולממצאים. טרם בחנו את מלוא חומר הראיות, אבל ככל שנמצא שהעד אכן שמר על זכות השתיקה אנחנו נבקש לחקור אותו מחדש ולקבל תשובות על ממצאים ושאלות עליהם הוא בחר לשתוק בעבר".

עו"ד מירי פרידמן ואסי אבוטבול. לחשוף ראיות ולפסול את העד

להפליל את הפרסונה

ההתנגדות השנייה היא של אבוטבול. פרקליטיו, עורכי הדין מירי פרידמן, שרון קינן ומורן ממליה, טוענים לחוסר סבירות מהותי של ההסכם עם העד, ודורשים להציג את התמונה המלאה של אישיותו ומעלליו בפני הרכב השופטים בתיק הראשי, רות לורך (נשיאה), דבורה עטר ועמי קובו. לטענת עו"ד פרידמן, "הנסיון להסתיר את ממצאי התיק החמור הזה מונע מהשופטים בהליך הראשי לדעת את העובדות שמציירות את התמונה המלאה על העד אשר ניצב בפניהם בימים אלה ממש".

הטענות הללו עולות במסגרת עתירה לגילוי ראיה שהגישו הסניגורים ואשר אמורה לידון בפני השופטת המחוזית מרשק-מרום אשר דנה בנושאי מעצר והליכים נוספים הקשורים לתיק. בדיון שייערך למחרת חג שמחת תורה ב-22 אוקטובר הסניגורים ידרשו לחשוף את טובות ההנאה המופלגות שמקבל העד כאסיר עולם שעונשו לא נקצב כלל ואמור לשהות במתקן סגור אבל הוא כבר מתועד יוצא למרכזי קניות ובילוי על בסיס קבוע.

לפי ההגנה, התביעה מסתירה מהם גם מידע על עבירות שהעד ביצע תחת תעודת חסיון חדשה מהתקופה האחרונה ממש. "לא יעלה על הדעת שתחת עילת החיסיון אשר נועדה להגן על הציבור ועל העד עצמו, מנסים הסתיר עבירות וטובות הנאה שמהווים חומרי חקירה לכל דבר ועניין", טוענת עו"ד פרידמן.

בהגנה טוענים כי נחצו כל הגבולות בהסכם עם העד המדובר, בהתייחס למהותו, ולעובדה שמאחוריו מסתתרים פשעים חמורים ביותר, כולל מקרי רצח, חלקם נחקרו כבר והסתיימו בצורה תמוהה, וחלקם עוד לא נחקרו כלל. "מהלהיטות להפליל פרסונה כמו אסי אבוטבול מנסים להסתיר פשעים חמורים ביותר שעשה העד לפני ואחרי ההסכם", נמסר.

למחרת הדיון הזה ייערך דיון בהליך המרכזי בפני הרכב הנשיאה לורך, שבו אמורה להמשיך ולהישמע העדות הראשית של האתרוג (23 אוקטובר).

מהפרקליטות נמסר בתגובה למציאת התיק: "תיק החקירה שהיה בידי משטרת ישראל הושמד עקב הצפה ותמונות המתעדות את מצבו הועברו להגנה". לגבי הראיות בתיק הרצח הכפול נמסר מדוברות הפרקליטות: "בהסכם עם העד לא הוענקה לו חסינות מפני העמדה לדין".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
20 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות