סוף עידן הגילוי מרצון

עו"ד יואב ציוני בכובעו כרואה חשבון על המבצע החדש של רשות המסים נגד מי שלא חשף חשבונות בנק בעולם הגדול

מנהל רשות המיסים הודיע כי לאחרונה החל גל מעצרים הממוקד במי שאינם מדווחים על הכנסות מחשבונות בנק בחו"ל, גם אם חלק מהחשבונות האלו כבר סגורים.

נראה שהודעה זו לתקשורת נועדה מצד אחד להמשיך להפחיד ולהרתיע מחזיקי כספים בחשבונות בחו"ל, ומנגד לעודד אותם לדווח לרשויות המס,  אבל מה שלא פחות חשוב, להאדיר את הנהלת רשות המיסים על מלחמתם בהון השחור.

דא עקא כי אליה וקוץ בה.

האפשרות לגילוי מרצון אנונימי הסתיימה ביום 31.12.18.
ה"מקל" שמנהל רשות המיסים מאיים בו כעת אינו מלווה ב"גזר" כלשהו, כמו שהיה עד אז. גילוי מרצון שאינו אנונימי עלול לחשוף מחזיק בחשבון בנק בחו"ל לחיובים בעלויות מס, ריבית וקנסות בשיעורים ניכרים, גם אם מדובר בכסף "לבן" וגם אם מדובר בפיקדון שבשורה תחתונה הפסיד כספים לאורך השנים – בין אם בהפסדים בבורסה ובין אם עקב שינויים בשער החליפין.

כך לדוגמא גם כשמדובר בפיקדון בחשבון בנק היסטורי, פקיד השומה עשוי לדרוש 15% (ואף יותר) על קרן המס כפי שהייתה מלפני 10 שנים, בצירוף מס בשיעורים רגילים על הפקדות לחשבון ב- 10 השנים האחרונות. הוא צפוי לדרוש הפרשי הצמדה וריבית, קנסות גרעון וחיוב לפי שערי חליפין היסטוריים. כל זאת לפני שלוקחים בחשבון אפשרות של הדרדרות הסיטואציה לשומות לפי מיטב השפיטה ביחס לעסקי הנישום, פסילות ספרים ואפילו הליכים פליליים.

הכותב: עו"ד רוח יואב ציוני

גילוי מרצון שאינו אנונימי עשוי להיות לעיתים קרובות הימור לא פשוט. הוא אולי יעשיר את קופת האוצר אבל הוא עלול לגלם בחובו גם עוול כבד לאזרח שמוצא את עצמו חשוף וסחיט.

יתר על כן. נראה כי למרות ההצהרות של מנהל רשות המיסים הרי שהמדינה אינה עקבית בגישתה בעניין זה, דין אחד לאזרח הפשוט ודין אחר לאזרח המיוחס.
נזכיר בעניין זה את אשתו של השופט מאזור הצפון שסירבה להמציא את דפי הבנק של החשבון בחו"ל בו החזיקה כספים לא מדווחים. ראו איזה פלא, דווקא בשל כך הפרקליטות (לשיטתה שלה) לא יכולה היתה להגיש כתב אישום (בהעדר ראיות כביכול) וסיימה את התיק בכופר.

One Response

  1. איציק סבג הגב

    עם השמנמנים שנמצאים ברשות המיסים אין לאף אחד מה לפחד. לקרוא ולכתוב המגעילים האלה לא יודעים

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט