כתב על שופט משפחה "סדיסט חולה נפש" והורשע בזילות בית המשפט

שתף כתבה עם חברים

בין העדות במשפט, ראשת צוות מיוחד בהנהלת בתי המשפט אשר מרכזת את התלונות הרבות על שיימינג ברשת נגד שופטים

בית המשפט בתל אביב (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)

תושב כפר יונה המצוי בסכסוך גירושין, שניהל מאבק משפטי על משמורת ילדיו, הורשע בעבירות של זילות בית המשפט עקב סדרת הכפשות וגידופים שכתב ברשת על שופטי בית המשפט למשפחה שדנו בתיק הגירושין והמשמורת.
בנוסף הורשע הנאשם, אהרון רוני קאשי, בפרסום אסור של הקלטות ופרוטוקולים מדיוני בית המשפט שנערכו בדלתיים סגורות.

בכתב האישום נמנו לא פחות מ-26 פוסטים שפרסם קאשי בפייסבוק על שופט בית המשפט לענייני משפחה, ש"ב, שפרסומם נקבע כעבירה פלילית – להלן תמציתם.
"זהו השופט שמנע מבני אבא שלוש שנים.
"בכל מדינה מתוקנת בעולם, השופט הסדיסט והמושחת היה יושב בכלא על פשעים נגד האנושות…
"זהו שופט שמצפצף על כללי האתיקה השיפוטיים…
"שופט עבריין אלים שהרס לי ולבני את החיים".
"את י' בני אני פוגש שעה בשבוע במרכז קשר רק בגלל שופט מטורף אלים ומסוכן".
"חלאת האדם… מלחמתי בך תימשך עד אשר תחזיר את מינוי השפיטה לנשיא המדינה!!!  לפני 70 שנים ההיסטוריה שפטה אנשים כמוך".

לחלק מהפוסטים התביעה צירפה לפוסטים את מספר התגובות:
"שופט שרמס את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, השפיל אותי וגרם לניכור מערכתי פושע. המערכת שלא מודה בטעותה ממשיכה להתעלל בי ובבני", זכה ב-372 לייקים ו-344 שיתופים.
"השופט שקרן נוכל מושחת וסדיסט מבית המשפט לענייני משפחה בויצמן 1 תל אביב תתפטר!!!", זכה ב-32 לייקים ושני שיתופים.
"שופט חולה נפש!!! איך אתה מסוגל להסתכל בעצמך במראה", זכה ל-56 סימני חיבוב ושישה שיתופים.

באחד הפוסטים התריס הנאשם: "להנהלת בתי המשפט, ממני אישית, גשו לתחנת המשטרה פעם נוספת ותגישו נגדי תלונה. אני קורא למשטרת ישראל לפתיחת חקירה מידית על היותי מעליב איש ציבור…". בנוסף, באתר יוטיוב העלה קאשי הקלטות מדיוני בית המשפט לענייני משפחה, בצירוף תמונת השופט.

בדצמבר 2017 פסל עצמו השופט מושא הגידופים מהמשך הטיפול בתיק, שהועבר לשופט אחר, אשר הפך גם הוא יעד להתקפותיו של הנאשם, עד אשר אף הוא פסל עצמו לבסוף מעיסוק בתיק.
כתבי אישום בגין עבירת זילות בית המשפט אינם נפוצים מאוד. לפי החוק, "האומר או כותב דבר על שופט לענין כהונתו בכוונה לפגוע במעמדו, או מפרסם דברי גידוף נגד שופט או דיין כדי להחשיד או לבזות את דרכי השפיטה, דינו – מאסר שלוש שנים, אולם ביקורת כנה ואדיבה לטיב החלטתו של שופט או דיין בדבר שיש בו ענין לציבור לא תהא עבירה".

הנאשם, באמצעות סנגורו עו"ד אבי אוחנה, אישר כי כתב את כל הפוסטים, אך כפר בכך שביצע עבירה פלילית של ביזוי בית המשפט ופרסומים אסורים. בחקירתו במשטרה הוא טען כי מדובר במאבק ציבורי לגיטימי "כאזרח ישראל שחי במדינה דמוקרטית ויש לו עדיין חופש ביטוי. אני מקווה כאזרח ישראל שכלל הציבור ימשיך לשמוע את ההקלטות האלו". לדבריו בחקירה, השופט "הרס לו את החיים" והוא הגיש נגדו 19 תלונות.

אילוסטרציה

הפרקליטות הביאה לעדות את גרושתו של הנאשם, אשר הגישה נגדו את התלונות הראשונות על מסע ההכפשות.
עוד העידה בתיק עו"ד ליאת יוסים, לשעבר פקידה בכירה מהנהלת בתי המשפט, אשר מונתה על ידי מנהל בתי המשפט לעמוד בראש צוות המרכז תלונות על שיימינג ברשת נגד שופטים.
עו"ד יוסים אמרה כי היא טיפלה בעשרות תלונות של שופטים "מוכפשים, מוטרדים ומאויימים" בכל שנה, וטיפלה בפניות להנהלת פייסבוק בבקשה להוריד את אותם פרסומים. בחלק מהמקרים היא גם הגישה בשם השופטים תלונות למשטרה. לדבריה, הצוות עבד לפי נוהל טיפול בפרסומים מכפישים תחת פיקוח יועמ"ש בתי המשפט עו"ד ברק לייזר בתיאום עם הפרקליטות, וגם עם קב"ט בתי המשפט כאשר עלה חשש לבטחון.

השופט גיא אבנון מבית משפט השלום בנתניה קבע בהכרעת הדין כי פרסומיו של הנאשם עולים לכדי עבירות פליליות, כאמור, ודחה את טענת ההגנה כי חשבונו של הנאשם בפייסבוק הוגדר כחשבון פרטי וכי מדובר בזוטי דברים. לדברי השופט, מתשובתו של הנאשם לכתב האישום, וקודם לחקירותיו במשטרה, עולה כי חשבון הפייסבוק שלו היה גלוי ובעל פרופיל פומבי. "מטרת הפרסום, 'להחשיד או לבזות את דרכי השפיטה' נלמדת מתוכנם המובהק של הפרסומים, ומעשיו של הנאשם עונים במישרין על הגדרת העבירה", כתב השופט אבנון. גזר הדין יינתן במועד אחר.

לאחרונה פרסם מבקר המדינה ביקורת על הנהלת בתי המשפט בשל הטיפול בפרסומים מכפישים. המבקר כתב כי במשך מספר שנים פעלה הנהלת בתי המשפט בעניין ללא סמכות, ללא נוהל מאושר וללא תיאום עם היועמ"ש.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות