הרכבת הקלה מאותתת: פינוי תושבי כפר שלם לטובת התוואי החדש קרוב מאוד

שתף כתבה עם חברים

בתדרוך לעיתונאים הציגה החברה את תמונת המצב הנוכחית – עוד 12 מבנים בלבד לפינוי מוחלט. מנהלת אגף המקרקעין של נת"ע חשפה: "יש משפחות שלא התגוררו בכפר ורק בגלל הליך הפינוי ובגלל המשאלה לקבל פיצוי"

האזור לפינוי בכפר שלם (צילום מסך)

נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים), מי שמפעילה את הרכבת הקלה, נערכת לפינוי כפר שלם בתל אביב לטובת הקו הסגול: בתדריך שהעבירו לכתבים בזום סירבו ראשי החברה למסור את התאריך המדוייק לפינוי אך הבהירו שהוא קרוב מאוד.

כזכור, פינוי 100 בתים בכפר שלם לטובת התוואי הסגול של הרכבת הקלה, שאמור לשרת כ-60 מיליון נוסעים בשנה, מלווה בהתנגדות בקרב חלק מהתושבים שנמשך מספר שנים. ראוי לציין כי התושבים הגישו בקשות לצווי מניעה שנדחו על ידי בית המשפט. בנוסף טוענים התושבים לבעלות על הקרקע, בעוד שנת"ע טוענים כי התושבים לא הוכיחו בעלות לאחר דחיית בית המשפט ומדובר בפסקי דין חלוטים. עד כה פונו 88 משפחות ונותרו 7 משפחות בלבד במקום שמתגוררות ב-12 מבנים ומסרבות להתפנות.

מנכ"ל נת"ע חיים גליק, אמר בפתח דבריו כי "פינוי של המקטע הוא לא פשוט. הוא לקל לאף אחד. אף אחד לא רוצה להיאבק.. אין לנו עניין לפנות בתים שהם לא בתוואי של הקו הסגול…עשינו הכל כדי להקטין את התוואי. כדי להרוס רק בניינים שחיוניים לבניית הקו…אני לא מזלזל במי שפגענו בו".

עם זאת ציין גליק: "אני עושה את זה במצפון נקי אבל בכאב. חברת נת"ע עשתה הכל כדי לתת לכל מי שמגיע לו את מה שמגיע לו. הפינוי של עשרת המבנים הם פינוי של אנשים שאינם ראויים לפיצוי. אף אחד מהיושבים שם לא זכאי לקבל אגורה אחת ולכן אנחנו נאלצים לפנות אותו. הפיצויים ניתנו ביד רחבה לאחר שעשינו הכל כדי להרחיב את גבולות הגזרה. כל מי שיפונה אלו אנשים שיש לנו פסקי דין חלוטים לגביהם. אני מקווה מאוד שכולם יתעשתו עכשיו לפני שנאלץ לראות מראות לא נעימים".

מנכ"ל נת"ע חיים גליק (צילום מסך)

גליק טען כי וועד המכרזים של נת"ע מנועה מלהכריז על הזוכה במכרז עד שלא יפונה כפר שלם. "פתיחת המעטפות והכרזת הזוכים מותנים על ידי גורמי הממשלה בסיום הליך הפינוי. בלי הליך פינוי אנחנו לא יכולים להתחייב לזכיין לעמוד בלוח זמנים".

יחד עם זאת טען המנכ"ל במהלך התדריך כי עמד על כך אף אחד מהמפונים (גם אלו שלא זכאים לפיצוי) לא ייזרק לרחוב. "לכולם יהיה הסדר לינה לבית מלון על חשבון נת"ע.. אף אחד מהיוצאים הללו לא יוצא לרחוב. נעשה הכל להכיל את האירוע. זו מלאכתנו ונעשה אותה בכבוד ובהבנה".

עו"ד ענבל קנקה, מנהלת אגף מקרקעין בנת"ע, ציינה כי "הליכי ההפקעה נערכו קרוב לחמש שנים. התכנית אושרה בשנת 2017 וצווי ההפקעה אושרו בנובמבר 2017. מאותו תאריך כל התושבים קיבלו הודעות מסודרות ומאותו זמן אנחנו נמצאים עמם קשר ובמשא ומתן".

עוד הוסיפה קנקה: "לצערנו לא כל המחזיקים הסכימו להתפנות לאחר מו"מ. 88% הסכימו להתפנות ונאלצנו להגיע לתביעות לסילוק יד.. בית המשפט העליון קבע שהפיצויים של נת"ע מהווים פיצוי הולם. מי שמקבל פיצוי הוא מי שראש המשפחה מתגורר משנת 1975 ובתנאי שלאותו אדם לא היה נכס בבעלותו".

עו"ד ענבל קנקה (צילום מסך)

עו"ד קנקה עמדה על כך שגם אנשים שלא זכאים לפיצוי יקבלו דמי הסתגלות לשכר דירה שנע בין שנה לשלוש שנים. "יש משפחות שלא התגוררו בכפר ורק בגלל הליך הפינוי ובגלל המשאלה לקבל פיצוי חזרו לכפר בשנת 2021. משפחה אחת שקיבלה פיצוי בגלל מצבה הסוציאלי מסרבת לדיור מוגן".  בנת"ע טוענים כי הפיצוי למי שזכאי לקבל יכול להגיע ל-1.7 מיליון שקלים, זאת בנוסף לדמי ההסתגלות.

בעבר הזהירה החברה כי מי שמסרב להתפנות לא יקבל פיצויים מוגדלים. בתגובה לשאלת "פוסטה" לגבי ההצהרה על הפיצויים, נשאלה השאלה אם האולטימטום הקודם בטל (כלומר מי שיפונה בכוח יקבל פיצויים). מנכ"ל נת"ע השיב: "אנחנו לא מבטלים את ההודעה המקודמת". הוא חזר על הדברים כי מי שיפונה מרצון יקבל  דמי הסתגלות. לסיום אמר דובר נת"ע אבי פיסרט: "היינו שמחים שהפינוי יסתיים בהסכמה".

ראוי לציין כי בשבועות האחרונים פונו שתי משפחות נוספות וכך ירד מניין הפינוי מ-16 מבנים ל-12 מבנים.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות