דוח מבקר המדינה 2022: מעילות של מיליוני שקלים ברשויות המקומיות

שתף כתבה עם חברים

מבקרי העיריות בבאר שבע ופתח תקווה לא ערכו ביקורת על תשלומים לספקים ב-20 השנים האחרונות. בעיריית רחובות ובג'סר א-זרקא נחשפות מעילות גדולות של כשלושה מיליון שקלים

ג'סר א-זרקא (צילום: פלאש 90)

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדק את הפעולות למניעת מעילות והונאות ב-21 הרשויות שמנהלות את התקציבים הגדולים ביותר: אילת, אשדוד, אשקלון, באר שבע, בני ברק, בת ים, הרצליה, חדרה, חולון, חיפה, ירושלים, כפר סבא, מודיעין, נתניה, פתח תקווה, ראשון לציון, רחובות, רמת גן, רעננה, תל אביב-יפו והמועצה האזורית מטה בנימין. זאת מתוך 257 רשויות מקומיות המצויות בישראל, המנהלות תקציבים בהיקף של כ-71 מיליארד שקל בשנה ומעסיקות 165 אלף עובדים.

המבקר בדק את תהליכי העבודה המתקיימים ברשויות למניעת מעילות, וביצוע בקרות  כמו בדיקת כרטיסי ספק בלתי פעילים, רוטציות בתפקידי מפתח, בקרות על חשבי שכר, על תשלומים לספקים, ועל הליכי גבייה.
מדיווחי 21 הרשויות הגדולות, עלה כי בשנים 2015-2020 הן דווחו על מעילות בהיקף של כשישה מיליון שקלים. מדובר במעילות עובדים וספקים, אשר נחשפו ב-14 מתוך 21 רשויות שנבדקו. עיריית רחובות דיווחה על מעילה שבוצעה במחלקת החינוך בשנת 2018 באומדן נזק של 3.5 מיליון שקלים. לדברי העירייה, מבצע המעילה פוטר והוגש נגדו כתב אישום.

בנוסף, מעילה גדולה בשנים האחרונות נחשפה ברשות קטנה וענייה – ג'סר א-זרקא, שם מנהל חשבונות חיצוני שנתן שירותים למועצה, גנב שלושה מיליוני שקלים, באמצעות שינוי פרטי חשבון בנק של ספקים לפרטי חשבונות של מקורביו. לא כל המעילות הנן בסכומי עתק: למשל בעיריית כפר סבא נחשפה מעילה בכספי הפארק העירוני בסכום של כ-70 אלף שקל בשנת 2020. מבקר המדינה אינו מספק תיאור של המקרים הפרטניים, בדרך כלל, אלא של התופעה הכוללת, ואמצעי הפיקוח החסרים שמפעילות העיריות על מנת להתמודד מולה.

עיריית תל אביב (צילום באדיבות עיריית תל אביב)

המבקר ממליץ, על סמך ידע שנצבר, על רוטציות יזומות בין בעלי תפקידים העוסקים בניהול כספים ורכש ברשויות, כאמצעי מניעתי. על פי הדוח, ב-19 מ-21 הרשויות המקומיות שנבדקו, בעלי התפקידים נמצאים בתפקידם שנים ארוכות, ללא תחלופה. בנוסף, רוב הרשויות אינן עורכות ביקורות פתע ביחידות הרלוונטיות המנהלות את הכספים. רק רשות אחת מבין 21 רשויות מינתה גורם אחראי למניעת מעילות וביצוע בקרות, ולמרבית הרשויות אין נוהל בנושא.

מבדיקה אקראית בארבע רשויות – נמצא כי מבקרי העיריות של באר שבע ופתח תקווה לא בדקו ב-20 השנים האחרונות את נושא התשלומים לספקים – למשל בקרות בכרטיסי ספקים לא פעילים. עוד נמצא כי העיריות בתל אביב, בני ברק, רמת גן ונתניה, אינן נוהגות לבקש מספקים תצהיר על היעדר קרבת משפחה לעובדי עירייה, או פירוט זיקות לאיתור ניגוד עניינים.

כמו כן, אין בקרה מספקת על אגף הגבייה ועל ביצוע פעולות כמו שינוי סיווג נכס, מחיקת חובות והשבת כספים. בביקורות במחלקות השכר, נמצא כי בעיריות כמו באר שבע, חיפה וראשון לציון, אין אמצעי מערכתי המונע מחשבי השכר להזין זכאויות לעמיתיהם בחשבות או לקרוביהם בעיריה, או לשנות פרטים לעובדים שהעסקתם הסתיימה.

המבקר ממליץ על הקמת קו חם שיאפשר לעובדי העיריות ולכל אדם לדווח באופן אנונימי ולחשוף מעילות והונאות. עיריית אשדוד, למשל, מסרה כי בעקבות הערות המבקר, תיפתח תיבת דואר אלקטרוני בלשכת מנכ"ל העירייה, שאפשר יהיה לפנות אליה בעילום שם.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות