17.02 , 09:48השופט עמית המליץ לחזור למתווה הגישור בתיק 512 17.02 , 12:41רפי רפאלי הורשע באיומים 17.02 , 16:57אישום: רצחו בן משפחה יריבה ופצעו שניים אחרים 17.02 , 18:23נעצר בגין הצתה, טען שמאוים ע"י עבריינים - ושוחרר 18.02 , 08:04נגב: סוכן הפליל עשרות חשודים בסחר באמל"ח וסמים 18.02 , 12:10סוכן סמוי חשף התעללות אלימה כלפי קשישים בבית חולים סיעודי-גריאטרי 18.02 , 12:40פרשה 512: בקשת אבי רוחן נדחתה, יישאר במעצר עד תום ההליכים 18.02 , 14:57יפו: אמצעי לחימה נתפסו בפשיטת משטרה על מתחם 'פרדס דכה' 18.02 , 23:10שני פצועים מירי לעבר עסק בנצרת 19.02 , 09:15נעצרו חשודים ברצח סאמר חטיב מיפו 19.02 , 09:52פרשה 512: השופט עמית הקל בתנאי שחרור של נאשם נוסף 19.02 , 13:50פוענח רצח מוסא חטיב (חאמד) בקריית טבעון 19.02 , 14:10בילוי בצימר בירושלים הסתיים בניסיון רצח 19.02 , 14:26נעצר ראש ארגון פשע מוכר בדרום 19.02 , 15:06מטען התפוצץ בחצר ביתו של עבריין מרמה 19.02 , 20:05רעננה: בילוי במועדון הסתיים בדקירה 19.02 , 21:33חשד: נהג תחת השפעת סמים ופגע בקשיש
עו"ד אמיר ברכה
שירות מיוחד לעורכי דין - סייבר ופשיעה כלכלית | ליווי בחקירות ומעצרים
עו"ד שילה ענבר
פלילי | כלכלי | מיסים | הלבנת הון | ייעוץ לעורכי דין
עו"ד (רו"ח) יואב ציוני
עבירות מס, הלבנת הון, שומות וערעורי מס
ד"ר גיל עשת - עו"ד
משפט פלילי | פשיעה כלכלית | ניירות ערך | עבירות מס
עו"ד דוד פאל
פלילי | פשע חמור | פשיעה כלכלית | הסגרה - ישראל אירופה
עו"ד לוסי מאיר
גירושין | צוואות | ירושות | אפוטרופוסות

נקמת המדינה ב"טרור הבלוגרים" עולה ביוקר

נכתב על ידי ​זיו קריסטל ב 30/11/2018 13:24:36.

הסנגוריה הציבורית מבקשת להתפטר מהייצוג של לורי שם טוב, והשופט בני שגיא מציע שהמדינה תשכור לה עורכי דין פרטיים בעלות של מיליוני שקלים * הפרקליטות שמתנגדת מקשיחה עמדות ודורשת 12 שנות מאסר ל"עבריינית המקלדת" שיחד עם קהל תומכים מהחלשים בחברה העזה לפגוע באליטות של שירות המדינה – שופטים, עובדים סוציאלים ופקידות סעד

"היא עושה מעשים די יצירתיים, אבל הכל בתחום הנייר והדיו". לורי שם טוב

הנהלת בתי המשפט בודקת מול משרד המשפטים אפשרות לממן שכר טרחה של סנגורים פרטיים בהיקף של מיליוני שקלים, לייצוג במגה-תיק "טרור הבלוגרים" של לורי שם טוב - מטרידת עובדי ציבור, שופטים ועובדים סוציאלים, אשר שוהה במעצר מזה 21 חודשים והפרקליטות דורשת לפסוק לה עונש של 12 שנות מאסר.

ההצעה עלתה לדיון על ידי שופט בית משפט המחוזי בתל אביב, בני שגיא, לאחר שהסנגוריה הציבורית הודיעה לבית המשפט בתחילת חודש נובמבר כי פרקליטיה נואשו סופית מהתנהלות הנאשמת, ולכן התקבלה החלטה בהנהלת הסנגוריה להתפטר לאלתר מהייצוג שלה.

בתגובה, השופט הורה לנאשמת למצוא בתוך שבועיים סנגורים פרטיים שמקובלים עליה, כדי שבית המשפט יבחן אפשרות אלטרנטיבית להתקשרות עימם. על הפרק, כאמור, מתווה חלופי של "ייצוג פרטי במימון המדינה כפתרון שיאפשר את המשך ניהול המשפט", באחד התיקים המורכבים ביותר המתנהלים כיום, עם נאשמים חסרי כל יכולת כלכלית.

השופט בני שגיא

הסנגור המחוזי, עו"ד ד"ר אלקנה לייסט, הגיב על הצעת השופט וציין כי באופן נדיר תסכים הסנגוריה לערוץ "ייצוג ציבורי עוקף" בהליך מינוי מיוחד על ידי בית המשפט, בהסתמך על סעיף חוק ישן שהיה בתוקף טרם הקמת הסנגוריה הציבורית.

"הנאשמת תוקפת באופן חריף ובוטה את הסנגוריה... התבטאויותיה עוינות, עמדתה קיצונית ומשתלחת, כאילו הסנגוריה רוצה ברעתה", כתב לייסט בנסיון להסביר את היאוש בסנגוריה. "המתקפה הובילה לנתק מוחלט, על אף המאמצים העצומים שהשקיעו באי כוחה שליוו אותה שנה וחצי בתיק עצום הממדים".

לדברי לייסט, המתקפה באה לידי ביטוי בהכפשת הסנגורים בפניהם, במסמכים שהוגשו לבית משפט, בפרסומים ברשת ואף בהפגנות עם מגאפונים שערכו חבריה של שם טוב מחוץ למשרדי הסנגוריה. "הנאשמת לא חפצה בסנגור שינהל הגנה ראויה ועניינית לפי מיטב הבנתו... גם כאשר הביעה רצון בייצוג על ידי סנגור ציבורי, לא היה מדובר אלא ברצון בסנגור אשר ישמש כלי שרת בלבד... נוכח זאת, הסנגוריה הציבורית לא תוכל להמשיך לייצג את הנאשמת".

עו"ד אלקנה לייסט

תיק משבית משרד

ביום שלישי האחרון קיים השופט שגיא דיון עם המועמדים של שם טוב לייצוג, עורכי הדין גיא זהבי ואמיר ברכה. שני הסנגורים הבהירו כי בתיק בעל מאפיינים חסרי תקדים מהסוג הזה – 120 אישומי הטרדה מינית, פגיעה בפרטיות, לשון הרע ועוד, מאות עדי תביעה ובינהם שופטים, עורכי דין ועובדים סוציאליים שנפגעו מביטויי נאצה, התקפות שיימינג וחשיפת פרטים אינטימיים ברשת – שכר הטרחה הריאלי נאמד במיליוני שקלים.

רק עבור לימוד התיק, שכולל כמויות אדירות של חומר (70 אלף עמודים ו-400 דיסקים), העריכו עורכי הדין זהבי וברכה כי יידרשו ארבעה חודשי עבודה של מספר עורכי דין, במה שמכונה "תיק משבית משרד". לשם השוואה, הסנגוריה הציבורית שייצגה עד כה את שלושת הנאשמים בתיק הקצתה לסנגורים הפועלים מטעמה 100 שעות לימוד בלבד של כל חומרי החקירה, בתעריף של 100 שקל לשעה ו-10,000 שקל בסך הכל. עורכי הדין זהבי וברכה העריכו את תקופת לימוד החומר  על ידם ב-100 ימים ובשכר טרחה של חצי מליון שקל, אבל השופט שגיא הבהיר להם כי הם יצטרכו להתפשר.

עוד לפני דיון בסכומים, מנגנון המינוי עצמו אינו ברור לבית המשפט, מאחר שלא נעשה בו שימוש שנים ארוכות עקב הקמת הסנגוריה הציבורית. לא ידוע מי הגורם שינהל את המשא ומתן עם הסנגורים הפרטיים, משרד המשפטים או משרד האוצר.

עו"ד גיא זהביעו"ד אמיר ברכהעו"ד נאוה דהן

התובעת, עו"ד מירב גבע מפרקליטות מחוז תל אביב, כבר הודיעה לבית המשפט כי המדינה מתנגדת לשחרור הסנגוריה הציבורית מהתיק, ומציעה כפתרון ביניים מינוי של הסנגורים הפרטיים תחת כנפיה של הסנגוריה הציבורית. לדבריה, ההכפשות של שם טוב את הסנגורים הציבוריים נבעו מתוך מטרה ברורה לזכות במימון המדינה לעורך דין שייבחר על ידה. "עכשיו כל נאשם יבוא ויגיד: 'אני לא מאמין בסנגוריה הציבורית'", הזהירה גבע.

גורם אחר המכיר את התיק אומר כי ההליך המוצע ייצור אפליה ובעיות. "גם נאשמים אחרים ירצו שהמדינה תממן ייצוג פרטי יקר לסנגור שיבחרו. בנוסף, למה שעורכי דין מהסנגוריה ייצגו בתעריף סטנדרטי כאשר אותו גורם – משרד המשפטים – משלם מאות אלפי שקלים לעורכי דין פרטיים?".

"מי שהרגיש עצמו דפוק הגיע". צבי זר, מוטי לייבל ולורי שם טוב

סנגוריה תחת מתקפה

לפני שהתיק נתקע בשאלת הייצוג התנהלו מאחורי דלתיים סגורות כמה חודשי דיוני הוכחות בתיק. נשמעו כ-40 עדים בשלב זה, עובדות סוציאליות ופקידות סעד בעיקר אשר מנפקות לבתי משפט למשפחה חוות דעת להוצאת ילדים למוסדות בשל אי-כשירות הורית, והיוו מטרה מרכזית עבור שם טוב וחבריה. הנאשמים, נטען בכתב האישום, הדביקו להן כינויים "נאציים" וקיימו נגדן פעולות הפחדה.  

עו"ד יהונתן רבינוביץ ייצג את לורי שם טוב מטעם הסנגוריה במשך שנה וחצי, מה שאילץ אותו לדחות עיסוק בכל תיק אחר. השבר בין עו"ד רבינוביץ לשם טוב התרחש דווקא אחרי שבחודש יולי בית משפט העליון הורה בניגוד לעמדת שירות המבחן לשחרר אותה למעצר בית בפיקוח אלקטרוני אחרי שנה וחצי במעצר. שם טוב סירבה לשחרור בתנאי מעצר בית מלא והעדיפה להישאר בנווה תרצה תוך שהיא מטיחה קיתונות של בוז ועלבון בעורך דינה במקום להמשיך מהבית את מאבקה לשיפור תנאי השחרור, כמקובל.

הסנגוריה הציבורית מינתה לשם טוב עורכות דין חדשות – שני וייל ורוי גבריאל, אולם הלקוחה סירבה לשמוע על עורכי דין נוספים מטעם הסנגוריה, הגם שאין לה כסף לשלם עבור ייצוג פרטי.

גם בגזרת הנאשם השני בתיק, צבי זר, יש בעיית ייצוג. זר, עורך דין בעצמו, אינו משדר באותו גל עם הסנגוריות הציבוריות שמונו לו, עו"ד נאוה דהאן ועו"ד טלי חזום, ועושה רושם שהוא מעדיף לייצג את עצמו. הסנגוריה ביקשה להשתחרר מייצוגו, אם כי דרגת העוינות בין הצדדים אינה דומה לזו עם שם טוב. השופט שגיא דחה את הבקשה. יוצא דופן הוא הנאשם מוטי לייבל, שנראה כני שמסתדר היטב עם עורכי הדין שלו, ניר שניידרמן ועדן פוליטקין מהסנגוריה. 

עו"ד יונתן רבינוביץ'

ז'אן דארק למסכנים

מה הביא את הסנגוריה הציבורית להסכים דווקא בתיק זה למתווה החריג של ייצוג אלטרנטיבי בחסות המדינה?

גורם המכיר את התיק אומר, כי שם טוב וזר מגישים לבית המשפט בקשות באופן עצמאי ואף מכתיבים לסנגורים מהלכים משפטיים, וזאת מעבר ל"קמפיין" בו שם טוב מפעילה לאחרונה את תומכיה גם נגד הסנגוריה הציבורית. "זו חבורה מאוד חלשה מבחינה סוציאלית, אבל חזקה מבחינת חוסר הגבולות ברשת ובכללי המשחק הדמוקרטיים", אומר אותו גורם. "מצד אחד יש להם את זכות הצעקה ואין להם אמצעים חוץ מלצעוק, ומצד שני הצעקה הופכת לקללה, הופכת לאיום ולבוץ, לאנרכיה, גם אם יש אלמנטים של ביקורת נכונה שלהם נגד גורמי הרווחה".

שם טוב עתרה גם נגד שב"ס, בטענה שאינו מאפשר לה תנאים לעיון ולימוד חומרי החקירה, ומתנכל לה. במהלך 21 חודשי מעצרה היא נשלחה לכמה בידודים עקב עימותים עם סוהרים. "אני לא יודע מה יכולתה המקצועית או האינטלקטואלית, אבל היא רוצה לקפוץ לאוקיינוס ולהשתתף בתחרות, למרות שלא למדה שחייה", אומר גורם על היומרות המשפטיות שלה. "לפי עוצמת הכעס והמרירות, בשב"ס היא לא מקבלת כלום. ואז היא באה לבית המשפט ולא מוכנה לשתף פעולה... עו"ד רבינוביץ הצמיח לעצמו ארבע שכבות של עור בתקשורת איתה, וזה לא הספיק.

"כשהיתה החלטה מבית משפט עליון, שהיא יכולה להשתחרר, באיזוק, ולנשום את אויר הבית, היא סירבה. יש בזה גם סוג של אומץ. היא מסוג האנשים שכובלים את עצמם בשלשלאות, מנסה לבנות דמות של מין ז'אן דארק כזו, של אסירה פוליטית... יש בה משהו אניגמטי מאוד. בבית המשפט היא עומדת על דעתה, פונה בישירות בחוסר יראת כבוד, בלי להתייחס לזה שמימינה ומשמאלה עומדים סוהרים... אם העניינים מתנהלים לא טוב, היא צועקת: 'תורידו אותי, אני לא רוצה להיות פה'. היא לא מתביישת להשמיץ ולספר דברים בגנות עורכי הדין שמייצגים אותה ושופכת את דמם, גם באולם.... היא ממצה את כל האמצעים שהחוק מאפשר, ביקשה לפסול את השופט שגיא ואת שופט המעצרים אברהם היימן ורצה לעליון כשזה לא הולך. הכל תקוע כמו סביבון שמסתובב וחוזר על עצמו".

תומכים בלורי שם טוב מהקבוצות החלשות בחברה (צילום רשתות חברתיות)

עברייני מקלדת שפגעו באליטה

גורמים המעורים בתיק מותחים ביקורת גם על הפרקליטות, שמייצגת למעשה את קורבנות העבירה מטעם המדינה – עובדים סוציאלים ושופטים שדורשים נקמה על הפגיעה בהם.

"הפרקליטות מאוד נוקשה בעמדותיה ומדברת על עונש דו-ספרתי של 12 שנות מאסר. עם כל הכבוד לנפגעי העבירות, בסך הכל מדובר כאן במלל מעליב. בתי המשפט שיחקו בהגדרה הזו של 'טרור' ו'נשק מילולי' (ביחס לעבירות)... תירגעו רגע. התופעה נעצרה, אתרי השיימינג ירדו, הגברת עוד מעט שנתיים במעצר, אין כאן איזה תא מחתרתי מהפכני, אלא אחת על כסא גלגלים, חמש בלי שיניים - התומכים שלה, וכשהם מגיעים אתה רואה קהל חלש, נתמכי סעד, פגועי משרד הרווחה, אמהות ואבות שלקחו להם את הילדים. עצם הגעתם, מראה שלבחורה הזו יש כריזמה מבחינתם... אתה רואה בחורה דקה, נאה, נקייה, די מטופחת. היא מין רובין הוד של המסכנים".

לשם טוב יש מאבק אישי ברשויות הרווחה, שהתחיל במאבקי משמורת, והוא הדלק האישי שלה. הגרוש שלה סיפר בבית המשפט שיום אחד היא פיזרה בשכונה מודעות אבל, שהוא נפטר. "היא עושה מעשים די יצירתיים, אבל הכל בתחום הנייר והדיו", אומר אותו גורם המכיר את הפרשה, עם שמץ ציניות. "עמדת הפרקליטות היא כאילו מדובר במשפחת פשע. יש פה חוסר מידתיות. בסופו של דבר, אף עובד סוציאלי לא התאבד, להיפך – הורים שלקחו להם את הילדים, הם התאבדו. לאנשים האלה אין למי לפנות. אז על הרקע הזה נוצרה מוגלה, מוגלה, ולורי שם טוב מייצגת אותה.

"מי שהרגיש עצמו דפוק הגיע ללורי ולמוטי לייבל, שנחשף לקיפוח גברים במערכת. המעמד של הגברים האלה בבית המשפט למשפחה היה ברצפה. תועלת כספית לא היתה לנאשמים... עבריינים שחותכים אחד את השני ומקבלים עבודות שירות, אז איפה הפרופורציה בעונש שדורשים להם בתיק הזה? הם העליבו שופטים, העליבו פרקליטים, העליבו עובדים סוציאליים, זה הכל. אלו עברייני מקלדת שפגעו בגרעין החזק, באליטה של מדינת ישראל".

תגובות:
0# אליעזר - 30/11/2018 14:42:00
אני מתחרפן שהפרקליטות מבקשת 12 שנות מאסר על מי שכתבה פוסטים נגד מי?! נגד שופטים ופרקליטים תתבעו אותה אזרחית מה הקשר לפלילי ועוד 12 שנים הם דורשים המחורפנים
1# דוד רונן - 30/11/2018 19:34:00
וואו! כל הכבוד על המאמר. ובכן, אני לגמרי לא נמנה על ה"קהל החלש" ואני תומך ותמכתי בלורי שם טוב לכל אורך הדרך. הפשעים שהיא חשפה הם רק קצה הקרחון של הפשעים האמיתיים והשחיתויות האמיתיות שאנו נחשפים אליהם בתוך בתי המשפט, המשטרה, הפרקליטות ומשרד הרווחה.
2# צדק - 30/11/2018 22:36:00
שתירקב בפנים כצה שיותר עמוק ויותר זמן שום אתר לא ירד. ילדים שהשמיצה את ההורים שלהם עד היום סובלים מהשפלות על מה שכתוב חלאת המין האנושי רוצה להילחם תילחמי אבל לא ככה
4# מייק פלג - 01/12/2018 15:27:00
אני הייתי צפוי להיות אחד המפקחים על לורי במעצר הבית. תנאי מעצר הבית שנכפו על לורי היו בלתי טפשריים מבחינה והודעתי לה שלא אוכל לעמוד בתנאים
5# נחמה דר - 01/12/2018 18:06:00
תודה
6# רונן - 02/12/2018 16:00:00
התיק הזה הוא הבושה של מערכת המשפט. מאחרון השוטרים ועד ראשון שופטי העליון. עוד ידובר בתיק הזה בעל פקולטות המשפטים בעולם. ארדואן בינתיים , יכול להיות רגוע. הוא אולי עוצר עתונאים. בישראל קוברים אותם. טרור רשתי עאלק. איך גדולי השופטים נפלו במלכודת הזו...
7# ניסן מבת ים - 03/12/2018 15:29:00
"כל הרודף אחרי הכבוד, הכבוד בורח ממנו" - כיום רואים זאת במוחשי, השופטים רודפים אחרי המוחלשים רק בקטע של אגו וכבוד על פגיעה כביכול בכבודם. ומה התוצאה? העם בזה לשופטים ואמון הציבור במערכת המשפט התדרדר לשפל של 9.2 אחוזים בלבד
14# השופט - 19/01/2019 23:36:00
אני לא באמת שופט, אבל כמשפטן המבין את הפסיקה, החקיקה ואת המידתיות, 12 שנות מאסר נראה מביש משהו לפרקליטות ומערכת המשפט. להעסיק המערכת בשל בלוגרית המנצלת דיו וכתיבה, זה לא הגיוני בעליל. הנזק הוא של כולנו ולא רק של הנאשמת. אין ספק שלנאשמת משקל רב בדבר וחבל! אבל על הפרקליטות חלה חובת הזהירות כאשר מבקשים תקופת מאסר בפועל על זוטות של דברים. לא המדובר במשפחת פשע, הם לעתים מקבלים פחות שנות מאסר על דברים החמורים בהרבה... אנימ קווה שבבית המשט קוראים את זה
15# האב מתיוס - 17/02/2019 21:53:00
לא יאומן כי יסופר נשמע הזוי כשמחזיקים ככה אדםלאורך זמן זה בעצם כמו לשים לו אקדח על השולחן. הרשויות מנסות לחסל אישה אמא ישראלית? פשוט קשה להאמין שזה אמיתי
הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

עו"ד יעקב שקלאר
מומחה למשפט פלילי | פשיעה חמורה | פשיעה כלכלית | משפט מנהלי
עו"ד רון פרסטר
משפט פלילי | פשיעה כלכלית והלבנת הון | צווארון לבן | דיני צבא
עו"ד אייל בסרגליק
משפט פלילי ואזרחי | עסקים ונדלן
עו"ד שלומי שרון
משפט פלילי | צבאי | מעצרים וחקירות
עו"ד גיל דחוח
משפט פלילי | צווארון לבן
עו"ד תמיר סולומון
פלילי | פשיעה כלכלית | עבירות מסים והלבנת הון
שוורץ - נרקיס - משרד עו"ד
משפט פלילי ומשמעתי | קניין רוחני | משפט אזרחי מסחרי | דיני עבודה
עו"ד יוסי חמצני
עבירות מס | פשיעה כלכלית | הלבנת הון | צווארון לבן
עו"ד שוש חיון
פלילים | פשיעה חמורה | פשיעה כלכלית | צווארון לבן
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות
זנו, קרן ושות' - משרד עורכי דין
פשע חמור | אלימות | סמים | הימורים | אסירים | נוער
גולדמן ושות' - משרד עורכי דין
פשיעה כלכלית | עבירות מס | איסור הלבנת הון | צווארון לבן
עו"ד אסף דוק
עבירות מחשב ואינטרנט | סמים והימורים | צווארון לבן והונאה | מחיקת רישום פלילי
עו"ד ליאור שטלצר
פלילי | צבאי | מנהלי | תעבורה
עו"ד אורן בר עוז
משפט פלילי | פשיעה כלכלית | הלבנת הון
עו"ד יובל זמר
אלימות | סמים | עבירות מין | פשיעה חמורה
עו"ד אדי אבינועם
פלילי | צווארון לבן | פשיעה כלכלית | צבאי | נוער | אלימות
דניאל חקלאי - משרד עו"ד
צווארון לבן | משפט פלילי | ועדות חקירה | דין משמעתי
עו"ד דן באומן
פלילי | מעצרים | סמים | מין | אלימות | רכוש | צבא | נוער
עו"ד ד"ר איתן פינקלשטיין
כלכלי | הלבנת הון | חילוט | ייעוץ לעורכי דין
עו"ד מוטי אזולאי
משפט פלילי | פשיעה חמורה | פשיעה כלכלית |
עו"ד ניר יסלוביץ'
משפט פלילי | צווארון לבן | פשיעה חמורה
קטגוריה 2