עיריית תל אביב מקדמת חוק לפיקוח על מחירי השכירות בעיר

שתף כתבה עם חברים

העירייה אישרה הכנת הצעת חוק שתוגש לכנסת מטעם העירייה. היוזמת, חברת המועצה מאיה נורי: "שוכרים משלמים שוחד כדי שיראו להם את הדירה". חבר המועצה ושר הפנים לשעבר אברהם פורז לא מתלהב: "המדינה לא יכולה להיות ביייביסיטר"

לפי ההצעה, יש לעודד חוזים ארוכי טווח ולחייב רק את המשכיר בדמי תיווך (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)

מועצת העיר תל אביב יפו אישרה את קידומה של הצעת חוק לשכירות הוגנת שתוגש מטעם העירייה לאישור הכנסת. בכך אישרו חברי המועצה פה אחד את הצעתה של חברת מועצת העיר מאיה נורי (תל אביב 1).

"אתחיל בשיתוף אישי, האישי הוא הפוליטי", אמרה נורי בעת שהציגה את ההצעה בישיבת המועצה, "אני משלמת מעל 7,000 שקל שכירות ועוד 7,000 שקל על גנים. אני ומשפחתי מתחילים (את החודש) במינוס של 14 אלף שקל, וזה לפני שקונים אוכל. אף אחד לא מגיע לנטו של 14 אלף שקל. אנחנו לא סוגרים את החודש. לצערי לקנות דירה הפך להיות חלום רחוק. כמי שגרה בשכירות, מה שמאפיין הוא זמניות וחוסר ביטחון. הדירות שאנחנו חיים בהן במצב נוראי, ללא תמריץ של בעל דירה לקנות דירה. שוכרים משלמים שוחד כדי שיראו להם את הדירה".

לטענת נורי, בשנת 2017 אושרו בכנסת תיקונים לחוק השכירות והשאילה, אולם את השינויים המהותיים הכנסת לא אישרה, ביניהם החוק להגבלת עליית המחירים. כעת היא מבקשת להגביל את עליית שכר הדירה על פי חוק, לעודד יצירת חוזים ארוכי טווח, לחייב רק את המשכיר בדמי תיווך, לחייב את בעל הדירה לתקן פגמים, ולהתקין "סנקציות עם שיניים".
בהקשר הזה יש לציין כי בשל הביקוש העז לדירות בתל אביב, ישנן דירות רבות שאינן ראויות למגורים ולמרות זאת מושכרות, בעוד שהמשכיר לא תמיד מתקן ליקויים.

רבים עוד זוכרים את המחאה החברתית שפרצה בשנת 2011 וכללה הקמת אוהלים בשדרות רוטשילד על רקע יוקר המחיה והדיור. למרות המחאה, שבה יצאו יותר מחצי מיליון אנשים מהבית כדי להפגין, היא לא הביאה בשורה חדשה. למעשה, ומאז שוק הדיור ומחירי שכר הדירה אף עלו באופן משמעותי.

כעת, בהמשך לאישור מועצת העיר, ועדת צעירים של העירייה, בראשותה של נורי, תתכנס לדיון בנושא, בו ישתתפו היועץ המשפטי של העירייה וגורמי מקצוע נוספים, כדי לנסח את הצעת החוק. ההצעה תוגש לחברי כנסת בניסיון לקדם ולאשר אותה.

מאיה נורי בישיבת מועצת העיר

"לעיריית תל אביב יש את האחריות להתמודד עם תופעות חדשות", אומרת נורי בשיחה עם "אתר פוסטה", "אנחנו מתחילים תהליך של כתיבת הצעת חוק שנרצה לקדם בכנסת באמצעות חברי הכנסת והשרים".

את באמת סבורה שתצליחו להביא לפיקוח על שוק הדיור ולוודא שלא תהיה תופעה של שוק שחור?
"צריך לעבוד כדי לתקן פרצות. בשביל זה יושבים עם היועץ המשפטי ואנשי מקצוע וחושבים על ההשלכות. דיור זה דבר הכי בסיסי, כמו שעבודה זה דבר בסיסי. נעשה הכל כדי לסתום את הפרצות, בדיוק כמו שבמדינות אירופה דואגים שלאנשים יהיו ביטחון לגבי העתיד".

למי מבין חברי הכנסת תפנו?
"אני הייתי מועמדת לכנסת האחרונה מטעם מפלגת העבודה והוצבתי במקום ה-14. אני מקווה מאוד שחבריי ממפלגת בעבודה יתמכו, לנוכח זה שהם שמים את הנושא החברתי כלכלי כדגל".

מי שבישיבת המועצה לא נשמע נלהב מההצעה היה אברהם פורז, מי שבעבר כיהן כשר הפנים וכיום הוא חבר מועצה (סיעת חי – חילונים ירוקים). בשיחה עם אתר "פוסטה" הוא הסביר מדוע לא שש להצביע בעד ההצעה: "פיקוח על שכר דירה הוא דבר לא נכון. בתקופת המנדט היה חוק דומה והתפתחה תופעה של שוק שחור. צריך לתת לכוחות השוק לעשות את שלהם. בכל העולם מרכז העיר הוא יקר. מי שלא יכול לשכור דירה בתל אביב שילך להרצליה ורעננה. אני מאמין שזה עניין של כלכלת שוק. לפעמים אפשר לבנות פרויקטים שעזרו בשכירות יותר נמוכה כגון דיור בר השגה. אני נגד פיקוח בשכר דירה אבל כן לבנות דירות לאוכלוסייה במצוקה דיור סוציאלי".

מה לגבי דירות מוזנחות שלא ראויות למגורים, האם כאן אולי דווקא כן צריכה להיות רגולציה?
"שאנשים לא ישכרו. אם הדירה לא במצב סביר – אל תשכור. המדינה לא יכולה להיות ביייביסיטר. זה שוק חופשי כמו כל מוצר אחר. אם לא יהיה מישהו שישכור, בעל הדירה או שיוריד מחיר או שישפץ את הדירה".

למה לא לעשות רגולציה?
"כשיש רגולציה עודפת – בסוף יש שחיתות. חוק הגנת הדייר המנדטורי חוקק עקב מחסור בדירות, וממשלת המנדט העבירה חוק לפיקוח על מחירי הדירות. מי שגר בדירה עם פיקוח בסופו של דבר קיבל דמי מפתח. רגולציות עודפות לא עובדות".

אז מדוע לא הצבעת נגד ההצעה?
"לא הצבעתי נגד כי אני מחבב את מאיה נורי. היה ברור לי שאני בדעת מיעוט. אבל לא ייצא מזה כלום, כי השיטה הקומוניסטית נכשלה. במשטרים שהמדינה מנהלת את הכלכלה זה אסון".

עו"ד ד"ר חיים שטנגר, מומחה למשפט מנהלי, התייחס לנושא בשיחה עם אתר "פוסטה": "צריכה להיות מדיניות ממשלתית לדיור בר השגה. צריך עידוד של בניית דיור בר השגה. אבל אנחנו שוק חופשי ומשק חופשי".
לדברי עו"ד ד"ר שנטנגר, חוק לפיקוח על מחירי הדירות לא יכול להחזיק במציאות הישראלית: "החוק פוגע בבעלי רכוש. מחר אפשר לקבוע שהיבואנים לא ימכרו רכב שעולה מעל 40 אלף שקל. החוק יגרום לכך שאף אחד לא יכתוב את מחיר השכירות האמיתי בחוזה כי יהיה כסף מתחת לשולחן. מדובר ביוזמה פופוליסטית שנועדה לקנות קולות של חלשים".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות