המדינה כבר קבעה: נתנאל עראמי נרצח על רקע לאומני

שתף כתבה עם חברים

למרות שהחשודים ברצח עובד הסנפלינג באתר הבנייה בפתח תקווה שוחררו, בני משפחת המנוח קיבלו מסמך המאשר את היותם נפגעי פעולות איבה. על סמך מה? בשב"כ יודעים, אנחנו יכולים רק לתהות

arami netanel 
 נתנאל עראמי ז"ל

הותר לפרסום: השב"כ עצר שלושה חשודים במעורבות ברצח נתנאל עראמי (26) ז"ל, שבחודש ספטמבר נפל אל מותו מהקומה ה-11 באתר בנייה של בניין רב קומות בפתח תקווה. לפי הפרסומים השונים, עראמי נפל אל מותו בעת שהשתלשל בחבל מהגג לביצוע עבודות בבניין, ומספר אנשי צוות אותם העסיק היו עדים למותו.

הבוקר (רביעי, 26.11) הותר לפרסום על ידי בית משפט השלום בפתח תקוה כי שלושה חשודים במעורבות ברצח נעצרו על ידי השב"כ, בחשד שהרקע לאירוע הוא לאומני. השלושה שוחררו לאחר חקירה ארוכה ולאחר בחינת התיק בפרקליטות, מאחר ש"לא נמצאה הצדקה משפטית להמשך מעצרם", לשון ההודעה. יחד עם זאת נמסר כי "החקירה נמשכת", ולמרות שחרור אותם חשודים, בני משפחת עראמי קיבלו מסמך מהמשטרה, המאשר את היותם נפגעי פעולת איבה.

נשאלת השאלה כיצד נקבע שמדובר ברצח על רקע לאומני, והמדינה אף מוסרת למשפחה מסמך המאשר את היותם נפגעי עבירה על רקע לאומני כבר בשלב זה, כאשר לא פורסם על עצורים נוספים?

לדברי עו"ד אלון דוידוב, מעצרים בחקירות שהחשד בהן הוא למניע לאומני, יכולים לחסות לא רק תחת איסורי פרסום אלא אף תחת איסור מפגשים עם עורך דין למשך יותר משבוע. במצב זה, איש אינו יודע מי החשוד, היכן הוא מוחזק ומה גרסתו, מלבד שירות הביטחון. הקביעה כי מדובר ברצח ממניע לאומני יכולה להסתמך, לדברי עו"ד דוידוב, על ממצאים פורנזיים בזירת האירוע או על עדויות. "סביר להניח שבדקו כיצד הוא היה מאובטח ונמצאו ממצאים כמו כבל חתוך או בורג משוחרר, שאין סיכוי שישתחררו כך באופן טבעי – ממצאים ששוללים תאונה ומעידים על כוונה פלילית. ייתכן גם שהתקבלו עדויות מעדים ששמעו על כוונה לפגוע בבחור, ואולי גם גויס עד שדבריו לא הבשילו. מסקנה בדבר רקע לאומני יכולה להתקבל גם במקרה שבו הועמקה החקירה לגבי הדמויות המעורבות, ונמצא למשל שלאחת מהן יש אח שהוא אסיר בטחוני, ואולי אפילו בדוקאי של השב"כ. בכל אופן, קשה להניח שהיו יוצאים עם הפרסום לגבי המניעים לרצח אם היה חשש שהפרסום יאפשר ויסייע לחשודים לחמוק מאימת הדין".

od davidov alon 10   od hayun orit
 עו"ד אלון דוידוב  עו"ד אורית חיון

עו"ד אורית חיון מציינת אף היא, כי בתיקים בהם החשד הוא לרצח לאומני, איסורי הפרסום גורפים ורחבים יותר לעומת אירועים פליליים, "כי תחת ביטחון המדינה אפשר להכניס הרבה דברים". לדבריה, "גם במקרה שבו החשודים הם ערבים, ייתכן שהרצח נעשה ממניעים פליליים. זה שערבי רצח יהודי לא אומר שהרקע לאומני, וברוב מעשי הרצח, גם על ידי ערבים, המניעים הם סכסוך פלילי".

עם זאת, לדבריה, רשויות החקירה זהירות ונוהגות בדרך כלל לומר, גם כאשר המניע למעשה רצח הוא לאומני על פניו, שקיימים מספר כיווני חקירה מבלי לשלול מניעים פליליים. לכן, אם המשטרה הודיעה למשפחה שהאירוע לאומני, סביר שיש ראיות טובות שמצביעות על הכיוון הזה. "כאשר לא עולה בחקירה רקע פלילי, ואין שום קשר קודם בין החשוד לקורבן, ולקורבן אין שום קשר לפלילים, באים חוקרי המשטרה במקרה כזה לשב"כ ומבקשים שיבדקו את מקורותיהם, ואז לפעמים דרך חקירה כזו מתגלים המניעים", אומרת עו”ד חיון. "חשד כזה מתחזק אם מצד אחד לא עולה שום סיבה שמישהו יעשה לנרצח משהו רע, ומצד שני יש ראיות או מידעים מודיעיניים שמספרים על ערבים שהיו במקום וחיפשו קורבנות על רקע שנאה".

עו״ד עבד אבו עמאר, שייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את אחד החשודים שנעצרו ושוחררו, מסר בתגובה: "הסנגוריה ייצגה שלושה חשודים שנעצרו בפרשה. החשודים נחקרו ארוכות הן על ידי המשטרה והן על ידי השב"כ כאשר כל העת פיקחה על החקירה פרקליטות המדינה לרבות המשנה לפרקליט המדינהבתום החקירה ולאחר שהתברר כי לחשודים אין כל קשר לפרשה הם שוחררו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות