דרוש: תואר מהוואי עם אפס דרישות אקדמיות

שתף כתבה עם חברים

גיבור פרשת אוניברסיטת לטביה, אברהם אבן חן חשוד בפרק שני של זיוף תארים – הפעם מאוקראינה, קוסטה ריקה והוואי. שותפו הוא עקיבא פרדקין, שריצה מאסר על גניבה כשהיה מנהל בתי ספר של המכללה למנהל. עוד בחשודים: מתמחה בבית המשפט באשדוד 

even hen avraham
אברהם אבן חן (צילום מתוך יוטיוב – ראיון עם אברהם אבן חן)

תארים מחו"ל לכל דורש, החל מתואר ראשון ועד דוקטורט, שאין מאחוריהם ולו שעת לימוד אחת בפועל – זו תמצית החקירה הנראית כגלגול שני של פרשת תארי אוניברסיטת לטביה. בשבוע שעבר עצרה המשטרה את אברהם אבן חן, שהיה הגיבור הראשי של "פרשת לטביה" ואת עקיבא פרדקין, בכיר נוסף מתחום החינוך שריצה מאסר בעבירות הונאה. פרדקין ואבן חן חשודים, לפי חוקרי יאל"כ-להב 433 בניהול רשת שיטתית ומאורגנת, הפועלת כבר לא מעט שנים, למכירת תארים אקדמיים פיקטיביים מחו"ל לישראלים.

תארים מתקדמים מהר, תוך שנה, ובזול, בכ-5,500 דולר – זה הדיל שהציעו פרדקין ואבן חן, לפי תחקירים שפורסמו בחודשים האחרונים ב"ידיעות אחרונות" וב"הארץ", ושבעקבותיהם נפתחה חקירת המשטרה. חברת PhD Institute של פרדקין, שמשרדיה ממוקמים בסמוך לקניון איילון, מציעה, כפי שניתן לראות גם באתר האינטרנט שלה, תארי דוקטורט בהתכתבות (לימודים מרחוק) מ-21 אוניברסיטאות מארה"ב, אנגליה, מזרח אירופה ומקומות אקזוטיים אחרים. חברת ג'ודיקו של אבן חן מתווכת סטודנטים, לקוחות, לפרדקין. לדברי הטוען מטעם להב 433 בהארכת המעצר, "נבדקו המוסדות המנפיקים כביכול את התארים – ונמצא שאו שאין אוניברסיטאות כאלה, או שלא לומדים שם התלמידים הישראלים והתעודות שהונפקו בארץ מזויפות".  

fredkin akiva
עקיבא פרדקין (צילום מתוך דף הפייסבוק של PHD)

 בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בבית משפט השלום בראשון לציון, עלו בעיקר שמותיהן של שלוש אוניברסיטאות בין אלה שתאריהן המזויפים לכאורה נמכרו על ידי פרדקין ואבן חן: אוניברסיטת יורק שבהוואי, אוניברסיטה מקוסטה ריקה ועוד אחת נוספת מהעיר חרסון שבאוקראינה. עם זאת, נציג המשטרה הודה במהלך הדיון כי לפחות חלק מ-21 המוסדות המעניקים תארים שברשימה אינם וירטואליים וקיימים לפחות במתכונת של "אוניברסיטה פתוחה", גם אם תאריהם לא מוכרים בישראל – מה שכשלעצמו לא מהווה עבירה ככל שמדובר בקבלת תואר ממוסד קיים. 

 בפרסומים העיתונאיים בחודשים האחרונים צוינו שמותיהם של בכירים במשק, של מנהלים ודירקטורים בחברות ממשלתיות ובמגזר הפרטי, ואפילו של השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין, אשר קיבלו תארי ד"ר ממוסדות לימוד שברשימה של פרדקין ואבן חן. על פי החשד, הבוגרים הכינו עבודות שנמסרו לנציגי האוניברסיטאות פרדקין ואבן חן, כחלק ממצג השווא, אך העבודות נזרקו לפח. התארים אשר לפי הנטען זויפו זיכו את ה"בוגרים", מעבר ליוקרה והתהדרות בתואר ד"ר בקורות החיים ובכרטיסי הביקור, גם בטובות הנאה כמו שדרוג שכר ותשלומי גמלה, קידום וניקוד למשל לצורך קבלת תפקידי דירקטורים בחברות.

כמו כן, התארים מחו"ל זיכו את בעליהם, על פי החקירה, גם בהקלות ובנקודות אקדמיות במכללות ישראליות. פירוש הדבר הוא שסטודנטים אשר ביקשו למשל ללמוד משפטים בתואר מהיר ומקוצר בישראל, הצטיידו בתארים מחו"ל אשר לא חייבו אותם כמעט בשום דרישה אקדמית, וקיבלו הכרה בלימודים קודמים אלו כאשר נרשמו ללימודים בישראל.

לראשי הרשת החשודים בזיוף התארים מחו"ל מיוחסות עבירות מרמה, העלמת הכנסות ועבירות הלבנת הון. החקירה מתבצעת בשיתוף יחידת יהלום ברשות המסים.

הדמות המעניינת בפרשה הוא כאמור אברהם אבן חן מרמת השרון, שיחגוג בקרוב את יום הולדתו ה-80. אבן חן נשפט לפני עשור ל-30 חודשי מאסר בפרשת לטביה, בה הורשע במתן שוחד לאישי ציבור ובסיוע לקבלת תארים במרמה אף שהתעודות עצמן היו אותנטיות.

od epshtein lior faiv new
עו"ד ליאור אפשטיין

 עו"ד ליאור אפשטיין המייצג את אבן חן כעת טוען, כי כל המוסדות להשכלה גבוהה אשר אבן חן רשם אליהם תלמידים קיימים ומוכרים ברשימת אונסק"ו, ארגון החינוך של האו"ם, וכולם יאשרו את התארים שהעניקו. לדברי עו"ד אפשטיין, אבן חן "מחתים את לקוחותיו שהתארים לא מוכרים בארץ, והתואר נועד להתהדרות בלבד. מה אם יתברר שכל מה שהוא עשה הוא למכור אוניברסיטאות כסוכן משנה וכל אדם שהוא לקח ממנו כסף, הוא החתים אותו על טופס שהתואר לא שווה?". עו"ד אפשטיין הציג מסמך בו אכן הופנו הנרשמים למשרד החינוך כדי לקבל מידע על אישורי השקילות (ההכרה) בתארים. כך או כך, מעצרו של אבן חן הוארך עד ה-20 בינואר.

החשודים הנוספים

חשוד נוסף הוא עקיבא פרדקין (67) – הבעלים של חברת PhD, המציג עצמו כנציג מוסדות הלימוד מחו”ל. באמצע שנות ה-90 הורשע פרדקין בעבירות הונאה וגניבה של שלושה מיליון שקל, כאשר כיהן כמנהל בתי הספר התיכוניים של המכללה למינהל. סנגורו, עו"ד ניר דוד: "מדובר בפרשה הזויה ומופרכת. מדובר במי שעומד בראש מוסד מוכר ומכובד. אני מציע לגשת לאוניברסיטאות המדוברות ולשאול אותן אם פרדקין הוא נציגן בישראל. אם התארים לא מוכרים על ידי משרד החינוך, זה עניין אחר. הוא לא יושב במקום מחתרתי אלא במרכז בני ברק, מעניק שירות לאנשים רבים שמגיעים אליו, שום דבר לא נסתר מהעין. יש לו אתר, יש תלמידים, יש קבוצות עיון ולימוד, יש פרופסורים שעובדים אצלו ומכשירים סטודנטים כיצד לכתוב עבודת מחקר אקדמית, וכל אמירה על זיוף נובעת מחוסר היכרות כיצד השיטה עובדת". מעצרו הוארך עד 21.1.

אסף פרדקין – בנו של עקיבא, מיוצג על ידי עו"ד עמית בר טוב. אחד המנהלים ברשת. מעצרו הוארך בארבעה ימים וב-17.1 שוחרר למעצר בית של שבוע.

HALPERIN NOAH
נח הלפרין (צילום מתוך אתר איגוד העיתונאים הארצי בסקטור האקדמי)

נח הלפרין (68) – איש אקדמיה בעל זיקה לעיתונות. מציג עצמו כמנהל לשעבר של מגמת התקשורת במסגרת לימודי החוץ של אוניברסיטת חיפה וכעומד בראש ארגון לא מוכר בשם "איגוד העיתונאים הארצי בסקטור האקדמי". הלפרין, לפי החשד, חבר לאבן חן בגיוס סטודנטים ובזיוף תארים, כאשר תפקידו ברשת היה של מנחה לכתיבת עבודות במסגרת מצג השווא לכאורה של מילוי הדרישות האקדמיות מחו"ל. להלפרין אין עבר פלילי. לטענת המשטרה, הוא ידע כי מוסדות הלימוד אינם קיימים. סנגורו, עו"ד גיל גבאי, הכחיש את החשדות. מעצרו הוארך עד 20 בינואר.

od himi new od salton menashe150 150
עו"ד אבי חימי עו"ד מנשה סלטון

אהוד יהודה גבאי (39) – מתמחה בבית משפט השלום באשדוד אצל השופטת נועה חקלאי ועומד לפני בחינות לשכת עורכי הדין. גבאי, המיוצג על ידי עו"ד אבי חימי, למד במכללת "שערי משפט", היה פעיל באגודת הסטודנטים ולטענת המשטרה, הוא עמד בקשר עם אבן חן וסייע לבוגרי התארים מחו"ל ברישום וקבלת הכרה מהמכללה בלימודיהם הקודמים.  גבאי חשוד גם בשיבוש החקירה. מעצרו עד 21.1. עו"ד חימי: “אין בין החשדות למציאות דבר וחצי דבר. מרשי חף מכל רבב".

עז אלדין עמאש (58) – לשעבר ראש מועצת ג'סר א-זרקא במשך שלוש קדנציות. מיוצג על ידי עו"ד מנשה סלטון. נטען כי גייס סטודנטים עבור אבן חן, ופרסם בעמוד הפייסבוק שלו כי ניתן לפנות אליו כדי להסדיר תואר מקוסטה ריקה. סנגורו טען כי עשה זאת בתום לב ואבן חן הציע לו 1,000 שקל על כל תלמיד שיגייס, אך לא קיבל את הכספים. מעצרו הוארך עד 21.1.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות