מנדלבליט הקים צוות בדיקה לפרשת NSO

שתף כתבה עם חברים

היועמ"ש דורש פירוט של הליכי הפיקוח והבקרה הקיימים במשטרה על הפעלת הכלים הטכנולוגיים, כך שניתן יהיה להתחקות אחרי פעולה בלתי מורשית. לדבריו, ככל שתתגלה כזו על ידי אנשי משטרה, "היא עשויה בהחלט לעלות כדי עבירה פלילית"

"המקרים לא מוכרים לנו". מנדלבליט (צילום: פלאש 90)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הקים צוות בדיקה בראשות המשנה ליועמ"ש עמית מררי, לפרשת האזנות הסתר באמצעות תוכנת NSO, ובחינת תשובות המשטרה לטענות שפורסמו בעיתון כלכליסט על פריצה בלתי מורשית לכאורה על ידי יחידת מודיעין הסייבר של המשטרה לטלפונים ומחשבים.

במכתב למפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי, כתב מנדלבליט כי ככל שתתגלה התנהלות פסולה על ידי אנשי משטרה, זו "עשויה בהחלט לעלות כדי עבירה פלילית, וככל שיימצא בסיס לכך היא תחייב מיצוי הדין".
היועמ"ש הנחה את המשטרה להעביר לבדיקה את כל צווי ההאזנה לתקשורת שניתנו במהלך השנים 2020-2021.
כמו כן, הוא הורה למשטרה לפרט מהן הבקרות שיש כיום על דרגי הביצוע, על מנת לוודא שלא יחרגו מסמכויותיהם. "לא פורטו בפנינו הליכי הפיקוח והבקרה הקיימים במשטרה לעניין ביצוע הפעולות באמצעות כלי האזנת הסתר, כך שניתן יהיה להתחקות אחרי פעולה בלתי מורשית והפרת נהלי עבודה במסגרת השימוש בכלים".

עוד ביקש מנדלבליט את בדיקת המשטרה לאפשרות חסימה טכנית מלאה של כל היכולות הטכנולוגיות החורגות ממגבלות החוק.
היועמ"ש כתב כי מתשובות ראשוניות שקיבל צוותו ביומיים האחרונים לשורת שאלות שהפנה לראש אגף חקירות ומודיעין יגאל בן שלום, עולה כי לא נמצא בסיס לכך שהמשטרה כמערכת באופן ארגוני עושה שימוש בלתי חוקי באמצעים שברשותה.
עם זאת קיים חשש, בהתאם לפרסומים כי גורמים ביחידות הרלוונטיות עברו על החוק במקרים שהתפרסמו. "תיאור המקרים בתקשורת מעלה תמונה מדאיגה עד מאוד, אך אינו כולל מידע קונקרטי דיו, דבר המקשה על זיהוי האירועים המדוברים", כתב מנדלבליט.

לדברי מנדלבליט, "חלק נכבד מהתיקים החשובים בשנים האחרונות פוענחו תוך הישענות על האזנות סתר". עם זאת, לדבריו חלק מהיכולות של הכלים הטכנולוגיים שנרכשו מחברות טכנולוגיה "נוונו" מלכתחילה כאשר נקלטו במשטרה, כדי להתאימן לסמכויות המוגבלות של המשטרה לביצוע האזנות סתר בהתאם לחוק.
למשל, "השימוש בסמכות (האזנת הסתר) הוא רק ביחס למידע שהוא בבחינת 'תקשורת בין מחשבים' מעת ההתחברות של הכלי הטכנולוגי למכשיר הקצה של יעד ההאזנה ואילך, ויכולות שאינן בגדר סמכויות אלה אינן מופעלות, וחלקן נוונו מלכתחילה".
במלים אחרות, התוכן שנשאב ממכשיר הטלפון הוא רק מזמן ביצוע הפריצה לכאורה, ולא מזמן עבר.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות