בן גביר, מרצ והמשותפת – הקואליציה המוזרה למען מחיקת חוק העלבת עובדי ציבור

שתף כתבה עם חברים

יו"ר ועדת חוקה טען כי עמדת מפכ"ל המשטרה מנוגדת לעמדת הממשלה, אך בדיון התברר שחלק מחברי הקואליציה והאופוזיציה דווקא כן תומכים במפכ"ל כנגד הליצנים מהוועדה. מזל

הליצנים: חברי הכנסת גבי לסקי, איתמר בן גביר ואוסמה סעדי (דוברות הכנסת)

דווקא בימים טרופים אלה, כאשר אזרחים מקללים, מאיימים ותוקפים צוותים רפואיים, כאשר נהגי אוטובוס חוטפים עלבונות, וכאשר המשטרה עומדת לקרוס מרוב ריבוי מטלות אזרחיות בחברה עויינת של יהודים וערבים, החליטו ליצני הכנסת בועדת החוקה של הכנסת לקדם הצעת חוק לביטול סעיף "העלבת עובד ציבור" – הצעה שיזמה ח"כ גבי לסקי (מרצ) בתמיכת הקואליציה.

מפכ"ל המשטרה רנ"צ קובי שבתאי התייצב בעצמו בוועדה, כדי להתריע נגד ביטול החוק: "הגעתי לדיון הזה, מפני שפה מדובר על כבודם של מגיני העם, ועל הפנים של משטרת ישראל והשוטרים", אמר שבתאי.

יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב (עבודה) ביקר את המפכ"ל, על כך שהוא באופן חריג התייצב כנגד עמדת הממשלה לכאורה, לאחר שהצעת החוק של ח"כ לסקי אושרה בוועדת השרים לחקיקה, לפני הבאתה לכנסת. עם זאת התברר כי ביטול סעיף "העלבת עובד ציבור" שנוי במחלוקת גם בקואליציה. השר לבטחון פנים עצמו, עמר בר-לב, בחר שלא לשלוח לוועדה אף נציג ממשרדו, והמפכ"ל שבתאי טען כי השר דווקא תומך בעמדת המשטרה, נגד ביטול החוק. גם ח"כ מרב בן ארי (יש עתיד) המשמשת כיו"ר הוועדה המקבילה לבטחון פנים, אמרה כי היא מתנגדת בחריפות לביטול הסעיף של העלבת עובד ציבור.

המפכ"ל ביקש להקרין בפתח הדיון בוועדה סרטון של שלוש דקות שהכינה המשטרה, ובו מקבץ של קללות קשות של אזרחים כנגד שוטרים: "אתם שוטרים מזדיינים בתחת… מי אתה בכלל יא ערבי? משטרה חרא… מי אתה בכלל שתגיד לי מה לעשות? אתה בן אדם מסריח, אתה כלום, שום דבר. אני שם על כולכם… אחד גדול. זונות.. חתיכת זבל… אפס. מטומטם. אם היית בלי מדים לא היית חי עכשיו".

יו"ר הוועדה קריב באקט לעומתי, מנע את הקרנת הסרטון, וטען כי המשטרה לא הציגה אותו בפניו מקודם. רפ"ק אודי רונן, קצין חקירות במחוז ירושלים טען כי "כינויים כלפי שוטרות – 'שרמוטה, בת זונה, נערת ליווי' הן אמירות שבשגרה. יש שוטרים שאנשים ניגשים אליהם ואומרים: "למה מה תעשה לי?". שמעתי במו אוזניי שוטרת שלא יצאה מהבית שבועות, בשל שיימינג שעברה ברשת לאחר שעמדה בצומת ואכפה תנועה".

השוטרת רס"מ יפה אסמרה, מפקדת מערך הביקורים בהר הבית סיפרה לחברי הכנסת על חיכוכים עם פעילים קיצונים, לרבות פעילי ימין: "אני אישה יוצאת אתיופיה, ורק בגלל זה אזרחים מדברים אליי ולחבריי השוטרים האתיופים, הדרוזים והמוסלמים, באופן מבזה ומשפיל באופן יומיומי. יש אנשים שעומדים ומקללים אותנו שעות כדי לראות מתי אנחנו מאבדים את זה. הם פוגעים בכבודנו, אני לא מדברת על כמות הפעמים ששלחו אותי לאתיופיה ולעבוד בזנות רק כדי לפגוע במהלך הסדיר של עבודתנו.

video
הסרטון אותו רצה המפכ"ל להראות בדיון

"שוטרים שצריכים לעתים למנוע מאוכלוסייה מסוימת את הכניסה, לא צריכים לשמוע את האמירה שהוא 'מחבל' רק בגלל ששם משפחתו לא בא להם טוב. שוטר אתיופי צריך לחזור בוכה לביתו כי קראו לעברו כושי? אנחנו אוהבים את העבודה שלנו ועושים אותה מתוך אהבה למדינה ולאזרחים, אבל אסור לנו לאפשר את הדברים האלו. בעידן הרשתות החברתיות, מגיעים עם טלפונים עומדים שעות, מצלמים איברים של שוטרות רק כדי להשפיל ולבזות".

המפכ"ל שבתאי: "השוטרים חווים ביום יום מאות מקרים של העלבה, ביזוי והשפלה. ביזוי השוטרים הוא ביזוי של סמלי המדינה וביזוי של שלטון החוק, ופגיעה בסדר החברתי הבסיסי ביותר. כדאי שתכירו את המציאות שאנחנו מתמודדים איתה. שוטר לא צריך ללכת הביתה אחרי 16 שעות של  יריקות וגידופים,אני מדבר בשם השוטרים, אבל בטוח שגם הרופאים, השופטים, מורים ועו"סים, מתמודדים עם אותו נגע". לטענת המפכ"ל, המשטרה מבינה את הרגישות ומגישה כתבי אישום על עבירת העלבת עובד ציבור רק "במקרים חמורים ביותר. לביטול העבירה עלול להיות מסר מרחיק לכת". חבר הכנסת אמיר אוחנה (ליכוד) וגם חלק מהח"כים בקואליציה, תמכו בדברי המפכ"ל.

המפכ"ל שבתאי וח"כ אמיר אוחנה (דוברות הכנסת)

בן גביר בעד המחיקה, אוחנה נגד
כיום, סעיף 288 לחוק העונשין, הקובע עבירה של העלבת עובד ציבור במילוי תפקידו, נושא לצידו עונש מאסר של חצי שנה. לדברי ח"כ לסקי, המשטרה עושה שימוש בסעיף כדי להלך אימים על אזרחים. "יש מאות אזרחים שנעצרו על קללה, והשתחררו ללא כתב אישום. ב-2019 נפתחו 457 תיקי חקירה, ב- 2020 נפתחו 496 תיקים כשמדובר בעבירה יחידה. מספר כתבי האישום עומד על כ-100 בשנה. מספר ההרשעות זניח, נמוך הרבה יותר. ב-2019 הרשיעו בתי המשפט רק 14 אזרחים בעבירה, ב-2020 הורשעו שבעה וב-2021 הורשע רק אדם אחד".

לדברי עו"ד לסקי, "בית המשפט העליון צמצם את גבולות העבירה, ומאז בתי המשפט לא מרשיעים, אבל המשטרה ממשיכה לבצע מעצרים תוך שימוש לרעה" וככלי ליצירת מאזן אימה. "המשטרה עושה שימוש בחוק העונשין כדי להגן על עצמה במקום לדאוג לאזרחים, ולכן צריך למחוק את הסעיף מספר החוקים. הדיון צריך להיות על אלימות שוטרים ומעצרי שווא". לפי דברי ההסבר שצורפו להצעה, יש למחוק את הסעיף "כדי להגן על חופש הביטוי ועל ביקורת שנועדה להצביע על ליקויים, ולמנוע עדיפות בהגנות שניתנות לעובדי ציבור על פני אלו הניתנות לאזרחים".

יו"ר הוועדה קריב הביע תמיכה בביטול סעיף ההעלבה של עובדי ציבור. לדבריו, "יש לפעול בחומרה מול אלימות, ואף אחד לא מקל ראש בשוטרים שעומדים בחזית. השאלה היא התאמת האמצעי למטרה. צריך לגבש חבילת הגנה על עובדי הציבור, ללא סעיף החוק הפלילי". לדברי ח"כ קריב, יש כלים אחרים שניתן להפעיל כנגד המקללים והמתבטאים בגזענות ואלימות כנגד שוטרים, כולל "כלים מהתחום האזרחי של הוצאת דיבה, הטרדה מינית ועוד".

המחלוקת בין חברי הכנסת ביחס לחוק, מצאה ביטויה ב"קואליציות" מוזרות שנוצרו בוועדה. בדיון היום, שהוא הכנה לקריאה ראשונה, תמכו במחיקת העבירה מספר החוקים גם חברי הכנסת איתמר בן גביר ושמחה רוטמן (הציונות הדתית) וח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), ומן העבר השני גם ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת). לעומת זאת, בעמדת המשטרה תמכו כאמור ח"כ אוחנה וגם חברות הכנסת בן ארי ורות וסרמן לנדה מהקואליציה.

הדיון על סעיף העלבת עובד ציבור (דוברות הכנסת)

"אתם עושים שימוש שלא כדין בסעיף הזה", אמר ח"כ מקלב. "כשאזרחים נפגעים על ידי המשטרה, לא שמענו אותכם. תמיד מפגש שוטר-אזרח נגמר באי שמירת הזכויות של האזרחים. תגישו תביעות כנגד אזרחים פורעי חוק, אבל לא בזילות שכזו בסעיף הזה".
ח"כ בן גביר: "בימי ילדותי הוצאתי הודעה בקריאה להדחת השופט צבי סגל. על הכרוז הזה הגישו נגדי כתב אישום על העלבת עובד ציבור. אתם מבינים למה יש לנו כמחוקקים בעיה קשה עם הסעיף הזה?".
פרופ' יואב ספיר, לשעבר הסנגור הציבורי הארצי: "עבירה זו היא אנטי דמוקרטית שחשוב שתימחק. העבירה קיימת במשטרים טוטליטריים. פסיקת בית המשפט העליון הנחתה לצמצום האכיפה. בכל זאת אנחנו רואים שהעבירה הזאת חיה ובועטת, וב-70 אחוז המקרים היא נאכפת כשהמתלונן הוא שוטר,ולא עובד ציבור אחר".
ח"כ מירב בן ארי : "אי אפשר לצפות משוטרת שקראו לה כלבה, או משוטר אתיופי שהותקף, שינהלו תביעות אזרחיות בעצמם. אעשה הכול כדי שהחוק (לביטול העבירה) לא יעבור".

בשלב זה הדרך לביטול עבירת ההעלבה מספר החוקים, בשלוש קריאות, ארוכה, והדיון עשוי להימשך זמן רב. כאמור המפכ"ל טען בוועדה כי הופעתו והתנגדותו הפומבית הן על דעת השר בר לב. מאידך, דובר השר מסר ל"פוסטה" תשובה מתחמקת, ממנה עולה כי הוא אינו מתכוון להשקיע אנרגיה והון פוליטי בתמיכה בעמדת המשטרה. מלשכת השר נמסר כי "החוק עבר את ועדת שרים לחקיקה, ולכן אין מה לעסוק בזה יותר".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות