פרשה 1131: תיאוריית הגורילה ושני האקדחים ברצח שרון מזרחי (במבה)

שתף כתבה עם חברים

הסניגורים של יהושע רבי ושלומי גבריאלי חשפו כי נואל אברג'ל ועכא נחקרו 14 חודש אחרי הגשת כתב האישום כחשודים ברצח, בניגוד לגרסת עד המדינה ב' המכחיש את מעורבותם * העד לא ידע על שני האקדחים אשר שימשו לרצח שהוא עצמו הפיק, ולפי ההגנה הוא מסתיר מידע על מעורבות של חברים נוספים שלו חצי שעה לפני ביצוע הרצח * חלק ראשון במותחן משפטי בלתי אפשרי

עד המדינה: שרון במבה הספיק לקלל את היורה, שחזר וירה בו (אילוסטרציה)

 

 

 

מתוך כתב האישום הכללי בפרשה 1131:

אישום מספר 4: רצח שרון (במבה) מזרחי, נגד יהושע רבי ושלומי גבריאלי.

 1. ביום 20 פברואר 2012 נרצחו דניאל סמרה (סאיהו) ואוהד פרנקו. חשדם של שוורצמן ו-ב' (שניהם עדי מדינה), הנאשמים יהושע רבי ושלומי גבריאלי, ואחרים, נפל על שרון מזרחי המנוח כמי שסייע לרציחתו של סאיהו. לפיכך גמלה בליבם החלטה לגרום למותו של המנוח (להלן, הקושרים).
 2. במסגרת הקשר ולשם קידומו החלו עדי המדינה יחד עם רבי וגבריאלי, וקושרים אחרים בהרכבים שונים, לעקוב אחר המנוח כדי להתחקות אחר תנועותיו. בין היתר נקטו הקושרים בפעולות הבאות:
  א. במועדים שונים תצפתו הקושרים אחר המנוח בעת ששהה בבית קפה ברחוב רוטשילד בראשון לציון, או כשהגיע לבית אמו בראשון לציון.
  ב. ביום 26 יוני 2012 סמוך לשעה 01:19 הגיעו ב', רבי וגבריאלי, סמוך לביתו של המנוח בגבעת שמואל, במטרה לעקוב אחריו.
  ג. במועד שאינו ידוע למאשימה, כשלמדו כי המנוח מבקש להשיג נשק כדי לפגוע באחר, החליטו הקושרים להערים על המנוח, לגרום לו לפגוש בהם באמתלת שווא, כאילו יספקו לו את הנשק, ואז ירצחו אותו. לצורך מימוש תוכנית הקשר סיפק גבריאלי רכב גנוב ורבי סיפק את האקדח. הקושרים אכן קבעו מפגש עם המנוח, אליו היו אמורים להגיע שוורצמן ורבי, אולם בשל כך שהם לא הצליחו להתניע את הרכב בוטלה התוכנית.
 3. בסופו של דבר ניצל ב' את רצונו של המנוח להשיג אקדח, וסיכם עם רבי כי הוא ב' יציע למנוח במרמה להיפגש עם אדם מטעמו שיעביר לו את הנשק, ורבי אשר יגיע לפגישה עם הנשק ירצח באמצעותו את המנוח.
 4. ביום 9 ספטמבר 2012 סיכם ב' עם המנוח כי הפגישה תתקיים ברחבת החניה ברחוב האילנות 48 בבת ים. המנוח אכן הגיע למקום בשעה 22:00, שם המתין לו רבי כאשר ברשותו שני אקדחים. רבי ניגש אל המנוח שנותר ישוב ברכבו, וירה בו באמצעות שני האקדחים 12 כדורים שפגעו בליבו ובריאותיו, וגרמו למותו במקום.
 5. במעשיהם אלה קשרו רבי וגבריאלי קשר יחד עם אחרים, לרצוח את המנוח, ורבי גרם למותו בכוונה תחילה.

הוראות החיקוק נגד רבי: רצח בכוונה תחילה, וקשירת קשר לביצוע פשע – רצח.

הוראות החיקוק נגד גבריאלי: קשירת קשר לביצוע פשע – רצח, ומתן אמצעים לביצוע פשע.

שני מקצי ירי שהולידו גילוי מפתיע של עד המדינה

שני אקדחים

העד המרכזי באישום הזה הוא עד המדינה ב', שבחקירה הראשית הצטייר כעד יוצא דופן באיכויותיו, אולם בממצאי החקירה הנגדית שהכינו הסניגורים של רבי וגבריאלי, עורכי הדין ירון ברזילי, ניר זנו וזהבה קרן-זנו, נחשפו כמה סימני שאלה שהולכים ומתבררים כסימני קריאה.

בחקירה הראשונה העלה עו"ד ברזילי את האפשרות שעד המדינה מסתיר מידע על קושרים נוספים, ואף על מבצעי הרצח, שקרים לבנבנים ואחרים מהסוג שחשפו עוד קודם הסניגורים בנצי קבלר ויקי קהן. ואז, בחודשים אפריל ומאי היו מספר הפוגות בדיונים עקב החגים וימי הזיכרון, אך בדיונים המעטים שכן התקיימו נרשמו התפתחויות דרמטיות.

בתחילת אחד הדיונים, בזמן שעו"ד ברזילי עשה חזרה עם העד על פרטי החקירה הקודמת, נזכר לפתע העד כי הוא שיתף את חברו הטוב עמית פוגל (צביקה) בכיפה האדומה שהוא הולך לעשות לבמבה, שפנה אליו בקשר לאקדח שהוא מבקש להשיג. הסניגור השתומם איך הוא לא אמר אף פעם פרט כזה, לא בעשרות החקירות שלו במשטרה, לא בריענונים בפרקליטות, לא בחקירה הראשית שלו בבית המשפט, ואפילו לא בחקירה הנגדית הראשונה שבה הוא נשאל על כך.

נונשאלנט כסמל מסחרי. עד המדינה ב'

העד, בשלו: "ככל שתדבר איתי יותר אתה תזכיר לי עוד דברים… אין שום דבר שאני זוכר והסתרתי במודע".

הסניגור והעד מנהלים ביניהם עימות קצר בשאלה, מדוע העד אמר במשטרה בנחרצות שהוא לא הביא לרבי את האקדח, ואילו עכשיו הוא אומר שהוא לא זוכר, מאיפה הנחרצות הנגטיבית עכשיו, מאתגר הסניגור את העד אינטילגנטי, ומי נתן לרבי את האקדח? הוא שואל את העד שכבר תיאר את עצמו כאפסנאי הנשקים של "חבורת הפרחים".

הסניגור לא זכה למענה, אז הוא עובר לחפור מעט על ביצוע הרצח, דרכי הימלטות וכדומה, והעד משיב בנונשאלנט, שהפך לסמל המסחרי שלו, שהוא מעולם לא דיבר על הנושאים האלה עם רבי. במשך חודש תמים אחרי הרצח, הוא אומר, לא נפגשו ולא שוחחו, "ככה זה בעולם שלנו, לא מדברים על פשעים". מהשיחה המאוחרת הזו, כעבור חודש, העד אמר שהוא זוכר רק איך רבי אמר לו, "שיחקתי לו אותה, וברחתי ברגל", משפט מפתח שעשוי להביא להרשעה במשפט הפלילי הישראלי.

לא הכיר את אברג'ל, עכא ובן צבאן. הנאשם יהושע רבי

העד, שמפנה את גבו ליושבי האולם תוך שהוא משעין את ראשו שעות ארוכות על ידו השמאלית, נקלע עכשיו למלכודת דרמטית שטמן לו הסניגור ברזילי בנושא הוידוי לכאורה הזה.

הסניגור שאל אותו האם הוא יודע לומר כמה כדורים ירה רבי, והעד לא ידע לומר. הסניגור הקשה עליו, האם אתה יודע שהיו שם שני מקצי ירי? העד לא ידע להשיב, ואז הסניגור שאל פרט מוכמן נוסף, "האם אתה לא יודע שהרצח בוצע בשני אקדחים?".

עכשיו העד נזכר לראשונה, שוב, בעוד פרט דרמטי שלא סיפר מעולם: "מצלצל לי משהו… עכשיו שאמרת שני אקדחים, אם אני זוכר נכון יש לי בראש פרט שיהושע יורה בו ומתחיל לברוח, ואני חושב שהוא שמע את שרון אומר איזו קללה, אז הוא החליף אקדח, דרך אותו וחזר וירה בו עוד פעם".

הסניגור: מעולה. הקללה זה בן זונה במקרה?

העד: "לא זוכר".

"בחייאת ב', תן קרדיט לבית המשפט". עו"ד ירון ברזילי

הסניגור: אין שום סיכוי בעולם שהתובע יגיד, שאי פעם לפני היום סיפרת על כך שהירי בוצע בשני אקדחים, ושיהושע סיפר לך על זה.

העד: "עכשיו הזכרת לי… אמרת שני מקצים, אז נזכרתי בשני אקדחים".

הסניגור: "בחייאת ב', תן קרדיט לבית המשפט. אתה מסכים איתי שירי בשני אקדחים זה פרט מוכמן?

העד: "ברור שאני מסכים איתך".

הסניגור: "אז רק עכשיו נזכרת בזה?".

העד: "עכשיו שאמרת לי שני מקצים… סיפרתי לך את הסיפור סביב שני האקדחים האלה".

הסניגור: מתי יהושע סיפר לך את זה?

העד: "אין לי מושג".

הסניגור: אתה מבין כמה פתטי זה נשמע? לפני 10 דקות אישרת שאתה לא זוכר אם הבאת לו אקדח אחד, ועכשיו אתה נזכר כשאני אומר לך שני אקדחים…?

העד: "מה פתטי בזה? הזכרת לי משהו ונזכרתי, אם זה נכון אז באסה לך, ואם זה לא נכון, אין לי מה להגיד לך".

הסניגור: אתה רוצה להגיד לי שהיום, 17 אפריל 2019, זו פעם ראשונה שנזכרת בכך שיהושע סיפר לך שהירי היה בשני אקדחים?

העד: "לא אמרתי שנזכרתי שהוא סיפר לי, אמרתי שנזכרתי בפרט הזה… ואני אסביר לבית המשפט, הייתי במצב מנטלי נפשי קשה ביותר בזמן העדויות (במשטרה). פה, כשאני מאושש יותר, ומזכירים לי פרטים שמעולם לא נחשפתי אליהם, הם מזכירים לי עוד דברים. קבל ספוילר, אני הולך להיזכר גם בעוד דברים כנראה".

סניגור: אני אגיד לך למה אמרתי פתטי… כי אי אפשר לא לזכור את הדברים שאתה לכאורה לא זוכר…

ידעו בזמן אמת על רצח שמתבצע. עד המדינה שוורצמן

תיאוריית הגורילה

חשבתם שבזה מיצינו את הזיכרון הסלקטיבי, או שהסתיימו ההיתממויות? חכו שתקראו את "תיאוריית הגורילה" שמלמדת על החשד החדש של המשטרה בנוגע למעורבים רשמיים ברצח – נואל אברג'ל ועכא. השניים נעצרו ונחקרו בחשד לרצח במבה רק 14 חודשים אחרי הגשת כתב האישום נגד רבי וגבריאלי, כאשר עכא הוסגר לישראל מארגנטינה. עד המדינה, שעל הגרסה הנחרצת שלו מבוסס כל האישום מספר 4, לא ידע על מה הם נחקרים, והוא מעולם לא כלל אותם ברשימת הקושרים או המבצעים.

האם יש עוד מישהו שמעורב ברצח של שרון מזרחי חוץ ממך ומיהושע רבי?

"חד משמעית ומיליון אחוז לא… אני מתחייב לבית המשפט שלא… וכשאני אומר שאין עוד מעורב אני מתכוון לכך שאין עוד מישהו שעזר לנו בצורה אקטיבית בפעולה ובהכנות, לא היו הכנות גדולות, היתה שיחה שלי עם שרון ושיחה שלי עם יהושע".

לפי אותה גרסה בלעדית של העד, הוא שוחח עם המנוח בצהרי יום הרצח וקבע איתו שיקבל את האקדח במגרש החניה בבת ים בשעה 22:00…, ואז שוחח עם רבי ושלח אותו לבצע את החיסול במפגש.

העד מאשר שהוא לא היה נוכח במקום החיסול, כך שהוא אינו יכול לקבוע בוודאות מוחלטת שלא היו שני רוצחים (שני האקדחים), אלא שלדעתו אפשרות כזו מנוגדת לכל התכנונים המוקדמים. "אם יש גורם שלישי זה או שאני או שיהושע רבי הבאנו אותו… אני לא הבאתי אותו אז בתיאוריה נשאר רק יהושע".

הסניגור חוזר ושואל אותו עשרות פעמים מה המעורבות ברצח של כמה מהדמויות המקורבות לחבורה: עכא, נואל אברג'ל, שוורצמן, בן צבן, פונטיאק, והעד חוזר ומכחיש כל אפשרות שהם ידעו בכלל על התוכניות לרצח, ובוודאי שלא היו מעורבים בביצוע עצמו, שהיה סוד כמוס שלו ושל רבי, לדבריו.

נחקר בחשד לרצח אחרי הגשת הכתב אישום. נואל אברג'ל

איפה היה שוורצמן בזמן הרצח?

"בירושלים".

איפה היה נואל אברג'ל?

"לא יודע, אבל בחקירת המשטרה ב-2013 החוקר יוני חג'ג' אמר לי שהוא היה במועדון הגורילה, בת ים".

איפה היה עכא?

"כמו נואל אברג'ל, החוקר אמר שבגורילה… אבל אני חשבתי שהוא עם שוורצמן בירושלים..".

עכשיו הסניגור הראה כיצד כמה מהעבריינים הבכירים ביותר בחבורת הפרחים מראשון לציון היו בסביבה הקרובה ביותר למנוח בשעה האחרונה לחייו. חלק מאותם בכירים, נטען, השתתפו במפגש עם שני עדי המדינה שבוע לפני הרצח. באותו מפגש הם קיבלו החלטה משותפת לחסל את במבה על בסיס כיפה אדומה שיטמון לו עד המדינה ב', וביצוע משותף של עד המדינה שוורצמן ועכא, ברכב גנוב שהביא גבריאלי.

בעוד שעד המדינה שוורצמן מספר בפירוט לחוקרי המשטרה על המפגש הזה, ועל הרכב הגנוב שסירב להתניע וגרם לביטול הרצח, עד המדינה ב' טוען במשפט שהוא אינו זוכר דבר כזה בכלל. התשובה הזו שלו גורמת לצוות ההגנה המשותף לטעון כי העד בחר להפליל את הלקוחות שלהם, הזוטרים יחסית, רבי וגבריאלי (ופוגל בתיקים אחרים), והוא מגן על עבריינים בכירים יותר שמזוהים עם ארגון פשע מסוכן ומקורבים אליו, חלקם הם גם קרובי משפחה שלו.

תחקיר שערכו הסניגורים מתבסס על מצלמות אבטחה במועדון הגורילה ועל פלטי השיחות של כל המעורבים, הקושרים האחרים שמצויינים בכתב האישום ללא זיהוי שמותיהם ומבלי שהוזכרו על ידי עד המדינה ב'. השמות אליהם הגיעו הסניגורים בתחקיר הם: עד המדינה שוורצמן, נואל אברג'ל ועכא, שנפגשו במועדון הגורילה בשעה שקדמה לרצח ושתפו אחד את השני בכך שהרצח אמור להתבצע באותו הזמן ממש, ובמקביל ניהלו משם כמה שיחות טלפון מחשידות ביותר.

במרחק מה משם, נטען על ידי ההגנה, העבריין בן צבאן היה בקשר טלפוני עם אברג'ל, ומיד לאחר מכן שוחח ארוכות עם המנוח עד 10 דקות לפני הרצח. לטענת ההגנה, בן צבאן הוא זה שגרם לבמבה להגיע למגרש החניה בו הוא נרצח.

העבריין הבכיר הבא שהעובדות קושרות אותו למנוח בשעה האחרונה לחייו הוא שמעון עמר המכונה פונטיאק, סוחר מכוניות ואיש השוק האפור המזוהה שנים רבות עם ארגון אברג'ל, שהמנוח, גובה חובות בעצמו, שהה בביתו בשעה שלפני הרצח.

נחקר בחשד לרצח אחרי הגשת הכתב אישום. שמעון יעקב (עכא)

לפי מצלמות האבטחה של מועדון הגורילה:

ב-20:19 נואל אברג'ל הגיע למועדון.

ב-21:21 שוורצמן ועכא הגיעו יחד למועדון המצוי במרחק 10 דקות נסיעה מזירת הרצח.

מחקרי התקשורת מהטלפונים של אברג'ל, בן צבאן והמנוח במבה מלמדים:

ב-21:08 מתקשר אברג'ל לבן צבאן.

ב-21:11 מתקשר אברג'ל לבמבה (בזמן שהוא שוהה אצל פונטיאק).

האם יהושע רבי הכיר בזמן הזה את נואל אברג'ל או את בן צבאן? שואל הסניגור, והעד לא יודע להגיד. הוא לא מכיר אף מפגש בינהם, גם לא בפגישה המוכחשת מהעדות של חברו הטוב, עד המדינה שוורצמן, שטוען כי שבוע לפני הרצח נערכה פגישה מתחת לבית של אברג'ל בה נקבע כי ב' יעשה כיפה אדומה לבמבה, ואת הרצח יבצעו שוורצמן ועכא באמצעות מכונית שיביא שלומי גבריאלי.

עכשיו הסניגור מקרין על המסך באולם עדות של שוורצמן במשטרה, שבה הוא מספר בגיבוי מצלמות של מועדון הגורילה, איך בשעה 21:28 הוא יצא עם נואל מהמועדון כדי לדבר איתו בחוץ, ואז נואל מודיע לו שהרצח אמור להתרחש באותו הערב… והם חוזרים למועדון ב-21:32.

העד המופתע משיב: "פעם ראשונה שאני שומע על זה.. אם באמת נואל אמר לו את זה, אין לי מושג מאיפה הוא ידע, זה חייב להיות מיהושע רבי ולא ממני… אבל אין בזה שום הגיון".

האפשרות היחידה הנכונה היא שנואל אברג'יל ידע את זה ממך.

"טעות. אין לי שום עניין לעדכן את נואל, ואין לו שום תפקיד ברצח".

יהושע רבי לא הכיר במועד הזה גם את עכא, קובע הסניגור, ומראה איך שוורצמן שנכנס למועדון עם אברג'ל יוצא מיד, הפעם עם עכא, ומעדכן אותו ברצח שאמור להתבצע אוטוטו.

עכשיו שואל הסניגור את העד האם במועד הרצח יהושע רבי אולי הכיר את בן צבאן? העד לא יודע להצביע על היכרות כזו. הסניגור שואל זאת משום שבמסגרת סבב השיחות של אברג'ל, צבאן ובמבה באותו הערב, מתברר כי ב-21:33 בן צבאן משוחח ארוכות עם במבה עד לשעה 21:49, וזו למעשה שיחת הטלפון האחרונה של במבה בחייו.

מה בדיוק קרה בזירת הרצח. עורכי הדין ניר זנו וזהבה קרן

 

בפרק הבא: אז מי ירה בשרון מזרחי המכונה במבה?

לחצו לחלק ראשון בחקירה הנגדית של עד המדינה בתיק רצח שרון מזרחי (במבה)

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
14 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות