פרשת המתנות בשירות המזון: שלוש עבירות שוחד הסתיימו ללא הרשעה

שתף כתבה עם חברים

לאחר חקירת עדי התביעה, בית המשפט המליץ להחליף את עבירות השוחד בסיוע להפרת אמונים. בפסק הדין, השופט מסארווה סירב להרשיע את הנאשם: "אזרח נורמטיבי שהתנהל מול שחיתות שלטונית, שלא לומר רקבון"

השופט על "תרבות ארגונית קלוקלת" (אילוסטרציה)

יבואן מוצרי מזון אסיאתיים הואשם על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות בשלוש עבירות שוחד בשל מתן כרטיסי מתנה (גיפט קארד) ובקבוקי יין בחגים, בסכומים של אלפי שקלים, לשלושה עובדים בשירות המזון של משרד הבריאות, המפקחים על מוצרים שהוא מייבא.
התיק נוהל במסגרת פרשה כוללת בה הוגשו כתבי אישום נגד 19 נאשמים, בהם עובדים בכירים בשירות המזון, שהורשעו בקבלת שוחד מיבואנים, על מנת להטותם למתן יחס מועדף – זה הקרוי בשפה המשפטית "משוא פנים". לפחות חמישה מעובדי הציבור, ובראשם מנהלת מחלקת היבוא בשירות המזון, רות שימברג והמהנדס הבכיר ארתור פטחוב, נידונו לעונשי מאסר בפועל בשל מתנות בכסף ושווי כסף שקיבלו בסכומים של עשרות עד מאות אלפי שקלים מיבואנים אשר היו נתונים לפיקוחם.

בימים האחרונים הגיע לסיומו תיק נגד אחד היבואנים שהואשמו במתן שוחד לשימברג ולשניים מעובדי המחלקה.
לפי כתב האישום, הנאשם שייבא מוצרי מזון מהמזרח, נהג בכל שנה בין השנים 2010-2017 לחלק לעובדי המחלקה המפקחים על מוצריו ומאשרים את שיווקם בארץ, מתנות בחגי ישראל (שלוש פעמים בשנה). בתחילה כלל "השי לחג" בקבוקי יין, מארזי שוקולד וסלסלות שי. בהמשך, חילק הנאשם כרטיסי מתנה טעונים בסכומים של 100-200 שקל, לשלושה בכירים: מנהלת המחלקה שימברג, מזכירתה והמהנדס פטחוב. ערך כל המתנות הסתכם בסכום לא מוגדר של אלפי שקלים.

בתום ניהול הליך ההוכחות וחקירתם הנגדית של עדי התביעה על ידי סנגוריו של הנאשם – עורכי הדין שרון קינן ומורן ממליה – בית המשפט "כפה" על הפרקליטות לתקן את כתב האישום, למחוק את עבירות השוחד ולהחליפן לשלוש עבירות מרוככות של סיוע להפרת אמונים. "המלצה זו", כתב השופט עלאא מסארווה, "באה ממקום של פער מסוים בין ההתרשמות החיובית מהנאשם, שדבריו בכללותם היו אמינים עליי, לבין הדין, החוק, והפסיקה בעבירות של שחיתות".

גם אחרי שהפרקליטות נענתה להמלצת בית המשפט לתיקון כתב האישום – השופט מסארווה דחה את דרישת המינימום מצד התביעה להרשעת היבואן בפלילים והטלת עונש מאסר על תנאי. בפסק הדין קבע כי היבואן ביצע את העבירות המיוחסות לו, ולמרות זאת ההליך הסתיים ללא הרשעה וללא רישום פלילי.

לדברי השופט מסארווה, העבירות שביצע היבואן אינן כצעקתה, ואין מדובר במקרה של אזרח שמעשיו השחיתו את עובדי הציבור, אלא בעיקר בעובדי ציבור בעלי מידות מושחתות, שנתנו את עיקר הדין בפרשה. "הנאשם העיד בפניי באופן ישיר", כתב השופט בהחלטתו, "והרושם הוא של אזרח נורמטיבי לחלוטין אשר התנהל באופן שגוי אל מול תרבות ארגונית קלוקלת… שחיתות שלטונית, שלא לומר ריקבון בשרות המזון".

לאחר תיקון כתב האישום, דן השופט בדרישתה של הפרקליטות להרשיע את הנאשם בשל העבירות בהן הודה – העמדת עובדי שירות המזון במצב של ניגוד עניינים בשל המתנות שחילק, בעודם מטפלים בבקשותיו לאישור המוצרים.
"חלקו של הנאשם ייחודי בעיניי במסגרת הפרשה הכוללת", כתב השופט מסארווה. "עדי התביעה המרכזיים קיבלו טובות הנאה משמעותיות ממעורבים אחרים. כאשר נדרשו להתייחס לנאשם שבפניי, ניכר היה שהם ראו בנאשם כיבואן שהעניק לעובדי המשרד מתנות בסכומים נמוכים, באופן יחסי… והדברים באו לידי ביטוי במסגרת החקירה הנגדית".

השופט הוסיף כי השוואת המקרים ליבואנים אחרים, "מלמדת שעניינו של הנאשם נמצא בתחתית המקרים שהצדיקו הגשת כתב אישום", שכן חלק מהנאשמים האחרים העניקו לעובדי שירות המזון טובות הנאה גדולות בהרבה, כמו טיפולים קוסמטיים, רכישת רהיטי גן לבתיהם, הענקת הלוואות וטיולים.

השופט קיבל את טענת ההגנה גם בנוגע ליסוד הנפשי של הנאשם בעת ביצוע העבירה, לאור הנורמה שהתפתחה בשירות המזון והציפייה של העובדים שהורשעו בעבירות שחיתות, לקבל "שי בחגים", גם מיבואנים שעליהם פיקחו. "הנאשם הסביר שבזמן אמת לא ראה במעשיו משום עבירה פלילית והוא ראה בכך התנהלות חברתית", ציין השופט, "הגעתי למסקנה כי הנזק שצפוי לנאשם מהרשעתו עולה לאין שיעור על התועלת שבהרשעתו".

עורכי הדין שרון קינן ומורן ממליה

בסיכום כאמור, בית המשפט קיבל את בקשת עו"ד קינן ועו"ד ממליה ממשרדו, שלא להרשיע את היבואן, משום שהרשעה אינה מידתית לעבירות וכדי למנוע את פסילת רישיון היבוא של הנאשם על ידי משרד הבריאות.
בצד אי-הרשעה התחייב הנאשם לתרום 10,000 שקל לבית החולים איכילוב, לבצע 40 שעות לתועלת הציבור (של"צ) ולחתום על התחייבות לאי-ביצוע עבירה דומה במשך שנה.
הסנגורים מסרו בתגובה: "אנו שמחים שבית המשפט קיבל את כל טענותינו והחליט שלא להרשיע את הנאשם".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות