דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

דוד רוזן על הבר: "ב-100% מהתלונות הפרקליטות אמרה שאסור לי לטפל"

בערב עם פרקליטים וסנגורים בפאב בתל אביב, התבטא נציב הביקורת בגילוי לב: "חוק הביקורת בלתי אפשרי, רק נציב כמוני שלא מתחשב בחוק, יכול לעבוד"

שהפרקליטות תביט בעצמה ותאמר: אנחנו לא קבלנים של הצלחות. דוד רוזן ועו"ד דב גלעד כהן  

"חוק הביקורת על הפרקליטות הוא חוק בלתי אפשרי. ועד הפרקליטים נתן נוק אאוט מוחלט בחוק הזה לנציבות. אמרתי להנהלת הפרקליטות שנציב שרוצה לקיים את החוק, לא יכול לעבוד. אי אפשר לחיות עם החוק הזה, אם רוצים באמת ביקורת". כך אמר אתמול השופט דוד רוזן, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, באירוע פתוח עם סנגורים ופרקליטים, שנערך בפאב "דיזי פרישדון" בתל אביב, בסדרת מפגשי ״משפט על הבר״ של לשכת עורכי הדין.

ברוח האווירה המשוחררת של המפגש, אמר רוזן בגילוי לב: "אין תלונה שאני מעביר לפרקליטות להתייחסות, והם לא כותבים לי ככה: 'לפי סעיף 16, אתה לא יכול לפעול כי זה נושא בשיקול דעת של פרקליט. לפי סעיף אחר, אתה לא יכול לפעול כי המתלונן לא נפגע במישרין. לפי סעיף זה, הנושא נמצא בהליך משפטי'…מציבים בפניי לפחות שלושה מחסומים…רק נציב כמוני, שלא מתחשב במגבלות החוק, יכול לעבוד. ב-100 אחוז מהתלונות שאני מעביר לפרקליטות או לתביעה המשטרתית, אומרים לי 'אתה לא יכול לטפל'. חוק (נציבות הביקורת) הוא לא חוק שאפשר לחיות איתו".

"על כל דבר, יכולים לומר שזו התערבות בשיקול דעת מקצועי", הוסיף. "אמרתי להם שאני אתערב בשיקול הדעת בשלושה מקרים: כשאריח ריח של שחיתות, כשארגיש סכנת חיים למתלונן, או במקרי קיצון". עם זאת, הבהיר רוזן במפגש, שהונחה על ידי עו"ד דב גלעד כהן, כי הוא זוכה לשיתוף פעולה סביר מהפרקליטות.

"אומרים לי, אנחנו בעד ביקורת בונה" הוסיף. "אין חיה כזו. אף אחד לא אוהב ביקורת. עדיף שהיא תהיה מרגיזה ונשכנית כדי שתשפר את המערכת…אני בעד פרקליטות חזקה, אבל בתנאי  שתביט בעצמה ותאמר: אנחנו שקופים, הגונים, ואנחנו גוזרים על עצמנו לא להשתמש במניפולציות שעורכי הדין משתמשים בהן. אנחנו לא קבלנים של הצלחות".

"מתי בפעם האחרונה שמעו בפרקליטות הרצאה על זכויות הנאשמים והליך הוגן?". עו"ד אירית באומהורן

בצד הביקורת, נשמע לעתים רוזן גם כסנגור למייצגי המדינה, המבקש להתרחק מתדמית הלעומתיות, ולזכות באמון הפרקליטים. "אני בעד ביקורת נשכנית, אבל הנושא של להוריד ראשים פחות מעניין אותי. אני יכול לתת שלוש-ארבע המלצות בשנה שפרקליט לא ימשיך בתפקידו, אבל אז אחטא לתפקידי. אני אלך על הראש, כשיש פגיעה נורמטיבית, כשתובע מתנהג בזדון. במקרים אחרים, כשמישהו מתנהל בצורה חמורה ואתה כותב שנפל פגם חמור בהתנהלותו, בעצם זה שהדברים נרשמים ומופצים לכל, לפרקליט המדינה, לפרקליט המחוז, לקולגות, זו כבר פגיעה קשה באותו פרקליט".

בדיאלוג שהתפתח בין רוזן לפרקליטים וסנגורים, עוררה עניין קריאתה של עו"ד אירית באומהורן, שהיתה בכירה בפרקליטות ירושלים. "24 שנים הייתי בפרקליטות, והם לא מבינים שהתפקיד שלהם הוא גם לייצג את הנאשמים ואת זכויותיהם. מתי בפעם האחרונה, בכנסים שהם עורכים, הם שמעו הרצאה על זכויות הנאשם ועל הליך הוגן? זה לא קיים אצלם, וזאת הבעיה המרכזית של הפרקליטות".

עו"ד ענת סבידור, המשנה לפרקליטת מחוז מרכז, דחתה הדברים בתוקף. "את בטוחה שהיית בפרקליטות? כמה שנים היית?".

עו"ד באומהורן: "לא הבנתי את זה עד שיצאתי החוצה. אני סנגורית כבר לא מעט, שמונה שנים. כשאתה בא לדבר עם פרקליט, הוא רואה בסנגור אויב, והתפיסה היא שהוא בא לרמות אותי, למה?".

רוזן "התלונן" בפני הסנגורים על כי אינו רואה מספיק פניות לנציבות, וכי שמע שהם נמנעים מלהגיש תלונות מחשש שבפרקליטות יסגרו איתם חשבון, והם לא יצליחו לסגור עסקאות טיעון עבור הלקוחות שלהם. עו"ד באומהורן: "אי אפשר לבטל את העניין האישי".

"נתתי החלטה שלחומר חקירה שמוגש אחרי כתב אישום, יצורפו הדוחות החסויים שהוגשו לשופטים בהליך המעצר", אמר רוזן. "עד עכשיו הדוחות האלה הופיעו כתרשומת פנימית, והרבה פעמים יש בהם חומר דרמטי. מעת שנתתי את ההחלטה ועד עכשיו, אף סנגור לא עשה עם זה כלום".

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן