האתרוג נגד אסי אבוטבול

שתף כתבה עם חברים

חלק ראשון בתחקיר "פוסטה" על הקלות הבלתי אפשרית שבה גייסה הפרקליטות את המדובב שהקליט את אבוטבול בכלא, מדבר לכאורה על שלושה תיקי רצח: מבלי לקרוא הכרעת דין נגדו בתיק רצח, מבלי להתעמק בתיק רצח כפול ממנו חמק ברגע האחרון, ומבלי לדעת מה בדיוק הוא עשה בהולנד שם הוא נשפט ל-66 חודשי מאסר בתקופת הבריחה שלו מהכלא הישראלי

אסי אבוטבול: "נגמר הפשע במדינת ישראל, זהו נגמר, נגמר הפשע, פשיטת רגל של המדינה"

בחודש מאי 2017 אסי אבוטבול נכנס לכלוב הזכוכית של בית משפט השלום בראשון לציון בחיוך רחב וחיכך את שתי כפות ידיו בתנועות מוצלבות המלמדות על נגמר, או סוף, תוך שהוא פונה ישירות למצלמות ומשלב בשפת הגוף התיאטרלית שלו תרגום מילולי, "זהו, נגמר הפשע במדינת ישראל, זהו נגמר, נגמר הפשע, פשיטת רגל של המדינה".

אבוטבול נכנס אז לבית משפט בסיומן של 24 השעות הראשונות למעצרו המחודש בתוך תקופת המאסר שלו – הוא שפוט ל-18 שנות מאסר על עבירות סחיטה וניהול ארגון פשע. אחרי החקירה הראשונה נודע לו כי אחד מחבריו הקרובים ביותר בכלא, עבריין בכיר ואלים, אחד המסוכנים בתולדות שירות בתי הסוהר, הקליט אותו במשך תקופה ארוכה ודובב אותו על שלושה מעשי רצח – של ארתור רוזן בשנת 1999, של משה הדס בשנת 2000 ושל עו"ד יורם חכם בשנת 2008.

אבוטבול ג'וניור לא התכוון במסר שלו לומר שהוא סיים את הקריירה שלו, ממש לא, והוא מחזיר מלחמה בבתי המשפט עד היום הזה ממש. הוא התכוון לכך שאם העבריין חסר המעצורים שהפליל אותו מסוגל לעבוד בשירות המשטרה ולדובב בכלא עבריינים וראשי ארגוני פשע כמוהו וכמו אביו המיתולוגי, פליקס, שתמכו בו עשרות בשנים, ואם המדינה מרשה לעצמה לגייס טיפוס כזה, הרי שתם עידן.

צודק. החל מיום ראשון (6 אוקטובר) ובשבועות הקרובים, אותו עבריין שהמשטרה מכנה רשמית בציניות – האתרוג – אמור לעלות על דוכן העדים ולפרט מה סיפר לו אבוטבול במשך מספר שנים בכלא על עבירות חמורות שביצע. האתרוג, יחד עם הסניגורית שלו אז לעניינים מיוחדים, מי שהיתה פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, רות דוד, רקמו עם המשטרה עסקה מסובבת שזכתה לאישור כל הגורמים הבכירים בפרקליטות, ועוד צפויה לעבור בלשכת נשיא המדינה: הוא ידובב את אבוטבול ג'וניור כדי שיחזור על חלק מהטקסטים שלא הוקלטו בעבר, ובתמורה להקלטות ולעדות בבית המשפט הוא יקבל חנינה וישוחרר מהכלא 15 שנה לפחות לפני הסיום הבלתי רשמי של המאסר עולם שלו.

לידיעה, המאסר עולם של האתרוג החדש מבית היוצר של פרקליטות מחוז תל אביב (האתרוג הראשון היה זאור חנקישייב מתיק הברנוער שנמצא כשקרן פתלוגי אשר הטעה את המשטרה והפרקליטות) לא נקצב מעולם על ידי נשיאי המדינה לדורותיהם. הסיבה לכך שגם אחרי יותר מ-30  שנות מאסר עונשו לא נקצב היא מרובת סעיפים: במהלך בריחה שלו מהכלא הוא נחשד ברצח של שני סוחרי סמים בכדורים בראש מטווח קצר; הורשע בשוד של אזרחים באירופה; שבר ראשים לאסירים בכלא ההולנדי והישראלי; עקץ אסירים שהשקיעו אצלו את חסכונותיהם ואנשי עסקים ממוסדים שהתפתו להשקיע באמצעותו; הורשע במעורבות ביבוא סמים לארץ; היה מעורב ברשת של מבריחי קוקאין מפנמה וברשת נוספת להעברות וירטואליות של מיליוני דולרים בין מדינות שונות.

ואם בזה לא די, מאז שהוא סיים את שלב ההקלטות בפרויקט אבוטבול של המשטרה והפרקליטות בקיץ 2017, הוא מסתובב כמעט חופשי למרות שהוא לא סיים את מאסרו ומעולם לא שוחרר רשמית. בחסות המשטרה הוא מבצע עבירות פליליות שגם הפרקליטות מודעת להם, ומוחלת לו, ואף מהלך אימים על קרובי משפחה ועבריינים אשר מסתייגים מהצעד הדרמטי שעשה ומסרבים לשתף איתו פעולה. לפי כל הסימנים, האתרוג פשוט חזר להיות בחוץ מה שהוא היה בכלא ב-15 השנים האחרונות – כתובת בעולם התחתון לקשרים פליליים חובקי עולם.

האתרוג. חזר להיות כתובת בעולם התחתון לקשרים פליליים חובקי עולם (צילום: פוסטה)

שוד ורצח בתחנת הספורטוטו

כדי להכיר את האתרוג, חייבים לחזור ל-30 בינואר 1986. "סמוך לחצות הליל ישבו המנוח ואשתו בחנותם שבמרכז המסחרי בטירת הכרמל, לערוך חשבונותיהם ולאסוף את הפדיון היומי שבקופה. לפתע, נכנסו לחנות שלושה גברים לבושי מעילים ורעולי פנים. אחד מן השלושה, אשר נשא אקדח קטן בידו, ניגש אל האשה ודרש את הכסף… הגברת צייתה מייד והושיטה לו את כל הכסף… בו בזמן נורתה יריה לעבר בעלה שהיה רכון על הדלפק ועסק בניירותיו. המנוח נפגע בעורפו, התמוטט וצנח ארצה. שלושת השודדים נמלטו בחיפזון מן החנות. המנוח הוחש לבית החולים רמב"ם, שם נפטר מאוחר יותר…".

כך נפתחת ההחלטה בערעור שהגישו האתרוג ואחיו לבית משפט העליון ובה מתארים השופטים, דב לוין, גבריאל בך ומישאל חשין, מאבות המשפט הישראלי, כיצד האתרוג ואחיו אשר היו מבוקשים למשטרה נמלטו מעיר הולדתם בדרום לעיירה טירת הכרמל במבואותיה הדרומיים של חיפה, שם ובקריות הם התנחלו בדירות של כמה חברים, טיפוסים חלשים המעריצים עבריינים. מאחד המעריצים קיבלו שני האחים את האינפורמציה על הכסף בתחנת ספורטוטו, וביצעו את השוד והרצח בהם הורשעו ונשפטו למאסר עולם כאשר הם בתחילת שנות העשרים לחייהם בלבד.

השופטים התייחסו בכבוד רב להחלטת בית משפט המחוזי בחיפה להרשיע את שני האחים (ואדם נוסף). "דרגת הערעור, דרך כלל, לא מתערבת בממצאים עובדתיים הנקבעים על ידי הדרגה הראשונה…. הממצאים בדרגה הראשונה מושפעים במידה ניכרת ממידת המהיימנות שייחס בית המשפט למכלול הראיות המוצגות ובמיוחד לדברים הנאמרים מפיהם של עדים… הדגש אינו מושם על תוכנם של הדברים דווקא, אלא, במידה רבה, על הדרך שבה הם נאמרים… ובמיוחד על התרשמותו של השופט המלומד במו עיניו מתגובות העד, מהאמת או הכזב הניבטים מתוך עיניו, מהביטחון, ההססנות או ההתרגשות הניכרים בו במהלך עדותו.. הערכת מהיימנותו של העד היא על פי כל אלה…".

שופט עליון דב לוין. צילום מויקיפדיה, בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות היוצרים כל אדם שרואה עצמו נפגע עקב בעלות על התמונה מוזמן לפנות להנהלת האתר

השופט לוין סקר בקצרה את הכרעת הדין המקורית, את קו ההגנה של הנאשמים על פיו הראיות במשפט היו ערטילאיות ולא היה בהן כדי להוכיח את האשמה מעבר לספק הנדרש, תוך שהוא מדגיש דווקא את ההתרשמות החיובית של שופטי המחוזי ממהיימנות עדי התביעה – אותם חברים חלשי אופי שאירחו את שני העבריינים הנמלטים בדירתם, סיפקו להם את האינפורמציה וראו אותם עם כלי הנשק ביום הרצח. להנצחת החלטתו לדחות את הערעור התמקד השופט לוין בשקרים של האתרוג, בטענת האליבי המופרכת שהמציא, ובעיקר בנסיון להעליל את הרצח על מארחיו מטירת הכרמל.

בפניהם של שלושת שופטי בית משפט העליון המנוחים הדגולים היו מונחים ניסוחיהם המפורטים של השופטים בהכרעת הדין המקורית של מחוזי חיפה (פרידמן, סלוצקי, קליינברגר, מנוחים דגולים לכשעצמם), שכללו את התרשמותם הישירה מהראיות ומהתנהגות הנאשמים והעדים, ולמעשה זה מה שהכריע את הכף בשתי הערכאות.

חלפו 30 שנה וחוקרי יאחב"ל להב 433 יחד עם בכירי הפרקליטות קיבלו החלטה לגייס את האתרוג כעד תביעה מדובב נגד אסי אבוטבול מבלי שנחשפו למעשה להכרעת הדין המקורית שלו בתיק הרצח של סוכן הספורטוטו, על כל הפרטים והרשמים. הכרעת הדין לא נמצאת בידי הפרקליטות והיא אינה רלוונטית כלל לחומרי החקירה, נמסר בפשטות מקוממת, בתגובה לדרישת הסנגורים לקבל את הכרעת הדין כדי לבחון את המוטיבים הפליליים של העד לצד מוטיבים פסיכו סוציאלים מאישיותו, כפי שהם נמסרו בפירוט רב על ידי העדים הרבים במשפט הרצח, אזרחים ושוטרים.

כיצד מקבלים החלטה לגייס מדובב בתיק אסטרטגי של שלושה מעשי רצח, מבלי להכיר לעומק הכרעות דין שלו בתיקי רצח?

בפרקליטות בחרו לא להשיב על השאלה הזו, ולהותיר אותה למבחן בית המשפט. אלא שזה אינו המסמך המשפטי המשמעותי היחיד אשר קשור לעד המאותרג, שהלך לאיבוד במרתפי מערכת אכיפת החוק.

התפתה להצעה של האתרוג. שרון אביכזר המנוח

חשד: רצח כפול

בשנת 2000 האתרוג שוחרר לחופשה קצרה מהכלא ממנה לא שב. בתקופת הבריחה הוא היה נע ונד שהתעלק על עבריינים חלשים ממנו, כהרגלו, וחבר לעבריינים בכירים ממנו שטיפחו אותו כדי לזכות בשירותיו האכזריים. למשל, פליקס אבוטבול מנתניה ובני בריתו האחים אוחנה מכפר סבא.

ב-30 מאי 2000 התקשר האסיר הנמלט, האתרוג, לעבריין ידוע מאזור השפלה והציע לו עסקת סמים משתלמת. העבריין הסתייג מהעסקה משום שהיא היתה מפתה מדי, אבל בעיקר בגלל הפרסונה שמאחורי ההצעה, האתרוג, שהיה ידוע כ"פארטיונר" כוחני – עבריין חזק שעוקץ חלשים ממנו. העבריין מהשפלה החליט לא להגיע, אבל עוד לפני שהודיע על כך לאתרוג פנה אליו בטלפון בן משפחה קרוב, שרון אביכזר שמו, וסיפר לו שהאתרוג הציע לו קילוגרם חומר ב-40 אלף שקל. ברגע הזה גמלה בליבו של העבריין מהשפלה החלטה סופית להימנע מהעסקה, ובשיחה עם בן המשפחה הצעיר הזהיר אותו מעוקץ אפשרי.

אביכזר שהתלהב מהעסקה לא שעה לעצת בן משפחתו הבוגר. הוא התגורר אז באילת עם חבר בשם דרור חדד, ושניהם עלו צפונה עם כסף מזומן כדי לרכוש מהאתרוג לכאורה קילוגרם חומר נקי. עאלק. הפגישה נקבעה למקום מסויים בכביש בית שמש באר שבע, סמוך למושב תירוש, אבל במקום חומר נקי קיבלו השניים כדורים בראש.

אחרי מספר ימי היעדרות החלו חיפושים אחריהם. בני משפחה נוספים אשר נחשפו להצעות של האתרוג מיקדו את החיפושים סמוך למושב תירוש, שם האתרוג הציע להיפגש עם מספר אנשים. כעבור זמן קצר אכן נמצא הרכב באזור ובתוכו הגופות של אביכזר וחדד. העבריין מהשפלה שסייע לבני משפחתו בחיפושים סירב לפנות למשטרה, אבל בני משפחות הנרצחים ספרו למשטרה את כל מה שהיה ידוע להם. כך הפך האסיר הנמלט האתרוג לחשוד האולטימטיבי ברצח הכפול, אלא שלא היה ניתן לאתר אותו.

מה שהביאה הפרקליטות לבית משפט על תיק רצח כפול לא מפוענח

בדיעבד התברר, כי הוא יצא מהארץ והתמקם בקהילת סוחרי הסמים בהולנד ובלגיה, שם הוא נעצר בחשד לביצוע עבירות שוד, ככל הידוע של סוחרי סמים. חוקרים של משטרת ישראל הגיעו לחקור אותו שם על הרצח הכפול, אבל לא נמצאו נגדו ראיות מספיקות. התיק נגדו נסגר ב-2010 סופית, לבקשתו, כדי לא לפגוע בתהליך הקציבה של מאסר העולם במחלקת החנינות ולשכת נשיא המדינה, אבל תיק הרצח הכפול המתין לפיענוח בתחנת בית שמש.

המתין? לא בדיוק. כאשר ההגנה בקשה לאחרונה לקבל את החומרים הרלוונטים לאתרוג בתיק הרצח הזה, כדי ללמוד ממנו, שוב, על הלכותיו של העד, סרבה תחילה התביעה בטענה שהתיק נגד העד נסגר וממילא הוא אינו רלוונטי לחומרי החקירה. הסנגורים, עורכי הדין מירי פרידמן, שרון קינן ומורן ממליה התעקשו, וחלף זמן עד שנציגי התביעה חזרו עם תשובה עניינית.

התברר כי בחודש יוני 2015, בשיאו של הבולמוס בפרשה 512, כאשר אבוטבול נחקר בתיק רצח משה הדס יחד עם שותפו לתא אז, האתרוג, משכו חוקרי יאחב"ל את התיק מתחנת בית שמש. לאחר עיון קצר התיק הוחזר לתחנת בית שמש ללא שנעשה בו שימוש מהותי. בחודש מרס 2017, בדיוק שנה אחרי חתימת ההסכם עם האתרוג, טרם הגשת כתב האישום בקשה הפרקליטות מהמשטרה לעיין שוב בתיק, אבל אז התברר כי התיק הושחת לחלוטין כתוצאה מהצפה בתחנת בית שמש.

הסנגורים התקוממו, שוב לא ניתן לעיין בתיק פשע חמור רלוונטי לעד תביעה, עבריין שמעיד על שלושה מעשי רצח. אף אחד לא יודע מה בדיוק היה שם? איך התנהג העד בחקירה? מה בדיוק אמרו עליו העדים? מזכרי המודיעין? מדוע לעזאל נסגר נגדו תיק הרצח הכפול, שואלים עד היום במשפחת אביכזר.

צוות ההגנה: עורכי הדין מירי פרידמן, שרון קינן ומורן ממליה (צילום: פוסטה)

מנתניה לכלא בהולנד

מה שעוד מעורר תהיות הוא, שבתקופת הבריחה של האתרוג מהכלא נרצח בנתניה אסיר משוחרר בשם משה הדס, שהאתרוג כמלך הבראנז'ה הכיר היטב מן הסתם. באותם ימים, ארגון הפשע הראשון של פליקס אבוטבול היה בשיאו, וסייע לאתרוג בבריחה. רצח הדס בוצע באפריל 2000 ואילו הרצח הכפול באזור בית שמש בוצע בחודש מאי אותה שנה. לפי מידע מודיעיני של אתר "פוסטה", מיד לאחר הרצח הכפול נעזר האתרוג בארגון אבוטבול כדי להשיג את הדרכון המזוייף שבאמצעותו הוא נמלט מהארץ להולנד. תימוכין לכך יש גם במודיעין המשטרה, ובראיות בתיק של האחים אוחנה, שם מופיע האתרוג כעד תביעה אשר סייע לחבר בין האחים אוחנה ואסי אבוטבול לבין האסיר הנמלט ירון סנקר, שנשכר לנקום את הרצח של חנניה אוחנה ופליקס אבוטבול.

עכשיו טוען האתרוג כי אבוטבול ג'וניור התוודה בפניו על רצח הדס רק בכלא, ושלח את חוקרי המשטרה למקום בו הוטמנה הגופה, אלא שהחוקרים לא מצאו שום גופה, לטענתם משום שאבוטבול הזיז אותה. את גרסת אבוטבול המלאה ניתן יהיה לקבל רק בשלב ההשבה על האשמה, אם בכלל.

האתרוג עבד עם ארגון פליקס אבוטבול

בינתיים, ההגנה שבקשה לקבל את תיק הרצח הכפול וסורבה עקב ההצפה המוזרה והבלתי אחראית בעליל, בקשה לקבל גם מידע על המאסר בהולנד, אליה הוא נמלט בסיוע משפחת אבוטבול. את מי שדד שם האתרוג? מדוע הוא נשפט לשלוש שנות מאסר, עונש מאוד חמור במונחים הולנדים, ומדוע הוארך מאסרו בעוד 30 חודשים? מלבד סעיפי העבירות, התאריכים ומועד ההסגרה חזרה לישראל באפריל 2006, בפרקליטות מסרו בתגובה לבית משפט כי אפילו במחלקה הבינלאומית לא יודעים פרטים על מהות העבירות בהולנד, מה שלא מנע מהם לחתום איתו על הסכם שיתוף פעולה.

מה שהפרקליטות נמנעה מלדווח לבית המשפט נודע ל"פוסטה" למחרת פרסום הכתבה. ובכן, האתרוג נעצר עם עוד עבריין ונשפט לשלוש שנות מאסר על שני מקרי שוד של משפחות יהודיות בהולנד. האחת, בעלים של פיצריה בכיכר דאם הידועה במרכז העיר אמסטרדם. השנייה, משפחה בכפר בשם אמסטרוויל.

במהלך המאסר התעצבן האתרוג על אסיר אשר השתמש בטלפון זמן רב מדי לטעמו, חטף מספריים מעמגת הסוהרת ודקר אותו באלימות יוצאת דופן עד שהאחרון נזקק לטיפול רפאי ואשפוז ממושך, ואילו העבריין נשפט ל 30 חודשי מאסר במצטבר.

בהמשך נראה כי בפרקליטות היה מידע רב על מעלליו הנוספים של האתרוג אולם עד כה הם ממלאים פיהם מים.

בתשובה לשאלות "פוסטה", האם ניתן להגיע להיכרות הדרושה עם עד תביעה אסטרטגי (מהיימנות, אמינות) בתיק של שלושה מעשי רצח, מבלי שיש ברשות מקבל ההחלטות את הרשעותיו המלאות ואת מהלכי המשפט המניפולטיבים שלו בתיקים חמורים, נמסר מהפרקליטות: "לא נתייחס לטענות הספציפיות ואין בתגובתנו לאשר או להכחיש אף אחת מהטענות… שהן טענות באי כוחו של הנאשם. התגובה תינתן בבית המשפט. ההסכם עם העד והפעלתו לוו בידי הגורמים המוסמכים לכך בהתאם להנחיות ולחוק. בית המשפט יבחן את עדותו של העד, הודאת הנאשם בפני העד ויתר הראיות בתיק לצד טענות ההגנה ויכריע בעניין".

עו"ד מירי פרידמן מסרה בתגובה: "בהסכם עם העד נחצו כל הגבולות הסבירים והמוסריים. אנו נעלה טענות אלו בפני בית המשפט במסגרת ההליך המשפטי".

 

פרק שני: רות דוד והחסינות של האתרוג

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
24 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות