פרשה 512: ריענון עד מדינה זה לא לטלפון

שתף כתבה עם חברים

התביעה מסרבת לאפשר לסניגור של אבי רוחן להיפגש עם עד המדינה הנתנייתי לשיחת ריענון טרם זימונו כעד הגנה בנוגע למעורבות רוחן בפיגוע הפלילי, ומציעה שישוחחו בטלפון בלבד * מה יחליטו השופטים הפעם?

עד המדינה "הנתנייתי" בתוכנית טלוויזיה של מדינה זרה

עו"ד אבי כהן, הסניגור של נאשם מספר 3, אבי רוחן, לא מוותר על העדות של עד המדינה הנתנייתי, מחולל פרשה 512 שהתביעה ויתרה על שירותיו. הסניגור מבקש עכשיו מהרכב השופטים להורות לתביעה לאפשר לו לערוך שיחת ריענון עם עד ההגנה מטעמו – שהוא עד המדינה מטעם התביעה. הפרקליטות מתנגדת לפגישת ריענון בטענה שהסניגור איחר את המועד וומציעה לאפשר שיחת טלפון בלבד.

"מספר ימים לפני המועד שהיה קבוע לשמיעת עדותו של עד המדינה הודיע התביעה, במפתיע ובאופן חסר תקדים, כי החליטה לוותר על העדתו", כתב עו"ד כהן. "הוויתור חסר תקדים וחריג ביותר במיוחד עת מדובר בעד המדינה הראשון שהחל לנהל משא ומתן בתיק… שהתביעה חזרה והדגישה את חשיבותו הרבה בדיונים השונים בבית משפט העליון… בא כוח המדינה הודיע לבית משפט כי לאחר ויתור על זימונו יעמד העד לרשות ההגנה, כזכותה…".

עכשיו מתאר עו"ד כהן כי הוא פנה פעמים רבות לאנשי הקשר הרלוונטים בתוכנית להגנת עדים, במטרה להיפגש עם העד לצורך ריענון שלו לפני הופעתו בבית המשפט, כנהוג עם עדי הגנה המצויים בחסות המדינה, אך כל פניותיו סורבו. באחת הפעמים פנה עו"ד כהן לעזרת בית המשפט, ואז השיב בא כוח תביעה, עו"ד ניסים מירום, כי "תוך כ-3 חודשים יוכל הסניגור להיפגש עם העד".

עכשיו, טוען עו"ד כהן, "המדינה הודיעה כי לא תאפשר לסניגוריה להיפגש עם העד, 'מטעמי ביטחון', והוצע לסניגור לשוחח טלפונית עם העד… אין לדרוש מהסנגוריה להתרשל בתפקידה", הבהיר עו"ד כהן מה משמעות הסכמתו להיענות להצעה שכזו. "לא בכדי נפגשו עם העד נציגי התביעה במשך כחודש ימים, שעות ארוכות כל יום, בכדי לרענן את זכרונו בטרם החליטו לוותר על העדתו".

אחת הסיבות העיקריות שבגללן מתעקש עו"ד כהן לזמן את עד המדינה כעד הגנה מטעמו היא העובדה, שבעדויותיו במשטרה הוא סותר את גרסת התביעה ועד המדינה המרכזי, בומבי, במשטרה ובבית המשפט.

לפי הסניגור, הנתנייתי אמר במשטרה כי זמן מה לפני שאבי רוחן הגיע לבלגיה, הוא עצמו היה שם עם יצחק אברג'ל שסיפר לו בפירוט ובתנועות ידיים כי עבריין מטעם הארגון בשם שלומי וזאנה הניח בגג של הצ'יינג' מטען חבלה שלא פעל, ופספס את רוזנשטיין. מדובר במטען חבלה שהתברר כתקול והוחזר לתיקונים במעבדה של עד המדינה "המהנדס" מצפון תל אביב אשר אישר בעדותו את נושא המטען התקול, והתיקון שלו.

רגעים לפני הפיצוץ. רוזנשטיין בצ'יינג', מתוך מצלמות האבטחה

העדות של הנתנייתי בהקשר זה סותרת את גרסת המדינה, לפיה המטען התקול הונח בצ'יינג' אחרי אירועי בלגיה, כחלק מתוכנית החיסול שתוכננה בבלגיה, מטען שבסופו של דבר הונח שנית והתפוצץ, אבל פספס שוב את רוזנשטיין וגרם למותם של שלושה חפים מפשע. העדות של הנתנייתי סותרת גם את העדות של עד המדינה בומבי, שטען כי אבי רוחן ויורם אלעל נכחו בבית המלון בבלגיה בעת קבלת ההחלטה העקרונית, על החיסול בצ'יינג' הקבוע של רוזנשטיין.

הסתירה הזו יש בה כדי להביא לזיכוי של רוחן מעבירות הרצח המיוחסות לו, כמי שנטל חלק בהחלטה להמית את רוזנשטיין, שהסתיימה ברצח של שלושה חפים מפשע. התביעה, כאמור, עומדת על רגליה האחוריות כדי להימנע מהופעה של עד המדינה הנתנייתי בבית המשפט. הן משום שבעדויותיו למשטרה הוא סותר למעשה עוד פרטים שמסרו עדי מדינה אחרים שכבר העידו במשפט 512, והן משום שהעדות שלו יש בה כדי לחשוף פרטים מהעדות הצפויה שלו כעד מדינה נגד אסי אבוטבול, במשפט נפרד שאמור להיפתח בקרוב בבית משפט מחוזי מרכז.

רשלנות. עו"ד אבי כהן

ברשויות אכיפת החוק החליטו זה מכבר, כי זיכוי של רוחן אינו בא בחשבון, והדברים קבלו ביטוי בהליכי הגישור הנוקשים מולו. הרקע לכך, מבחינה מודיעינית הוא מעורב ב-15 השנים האחרונות בארבעה חיסולים של עדי תביעה נגדו, ומכאן ה"חשבון הפתוח" איתו. במשטרה ובפרקליטות בטוחים שמדובר במידע מודיעיני מוצק, הגם שהוא לא הוכח אף פעם בראיות, חרף אינספור נסיונות לבסס אותו, כולל כתב אישום אחד על רצח עד התביעה שי בכר שהסתיים בשנתיים מאסר.

בגלל "החשבון הפתוח" המתואר, עו"ד כהן בטוח כי מדובר בנסיון נוסף לפגוע בהגנה של מרשו. לדבריו בבקשה, "לסניגור של הנאשם ישראל אוזיפה התירו להיפגש עם העד ואין כל הצדקה להפלות לרעה את רוחן". הסניגור מבקש מבית המשפט להורות לכל הפחות למנהל הרשות להגנת עדים, אבי נוימן, להתייצב בבית המשפט ולהסביר מדוע לא ניתן להיפגש עם העד במתקן שייבחר על ידי הרשות והפרקליטות.

"העד מצוי בשליטת המדינה ובפיקוחה, האם באמת ובתמים אין המדינה יכולה לאפשר לסניגור להיפגש עם העד? כיצד נתלית התביעה בטענת סרק שמטעמי אבטחה היא אינה מוכנה לאפשר לסניגור לעשות את מלאכתו ולהיפגש עם העד? האם חוששת המדינה כי הסניגוריה עלולה לסכן את העד?".

מפרקליטות מחוז תל אביב נמסר בתגובה: "העד מוחזק בידי הרשות להגנת עדים ותנאי אבטחתו והחזקתו מסורים בידה בהתאם לחוק. בית המשפט אימץ בהחלטתו את עמדת הרשות להגנת עדים ותתאפשרנה שיחות טלפוניות בין העד לבא כוח הנאשם. אין לנו אלא להצר על כך שבא כוח הנאשם נדרש לבקשתו זו בשלבים מאוחרים, שעה שמפגש כאמור יכל להתקיים בעבר, כפי שהתאפשר עם בא כוח נאשם אחר".

עדכון 23.5

השופטת גיליה רביד דחתה את בקשת עו"ד כהן לשיחת ריענון עם עד המדינה הנתנייתי. השופטת כתבה: "יש לזכור שתוכן גרסתו של העד ידוע לסנגור וכן כי העד רוענן כבר לגבי ההודעות שמסר במשטרה הן על ידי עו"ד ניר שנידרמן והן על ידי התביעה. לא הובאה אסמכתא לכך שלהגנה זכות קנויה להיפגש עם העד, טרם שיחליט לזמנו כעד מטעמו. עם זאת, ככל שעל פי סדר הזמנים לעדותו של העד ניתן יהיה לאפשר את הפגישה המבוקשת, כך ייעשה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
5 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות