"קו הטרור" של העדה החרדית

שתף כתבה עם חברים

בית המשפט האריך את מעצרו של אברהם טריגר, החשוד שעמד מאחורי "קו המאבק" של פלג חרדי ירושלמי התומך ברב אוירבך ובעיתון "הפלס". "קו המאבק" סיפק פלטפורמה לעשרות אברכים לאיים טלפונית ולהטריד באופן שיטתי מנהלים בעשרות חברות במשק שסירבו לפרסם בעיתון של המגזר

 "החשוד שבפנינו הקים 'קו מאבק', אבל אנחנו קראנו לו קו טרור. הוא השליט טרור על כל המשק”. כך אמר נציג המשטרה בדיון בבקשה להאריך את מעצרו של אברהם מאיר טריגר (30) מירושלים, הפעיל החרדי המרכזי שעומד לפי החשד מאחורי הטרדות טלפוניות מאורגנות ואיומים על מנהלים בעשרות חברות במשק. יחידת ההונאה במשטרת מחוז ירושלים עצרה כ-30 חשודים שלקחו חלק במסכת ההטרדות והאיומים כלפי חברות גדולות במשק, בדרישה שיפרסמו בעיתון "הפלס" שהוקם לפני שנתיים – עיתונו של הפלג החרדי הליטאי הירושלמי המזוהה עם הרב שמואל אוירבך, שפרש מהזרם הליטאי המרכזי ומרד בו על רקע מאבקי הנהגה. "הפלס" הוקם כתשובה לביטאון הוותיק "יתד נאמן", המזוהה עם הזרם הליטאי המרכזי, ומפלגתו "דגל התורה".

peles iton
אחד משערי עיתון הפלס

לפי החשד, בין החברות שמשרדיהן ומנהליהן הוצפו בטלפונים, מסרונים ומיילים מאיימים על ידי תומכי "הפלס", היו תנובה, טרה, אסם, מטרנה, חברת החשמל, קוקה קולה, לשכת הפרסום הממשלתית ועוד. מתוך 30 החשודים שנחקרו, הובאו לבית המשפט שלושת הפעילים המרכזיים, ובראשם טריגר.

לדברי אנשי יחידת ההונאה, דוד כהן ודורון ממן, "עובדים בחברות ספגו הטרדות במהלך כל שעות היום, הערב וגם באמצע הלילה, בשיחות ששיתקו את עבודתם ופגעו גם בחייהם הפרטיים, עד כדי כך שהם הפסיקו לענות לטלפונים. המסר של המטרידים היה – לא נרפה מאותה חברה עד שתפסיק 'להחרים' את עיתון 'הפלס' ותסכים לפרסם בו. מדובר בהפחדה, בסחיטה באיומים. היו גם אנשים שספגו איומים ברצח".

מערך המטרידים הופעל באמצעות "קו מאבק" טלפוני שהפעיל טריגר – קו של הודעות לציבור החרדי שהפעיל גם מעין שירות מרכזייה, ובחר בכל יום חברה אחרת להעלות על המוקד. לטענת המשטרה, המטרידים שהשתמשו בקו היו חלק מרשימה סגורה של מאות בעלי הרשאה, אשר קיבלו קוד סודי ויכלו לעלות על הקו, ובהתאם להנחיות המוקלטות של המפעיל טריגר, שהוא עסקן מוכר בקהילה, נשלחו כל יום "לטפל" בחברה אחרת. "המשתמשים הקישו קוד, נכנסו למערכת, קיבלו הודעה את מי להטריד היום והמשיכו בהתאם להנחיות. למשל נאמר בהודעה: 'היום המטרה היא תנובה, למנכ"ל החברה הקישו 1. כך נכנסים למערכת, מקישים 1, 2 או 3 ומטרידים את כל המשק", טוענת המשטרה.

מדובר בעניין שנמשך חודשים, אבל במשטרה לא קלטו בתחילה את היקף התופעה, עד שהוגשו כ-100 תלונות במקומות שונים והתברר כי מדובר ב-20-40 חברות במשק, בהיקף ארצי, שקיבלו מאות שיחות טלפון כל אחת באופן ששיתק את פעילותן. "זה הגיע למצב שגם המפכ"ל היה מעורב בסיפור הזה, והוחלט לרכז את כל התלונות ביחידה אחת", אמרו נציגי המשטרה בבית המשפט.

סנגורו של טריגר, עו"ד עזריאל שאול קרבצוב, הסביר בבית המשפט שהכל נובע מ"תחרות רעיונית, השקפתית, פוליטית וכלכלית. מחאה זה דבר לגיטימי. אסור לעשות מחאה במדינה הזו? אלו פתחו קו מאבק וגם לצד השני, הפלג היריב, יש קווי מאבק. אלה קווים מתחרים על כוח, על כסף. קווים שמממנים את העיתונים". 

עו"ד קרבצוב שאל את נציג המשטרה: "האם ידוע לך שעיתון 'ישראל היום' פנה לפני כמה שבועות לארבעה מיליון קוראים ואמר: 'תתקשרו לח"כ איתן כבל, הנה מספר הטלפון ומספר הפקס שלו, הכל כדי שהציבור ימחה?' (אחרי שכבל העלה בכנסת את חוק "ישראל היום" שהיה אמור להגביל חלוקת העיתון בחינם – ז"ק).

"לא ידוע לי, וזה לא רלבנטי. לא הוגשה תלונה על ידי ישראל היום", השיב לו איש המשטרה.

"מיתד נאמן התקשרו לחברות ואמרו להן 'אל תפרסמו בעיתון החדש הפלס, כי אם תפרסמו שם אנו לא נסכים שתפרסמו אצלנו", הקשה הסנגור. לדבריו, בנוגע לחשוד המרכזי טריגר, אב לשישה ילדים קטינים, "המשטרה לא הוכיחה שום דבר ענייני, הוא קרא למחאה אבל לא לאיומים, וקיבל חוות דעת משפטית שאמרה שהפעילות מותרת". מעצרו של טריגר הוארך בשלושה ימים.

חשוד נוסף, בעל חברת תקשורת שסיפק את שירותי המרכזייה לטריגר, שוחרר בערבויות, והשופט אביב שרון מבית משפט השלום בפתח תקווה הורה כי הוא יפעל להסרת האפשרות לשיחות יוצאות מ"קו המאבק". לדברי המשטרה, חשוד זה ששמו נאסר לפרסום, היה מודע לפעילות בקווים שסיפק.

גם חשוד שלישי, אברך, אב לתשעה, שוחרר בערבויות. עו"ד קרבצוב סיפק הצצה לעוינות בין הפלגים כשביקש למנוע את פרסום שמו מחשש שאם ייחשף כתומך הפלג של הרב אוירבך (שבמיעוט), הוא "ייזרק מהכולל בו הוא לומד וילדיו ייזרקו מהחדר שלהם. ילדים מהצד השני יכולים גם להכות אותם, ויש אפשרות שיפטרו את אשתו מבית הספר".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות