המשטרה סוגרת על ארגון פשע אבו לאטיף: גל מעצרים בעבירות אלימות והלבנת הון

שתף כתבה עם חברים

במבצע רחב היקף החלו לסמן חיילים וראשי צוותים של ארגון הפשע הדרוזי החזק, שבכיריו לא נמצאו בבתיהם עם תחילת המבצע * מרבית העצורים שוחררו בינתיים

video
במבצע רחב היקף בו השתתפו מעל 350 שוטרים, יחידות מיוחדות ולוחמי משמר הגבול כנגד ארגוני פשיעה במגזר הערבי, פשטו הכוחות על 63 בתים בכפרים: ראמה, בית ג׳אן, פקיעין, בענה, דיר אלאסד, תרשיחא, מע'אר, שפרעם, כסרא, אבו סנאן, ג׳ת, אבטין וירכא.

נעצרו 15 חשודים בעבירות אלימות, ירי, סחיטת דמי חסות והלבנת הון. נתפסו אמצעי לחימה שונים וציוד צבאי. כמו כן, נתפסו כספים רבים. המשטרה מדווחת כי אשתו של אחד החשודים הסתירה בחזייתה סכום של 50 אלף שקל.

מדובר במבצע שעיקר מטרתו היא חיכוך בשטח עם גורמים מארגוני פשיעה בכפרים הערבים והדרוזים, עם דגש על ארגון פשע אבו לאטיף, הפגנת נוכחות וחתירה למגע יותר מאשר מעצרים ארוכי טווח בתיקים מבוססי ראיות. המשטרה במחוז צפון סימנה את היעדים בישובים שונים בצפון על בסיס מידעים מודיעיניים יותר מאשר ראיות מוצקות.

מהסיבה הזו, רוב העצורים שוחררו לאחר חקירה ודווקא חלק מהיעדים הבכירים ביותר לא אותרו. לגבי בכירי ארגון פשע אבו לאטיף ההערכה היא שהם עזבו את המדינה טרם המבצע, ככל הנראה לטורקיה. במחוז צפון רואים בפעילות חלק מתוכנית ארוכת טווח של חיכוך נחוש יותר עם גורמי פשיעה ומבצעי ירי.

עו"ד גוליאן חדאד

בתגובה למבצע המעצרים והרמזים על ארגון אבו לטיף, נמסרה מהמשפחה תגובה יוצאת דופן באמצעות פרקליט המשפחה עו"ד ג'וליאן חדאד: "במסגרת אותו מבצע רחב היקף שבו השתתפו יותר מ-350 שוטרים, לא בוצעו חיפושים בשום דירה ו/או עסק ששייך למי ממשפחת אבו לטיף, לא נעצר או עוכב אף אדם מבני המשפחה, לכן לא נהיר הקשר בין אותו מבצע לבין מי מבני משפחת אבו לטיף".

עו"ד חדאד טוען, כי "הצהרות המשטרה לגבי מטרת המבצע מאוד מטרידות, שכן במילים אחרות המשטרה מודה כי אין בידיה ראיות ולו לכאורה אשר יצדיקו אפילו פתיחת חקירה גלויה שבצידה מעצרים מוצדקים, ולכן היא בחרה לעשות שימוש לא ראוי בסמכות. אני מקווה כי הצהרות המשטרה בקשר למטרת המבצע כפי שצוטטו בכתבה, יעמדו לנגד עיני כל שופט ושופט בטרם חתימה על צווי חיפוש או מעצר, שכן המשטרה עצמה מודה כי מטרת המבצע היא חיכוך וחתירה למגע. במילים פשוטות זה נקרא רדיפה".

פרקליט המשפחה מזכיר כי כתב האישום האחרון שהוגש נגד מי ממשפחת אבו לטיף היה בשנת 2012, "אנו בחלוף עשור מאז, וזה אמור ללמד כי אין ברשות המשטרה שום ראיות לביצוע עבירה כלשהי. בחלוף אותו עשור בני משפחת אבו לטיף השתלבו בשוק העבודה וכיום הם נחשבים לאנשי עסקים רציניים ביותר, לכן אמליץ  לגורמי האכיפה לטפל בתופעת הפשיעה במקומות הנכונים".

עכשיו מפנה הפרקליט חדאד, שמתמחה בעבירות צווארון לבן ופשיעה כלכלית, להיבט החברתי של המבצע ברוח הימים הקשים האלה: "חיכוך וחתירה למגע לא יביאו למיגור הפשיעה בסקטור הערבי. אם אכן מטרת המשטרה היא מיגור פשיעה באמת ולא למראית עין, המשטרה וכל מקבלי ההחלטות במדינה צריכים להתחיל תהליך של טיפול שורש, הם צריכים להשקיע במערכת החינוך המוזנחת בסקטור הערבי, הם צריכים לדאוג להזדמנות שווה, בין אם פתרון מצוקת הדיור ובין אן אם אפשרויות להסתגלות במעגל העבודה, תשתיות, והרשימה עוד ארוכה. רדיפת אנשים ספציפיים אינה פיתרון למיגור פשיעה, מדובר בהתנהלות בלתי תקינה בלשון המעטה, אשר מעמיקה את חוסר האמון בין אזרחים לבין המשטרה".

יותר מ-350 שוטרים השתתפו בחיפושים (צילומים: משטרה)

בינתיים בכפר בענה
בהקשר לכך, נעצר ביום שישי תושב בענה ממשפחת חסארמה, החשוד בקשירת קשר לפגוע במשפחה אחרת, על רקע סכסוך בין המשפחות בכפר המדמם. לשאלת הסנגור, עו"ד אסף צברי, אישר נציג המשטרה כי המעצר מבוסס על מידע מודיעיני. השופט יוסי טורס ציין בדיון שנערך בבית משפט השלום בחיפה, כי עברו של החשוד מכביד, ואולם החשד מבוסס על דוח מודיעין להבדיל מראיות, וארבעה חשודים אחרים שהובאו לבית המשפט על בסיס אותו מידע לפני שלושה שבועות, שוחררו. נוכח זאת שוחרר גם החשוד הטרי, ובקשת המשטרה ביום ששי בצהריים לעכב את שחרורו לצורך הגשת ערר, נדחתה.

עוד יצויין כי בדיר אל אסד נעצר תושב הכפר, החשוד בירי לעבר עסק במג'ד אל כרום. החשוד, פיאד עכאווי טוען לאליבי. הסנגור עו"ד פיראס עבד אמר כי מדובר בצעיר ללא הרשעות קודמות. השופטת אורית קנטור קבעה במוצאי שבת כי עוצמת הראיות אינה גבוהה. חרף זאת, אישרה הארכת מעצר קצרה עד היום בצהריים (26 ספטמבר).

עוד מאירועי סוף השבוע: בנצרת, נעצר צעיר שהשליך אקדח במהלך חיפוש בבית הוריו, וניסה להימלט. לדברי המשטרה, בלשים הגיעו אל הבית לחפש בן משפחה אחר, ובמהלך הפעילות נעצר החשוד, בלאל ראגב (22).
הסנגור עו"ד עאדל בויראת טען כי התיאור המשטרתי אינו נכון, וכי לא נתפס נשק ברשות החשוד. המשטרה טוענה כי הנשק נמצא במתחם המשפחתי. השופטת רביע ג'באלי מבית משפט השלום בנצרת הורתה על הארכת מעצרו של הצעיר עד ליום שני 27 ספטמבר.

בכפר מנדא פרצה ביום שישי סמוך לשעה 22:00 בערב קטטה המונית רבת משתתפים, בה נפצעו מספר אנשים. לדברי המשטרה, מספר חשודים נעצרו בסמוך ברכב, עם אקדח ותחמושת. נעצרו שלושה בני משפחה, ענאן, אסד ומוחמד זיאדנה. בית המשפט האריך את מעצרם עד יום רביעי 29 ספטמבר.

צילומים נוספים ממבצע החיפושים והמעצרים בצפון:

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות