מבזקים+
צווארון לבן
דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

השופט אבנון: בקשות תפוסים בהליכי הסגרה יתנהלו בבית משפט מחוזי

בית המשפט הורה על העברת דיונים בעניין מוצגים ורכוש לערכאה הדנה בהסגרת החשודים לצרפת: "על המדינה לעמוד בנטל ראייתי גבוה"
השופט גיא אבנון

חידוש משפטי מבית מדרשו של השופט גיא אבנון: לראשונה נקבע כי בקשות בעניין תפוסים, מוצגים ורכוש שנתפסו בהליכי הסגרה – יידונו בבית משפט מחוזי ולא בבית משפט שלום.
פרקליטות המדינה ביקשה להאריך ב-180 ימים תפיסת מסמכים וחפצים שנתפסו מחשודים בשני תיקים בהם מתנהלים הליכי הסגרה לצרפת בעבירות הונאה. הבקשות הוגשו לבית משפט השלום ונדונו אצל השופט אבנון. ההגנה דרשה להעביר את הדיון לבית משפט מחוזי – אותה ערכאה בה מתנהלים הליכי ההסגרה והמעצר.
הסנגורים – עורכי הדין ישראל קליין, גיא מימון, דוד פאל, ליה פלוס, שחר ליס וניק קאופמן, טענו כי כאשר החשודים נעצרו לחקירה ישראלית, לפני שהוגשו עתירות להסגרתם, הדיון בתפוסים התנהל בבית משפט השלום – אך מרגע שהחלו הליכי ההסגרה לצרפת, הדיון בתפוסים צריך לעבור לבית משפט המחוזי בדיוק כמו הליכי המעצר.

החשיבות נעוצה בנטל הראייתי שעל המדינה. לפני תחילת ניהול הליכי ההסגרה, החשודים היו במעצר ימים, ואז בית משפט השלום דן בבקשות להחזקת מוצגים (ראיות) ורכוש כאשר רשויות האכיפה צריכות להוכיח "חשד סביר". לעומת זאת, טענו הסנגורים כי מרגע שהוגשה עתירה להסגרה, כמו בהגשת כתב אישום – הנטל על המדינה כבד ומשמעותי יותר, כמו בהליכי מעצר, והוא נטל של "ראיות לכאורה". הסנגורים הוסיפו, כי ניהול הליכי הסגרה ומעצר עד תום הליכים בבית משפט מחוזי, ודיון בהחזקת תפוסים באותם תיקים בבית משפט השלום, יוצרת אנומליה ומאפשרת למדינה לבחור בדרך הקלה יותר.

פרקליטות המדינה טענה בתגובה כי בית משפט מחוזי הדן בהליך הסגרה, לא קיים מעולם דיון בעניין תפוסים, ובקשות הנוגעות לתפוסים לצרכי הסגרה הוגשו תמיד לבתי משפט שלום. לטענת הפרקליטות, ההקבלה לניהול הליכים אחרי הגשת כתב אישום אינה מדויקת, ועוצמת התשתית שיש להציג לצורכי הסגרה היא פחותה. השופט אבנון קיבל את עמדת ההגנה: "מרגע שהוגשה עתירה להסגרה, חזקה על המדינה כי עליה להצביע על תשתית ראייתית חזקה יותר מאשר זו של חשד סביר… כמו כן שיקולי יעילות ואחידות הדינים מתיישבים באופן מובהק עם עמדת המשיבים. אין תועלת או היגיון בפיצול הליכי סעדים זמניים בין ערכאות שונות".

בתוך כך, בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל אתמול את בקשתם של עורכי הדין פאל ופלוס, והורה על שחרור באיזוק אלקטרוני לעצורים באחד מתיקי ההסגרה הנדונים, בעניינם של אלברט פבריס ויאן משה.
צרפת מבקשת את הסגרת השניים שעלו לארץ לפני מספר שנים, בטענה כי הם הונו מישראל חברות מסחריות צרפתיות תוך התחזות לאחרים, שימוש בכתובות דואר אלקטרוני מזויפות, שימוש בתוכנה ליצירת מספר טלפון צרפתי מדומה באופן המסווה כי מקור השיחה בישראל ועוד.
נטען כי בפועל קיבלו לידם כ-90 אלף אירו ממעשי המרמה לכאורה.
השניים נעצרו באפריל 2020, ובחודש יוני כבר הורה שופט בית המשפט המחוזי דוד גדעוני על שחרורם באיזוק אלקטרוני, אך בית המשפט העליון הפך את ההחלטה.
הסנגורים הגישו בקשות לעיון חוזר, התקבלו תסקירים משלימים, ואתמול השופט גדעוני הורה שוב על חלופה באיזוק אלקטרוני נוכח חלוף הזמן והמלצות שירות המבחן.
השניים יפקידו 250 אלף שקל בקופת בית המשפט וכל אחד מהמפקחים יתחייב לערבות של 100 אלף שקל.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן