צ'יקו בית עדה שוחרר מהכלא במרוקו ולא הוסגר לישראל

שתף כתבה עם חברים

יחד איתו שוחרר אחיו ג'ורג' בערבות הרב של תנועת חב"ד * אסיר נוסף בשם ליאור חדד המבוקש בישראל על רצח שוחרר אף הוא, אולם הועבר למרקש לצורך דיוני בקשת ההסגרה שלו * עוד ישוחררו בקרוב בדרך לישראל שניים ממשפחת כראג'ה וגולן אביטן המבוקש מפרשה 512    

צ'יקו בית עדה

פרסום ראשון ב"פוסטה":
משה (צ'יקו) בית עדה מפרדס כץ שוחרר היום מבית הסוהר במרוקו, אך בשלב זה הוא לא יוסגר לישראל. כך נודע ל"פוסטה" (21 מרס).
יחד עם בית עדה שוחרר היום גם אחיו, ג'ורג' בית עדה, שגם הוא היה שפוט במרוקו לתקופת מאסר זהה.

שני האחים נעצרו בחודש אפריל 2018 בפרשת הדרכונים המרוקאים, שהונפקו לישראלים רבים באמצעות איש קשר יהודי במשרד הפנים המרוקאי.
המידע על הנפקת הדרכונים, במיוחד לעבריינים המבוקשים מבין הישראלים אשר הסתתרו במרוקו, נמסר על ידי גורמים במשטרת ישראל למשרד לבטחון פנים במרוקו.

משה בית עדה מבוקש בישראל משנת 2015, על רקע עדויות שנמסרו נגדו בפרשה 512 על ידי עד המדינה טולי, שקשר אותו למעורבות בהברחת מכולת הקוקאין הענקית מפרו לקנדה ובה 800 ק"ג.
למזלו של בית עדה הוא הצליח לצאת מישראל לפני שהתבררה המעורבות שלו.

במהלך העדות של עד המדינה טולי במשפט 512 הוא סיפר על הקשר הקרוב שהיה לו בעבר עם אבי רוחן ועם בני משפחת בית עדה, שעמדו יחד בראש כנופיית פרדס כץ.
טולי סיפר כי אחת הסיבות לכך שהוא הפך למודיע משטרתי, ועוד יותר מכך לעד מדינה, היא שבית עדה סחט אותו. לדבריו, לאחר שביצע בהצלחה שוד של עשרות מיליוני שקלים מעברייני מרמה צרפתים שהתגוררו בהרצליה, בית עדה ורוחן דרשו ממנו עוד ועוד כספים. בעקבות הסחיטה הזו, עליה נודע גם למשטרה, הצליחו בלשים של ימ"ר תל אביב להפוך את טלי למודיע שלהם.
לימים, כאשר טולי נעצר בעקבות עדויות של עד המדינה הנתנייתי ואחרים, על כך שהוא נטל חלק בפגישות בבלגיה והעביר כסף למימון נסיונות החיסול של רוזנשטיין, הוא החליט להעיד נגד כל חבריו לשעבר מכנופיית פרדס כץ, מי שכבר הוגדרו אז כחברי ארגון פשע בשרון.

עכשיו התמזל מזלו של בית עדה בשנית, טולי, שהוא העד היחיד נגדו, נפטר זמן קצר יחסית לאחר שסיים להעיד, כך שהעדות שלו נגד בית עדה אינה קבילה למעשה. מכאן התייתר צו המעצר נגדו, ומטבע הדברים נראה שגם בוטלה בקשת ההסגרה שלו ממדינת מרוקו.
מי שחתם ערבות לשחרור של האחים בית עדה בקזבלנקה, עד להסדרת מעמדם החוקי במדינה, הוא הרב בנון, הרב של תנועת חב"ד במרוקו.

ג'ורג' בית עדה

אחרי גל המעצרים הראשון "הואילו" המרוקאים לעצור גם את גולן אביטן, עבריין נמלט מישראל שנולד במרוקו אבל נדרש לדרכון המרוקאי המזוייף כדי לקבל אזרחות מרוקאית.
אביטן, חוזר בתשובה שלמעשה פרש מהפשע והקים רשת של בתי עסק מצליחים, הרבה לפני חשיפת פרשה 512, נעצר במרוקו ביום שבת אחד בחודש אוגוסט 2018.
בתיק 512 מייחסים לו את אספקת השלטים לפיצוץ מטעני החבלה בפיגוע הפלילי ברחוב יהודה הלוי – שם נרצחו שלושה חפים מפשע – ולנסיון החיסול של רוזנשטיין בגני התערוכה.
אביטן שוחרר בערבות והשתתף בחלקים משמעותיים במשפט 512, הוא היה נוכח גם בעדויות שנמסרו נגדו על ידי עד המדינה "המהנדס", שסיפר על המפגש שלו עם אביטן ויניב בן סימון בצפון תל אביב, שם לטענתו אביטן מסר לו את השלטים בעת שתוכנן נסיון החיסול בגני התערוכה, באמצעות מטענים שהמהנדס עצמו תכנן והרכיב.

לאביטן הוצע הסדר טיעון של שמונה שנים בפועל, אולם הוא סירב, מה שמנע גם מחברי הכנופייה האשדודית לחתום על הסדר דומה, שהיה מונע את ההרשעות שלהם ברצח בסופו של המשפט.
לטענתו, הא סירב משום שכל הסדר שהוא יחתום עליו יפליל למעשה את יניב בן סימון, אחד העבריינים הישראלים המסוכנים אשר שוהה בגלות בדרום אפריקה למעלה מ-20 שנה.
כך, בין ישיבה אחת מן המניין, לבין ישיבת גישור בדרך להסדר, אביטן הלך עם המלווה שלו לרופא שיניים באשדוד. בעוד המלווה מעלעל בג'ורנלים בחדר ההמתנה של הרופא, אביטן יצא מהדלת הצדדית במרפאה ועקבותיו נעלמו. כעבור שנה לערך הוא צץ במרוקו, אבל שם הוא גם נעצר על ידי השלטונות בשבת בצהריים, בבית הכנסת בקזבלנקה.

יחד איתו נעצרה בת זוגו לחיים, שגם היא החזיקה במרוקו דרכון לא חוקי.
בני הזוג נשפטו לשלוש שנות מאסר, אבל הפרקליטות במרוקו ערערה ומאסרם הוארך בשנה נוספת, והם אמורים להשתחרר בחודש אוגוסט לערך.
במקרה שלהם, אביטן יוסגר לישראל ויחזור לספסל הנאשמים בפרשה 512, בעוד שבת זוגו תשוחרר לחופשי, שכן היא אינה מבוקשת בישראל.

גולן אביטן

בקזבלנקה עצורים בפרשת הדרכונים עוד מספר אנשים המבוקשים בישראל על עבירות חמורות במיוחד.
דומה כי בכוונת השלטונות שם להיעתר לכל בקשות ההסגרה של ישראל, שהפכה בשנים האחרונות למדינה ידידותית מאוד של מרוקו, הן על רקע המידע שהוביל לחשיפת פרשת הדרכונים, אבל בעיקר על רקע הסכם השלום שנחתם לפני כשנתיים.

בין המבוקשים להסגרה, ליאור חדד, שמבוקש בישראל על רצח ונסיון רצח לפני 11 שנה באשקלון.
גם חדד סיים את תקופת מאסרו אתמול, אולם בניגוד לאחים בית עדה הוא לא שוחרר אלא הועבר מבית הסוהר בקזבלנקה לבית מעצר במרקש, ככל הנראה משום שהוא מבוקש בישראל וקיימת בקשה של מדינת ישראל להסגיר אותו כדי להעמידו לדין בישראל.
עוד אסירים בקזבלנקה על פרשת הדרכונים שני אזרחים ישראלים ממשפחת כראג'ה, שאמורים להשתחרר בעוד כשבועיים, אבל גם הם מבוקשים בישראל על עבירות רצח, ונראה כ גם אותם יבקשו להסגיר לישראל.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
9 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות